1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kолку ве чинеше вашата свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од ljubicka123, 17 декември 2010.

  1. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Ако сакаш вака до недоглед ќе се надмудруваме во твој стил.
     
    На galapce, dunika и oblace1 им се допаѓа ова.
  2. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.980
    И понатаму ќе си остане дека никој не се меша, макар 20 страни исто пишувале.
     
  3. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.573
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Глупости бе женички :) што се потепавте за глупости..
    Еве јас не сум правела свадба и не можам да кажам цифра колку мене ме чинела ама можам да го кажам моето мислење кога веќе се отупе муабетов :)
    Пред некое време потпомагав за некои работи на свадба со 650 гости, босанци..
    Најскапо мени, огномет, венчаница од Германија, за украсувањето сами платија на една позната девојка, не им се допаѓаше тоа што беше во стандардната понуда..
    АМА, во МК имаат куќа од 400 квадрати, не живеат со свекрва, возат скапи коли, живеат на висока нога што би се рекло..
    Зошто тие не би правеле свадба со 650 гости, зошто не би дала 2000+ евра за венчаница, зошто не би имале огномет и ред други работи кои им причинуваат задоволство, ако за да си ги пружат истите немаат финансиски потешкотии?!
    Зошто да не прават тоа што сакаат, на начин на кој што сакаат, само затоа што им се може?!
    Тука на форумов имаме различни девојки со различни финансиски можности, мислам крајно нефер е да ги потценувате или понижувате само затоа што вие мислите дека се глупи што дале 12000е за свадба, а не им сте во куќа и врска немате дали можеле или не можеле да си ја дозволат...
    Јас сум против подигнување на кредити за свадби и прослави, ама има луѓе што имаат и мислам не живееме во камена доба па да се правиме со сила наудрени..
    Утре кога ќе правам свадба уште од сега знам што сакам и како сакам. Колку ќе чини и дали ќе можам да си го дозволам во тој момент ќе видам, ама ако можам и не го оптеретува мојот буџет ич не ми е гајле што ќе рече комшивката што ќе поебам тешки пари на одредени ситници(fingers)
     
    На NEA, realGirl, Trxmx и 19 други им се допаѓа ова.
  4. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    За свадбата се потрошија родителите, иако и двајцата си бевме финансиски независни и башка си живеевме, родителите имаа желба да ја платат и ние се согласивме.:lol:

    Јас лично немав некоја желба за свадба, не сонував од мала да бидам невеста така да со драго срце им ја препуштив организацијата на мм и свекрвата, плус си се вадев со тоа дека бев во поодмината бременост па се ми беше тешко.:lol:

    На венчаницата не потрошив многу пари, првата што ја видов и ме собра со стомакот ја земав, како да беше шиена специјално за мене, обичен бел долг фустан во стил на римска божица, на нозете римјанки..:rofl::P
    За шминката и фризурата беше задолжена снаа ми, нежна шминка, косата во стил на венчаницата, ноктите не ми беа ни налакирани, само со сјај одозгоре.:lol:

    Свадбата беше во двор кај на мм родителите, немаше класична вечера туку шведска маса, добар дџ, после зурли и тапани, сите беа расположени, беше добра забавата, се на се мислам дека потрошија околу 10.000 долари, што за тука и не е многу, баш онака скромно.:)

    Подароците имам кажано не добив, гостите за колку мислеле да купат подарок парите ги уплатија во фондација за болни деца, на книшка ми останаа само парите испратени од роднините во Мк, уште стојат таму и после скоро 5 години, на знам за што да ги употребам.:)

    Пари највеќе потрошивме со мм на бурмите, не сакав да штедам на тоа кога цел живот(се надеваме) ќе ги носиме, мислам мене ми е глупаво да штедиш на бурмите кој се најголем симбол на бракот а да се расфрлаш на венланицата која само еднаш ќе ја облечеш.
     
