1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kолку ве чинеше вашата свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од ljubicka123, 17 декември 2010.

  1. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Не сфаќам едно нешто. Некои лупаат пари за свадби по 4000 евра, веридби по 1000 евра и мекици по 600 или 700 евра, а се туркаат три фамилии во една куќа и тоа со деца. Така, им викам на едни кај ја следам бременоста дека во приватна клиникс и здравје за пораѓај мислам таму дека имав проблем претходно и ми викаат: аууу па зар ќе лупаш толку пари, а да китам музичари за свадба и за мекици да ги гоштевам три дена некои си таму не е лупање пари. Е тоа не ми е јасно.
     
    На NEA, WarriorAngel, AthenaAsamiya и 17 други им се допаѓа ова.
  2. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Се согласувам, се согласувам и јас ги имам такви примери и тоа за кич свадби со тие па едни исти светла без малку да бидат креативни. А, може да се биде кретивен и за малку пари супер да се организираш.

    Ама јас уште сега ќе си кажам дека сакам скапа свадба со малку луѓе и без кич светла. (fingers)
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Да сериозна сум, значи во Битола така се движат цените а ако тебе не ти се верва тоа е твој проблем јас немам потреба да лажам. Стапивме во контакт преку еден познаник во Џими мазотму на Анета и таја беше цената што ја добивме му дадовме капар една година унапред пред свадбата и направивме договор. Незнам од која причина би те лажела кога таја беше цената оди види убаво распрашајсе не туку се страми тука 1200е барала групата за свадба. Инаце има групи доста поефтини некои не толку познати на кои цента им беше 300е, 400е и не беше 500е најефтината група. Пример молика јуниор свират за 350-400е а Алтернатор му свиреја на другарками на свадба и му зедоја 500е а и добра гурпа се одлична забава направија. Поздрав и земи првин информаирај се потоа пишувај тука!!!!!!!!!!!!!
     
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Бовчи....бочва е буре :D
     
    На SuperGirl24, Cka, joy1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. LanaDelR

    LanaDelR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    1.502
    Пол:
    Женски
    Sekomu moze da se sluci da pobrka nekoja bukva, ete slucajno sega gledam deka sum pisala taka. :D bas mi smesno padna i mene haha pa dobro i se vklopuva burinja spremanje doma :D
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Девојче, полека малку. И ние правевме свадба лани, па прашувавме за Молика и ни кажаа 1000 евра некаде, а ако вие си имате врски, тоа е друга работа. Една пообична група чини 700-800 евра, а на па Молика. А секој си пишува мислење, не можеш ти да забрануваш да не пишува во темава.
     
    На CameliaMiller, Amelia и mimidjon им се допаѓа ова.
  7. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Да дополнам, Анета и Молика доколку се во државава е над 1000 евра. Доколку се на турнеа во странство, а сакате да дојдат на свадбата, ќе треба и билетите да им ги платите. ;)
     
    На mimidjon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.585
    Prodigy se poevtini :)))) So e tolku Aneta bitna 1000 eu da se plaka :)))
     
    На CameliaMiller, Annath, Мариаа. и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Cka не знам, не сум правела јас свадба. А и кога би правела, сигурно нема да дадам толкави пари за неа. Си пее жената, ама не ги печалам парите толку лесно за да ги дадам баш за музика. Ни за Анета, ни пак за Prodigy.
     
    На CameliaMiller и Cka им се допаѓа ова.
  10. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.222
    Допаѓања:
    93.769
    Јас имав прилика да бидам на свадба каде пееја Анета и Молика и по мене се преценети. Многу преценети и тоа! Никогаш не би им дала толку пари на луѓево, ама баш по ништо не ми се издвоија за да им искеширам толкава сума за 3-4 саати.
     
    На CameliaMiller, SummerGirl и joy1 им се допаѓа ова.
  11. Zenski Svet

    Zenski Svet Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.199
    Венчавката ќе те чини зависно од длабочината на твојот џеб....и на партнерот се разбира......
    Александар Палас, Парк,Воденица важат за едни од поскапите места каде минимум порција по лице е 25 евра.....
    Музиката повторно е дискутабилна.....имаш шунд бендови од 200 евра и поскапи бендови од минимум 500 евра....
    Истото важи и за фотографијата..ако јас се прашувам таа е особено важна и јас да избирам мојот избор би паднал на Зага Продукција без конкуренција....почетен пакет им е 1000 евра , но вредат за сето вложување......


