1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kуран

Дискусија во 'Религија' започната од ludoto19, 17 септември 2012.

 1. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.466
  Гледам нема тема за Куранот, па ајде да отворам..
  Дали го имате читано, и ваши мислења за него? Јас почнав да го читам да ви кажам :) Баш ќе го прочитам цел, чисто информативно да направам споредба со нашата книга, иако од нашиве само Hовиот завет, и Bерата на нашите предци(така ми се чини се викаше, оддамна ја имам прочитано) ми се прочитани.
  E сега Kуранот има 114 сури, јас сум до 4та, каде се зборува за жените :)

  2 сура збори за Mуса или Mојсеј, за предавството на Eвреите, додека пак 3тата сура зборува за Иса или Исус, неговата мисија итн :) [​IMG]


  Aко ја најдам и Tората онлајн со превод и нејзе ќе ја читнам :D
   
  На Pierina77, mirandaa и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.163
  Допаѓања:
  4.144
  Освен ако Куранот не се чита на арапски, според верувањето на муслиманите, попрецизно е да се каже дека се чита превод на Куранот.

  На линков го има целиот превод на Куранот на босански јазик:
  http://www.bhmed.org/islam/musaf/index1.htm

  Тората е петокнижието на Мојсеј, односно првите 5 книги(Настанок, Излез, Левит, Броеви, Второзаконие или Деутроном) од стариот завет(Танак) на Библијата се тората или еврејска Библија како ја викаат некои.
   
  На tessie и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
 3. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.466
  да на таа страна го читам, а за Tората, искрено не сум запознаена нешто посебно :)
   
 4. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.680
  Допаѓања:
  37.125
  Јас го читам и сум некаде 150 страна имам дома 2 на арапски 2 македонски и 1 на босански, од кога почнав да го читам сватив многу работи за мојата вера што не ми биле јасни :)
   
  На Mell45, mime87, minne992 и 2 други им се допаѓа ова.
 5. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.172
  Ме интересира да ми кажеш што пишува за жените ?

  За жал го немам прочитано, и секоја чест за ова.

  Зборев со мои колеги, муслимани еднаш и баш зборевме околу тоа што Куранот вели за жените, дека тие не треба да бидат целосно покриени, дека би требало да имаат слобода, дека женската убавина треба да се истакнува и дека убавината била истакната преку лицето. Затоа и ги носат шамиите со отворено лице.


  Имаше и уште други работи, ама ако не те мрзи кога ке имаш време, те молам напиши :)
   
 6. Liebe.Love

  Liebe.Love Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 август 2011
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  24
  ludoto19 Исламски верник си?
   
 7. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  кога се чита куранот пожелно е да се чита полека за да се разбере, на пр.една сура отако ке се прочита да се отвори и тефсир и да се види објаснуванјето односно значенјето на таа сура :)
   
  На Mell45 и RHS им се допаѓа ова.
 8. Kukla994

  Kukla994 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  4.682
  Допаѓања:
  46.944
  Јас го читам Куранот на Арабски го имам читано неколку пати но за да разберам што читам го имам и во превод на македонски и на босански.
   
 9. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.384
  Мене уште малку ми остана да довршам на арапски, преводот го имам прочитано едно два пати досега, трет започнав и одамна немам читано, се фокусирам на арапски сега. По малку тефсир (коментирање на Куранот) имам слушано, воодушевена сум, конкретно од Нуман Али Кхан (кој има добро познавање од англискиот ова ќе и биде најубавото нешто на свет). Има интензивни курсеви тој, различни, за секој по нешто, па да видам, треба да почнам со некој.
   
  На mirandaa му/ѝ се допаѓа ова.
 10. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.953
  Допаѓања:
  51.342
  Пол:
  Женски
 11. Adina

  Adina Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  8.016
  Пол:
  Женски
  Da se priklucam na temava :) i ja citam Kur'an,momentalno, so makedonski prevod.. Deluvat neverojatno smiruvacki,ko antistres terapija :D imat tolku mnogu raboti da se naucat,ednostavno,toa e upatstvo za ziveenje na muslimanite.. Bidete mi pozdraveni
   
 12. ton4ica

  ton4ica Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Женски
  И јас го имам читано и на арапски и на босански. Во секој превод пишува дека неможе точно да се пренесе значењето како она што е запишано на арапски, но бидејќи на арапски не го разбираме доволно е на било каков јазик да се прочита. Според мене ако и малку се придржуваме до она што го пишува внатре светот би бил прекрасно место за живеење.
   
 13. DraTilHelvete

  DraTilHelvete Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  А бе а зошто никој не споменува за масакрите кој Мухамед ги праел и за повиците за колење на неверници или за строгите казни за откажување на вера? М?
  И зошто никој не споменува дека Мухамед дупел 9 годишна по име Аиша ? А никој не споменуе за Такиа?М?
   