    На GirlRose, gothchick, okcenzi и 25 други им се допаѓа ова.
  5. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Темава е колку ве чинеше вашата свадба а не зошто комшиите правеле голема или мала свадба и дали венчаницата била 200 или 2000 евра. Премногу отиде на оговарање и мудрување. Па секој како сака така може да си прави. Ако сакате вашите пријатели да бидат среќни тогаш поддржете ги зошто тоа е нов период во животот и колку и да изгледа убаво многу е стресно. Јас за мојата свадба мојот дел односно венчаница, шминка фризура, кондури, ташна и мал милион други ситници а и бурмата си ги платив сама така што нема потреба да се правдам на некого колку и зошто сум потрошила а посебно не на свекрвата па и да ми кажува скапа ти е венчаницата купи си поефтина. Ако сами си плаќате направете си како ВИЕ сакате.
    Еве колку отприлика чини свадба во Скопје:
    - ресторан 17-20евра мени просек * 250гости зошто рестораите најчесто се за толку = 4250-5000евра вкупно двете страни
    - музика 650 евра - неограничено (посебни пејачи, групи доплнителни...)
    - фотостудио - 250евра и нагоре
    - спремање дома - 200евра најмалку
    - дотерување на домашните по 200евра од човек најмалку
    - бонбони - просечно 45денари едно
    - покани - од 25 денари нагоре
    - китенки и украсување по дома - околу 3000 денари вкупно
    - венчаница, шминка и фризура, нокти, депилации, кондури, ташна и останати работи - 1000евра просек
    - одело за младоженец и кондури - 18000 и нагоре
    - бурми - 250евра вкупно и нагоре
    - матично - 150денари плус и нови изводи вкупно 450 денари
    - во црква - 7000 денари
    - непредвидени трошоци
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.630
    Пол:
    Женски
    Ја да ви кажам во саботава колку убаво си пројдов на свадба тоа нешто невидено. Не беше класична свадба него само дојдоа другарите на зетот по невестата дома да ја земат имаше тука вртење едно коло , после тоа во матично во Триумфална Капија кое е на Господ бељата додека се искачиш најгоре по скали во штикли и на крајот ресторан. Не знам дали бевме и 50 луѓе вкупно од кои сите беа млади , другари и другарки на младите е една маса стари. Другариве на зетот колку беа весели и расположени мислам дека они ја направија цела свадба. Сите заедно на куп се здруживме ко мислиш цел живот се знаеме и се дружиме. Свадбата ко свадба беше скромна, исто и фустанот на невестата , зетот не ни беше во одело само кошула и панталони спортски. Пиење и јадење имаше до недоглед, јас на клсичнине свадби у големи ресторани немам видено толку храна за вечера колку што имаше тука. Братучетка ми трудна во 6 месец се изнарипа и изнаигра едно време паника не фати дека ке го истресе бебето на толку рипање. :D:D
    Муабетот ми е не е важно каков е ресторано, или колку кошта венчаницата или оделото важно е расположението на гостите затоа што на крајот од денот тие ја прават свадбата весела а не венчаницата на невестата. Џабе и најлуксузен ресторан и наскапа венчаница ако сите гости дремат смргодени на маса, тетки од 15то колено оговараат кој каков бил и сл. Свадбата е за весеље а не за докажување имотна моќ. Не знам мене оваа мала свадбичка ми остави многу поголем впечаток него сите големи класични свадби на кои претходно сум одела.
     
    На CameliaMiller, Trxmx, Kitten и 12 други им се допаѓа ова.
  7. Gerbera

    Gerbera Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2016
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    772
    Да имам 5,000 евра азр и редовна (релативно :lol: ) месечна плата, ќе продадам кола и ќе платам учество за кредит за еднособен стан. Балски фустани и ручеци за широки народни маси, на крај на умот не ми паѓа. Со другарка баш полемизиравме на темава и на крај излезе дека не сум умеела да уживам во весели животни моменти. Од практично решение за сите, поголема радост и веселба нема.
     
    На CameliaMiller, okcenzi, Glasna и 7 други им се допаѓа ова.
  8. DigY

    DigY Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    6.477
    Prvata svadba shto ja praev za ater na negovite moite doma gi iskoshta 7000 eu se na se, so toa shto i tie se oblekoa i mi kupija fustan. Negovite gi iskoshta 2000 eu.
    ich ne si pominav so kejf. edvaj chekav da zavrshi.
    Vtorata svadba me iskoshta 200 eu lichno mene, a na mm negovite neshto povekje, okolu 400. edvaj i tie gi dadoa. sepak beshe labavo so muzika kakva jas shto sakav na otvoreno i preubava hrana.
    the point is-nekad kejfot ne e skap.
     
