1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kолку често се карате со вашите родители?

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од anichka94, 23 октомври 2012.

  1. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Порано многу често, искрено со мајка ми премногу се каравме, со татко ми скоро ич.
    Од оваа гледна точка денес, сфаќам дека многу работи сум ги преувеличувала или претерала, сега се е многу подобро, посебно последниве две години кога мајка ми ми е најголема морална поддршка,а за татко ми и да не правам муабет :)
     
    На Dadusicka, Herrera и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.968
    Пол:
    Женски
    Пред да се преселам во друг град, редовно се рчкавме за све и свашта, посебно со мајка ми.
    Кога бев помала тоа ужасно ми пречеше и се нервирав, како пораснав почнавме се на шала да си сфаќаме. Па знаевме да се искараме јако за глупости и после 5мин да се смееме заедно. Со татко ми ретко се карам, ептен душа од човек е, секогаш гледа да смири ситуација. Кога е нервозен знае ептен да се дери и да вика (типичен овен) е тогаш се тргам настрана и чекам да поминат тие 5мин па после ко нов е. :rofl:

    Сеа коа дојде време да се враќам само за викенди и да има периоди и кога нема да ме видат и по 2/3 недели е друга приказна. Кога ќе се вратам дома ептен се лабави и добри со мене. Исто така се доста попустливи бидејки поминав малце тежок период тука, психички опаднав и тие двата (посебно мајка ми) ми беа ептен морална поддршка. Многу ги сакам, многу. Греота е да кажам еден лош збор за нив.
     
  3. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Бебето порасна, пубертетот помина и не се караме веќе, туку со разговор се разбираме и ги решаваме недоразбирањата доколку ги има :l:
     
    На Lolipop23, Snow-Star, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  4. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.791
    Допаѓања:
    8.849
    Пол:
    Женски
    Во пубертет не често ама се каравме само со мајка ми, со татко ми не памтам да сум се карала некогаш, освен еднаш што ме скара како помала. А сега па ич не се карам, и кога гледам дека некогаш ми грешат, знам дека не е намерно и си премолчувам како ништо да не било, нека ми бидат само живи и здрави, да ми ги чува Господ ! :l:
     
  5. cavalli

    cavalli Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2016
    Пораки:
    654
    Допаѓања:
    1.612
    Пол:
    Женски
    Со мајка ми во последно време многу. Изгледа почна климакс да ја фаќа па што е нервозна и за се живо и диво се кара. Со татко ми си го имаме муабетот, секогаш знае да смири ситуација, не вика, не се нервира, лабав тип е.
     
  6. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.061
    Допаѓања:
    72.333
    Пол:
    Женски
    До кај 18 - 19 години мнгоу се карав.
    Уназад 10тина години не памтам да сме се скарале.
     
  7. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.692
    Допаѓања:
    116.545
    Пол:
    Женски
    Скоро секој ден.Ич не ме разбираат. ;(
     
    На Dadusicka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Roxy1991

    Roxy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Sakam da kazam eden sovet od mene moze e ubavo od moja strana moze ne videte nasite ziveat seuste pod toj turski mentalitet nekogas imaat mn da ne se izrazam pogresno mn zaostanato svakanje toa im e osnatano od nivnite roditeli potocno kazano od nasite babi i dedovci dali ne sum vo pravo sekoj roditel na 21 vek mislam sekoj roditel go saka najdobroto za svoeto dete da no nekogas so nivnite ogranicuvanja i svakanja gi minat granicite taka e i kaj moite ako sum 28 godini seuste na nekoj nacin sakaat da vlijaat namene so sekakvi soveti me popravaat za rab so gi pravam i mi kazuvaat so e ispravno e so nee potocno kazano mi solat pamet za se i taka se custvuvam kako da sum vo zatvor a ne doma sekogas im davam do znaenje deka mozam sama da donesuvam odluki za svojot zivot sama zarabotuvam i red drugi rab oni sekogas ke ve gledaat kako da ste nivnoto malo detence i sekogas ke bidete vo nivnite oci malo dete zaniv
     
  9. Notorious-B

    Notorious-B Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Машки
    Па да ти кажам искрено, според (не) правописов и исказов во кој има само една голема почетна буква и ниту една запирка и точка, треба уште да те караат и солат памет. Глава ме заболе читајќи и пробувајќи да разграничам кој збор каде припаѓа и што сакаш да кажеш.
    Он топик, повеќе не се карам, сум кренал раце и сум им поставил граница да можат да си го кажат мислењето, а да знаат дека неѓа да биде прифатено.
     
  10. Roxy1991

    Roxy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Izvi
    izvini za so da mi solat pamet :smirk:
     
  11. Notorious-B

    Notorious-B Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Машки
    Да вежбаш правилно искажување во пишана форма. Да научиш кога, каде и зошто се употрбуваат интерпункциски знаци.
     
  12. Roxy1991

    Roxy1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2019
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    123
    Пол:
    Женски
    Slusaj vamu od brzanje go pisav toa inace ne sum do tolku nepiesmena ccc ratardiran narod
     
  13. Notorious-B

    Notorious-B Активен член

    Се зачлени на:
    17 март 2019
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Машки
    Читам читам........
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Секој ден.
     
  15. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.082
    Пол:
    Женски
    Кога бев во пубертет , се расправав со нив. Денес, сфаќам дека некои работи ги правеле за да ме упатат на вистински пат, и иако малку ги разочарав, сепак не ми се налутија. Ги прифатија моите грешки и избори онака како што ги прифатив јас.
     
    На Rama и Feminka22 им се допаѓа ова.
  16. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Порано многу често, дури и немаше ден да не се скараме за нешто, и со двајцата сум се карала исто па и рака дури имам кренато на татко ми (иако сега се каам за тоа) ама не можам да го вратам времето.
    Со татко ми кога се каравме тоа беше хаос од се подоле се симнувавме и двајцата, јас повеќе влечам на него во карактер и он се исклучуваше кога се каравме и јас исто.

    Со мајка ми сме имале жестоки кавги, најчесто бидејќи она е со премногу застарено размислување, паметот и сфаќањата и се останати некаде далеку во минатото и никогаш не можеме да најдеме заеднички јазик.
     
    На Roxy1991 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  17. Волшебникот

    Волшебникот Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2018
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    485
    Пол:
    Машки
    Секој ден, не се разбираме ич, јас едно размислувам а тие ми кажуваат трето од нивно време
     
  18. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    Кога бев во пубертет понекогаш се карав, а сега повеќе не.
     
  19. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.232
    Пол:
    Машки
    Последниве две три години ретко, скоро и никогаш.
    Прво, со кавги и урлања не се применува ништо, освен зарипнат глас.
    Второ, од почит кон нив. Станав позрел и по смирен, избегнувам кавги дури и кога не се во право.
    Трето, неколку месеци го практикувам она "не кажувај туку покажи" и успева :) ако нешто стрчи и е туѓа вина, земам и молкум го решавам хаосот. Кога ќе видат дека без збор е завршена некоја работа, одма е поинаква атмосферата.

    Немојте и вие да се карате, сите ќе ги бараме родителите еден ден.
     
  20. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски