1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kога вашите бебушки почнаа да лазат?

Дискусија во 'Бебе' започната од butterfly.mk, 22 јуни 2014.

 1. butterfly.mk

  butterfly.mk Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2010
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  1.079
  мами кога почнавте?
  ние имаме 6 и пол месеци и чекаме :D
   
 2. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  4.655
  Допаѓања:
  135.548
  Пол:
  Женски
  Kога вашите бебушите почнаа да лазат?

  не мора да значи дека секое дете ке лази.
  керка ми не лазеше.еден период околу осмиот месец почна да прави некои движенја како ползенје наназад ама вистинско лазенје немеше. повеке сакаше да стои и патка .прооде на година дена.
  синко еве го уште некој ден 9 месеци ке прави ,знае да се намести во положба ко за лазенје ама не знае да се придвижи.
  не му ја секирај и ако не пролази...велат тие деца побрзо проодувале.
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 3. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.980
  Пол:
  Женски
  Kога вашите бебушите почнаа да лазат?

  Мојот син прво прооде па после почна да лази....:)
   
  На kalinaka и butterfly.mk им се допаѓа ова.
 4. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  Kога вашите бебушите почнаа да лазат?

  I nie istovremeno pocnavme da odime i da lazime :) Mislev deka stom pocna da patka nema da se nauci da lazi ama...padni-stani,se macese da se fati za nesto da stane i si pocna da puzi :)
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 5. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.272
  Допаѓања:
  315.689
  Пол:
  Женски
  Kога вашите бебушите почнаа да лазат?

  И ние не лазевме :) почнавме да одиме на 11 месеци
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Moira

  Moira Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.937
  Допаѓања:
  7.676
  Мислам дека од погрешни причини ги форсираме и ненасочуваме децата кон активности кои се многу многу корисни. И што ако прооди побрзо? Побрз ли ќе биде во животот?
  Имам многу примери, меѓу кои и овој на ќерка ми, кои го потврдуваат спротивното....откако порасна малава, случајно читав и сфатив од колку големо значење е лазењето како моторичко движење (координација на рацете и нозете, утврдување на далечина, координација на очи) на детето за во иднина, и блиска и далечна.
  Не можам да ви опишам колкава е разликата во моторичките способности на ќерка ми, како дете кое лазеше, со многу деца околу нас кои директно се фрлија на паткање и проодување...не го велам ова за да се фалам, јас појма немав до пред некое време за користа од фазите, туку сакам да споделам нешто поинакво од она што старите не' учеле. Лично имав среќа што ќерка ми сама почна да лази, па го помина целиот тој процес со ред, ама сега со второто, и да не сака да лази, ќе му правам вежби за да ја помине таа фаза како што треба. Понатаму ќе го оставам само да се крени на нозе и да прооди кога ќе е спремно.

  Техники за лазење

  Зошто е лазењето важно?

  Прочитајте кој се интересира повеќе...
   
  На RainBow, AnaMadam, elena.mak и 3 други им се допаѓа ова.
 7. sabatini

  sabatini Популарен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2011
  Пораки:
  489
  Допаѓања:
  437
  Пол:
  Женски
  Jas mislev deka kerka mi nikogas nema da prolazi...si velev ej nema da go vidam deteto kako lazi ke mi proodi pravo...kerka mi e mnogu aktivna duri i premnogu :) uste od mali meseci pravi raboti sto ne bea za nejzina vozrast...sekoi mesec cekav da pocne da lazi ama nikako ne doagase do toa se snavagase na drugi nacini da dojde do nesto sto go saka...se dodeka sama od sebe ne i dojde na 10 ipol mesecj da pocne sama da lazi....duri pred da pocna da lazi si patkase spremna bese za prooduvanje...za sreka pocna da lazi a nekade mesec dena podocna pocna da se pusta da odi.....
  Sega e godinka i mesec dena i kombinira lazenje so odenje duri ponekogas i e poubavo da si lazi :)
  Site deca se razlicni ke pocnat da lazat i odat koga ke se spremni na toa :)
   
 8. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.546
  Nie se obiduvame da lazime, si go podiga gazenceto i se butka so nozite,uste ne znae so racete da se vlece, ama ja gledam deka probuva. Ke si najde svoj nacin da dojde do toa sto go saka, ke butka ke se vrti, ke se trkala ama ke dojde do celta :lol:
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. nene88

  nene88 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2012
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  500
  Пол:
  Женски
  Синко мој почна убаво да лази пред да наполни 8 месеци. Сега не можеме да го фатиме, за секунда избегал во друга соба :)
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 10. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.718
  Допаѓања:
  5.012
  Пол:
  Женски
  Син ми почна на 7 месеци да лази ама наназад, а пред да заполни 8 почна убаво нанапред да лази, а и да се исправа држејќи се на кревет или столица :)
   