    На okcenzi, Nausicaa, anakonda88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Неможам да разберам дека луѓето даваат толкави пари за свадби. Не. А живеат по 3 генерации под еден покрив. :shake:
    За ничиј кеиф не би правела свадба, кој колку сакал нека навалува и нека му е мерак, и на мајка ми и беше ама и реков НЕ. Јас нема да гоштевам никого. Дај ми ги ти парите што си ги спремала свадба да ми правиш јас многу попродуктивно ќе ги потрошам. Што ви е, во просек под 5000 евра и тоа МИНИМУМ не кошта една свадба, со 5000 евра овде бизнис можам да си почнам и сам свој газда да си бидам.
     
    На CameliaMiller, LadyInTheDark, blackwave и 8 други им се допаѓа ова.
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    И јас сум од оние што не се замарам кој колку и зошто дал за дел од својот живот.
    Сакал гламур,си дозволил,далике мизерува после е нелогочно но нивен си е животот и одлуката.
    Обично трошокот се врака.

    Сеуште не сум.правела свадба,односно ке ја направеа моите и бев решена да дозволам да ја направат.
    За она колку ке дозволеа да се потроши исто немаше да им замерам.
    Секако дека нема да дозволам да бираат ресторан,мени,фустан...место мене ама кејфот за да направиме свадба немаше да им го ускратам.
    Тие затоа живеат.
    Нормално дека не размислуваме исто,но со нивни пари јас неможам да речам дајте да отворам бизнис.
    Од тоа што ке се собере,ако се собере,колку ке има за бизнис,или шетање или што и да е,после јас можам да одлучувам.
    За мене пак етр ова е понелогично.
    Да ги осудувам родителите оти не ги дале за бизнис или стан туку за свадба. Тоа е нивна одлука за нивни пари.
    А мое е да одлучам дали сакам свадба или не. А за парите,немам право да размислувам.
     
    На dunika и duffi им се допаѓа ова.
  11. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Секој родител сака да го обезбди на некој начин своето дете. Некои штедат цел живот за тоа. Ако нивниот ќеиф е да ги нагоштеваат 500 души а после јас да мизерувам, а со тие пари многу продуктивен чекор во животот ќе сум направела, тогаш нивната перцепција за што живеат е многу погрешна. Многу сум среќна оти моите родители не живееја за тоа да ме видат невеста, туку да ме видат среќна и исполнета. Имаше мајка ми замисли некои, не викам не, ама јас немав, ни желба ни воља, ни па некогаш сум се замислувала како невеста.
    Овде не зборувам за луѓе кои можат и имаат и за кои свадба од 10 000 евра претставува пичкин дим. Познавам луѓе стварно ова не е мит ни легенда кои во една соба свекорот и свекрвата спијат, а во друга соба момчето невестата и бебето во прдеж место, ама свадба во главно направија. И каде е логиката овде? Па јас сама би им рекла де луѓе не се занесујте немаме кај да прднеме.
    Сакаа и матурска да ми прават во ресторан на времето, да ги викнел татко ми колегите а мајка ми комшиките и до незнам кое колено рода, и тогаш им реков не, во тие години фино лепо ги зедов парите што ги планираа за матурска и си отидов на одмор.
     
    На WarriorAngel, CameliaMiller, kjukli и 2 други им се допаѓа ова.
  12. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Околу прдежите нема да коментирам.:D

    Зарем ке сметаме за неисправно ако некој одлучул место одмор или бизнис,одлучул да ја исполни желбата на родителите?
    Ете од мене ке тргнам. Моите немале свадба. Цел живот ја гледам мајка ми како и фали тој момент. Жена која обезбедила колку обезбедила на своите две деца но покрај тоа обезбедила да има и за свадба на двете деца.
    Знаејки дека тоа е нејзина голема желба и мене немаше да ми е проблем да облечам фустан па макар и само за нејзин кејф.
    Затоа велам дека секој си одлучува за својот живот и своите приоритети.
    Кога бев помала доста работи ми беа нелогични на чија сметка беше нашето неодење на одмор ама од денешен аспект сфатив дека и не ми е толку трагично.
     