    Има едно чудо детали во секоја венчавка .....
    До сабајле да куцам не е доволно
     
    На mssuniquee, toogood и joy1 им се допаѓа ова.
  12. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Околу 7000 евра. Со ресторани, фустани, прстени, подароци (за кум, старосват и за нас двајцата). Со тоа што ние пошо со музичар зет - имавме 3 бенда на свадбата од кои 2 беа платени солидно... Со друго многу не се расфрлавме...
     
  13. mimidjon

    mimidjon Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2010
    Пораки:
    1.319
    Допаѓања:
    2.320
    мене ич не ми се допага како пее ако и запее чат пат некоја песна
     
    На nearMe му/ѝ се допаѓа ова.
  14. nearMe

    nearMe Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2016
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    38

    Не вреди да се плаќа толку на свадба, сум била кај што пее и делува крајно незаитересирано. Буквално ладна додека пее, од далеку се гледа дека едвај чека да си оди од свадбата.
     
    На realGirl и mimidjon им се допаѓа ова.
  15. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    Сестра ми за нејзината свадба потроши околу 5-6000 евра.
    Јас ако еден ден се мажам, не верувам дека ќе ми требаат повеќе од 500 :D
     
  16. nearMe

    nearMe Активен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2016
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    38
    За Анета Молика се однесува инаку постов. :)
     
    На mimidjon му/ѝ се допаѓа ова.
  17. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    Воникој случај не би ми паднало на памет да трошам по 5000 евра за една нокј
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Responsible

    Responsible Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    434
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека секако 10 000 еу од двете страни вкупно излегува свадбата. Секогаш сум била против Матурски, Апсолвентски и други кичерајски глупости или пак не дај боже вериба :o ама свадба сакам. Обично околку 200-300 души од една страна, да кажеме вкупно 500 а порциите се качени по 15-17 евра нешто попристојно. Еден костум подобар и кондури е 1000 еу плус за невестата фустан 1000еу па долен веш, венче, кондури, бидермаер, шминка, нокти, фризура .... дома не планирам да китам или пак кетеринг и разни глупости не сакам земање од дома крајно проста ми е ова традиција. Сакам сите од дома во црква и во ресторантот да доплатам за да дојдат за регистрација таму. Плус другите работи како музика 700-1000 еу (ефтините се како за на панаѓур) продукција за сликање 800 еу, бонбони, покани, осветлување, торта...ова секако ке излезе 10 000еу ама пак крај краева не знам зошто толку паника се дига околку тоа колку ке излезе свадбата кога сите гости носат пари и знам многу парови што се собрале по 10 000 евра. Ама фала богу дека колку си носел толку и ќе добиеш.
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BoaVista

    BoaVista Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    3.911
    Допаѓања:
    31.650
    Пол:
    Женски
    Порција во ресторан - 21е
    Осветлување -300е
    Фото студио - 600е
    Бурми -400е
    Декорација - 700е (декорација во ресторан, бидермаер, свеќи за во црква и други ситници)
    Покани - 150е
    Музика - 500е + Миле Кузмановски 450е
    Чоколадна фонтана - 250е
    Торта и мафини - 250е
    Невестински фустан -1000е
    Невестински чевли -100е
    Шминка и фризура - е незнам колку точно е невестинската, зашто и сестра ја правеше и ни зема 200е за двете.
    Одело, чевли, кошула за младоженец - 600е
    Кетеринг за кај мене дома -600е
    Венчавање надвор од матично -100е
    Бовчи -околу 1500 е
    Може сум заборавила нешто, ако ми текне ќе допишам :)
     
  20. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Кога ги гледам цените за одредени работи очигледно Скопје е мн поскапо од останатите градови.
    Во мојот град цени:
    порција во ресторан 14е
    осветлување од ресторанот обезбедено само со светлосни ефекти
    фото студио 300е
    бурми 400е има и доста поефтини, ние одбравме полни и подебели
    декорација ( бидермаер, невестинска маса и неколку китенки) 100е
    покани 60е за 150 покани
    музика 600е
    торта 165е со 300 парчиња
    невестински фустан 280е
    невестински чевли 30е
    шминка и фризура 60е
    одело и чевли младоженец 200е
    кетеринг дома невеста 250е
    бовча и злато за младоженецот 600е