1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kарате кид (The Karate kid) [2010]

Дискусија во 'Филмови' започната од dragan4eDR, 17 декември 2010.

  1. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    На Karate Kid, позната како Kung Fu Кид во Кина и најдобра Кид во Јапонија и Јужна Кореја, е во 2010 боречки вештини римејк на филмот од 1984 година со истото име. �*ежија: Харлд Zwart, произведени од страна на Jada Pinkett Вил и Смит, римејк ѕвезди Џеки Чен и Jaden Smith. Главна фотографија за филмот се одржа во Пекинг, Кина, снимањето започна околу јули 2009 година и заврши на 16 октомври, 2009. На Карате Кид беше ослободен театарот во САД на 11 јуни 2010 година и Сингапур еден ден претходно на 10 јуни 2010 година.

    Парцела се однесува на 12-годишно момче од Детроит, кој се движи во Кина заедно со неговата мајка и изложен на гневот на соседството силеџија. Тој го прави неверојатно сојузник во форма на неговото одржување човек старее, г-динот Хан, а кунг фу мајстор кој му предава тајни на самоодбрана.



    * Двор

    12-годишниот Dre Паркер (Jaden Smith) и неговата мајка (Taraji P. Под наслов) ќе пристигнат во Пекинг од Детроит за да почнат нов живот. Dre развива способна за една млада виолинистка, Меи јадел, кој reciprocates своето внимание, но Ченг, а кунг фу чудо чие семејство е блиску до мај Јинг е, се обидува да ги чуваат, освен од тепање Дре, а подоцна и малтретира и понижувачко него во и околу училиште. За време на особено брутален тепа со Ченг и неговиот пријатели, љубезно одржување човек на зградата Dre, г-дин Хан (Џеки Чен), доаѓа на помош Dre е, откривајќи се како кунг фу мајстор кој adeptly Екстремни мачителите Dre е.

    По Хан mends повреди Dre е користење на оган вендузи, тие одат на учителот Ченг, магистерски Ли, да се обиде да постигне мир, но бруталната Ли, кој ги учи своите студенти да покажат милост за своите непријатели, предизвици Dre за борба со Ченг. Кога Хан опаѓа, Ли му се заканува, велејќи дека тие нема да им биде дозволено да ја напушти својата школа или ако не Dre или Хан се бори. Хан acquiesces, но инсистира на тоа дека борбата се одвиваше на претстојниот турнир, и дека учениците Ли ги оставиме сами до Dre на турнирот. На забавуваа Ли се согласува.

    Хан почнува обука Dre, но Dre е фрустриран дека Кан има само Dre поминуваат часови полетување неговата јакна, виси го, бришење, и потоа стави го врати на повторно. По многу денови од ова, Dre одбива да го продолжи, додека Хан објаснува му дека повторувачки рака движења во прашање беа метод Хан на наставата Dre дефанзивен блок и штрајк техники, кои Dre сега е во можност да се прикаже инстинктивно кога ќе бидете известени од страна на потсмеваат напади Кан. Кан нагласува дека движењата Dre е учење се однесуваат на животот воопшто, а тоа спокојство и зрелост не, тупаници и моќ, се вистинските клучеви за да се справат со боречки вештини. Во текот на една лекција во Wudang Планини, Dre известувања женски кунг фу лекар (Michelle Yeoh, без податоци за усната во камео [4]) копирање на движењето на кобра пред неа, но Хан го известува дека е на кобра, која беше имитира жена , како во огледало. Dre сака Кан за да го научи оваа техника, која вклучува поврзува рака Хан и нозе да Dre е преку бамбус шахтите додека практикување на нивните форми, но потоа се обиде Dre е да се користи овој израз техника на неговата мајка, е неуспешен.

    Како пријателство Dre со Меи јадел продолжува, таа се согласи да присуствува на турнирот Dre е, како што не Dre неа претстојните рецитал. По споделување на бакнеж отворен фестивалот, Dre наговара Меи јадел, да се намали училиште за еден ден, на забава, но кога таа е речиси доцна за нејзината виолина рецитал, кој е презакажана за тој ден, Меи му кажува дека нејзините родители да му смета лошо влијание, и нејзиниот забрани од трошење повеќе време со него.

    Кога Dre наоѓа Хан пијан и малодушните, тој дознава дека таа е на годишнината од неговата сопруга и син смртни случаи, што се случи пред неколку години, кога изгубил контрола врз својот автомобил додека се расправаат со својата жена. Dre потсетува Хан дека еден од неговите лекции беше во издржливост, и дека Хан потреби да се излечи од неговата загуба, и се обидува да му помогне да го стори тоа. Хан потоа помага Dre во писмена форма забелешка за извинување да биде татко на Меи јадел, кој, импресиониран, им овозможува на мај да присуствуваат на турнирот.

    На турнирот, на underconfident Dre е бавен за да се постигне паритет со своите противници, но набрзо почнува да ги најдобрите, и напредокот во полуфиналето, како што не Ченг, кои насилно завршува надвор неговите противници. Дре на крајот доаѓа до учениците против мајстор Ли, особено на соученик на Ченг кој е наложено од Master Ли да го скрши нога Dre е. Кога неговиот ученик инсистира на тоа дека тој може да го победи Dre, мајстор Ли сериозно му кажува дека тој не сака да го биеја, но скршен. За време на натпреварот, студент Ли обезбедува катастрофалниот удар на нога Dre, заедно со серија на брутални следење удари. Иако студент Ли е дисквалификуван за неговото незаконско штрајкови, Dre е оневозможен, што значи дека ќе победи Ченг од стандардните.

    И покрај инсистирањето на Хан дека тој заработил почитување на неговиот настап во првенството, и дека тој треба да научи кога да одиме подалеку од борбата, Dre убедува Хан да ја искористи својата оган вендузи техника за да се поправа својата нога, со цел да се види на турнирот да на крајот. Dre се враќа на сцена, каде што тој се соочува Ченг. Dre испорачува импресивни удари, но Ченг шалтери со болки штрајк на веќе повредени нога Dre е. Dre се бори да се нагоре, и ги усвојува еднокрак форма тој дознал од жената на планината, се обидуваат да го користите одраз техника за манипулација движења Ченг е. Ченг пријава Dre, но Dre flips, и фаќа Ченг со удар на главата, победувајќи на турнир, заедно со поглед на Ченг и неговиот соученици, како за самиот себе и г-динот Хан.

    * Улоги

    * Џеки Чен, како г-динот Хан, одржување човек кој учи Dre кунг фу.
    * Jaden Smith како Dre Паркер, главниот лик на филмот. Тој е првично срамежлива и срамежливи, но со помош на г-динот Хан, тој станува се повеќе сигурни и дури заработува на почитувањето на другите ликови.
    * Taraji P. Под наслов како Шери Паркер, мајка на Dre
    * Zhenwei Ванг Ченг, како, на силеџија и главниот антагонист филмот.
    * Ју Rongguang како мајстор Ли, а кунг фу учител кој им наредува на своите студенти да бидат безмилосни кон нивните непријатели.
    * Вен Вен Хан како Меи јадел, кршете Дре, кој брзо се спријателува со него.
    * Минг Ксу Бао како
    * Оде како г-ѓа Ванг Po, основната главнина на новата учебна Dre е.
    * Ји Зао како Zhuang
    * Тес Лиу како на наставниците по историја
    * Хари Ван Gorkum како инструктор Музика
    * Лука Carberry како Хари, едно момче кое исто така се спријателува со Дре.
    * Мишел Yeoh, како жена со кобра

    http://www.faborflop.com/wp-content/upl ... id_001.jpg

    http://2.bp.blogspot.com/_gdkbNVPBAn4/T ... +Kid+(2010)+480p+Thumbs+Jackie+Chan+Jaden+Smith+.jpg

    http://galaxieblog.com.my/blog/photos/2 ... 2856_1.JPG

    http://hollywoodmoviez.com/wp-content/u ... _large.jpg
     
    На pink4ever му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Kарате кид(The Karate kid)[2010]

    Гледан ми е филмот :) И мислам дека е многу интересен :D
    Би сакала да имам можност да научам карате :lol:
     
  3. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    Kарате кид(The Karate kid)[2010]

    исто и јас кога гледам такви филмови :D
     
  4. dancing.queen

    dancing.queen Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2010
    Пораки:
    752
    Допаѓања:
    1.087
    Kарате кид(The Karate kid)[2010]

    Го гледав летото кога излезе филмот и ми е доста интересен, но според мене првиот и вториот дел беа подобри. Ако ги намате гледано гледајте ги. А Дре (Jaden Smith) ми е многу интересен и одлично се снајде. :)
     
  5. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Kарате кид(The Karate kid)[2010]

    Филмот ми е прекрасен, интересна приказна. Глумата на Џеки Чен и на Џејден Смит беше предобра. Лично, имав прилика да се запознаам со Џејден и разменивме 2-3 реченици. Ми рече дека глумата во филмот го исполнила и многу требал да се спрема за да ги изведе боречките вештини :D Детето е цар!
     
  6. starbucks

    starbucks Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    3.064
    Допаѓања:
    6.663
    Kарате кид(The Karate kid)[2010]

    Јас овој дел не сум го гледала, но го гледав оној од ‘84 неколку пати.
    Детето е цар, а и многу е убав.
    [​IMG]
     
  7. Panki.Friik

    Panki.Friik Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2011
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    12
    Kарате кид(The Karate kid)[2010]

    Хихих..Мене ми се допадна филмов многу..ЧДЧДчД
     
  8. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Kарате кид(The Karate kid)[2010]

    И мене ми се допадна филмот. Џеки Чен првпат го видов во вакво издание, ама се навикнав одма :) А детето, што да кажам-срценце мало :wasntme: Сакам и јас така да ги затепам оние што ме нервираат :devil: Ахх, кај да си најдам еден MASTER да ме научи :P :lol:
     
    На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Kарате кид(The Karate kid)[2010]

    Еден од моите омилени филмови.Сите дела ги гледав фантастични се кој не ги гледал нека ги гледа пошо ќе зажали.
     
  10. Angie.Angie

    Angie.Angie Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    9
    Jackie Chan? има филм што не е добар?
     
  11. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Навистина убаво филмче.2 пати го имам гледано,воопшто не е досаден.
     
  12. Vikica.cuci

    Vikica.cuci Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    1.520
    Допаѓања:
    3.293
    Пол:
    Женски
    Филмов е добар, ми се допадна, но сепак неможе да се спореди со првиот дел кој е најдобар од сите останати :)
     
  13. the-girl1

    the-girl1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    1.297
    Допаѓања:
    664
    Убав е филмот.Ми се допаѓа. ;)
     
  14. Lovy1

    Lovy1 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2013
    Пораки:
    1.094
    Допаѓања:
    821
    Пол:
    Женски
    Супер е филмот, го имам гледано неколку пати не ми се здосадил воопшто :lol: :D
     
  15. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Супер е филмот, неколку пати ми е гледан! :D
     
  16. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    И мене ми е гледан неколку пати, интересен е :)