1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Детергент и перење на бебешките алишта

Дискусија во 'Бебе' започната од novamama, 9 јуни 2011.

  1. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.236
    Многу ти е 95степени.
    Јас никогаш немам пуштено на толку за бебе. Бебешката програма не ја користам.
    Јас перам макс на 60.
    Нови алишта необлечени доволно е и на 30.

    Сушарата и јас не гледам некоја драстична разлика во сметката. Толку пуштам и јас макс 60мин. Зависи колку е полна. Излегуваат меки како нови.
     
    На supergirlmb, Coco31 и NarCis@ им се допаѓа ова.
  2. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    Ја на 90 перам само укакани алишта. Многу се мрсни тие флеки. Нови, необлечени и неисфлекани перам на 30.
    Со Персил со бебе на слика. Прашакот.
     
    На NarCis@ и duffi им се допаѓа ова.
  3. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.858
    Пол:
    Женски
    Како бе само 45 минути/ час сушење.
    Јас пуштам фул програма 2:45. Ако ги исуши побрзо сама се исклучува(паметна ми е :D). Меки се во секој случај, а пеглам кога имам време па не можам да ги оставам влажни.
    @supergirlmb јас имам на канди за 9кг. Одлично суши, ама малку е бучна. Незнам дали сите се така гласни. Инаку внимавај да не е со одвод, па да си врзана да ја ставиш во купатило. Мојата стоеше во соба, а откако се роди синко ја префрлив во кујна.
    За сметки не мемпрашувај, стварно немам појма :tmi:иако внимавам да ја пуштам на ефтина(ова и за да не ми тропа преку ден)
     
    На kukla21, supergirlmb, Coco31 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @supergirlmb сушарите имаат повеќе програми, ќе си одбереш која најмногу ти одговара. Мојата е Сименс и јас сушам само на една програма, на највисока температура и алиштата излегуваат барут суви и премеки. Има многу програми, меѓу кои и кратка, ама повеќето полувлажни ги вадат алиштата, спремни за пеглање, ама веќе не пеглам за бебе (пеглав до 5-6 месеци), па оттогаш не сушам на такви програми веќе. Програмата на која сушам јас трае околу 3 часа, но ако има помалку алишта и побрзо завршува и сама се исклучува. Значи зависи од количината на алиштата. За сметката врска немам, маж води сметка за финансии :D Не спомнал ништо досега, така да не верувам дека има некоја драстична разлика.
    Бебешки алишта перам на 60 степени, нови на 30 или 40. Користам Персил Сензитив и Чико омекнувач :)
     
    На supergirlmb, Coco31, NarCis@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    @Ano и мојата е паметна. :D завчера пуштив само неколку работи и за 20 мин беше готова. Вреќите за спиење беа и само ластиците не беа убаво исушени, но довечер се исушија. Страв ми е да ја пуштам на повеќе минути, само оваа програма ја имам пробано.
     
    На Coco31, Sexybaby86, NarCis@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Абе за полувлажни не ми брка работа,секако по цел ден правам суши досуши,од тераса,па по радијатори,па по греалки и тоа е она што ме нервира.Мене ми треба некоја за да перам,ставам во сујшара вадам суви и диплам.Јас сум скарана со пеглање,пеглам само за бебево и за децава дур беа бебиња сум пеглала и секако она што ептен мора пред носење :).Особено за мене купувам алишта што не бараат пеглање.
    Инаку за на 95 перев носени,од децата( трето чекам ) (секако и претходно перени алишта но ми беа во кеси) тоа бодиња,бенкици,ѕиврички,долна облека,а другото перев на 60 и 40.
    Гледав во нептун има убави понуди на беко сушари.
     
    На Sexybaby86 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.236
    Суви ги вади мојата, барут.
    Пеглам само дел кое се згужвало, главно ,, пеглани,, излегуваат.
    Мојата е само на тајмер. Нема програми. Само бирам осетлива гардероба или не.
    Задоволна сум. Ме спаси од купишта алишта.
    Аристон е.
     
