Kолку ве чинеше вашата свадба?

Дискусија во 'Свадба' започната од ljubicka123, 17 декември 2010.

 1. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.774
  Допаѓања:
  25.231
  Пол:
  Женски
  Сте пишувале за ташна. Јас немав ташна. На мене ми е тоа безпотребно фрлање пари. И така после тоа нема да ја користам. И на свадби одам без ташни.

  А за трошок...кој како си сака. Ако некоја сака да даде 500 евра за фустан, тоа си е нејзино. Јас не би дала толку пари за нешто што трае една вечер.
   
  На flawless_, mssuniquee, Malesia и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Bubish26

  Bubish26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2019
  Пораки:
  1.370
  Допаѓања:
  6.615
  Пол:
  Женски
  Многу ама не жалам, се исто би направила, само декорацијата не кај таа жена. Ако давам пари сакам да е како што сум покажала на слика, биди искрен кажи колку би коштало, мое е дали ќе платам толку или не, не ми обеќавај нешто и на крај ужас за таа цена.

  1300-невестински фустан (1)
  200- невестински (2)
  1500-накит од неговите
  250- шминка и фризура
  430- фото
  200-торта
  400-декорација со бидермаер
  100-матично
  200-виолини
  400- бока конга
  600-главна музика
  50-покани од моја страна
  29-порција во ресторан (120 од моја страна,180 од кај маж ми)+100 за виски
  500-бурми
  700- за маж ми облека се комплет
  100-штикли за мене
  100-ниски кондурчиња за мене
  Црква немам појма ама беа 3 попа што не ни ја знаев дека толку ќе се, тоа главниот поп како поклон
  Браќна ноќ- вила Лумиере мислам дека беше 100
  + изнајмени стана за гости од на страна, + облека,шминка за 5 члена од фамилија.
  Маж ми од негова страна плати се, од кај мене поќе од пола татко ми, друго јас,а фустанот поклон од баба ми.
   
  На Veta, coolgirl123 и stetoskop им се допаѓа ова.
 3. bokace1

  bokace1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2020
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  1.396
  Пол:
  Женски
  Ние за свадбата гледавме што можеме најевтино да поминеме.
  Сами правевме бонбончиња , декорација за дома, китенки ( околу 8000 денари ) . Покани порачавме ептен фенси од преку една страна на фб една покана беше 10 денари и 2 денари бонче за вечера . Оделото го земавме 5000 денари на попуст , кондури околу 900 денари , за мене изнајмивме две венчаници 14.000 денари.
  Мојте кондури беа 300 денари од Битпазар :lol:
  Земав од таму и материјал на метро како бунда што личи , 2 метра 600 денари и ја зашив малку и како марама беше за во црква и плус дека ладно Декември месец.
  Фризура и шминка заедно 5000 денари.
  Ресторант 810 денари порција 130 души бевме .
  Музика 500 евра со доаѓање по мене , плус Благица 300 евра. ( избор на свекор ми )
  Фото студио 10.000 денари. Сликите и видеото ги имаме на цд и уезбе
  Повеќе од пола плати свекор ми и свекрва ми , ние дадовме околу 800 евра, мојте само платија во ресторант од женската страна.

  Мој совет е свадбата може и со малку пари да се направи луксузна , не давајте премногу пари затоа што тие пари ги фрлате во бунар и дали пола ќе вратите со поклоните во плик.
   
  На thelittle17 и SummerGirl им се допаѓа ова.
 4. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  2.370
  Допаѓања:
  4.172
  Пол:
  Женски
  Немам направено свадба, затоа што ни се одложи поради коронава, ама скоро се ни беше средено, со капари насекаде дадени, со се.
  Покани 5000 ден. за двете страни
  Торта имаме од ресторанот и ако сакаме друга, може да си доплатиме уште нешто ситно, околу 4000 ден. максимум.
  Фустан 400 е.
  Одело 300 е.
  Кондури 100е за двајцата
  Ташна 10 е.
  Китенки сама си направив
  За украсување дома си купив материјал сама си правев, и сама ќе си накитам, се тоа околу 3000 ден.
  Бурми 150е
  Сребро за мене (не сакам злато) 100е (со тоа што само обетки и алка, друго не сакам и не носам)
  Музика 500е и за дома и за ресторан.
  Фото студио 380е.
  Порција 15е.
  Шминка и фризура 50е.
  Поклони им земав на сите рачни часовници, вкупно ме фатија околу 250е.
  Тоа е се сведено на наши лични потреби, ние сакавме да поминеме по скромно, да не даваме пари за работи што не ги сакаме, или со сила да ги правиме. За музика можеби е малце повеќе, ама за кратко време баравме термин, и не спуштаа цена, не е страшно сепак, се е онака како што ние сакавме да биде, не ми паѓа на памет да расфрламе 15.000 евра за свадба.
   
  На babybubu и CareTee им се допаѓа ова.
 5. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.979
  Допаѓања:
  12.887
  Пол:
  Женски
  Јас носев стара ташна предходно купена "ради реда" да имам бела за нешто ако ми треба за комбинација.
  Ја имав земено 250ден од тезги на пазар.
  Намерно не купив уште една бидејќи ни оваа не ја искористив дали два пати ја носев, обично бела или "невестинска" е тешка за комбинирање и нема каде да ја носам.
  А и искрено ташната ми требаше само во ресторан за тие што дојдоа покасно и ми даваа поклон во плик и ги пикав парите таму.
  Предходно не ни носев ташна.

  Едит. Криво ми е што купив штикли бели, ги носев само за сликање после цело време бев на рамно. Нема шанси да ги носиш цел ден уште на сликањето ми се заморија нозете. Ете ги стојат во кутија, само 3 часа носени.
  Исто ми е криво што дадов пари за бела бунда ама правевме зимно време и мораше. И таа така стои неискористена.
   
  Последна измена: 8 јуни 2020
  На SummerGirl и thelittle17 им се допаѓа ова.
 6. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  1.216
  Допаѓања:
  7.653
  1500 евра вкупно со порции, фустани, слики, одела, кондури, музика. Покани немав, сите имаат телефон и вибер. Китенки немав пошо немаше доаѓање по невеста. Фустанот кошташе цели 3000 ден, а испадна баш како сакав. Не сакам да фрлам пари на нешто што и двајцата не не кефаше. Мразам свадби, но повеќе мразам да ми доаѓаат по дома секој ден на честито. Не ја разбирам таа фама да се прават ексклузивни свадби, со оглед дека не е никакво достигнување во животот, али секој со своите афинитети.
   
  На tinka-mace, thelittle17 и SummerGirl им се допаѓа ова.