  На Tanjamm и BoneMachine им се допаѓа ова.
 14. Adina

  Adina Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  8.016
  Пол:
  Женски
  alooo poleka malce,se citas so pisis??? necii cuvstva povreduvas...Razbrav deka si protiv Islamot,ne e ni bitno,samo pazi malce na recnik,te molam... imaj ubava vecer
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 15. DraTilHelvete

  DraTilHelvete Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Сонце ја не измислувам убоо си пишит у китапот а ти шо читаш селективно пошо некој ти го опрал мозоко ја не сум ти крива
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sanjichka007

  Sanjichka007 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  1.544
  Допаѓања:
  11.928
  Пол:
  Женски
  ^ А ти си го прочитала или од рекла казала муабети донесуваш заклучоци?
   
 17. DraTilHelvete

  DraTilHelvete Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Добро еве ти линкови само на англиски


  http://en.wikipedia.org/wiki/Banu_Qurayza

  AIsha


  http://en.wikipedia.org/wiki/Muhammad's_wives
  Првата зена на Мухамед била богата и 15 години постара ( со други зборови мухамад was gold-digging sloot)

  http://en.wikipedia.org/wiki/Muhammad's_wives

  to be continue since I have other matters to attend
   
 18. Linda.A

  Linda.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2012
  Пораки:
  63
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  мила,
  темата е за Куранот, тоа е светата книга на муслиманите,
  тие што ја читаат секоја чест, тие што се интересираат прашуваат, дискутриаме, во многу нешта може и да не се согласуваме, не си прифаќаме и не ни се допаѓаат исти работи, и тоа е во ред,
  но не е во ред да покажеш толкава омраза за нешто што на некои им е света работа и плус да се обидеш и другите да ги убедиш во тоа,
  многу омраза не чини ни за твоето здравје, толкава огорченост, а најлошо е што нити си го прочитала Куранот, а најмногу мразам факти од типот рекла кажала,
  темата почна многу убаво,
  така и нека продолжи, кому не му интересира нека не пишува,
  не е тема за исламската вера, ниту за времето во Арабија,
  и не заборави колку војни се вршиле во името на христијанството, колку научници се запалиле живи во сред плоштад зошто кажале нешто против црквата, мене како муслиманка никогаш не ми паѓа на памет за тоа да го мразам христијанството. Нема ни да навлезам во работи што не ги знам, а строго почитувам убедувања и одлуки на другите луѓе без разлика дали јас се согласувам или не.
  Ајде смири се, не мора да збориш ни со висок тон ни со омаловажување, како муслимани сигурно знаеме подобро од тебе за исламот,
  читани и неначитани плус и изнервирани дискутанти секогаш звучат исфрустрирано и глупо.
   
  На Mell45, Rose96 и tessie им се допаѓа ова.
 19. Paradox

  Paradox Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2014
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  220
  Пол:
  Женски
  Сакам да додадам за дискусијата погоре, оставете си ги предрасудите на страна, ако сте следбеници на одредена религија, тоа не ви дава право да навредувате некој кој е следбеник на друга. Истото важи и обратно, а и за оние кои одбрале да живеат атеистички. Бидете толерантни бе луѓе. Сите можеме да научиме нешто едни од други.

  Он топик:
  Јас сум христијанка ( иако искрено јас лично не се чувствувам како христијанка ниту пак се чувствувам премногу религиозно). Велам дека сум христијанка бидејки сум крстена. Но на страна се тоа, сум доста спиритуална личност, што е различно од религиозна, но ги почитувам сите религии. Секој со своето. Ме интересираат религиите но од друг аспект, па во последно време почнав доста да ги проучувам онака темелно, со надеж дека така подобро ќе ги разберам луѓето, општеството, историјата, а пред се себе си. За христијанството (ортодоксно и католицизам) и будизмот веќе подолго време читам и истражувам па сега сакам да се нафатам и со исламот. Пред да се нурнам во тие води сакам да го прочитам Куранот. Несакам да го читам во пдф или било каков компјутерски формат, сакам да си го купам во печатена форма па сакав вие кои сте членови на исламската вероисповест да ме посоветувате каде би можела да најдам да купам некое квалитетно издание на македонски јазик и колку од прилика би ме коштало?
   
  Последна измена: 25 декември 2014
  На Akrepakrep, Linda.A и tessie им се допаѓа ова.
 20. Adina

  Adina Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.048
  Допаѓања:
  8.016
  Пол:
  Женски
  Samo eden pozdrav do devojkata pogore i vidi ako plukash po Islamot,toa nemat tebe da te napravi pogolema hristijanka,isto kako so mene ne bi me naprajlo pogolema muslumanka plukanjeto na Hristijanstvoto,Crkvite,Svetite knigi itn... Naprotiv,pocituvanjeto na drugata vera,spoznavanjeto na istata,go velici vernikot vo tebe...Imajte dobra nokj i da ne zabegvime od temata ;)
   
  На minne992, mirandaa, Paradox и 2 други им се допаѓа ова.