    На supergirlmb му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.850
    Пол:
    Женски
    Јас зедов бекутан течен детергент без обекнувач, а имам и од Чико омекнувач, сеуште не ми се испранј алиштата за бебето. Имам уште време си велам :D
     
  9. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Јас од детето сушам на програм за памук плус можам да подесам да ми ги извади како за пеглање или за плакар па секогаш се како за плакар ама ако не стигнам одма да здиплам се гужваат инаку не пеглам скоро ништо ( она што мора де). За да не се осети на сметка ќе си одбереш штедлива , јас све што купувам ми е А+++ ,подобро одма да дадам повеќе пари него да ја преплатам со сметки за струја.
     
    На Sexybaby86, duffi и kukla21 им се допаѓа ова.
  10. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    Мојата сушара има за подесување колку суви да бидат, со тајмер е и пресметува колку време треба за сушење според тежината. Најчесто ја користам микс програмата, и ако не е досушено, пуштам уште 10-20мин. и суви се. Скоро сите програми ги користам, а единствено ми е мака што нема програма за плетени, односно за волна.
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Пред некој ден прочитав тука за капсулите за перење. Ги имав користено во студенските години, ама сум заборавила колку се добри и колку убаво мирисаат. Пред некој ден на персил ги начекав во веро со поени и купив. Алиштата одамна не ми биле така убави, бели, меки и миризливи. А ставав и вениш и омекнувач секое перење со обичен прашок. Е сега ми е страв со нив да перам алишта за бебе, ама кога ќе попорасни викате ги користите и не прават иритации така?
     
    На supergirlmb му/ѝ се допаѓа ова.
  12. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Samsung imam, kje ti pustam i model. Sekogas se isuseni bez razlika na kolicina. Ima i mn programi
     
    На supergirlmb му/ѝ се допаѓа ова.
  13. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.236
    Јас го перам малиша од пред месец со капсулите. Само со Ариел.
    Првите месеци перев со бебешки детергенти. Од кога почна да јаде и мацка , продолжив со капсулите. Нема реакција. Ставај на дупло перење и мислам ќе немате проблеми.
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Скоро две години користев Бекутан течен, но не сум баш задоволна не пере убаво, сега го купив овој на Виолета, поубаво мириса и е доста поевтин. Ќе го пробам деновиве :)
    44903678_357057655032219_107654394656325632_n.jpg
     
    На TutiFuti, Sexybaby86, supergirlmb и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Belina

    Belina Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    Јас користам на бекутан 2во1 добар е но сакам да го пробам на виолета викаат добар бил многу. За машина за сушење алишта порачав на indesit во петок треба да ми стигне, искуства од други добра била, а и беше на акција :D
     
  16. mamaJana

    mamaJana Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    1.477
    Допаѓања:
    7.254
    Пол:
    Женски
    Пошо во темава освен за детергенти се зборува и за сушари, одлучив и тука да си прашам за совет која машина да ја земам, Candy или Ariston? Важно ми е сушарата да е енергетски ефикасна т.е А+ класа..
     
  17. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.419
    Пол:
    Женски
    Која сакаш, гледај да е поголема 8-9кг, резерварот за вода да е голем, лесно да се вади за да го празниш, лесно да се чисти преградите за ѓубре, да има сензор за сама да одреди влажност на алиштата, тајмер..
     
    На Chantal и kukla21 им се допаѓа ова.
  18. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.858
    Пол:
    Женски
    Јас имам канди и сум задоволна. Дали е подобра од аристон не знам, не сум користела:lol:
    Единствена мана е што ме е бесшумна, ако постои таква сушара.
    А+ класа, има одложено сушење, има посебна програма за волнени и уште десетина програми.
     
    На mamaJana му/ѝ се допаѓа ова.
  19. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.630
    Допаѓања:
    104.419
    Пол:
    Женски
    За жал сите се бучни :smirk:
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Мислам сите се такви. Гласни. Ние кога ја земавме нашата на сите имаше ознака колку децибели се. Баш се чудевме зошто :) Сега знаеме :rofl:
     
    На emkaemka, Chantal и Ano им се допаѓа ова.