1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kога вашите бебушки почнаа да лазат?

Дискусија во 'Бебе' започната од butterfly.mk, 22 јуни 2014.

  1. kjofti4

    kjofti4 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2012
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    3.582
    Од 6м почна да лази :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    799
    Моево има 7++ газот му тежи не се труди да лази, само наназад потстанува и се влече
     
  3. Bicka77

    Bicka77 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2020
    Пораки:
    1.694
    Допаѓања:
    5.030
    Пол:
    Женски
    6+++
    Ги свиткува двете колена, крева газ, прави напред назад неколку пати, мислиш циља, она уствари замав зима и на крај се фрла на напред со глава и тело (facepalm)

    Знае и да се влече во даден правец, ама ова со фрлањето и е почесто :D
     
    На Oneo, Ema.Sk, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.010
    Допаѓања:
    5.592
    Пол:
    Женски
    На 7м почна војнички да лази. Понекогаш се крева на коленици и лакти и се клати напред назад во место. :D
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  5. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.730
    Пол:
    Женски
    Мојата на 5 ипол месеци
     
    На Lili90, minne992, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  6. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    799
    8 месеци и не лази дури веќе се напињам зоштоне лази? А стои на нозе вака цврсто ми изгледа
     
  7. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Штом стои немај грижа. Некои деца не лазат, директно проодуваат.
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    799
    Стои со тоа што го држам јас не самостојно да стои и пробувам да го паткам ама не прави чекори јас му ги туркам нозете
     
  9. ivance..

    ivance.. Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2020
    Пораки:
    2.660
    Допаѓања:
    7.122
    Пол:
    Женски
    На 5+++ почна да лази ги витка двете колена и го крева газот па турка со главата и рацете на напред :D
     
    На minne992 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Servet90

    Servet90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Na 7 meseci pocna da lazi a sega so 8++ veke stoi na noze cvrsto i sam se iskacuva na masata na krevetot...
     
  11. MinnieM

    MinnieM Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јули 2018
    Пораки:
    871
    Допаѓања:
    2.713
    Пол:
    Женски
    Не го форсирај, има време рано е уште. Син ми не лазеше, прооде на 11 ипол месеци, почна да лази откако прооде. Нема правило. Дали користите дубак? Прашувам затоа што јас имав негативно искуство од него, откако го прекинав повеќе почна да се движи. Оставај го на под, сам ќе почне се да прави :hug:
     
    На IJAE му/ѝ се допаѓа ова.
  12. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    799
    Не користев дубак до пред 5 дена првпат го ставив, се плаши воопшто несака са седи во него не го ни ставам да не го силам, а он си лежи на меше ама само ротира лево десно и нервозен е многу пишти вришти никако да му се погоди само во раце му е најдобро
     
  13. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.176
    Допаѓања:
    18.817
    Ама не се патка бебе остави го на под само се ќе си почне да си прави.
    Моето е 10м веќе прави чекори се држи уште секако. Вака некако одат фазите:
    Од лежење седнуваат па се фаќаат да се исправат. Откако самостојно ќе се исправи почнува да скока во место, потоа да се движи во лева или десна насока, потоа само со едно раче се движи према напред како за проодување прават чекорче две држејќи се и седнуваат на газе. Откако ќе усовршат баланс да стојат без да паднат стануваат од под без поддршка и одат.

    Син ми никогаш не е паткан, немал дубак, немал проодувалки ако сакаш да си ја сочуваш кичмата батали паткање.
    Ако скокнете фази му го скратуваш учењето и вежбањето на мускулите
     
    На MinnieM, IJAE, Tiny Love и 4 други им се допаѓа ова.
  14. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    799
    Во право си за напишаното, 8+ е и го оставам на под да, но не лази се мачи и само мрмља па ќе почне да плаче дур не го земам. Сите деца различни се, не го форсирам но во дубак го ставам повремено не постојано колку е да е свесен дека може самостојно да циркулира да не е зависен скроз од мене
     
    На Milkiway му/ѝ се допаѓа ова.
  15. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Моето лази влечечки (војнички), се влече со рацете, а се турка само со едната нога. Вака почна на 8 месеци. Претходно долг период се вртеше околу својата оска 360 степени или се тркалаше меше-грб за да стигне некаде. Пред 3 дена направи 10 месеци. Уште лази војнички. Има цел месец постојано застанува на колена и на раце (во позиција за правилно лазење) ама само се клати напред-назад и на крај ќе се лизне на меше. Не знае сама да седне. Ако ја седнам си седи стабилно, и да ја туркам не паѓа, цврста е, од раѓање ја ставам на меше и од 5 месеци 24/7 е на меше, не сака на грб ни секунда, плаче ако ја свртам (едвај менуваме пелена, за облекување научив да ја облекувам мешечки :lol:). Друго, не сака да стои на нозе држејќи се за кауч, масичка, а може, ако ја ставам ќе стои и ќе се држи, ама го стиска каучот со рачињата, сите мускули и се стегнати и плаче, се плаши. Исто не сака да патка, да ја скокам во скут, туку ги крева нозете под прав агол со телото и се мести да ја седнам. Сака да се искачува на пониски нешта, пример планинари по мене кога седам до неа и така успева да се намести да ја држам в раце или се качува на полицата под масичката за да излезе од другата страна.
    Ме плаши тоа што не седнува сама. Да седнува можеби би вежбала исправање, вака од на меше не може да го стигне ни каучот, ни масичката. Јас божем ја мотивирам, и' ставам играчки на работ од каучот за да се посегне по нив, ама таа само пружа рака кон нив дури лежи на меше и толку. Кажете некој совет што да правам.
     
  16. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    Лази војнички од 5 ипол месеци негде, а сега 6++ почна да се крева на дланки и колена ама не му работу кликерот што треба да прави со рацете и нозете па ко ќе се исправи така скока нанапред ко жаба и многу е смешен.
     
    На Tea SK, sani99 и Dancewere им се допаѓа ова.
  17. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Мојата е 1 година и уште лазе војнички, не знае поинаку, а веќе се исправа. Од положба на меше направе шпага и си седне. Многу е еластична, кога леже ги рашире нозете вака, не ѝ се во вис туку на креветот лежат. Ептен е смешна
    [​IMG]
     
    На Autumn Love, sani99 и Dancewere им се допаѓа ова.
  18. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    1.010
    Ние сме 6+++ и сеуште не сака на меше, не се врти ич како на почетокот .. незнам дали има простор за паника
     
  19. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.559
    Допаѓања:
    4.689
    Значи малата е само за на гимнастика :inlove:. Нека се живи и здрави и да растат големи :l:.
    Секое дете со свој развој, ама времето поминато на меше е многу битно за развојот од повеќе аспекти, така да мора да откриеш начин кој му одговара на бебуш. Ако нејќе на под, оставај го на кревет или на тебе.
     
    На sani99 и forumce им се допаѓа ова.
  20. sani99

    sani99 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2012
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    1.010
    Никако ни на кревет ни на мене, дамо 2-3 мин и толку ...