  На anina му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.467
  Допаѓања:
  11.104
  Пол:
  Женски
  Мојот син почна сето ова да го прави уште пред еден месец :)
  Нозете кренати, газето напрчено. :) Рацете цели ги исправува напред и како да прави склекови ги крева, цел граден кош му се гледа. :)
  Му ставам играчки, жива вода се прави мачејќи се да ги дофати, ама додека не ги земе во рака не се откажува. :)
  Се бутка, па веројатно тоа се веќе први обиди за лазење.. :?:
   
  На ddevojce му/ѝ се допаѓа ова.
 12. auroraa

  auroraa Популарен член

  Се зачлени на:
  24 април 2013
  Пораки:
  391
  Допаѓања:
  843
  Мојата ќерка почна да лази на 7 месеци а еве веќе на 9 почна сама да станува и да се исправува.
   
 13. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.851
  Допаѓања:
  28.373
  А кога почнаа да се креваат на раце? Син ми кога ќе го ставам на стомак ја крева главата и се бутка со нозете ама рацете не знае да ги употреби да се крене. Педијатарот ми рече повеќе да вежба, ама тој поим нема, како само нозете да му се на него, рацете раширени...му потпомагам-џабе.

  П.С: Знам темава не е за тоа, се извинувам... :$
   
 14. WORRIED.BT

  WORRIED.BT Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 декември 2012
  Пораки:
  4.655
  Допаѓања:
  135.548
  Пол:
  Женски
  рано е .мало е бебето.син ми до 7ипол месеци не сакаше на меше да лежи .пиштеше ако го ставев а не да го вежбам.нити се превртуваше до таа возраст што не беше со случај со сестра му.ама кога почна после 7миот месец -се наеднаш.оди запри го.
  за се си има соодветна возраст и не треба форсиранје.секое дете различно се развива и физички и ментално.
   
  На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
 15. ddevojce

  ddevojce Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2013
  Пораки:
  3.492
  Допаѓања:
  4.546
  samoto ke mu dojde da se podiga i na race, nekoi porano nekoi pokasno.
   
  На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
 16. valeristoska

  valeristoska Активен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Ќерка ми на 6 месеци почна да се влече за да земе некоја играчка. Многу е интересно кога се поставува во положба за лазење и почнува да се ниша, а не може да направи движење :D . Деновиве (сега имаме 7 месеци) ја гледам дека се обидува да направи по некој чекор. Јас намерно и оставам играчки подалеку од неа за да може да вежба.
   
 17. Cacuvche

  Cacuvche Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  325
  Пол:
  Женски
  А моево сега наполни 6 месеци ама само на страна се превртува, а на грб неможе.Си лежи на стомак многу претка со ножиња ама неможе да лази, дали му е рано?
   
 18. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.363
  Допаѓања:
  33.106
  Пол:
  Женски
  @Cacuvche pocesto ostavaj go na pod so kebence i samoto kje si se nauci da si se vrti , prevrtuva . Se vo svoe vreme . stavaj mu igracki pred nego i kje posegnuva po niv , kje saka da gi fakja . Moevo momentalno e vo faza na prolazuvanje , bukvalno cel den e na podot . igracki okolu nego , sam pocnuva i da se potkreva i da sednuva sam.
  Lazi kako ranet vojnik :rofl: ama bitno lazi nekako. Mislam deka Moira imase postaveno link za znacenjeto na lazenjeto. Kolku e korisno. Jas imam dubalce ama ne planiram da go koristam . Ete go si sedi taka vo podrum .
   
  На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  801
  Допаѓања:
  442
  Пол:
  Женски
  Јас го легнувам на спална, ќе му истурам играчки околу него и си се превртува по нив, се тегне како за лазање да дофати некоја ама уште е мал :)
   
 20. elena.mak

  elena.mak Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2012
  Пораки:
  1.670
  Допаѓања:
  11.526
  Немојте да се плашите да ги оставате децата на под. Додека беше многу мала, ја оставав ќерка ми на ќебенце долу, врз тепихот а после купив од оние слагалиците што ич не мирисаат на кинески лепак, презадоволна сум. Потпорасна и почна да лази, отпилика пред месец дена, значи на 9 и пол. Не беше заинтересирана за лазење воопшто, си се движеше она газеечки кај што намислила - седи на газе со раширени нозе, рачињата нанапред и се влечка лево-десно со ноџињата и се движи. :lol:Можете да ја замислите сликата? Се шинавме со мм од смеење. Еден ден како што си седеше, се заврте и почна профи да лази, со мм се зезавме дека вежбала додека не ја гледавме. Значи, само не сакала, не дека не можела. Лазењето и служи само за движење од точка А до точка Б, да се исправи и да патка сама. За рачиња - чивај Боже, ни да види. Треба да и купам онаков поводник кучешки, како ли се вика тоа, просветлете ме да не ми се смеат по продавници... :$
   
  На leona83, AngelOfArh и Jagoda123 им се допаѓа ова.