  13. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    И мајка ми не била невеста исто и цел живот потеше за тоа како јас и сестра ми ќе сме биле.
    Нејзините желби се едно, моите се друго.
    Јас пак ќе речам, ајде оние што имаат, навистина има и богати луѓе кои им е пичкин дим да направат свадба, ама јас кажувам за овие немоќниве. Дигаат кредити за да направат свадба, а после ко во Тесна Кожа чекаат ред за ВЦ 10 души начукани во 2-3 соби. Јас еден куп такви знам од опкружувањето, блиски и не толку блиски луѓе. Во кујничето свекорот и свекрвата спијат. спалната ја отстапиле на младоженците, во дневната деверот неоженет, не се знае кој јаде кој пие кој плаќа, ама свадба битно се направи и се рокнаа 5/6000 евра на гладно срце.
     
    На NEA, WarriorAngel, LadyInTheDark и 9 други им се допаѓа ова.
  14. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.500
    Пол:
    Женски
    е ова ми се допага :D Биг лајк фор ју :D
     
    На DigY му/ѝ се допаѓа ова.
  15. pink95

    pink95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2016
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    1.352
    Пол:
    Женски
    Го отворивме муабетот со таткоми за свадба и крштевка уедно.. он вика класична сладба со најблиски и почитувани ќе не кошта околу 5000-6000 eur наша страна(во мислење сите да се облечат, бовчи, дома да се намести и плус китенки) а мене тој есап некако ми е нереален зошто знам колку сум јас аздисана и колку сакам да ми биде наместено.. па дадов сума од 30.000$ сосве тикети до дома.Он се зачуде.
    дадов одприлика сума зошто знам нас странците од небо ни пагјаат и секој нешто плус ќе очекува...
     
  16. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Имаме направено план колку отприлика би коштала нашата свадба
    кафана по 2000е од страна одбрана е најефтината моментална цена за порција во ресторан кој најповеќе ни се допаѓаше и на двата по 850ден порција за околу 300 гости
    музика 600е група Молика и Анета по 300е од страна
    сликари и сниматели 300е значи по 150е од страна
    костум околу 150е
    50 е чевли за вереникот
    400е невестински фустан
    25е чевли невестински кои ќе ги купи деверот
    бидермаер 25е
    шминка, нокти и флизура околу 30е ова си го плаќам самата
    кај мене дома кетеринг околу 70е
    украсување на невестинска маса околу 20е
    китенки за зет девер и нунко околу 10е
    се надевам толку и ке потрошиме по околу 3000-3500е од страна.
    Поздрав
     
    На mimidjon му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Прашање што ме мачи 2 месеци назад...
    А-у за 1 ден €5000, викнати ојлевци, дојлевци...
    Порција порано била €12, а сега под 18 нема...иди па разбери се со домашни...
    Ај до година здравје ако издејствувам по мое ќе кажам и јас колку ме чинело сето ова.
     
    На Dust и Sesil им се допаѓа ова.
  18. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Точно дека е лудост да даваш 15.000е за свадба, но јас имам познаник кој правеше свадба со +500 гости и потроши некои 15к евра, амс затоа па собра некои 25к од поклоните. сума сумарум во ќар 10к евра, а сите знаеме дека никој не оди на свадба со празни раце :)
     
    На Barbara90 и Winter Lady им се допаѓа ова.
  19. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.495
    Пол:
    Женски
    od moja strana (zenska) me cinese 4.000 evra. Za site raboti komplet, bocvi spremanje doma, spremanje na moite, dekoracii, gosti.Maz mi go cinese 6.000 evra se na se. Svasdbata ni ja napravija nasite roditeli a parite si gi vrativme od poklonite.Ubav spomen ostanuva sepak skromna licnost sum i ne bi pobarala nesto ako nemozam da si go dozvolam sepak bese zelba na nasite roditeli i blagodarna sum.
     
    На mimidjon и elimkd им се допаѓа ова.
  20. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Мало морген Анета и Молика 600 евра, ти сериозна си Анета и Молика не се под 1200 евра, една обична група најефтината е 500 евра, а не пак Молика и Анета ме изнасмеа