1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kое е првото јадење што сте го приготвиле и кога било тоа?

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Alesii, 19 февруари 2012.

  1. Alesii

    Alesii Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    841
    Што најпрво сте приготвиле кога за прв пат сте почнале да се моткате во кујна?? ;)
    Jас првото јадење го приготвив на своите 12 години..Беше боранија и салата шопска....Боранијата ја правев добивајки инструкции по телефон од мајка ми која беше на работаа..и како за прв пат супер испадна.. ;) ....Kои биле вашите први 'специјалитети'?? :lol:
     
  2. RIRIFENTY

    RIRIFENTY Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    435
    Пол:
    Женски
    Kое е јадењето кое прво сте го приготвиле и кога било тоа??

    8) :$
     

    Прикачени фајлови:

    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  3. MiniMouse7391

    MiniMouse7391 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2011
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    30
    Kое е јадењето кое прво сте го приготвиле и кога било тоа??

    Мое прво јадење што го направив сама беше грав.И како што рече Alesii добивајки инструкции по телефон од мајка ми која беше на работаа :D
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  4. gothchick

    gothchick Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.503
    Допаѓања:
    1.589
    Kое е јадењето кое прво сте го приготвиле и кога било тоа??

    Прво јадење ми се кифлички, годините не знам точно ама мала бев 5-6 годинки 7 најмногу. Мајка ми ми го направи тестото и јас ке виткав сечкав ги ставав во тава и ги мачкав со маргарин. Бидејќи уште од 3-4 години секоја година ја гледам мајка ми по 6 пати одприлика годишно како ги прави веќе научив и сакав сама да правам и мајка ми ми дозволи. А пред тоа мислам дека беше кафе (иако не е јадење), бидејќи порано доаѓаа другарки на мајка ми и ќе се заиграа карти или ќе се занесоа во муабет и ја морав (ме научија) да им правам кафе и тогаш ми беше многи интересно се чуствував како во кафуле некое да сум.
     
    На piksooki и Alesii им се допаѓа ова.
  5. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Kое е јадењето кое прво сте го приготвиле и кога било тоа??

    Шпагети :wasntme: ама..

    Ужас ги направив,недоварени,камен! :D
    Малце видов ми омекнале додека се вареа,ии готови се ајде на јадење. :up:
    Такви тврди,за никаде сум ги јадела зошто бев мртва гладна - . -

    Ама ај оправдано ми е,прво јадење сама,плус 5то одд.тоа ти е :D
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  6. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.571
    Пол:
    Женски
    Бев прво одделение и мајка ми се јави дека ќе се задржи на работа до кај 20 часот. И со сестра ми викаме ај ќе испржиме пиперки и јајца и ќе направиме десерт пудинг.
    И деца блесави , направивме два пудинга од ванила и чоколадо и ги поделивме во тањирче пола-пола. Па го декориравме и ручекот :lol: и на крај запаливме свеќи по дома :rofl: :rofl:
     
    На piksooki, eli25 и Alesii им се допаѓа ова.
  7. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Прженица од пиперки и јајца :D :D :D во петто оддление беше. И додека го правев колку само се молев добро да испадне, да може да се јаде :D
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Xepp

    Xepp Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    556
    Допаѓања:
    428
    Паа..пржени јајца,сендвич...Ама она најсериозното беше ШПАГЕТИ...моите фамозни шпагети и да ви кажам прави и не беа толку лоши се јадеа некако.Инаку бев второ трето одд некаде мислам... :lol:
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. fosforna

    fosforna Активен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Омлет. И не беше ич лош :D
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Belieberka666

    Belieberka666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    395
    Допаѓања:
    144
    Пол:
    Женски
    Eден ден се вракам од училиште и нема никоj дома , си велам дај да им зготвам нешто на моиве и почнав со приготвување на грав но потоа нешто не ми одеше и добивав инструкции од баба ми по телефон. :)
     
  11. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.076
    :tmi: Никогаш нема да заборавам.Со братучед ми сами дома,и велиме ајде ќе правиме ручек,ќе пржиме јајца .Малечки бевме некои 6 годинки.Дома немаше зејтин,и рековме ајде оцет ќе ставиме :rofl: Верувале или не ,сипавме оцет во тавчето и шлупнавме јајца и ги мешавме :tmi: Потоа седнавме да јадеме и тоа поставивме трпеза :rock: Се сложивме и двајцата дека тоа не се јаде :rofl: па мачкавме нешто,а дома потоа имаше викање и шлапкање :D
    Потоа почнав посериозно да се бавам со оваа работа,и најверојатно првото јадење ми било шпагети -пошто обожавам или јајца,помфрит,пиперки такво нешто полесно,за да денес знам речиси се да готвам :P
     
    На piksooki, FortuneTeller.xD, Doozy и 3 други им се допаѓа ова.
  12. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Беше тоа едно дамнешно лето, кога бев за 4то одделение.
    Со сестра ми бевме по дома со денови, и си рековме ќе им припремиме на мама и тато ручек, за кога ќе дојдат од работа гладни, да има спремено нешто.
    И така си излупивме компири (од КОМПИРИ испаднаа мали компирчиња, затоа што нели кога се лупи кората, се лупи со се пола компир). Ги спрживме како ги спрживме и после ставивме виршли.
    Вишрлите не ги сецнавме, па кога почнаа да пукаат како петарди, од памет се извадивме! И не само што ги спрживме, туку и ги подгоревме.
    И како салата, којзнае како ни дојде ова во комбинација, ама направивме печени пиперки, па ги излупивме и им ставивме лукче и оцет.
    Е десерт не направивме, тоа ќе беше превише за мама и тато. Арно и тоа што некако го изедоа :)
     
    На piksooki и Alesii им се допаѓа ова.
  13. PinkpankaceM

    PinkpankaceM Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Mislam deka bese palacinki vo niv staviv fil i gi zavitkav, pa vo prezla i gi isprziv, i ispadnaa piroski, i toa bese negde 5 odd.
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  14. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Mи текнува дека првото јадење што го готвевме со сестра ми беше рестован компир,не се секавам точно но мислам дека мама пред тоа беше заминала на работа,сварила компири и оставила на нас главното,се секавам дека ги излупивме,и зад нашата кука живее баба ми и трч до кај неа и ја прашувавме и сега што да правиме,па ги изгмечивме компирите,го испрживме кромидот,малку повеке посоливме и директ в шпорет на печење,ни кажа баба додека се вцрвенело,па да го извадиме и мислам дека убаво ни испадна :wasntme:

    Tогаш мислам имав 10 години,а сестра ми 8,и одлични готвачи бевме,ескперти правевме од омлет,абе се од јајца :rofl:
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    :rofl: :rofl: оддамна
    и беше вака- секцана салама со сецкан кашкавал ќечап тоа го пржев и со леб го јадев :rofl:
    уфф
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    Уф мислам дека тоа беше некаде накај 6 одд кога бев знам спржив компири со некое месо и знам дека испадна убаво тоа бидејќи татко ми од тогаш ме тераше да правам ручеци :D
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Првото јадење што сум го зготвила леле не се ни сеќавам бев мала може и четврто одделение или накај петто, поради условите и начинот на живеење животот ме научи да готвам уште од мала. Татко ми ми даваше секогаш инструкции по телефон или еден список со постапки што треба да се направи прво па второ па трето.... Се сеќавам секогаш ми било проблем колку време треба да се вари нешто или пак колку вода да се стави во тенџерето па сум го преполнувала до горе детска работа :lol: :lol:
    А за миењето на садови леле кога ќе ми текне :lol: :lol: затоа што бев мала секогаш ми било страв да не оставам сапуница во чашите и од секоја чаша кога ќе ја измиев пробував малку вода да не мириса на сапуница. Што знае дете од трето одделение што се садови ох живот живот :?: :?: :?:
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Alondra

    Alondra Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.083
    Допаѓања:
    2.353
    Бев петто или шесто одделение летно време и задено со братучетка ми ќе правиме пиперки и патлиџани пржени. Не знаевме што прво се ставаше, па ги ставивме патлиџаните и после пиперките. Го правевме мислам едно 3 или 4 саати и додававме вода. После му додадовме сирење и беше доста кашесто и не беше убаво и за да не не караат се измивме средивме ама миризбата стоеше и сепак дознаа :rofl:
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  19. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Првото јадење што потполно сама го приготвив беше помфрит. Тоа се случи летово, на 13 години.
    После тоа имам правено и некои други јадења: пржени јајца, макарони, мафини...
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
  20. 1-Lady-in-red

    1-Lady-in-red Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    44
    Кога бев петто/шесто одделение останавме со брат ми сами дома и јас како постара од него ќе му правам јадење и така гледам баба ми прави некои чорби нејзини и јас ке пробам,во едно тенџере ставив вода,додадов компири,потоа ставив фиде,морков,патлиџан,пиперка и се друго што ќе ми дојдеше при рака и тоаа сее така си се вареше,водата си испаруваше а јас и си го мешав и кога дојде време да се проба едвај 1 чинија ми излезе. :sweat:
    Видов дека мојот специјалитет не вредеше паа погледнав што можам да најдам во фрижидерот :rofl:
     
    На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.