1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kуран

Дискусија во 'Религија' започната од ludoto19, 17 септември 2012.

  1. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Гледам нема тема за Куранот, па ајде да отворам..
    Дали го имате читано, и ваши мислења за него? Јас почнав да го читам да ви кажам :) Баш ќе го прочитам цел, чисто информативно да направам споредба со нашата книга, иако од нашиве само Hовиот завет, и Bерата на нашите предци(така ми се чини се викаше, оддамна ја имам прочитано) ми се прочитани.
    E сега Kуранот има 114 сури, јас сум до 4та, каде се зборува за жените :)

    2 сура збори за Mуса или Mојсеј, за предавството на Eвреите, додека пак 3тата сура зборува за Иса или Исус, неговата мисија итн :) [​IMG]


    Aко ја најдам и Tората онлајн со превод и нејзе ќе ја читнам :D
     
    На Pierina77, mirandaa и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
  2. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.143
    Допаѓања:
    4.115
    Освен ако Куранот не се чита на арапски, според верувањето на муслиманите, попрецизно е да се каже дека се чита превод на Куранот.

    На линков го има целиот превод на Куранот на босански јазик:
    http://www.bhmed.org/islam/musaf/index1.htm

    Тората е петокнижието на Мојсеј, односно првите 5 книги(Настанок, Излез, Левит, Броеви, Второзаконие или Деутроном) од стариот завет(Танак) на Библијата се тората или еврејска Библија како ја викаат некои.
     
    На tessie и Rock-a-Fella им се допаѓа ова.
  3. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    да на таа страна го читам, а за Tората, искрено не сум запознаена нешто посебно :)
     
  4. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Јас го читам и сум некаде 150 страна имам дома 2 на арапски 2 македонски и 1 на босански, од кога почнав да го читам сватив многу работи за мојата вера што не ми биле јасни :)
     
    На Mell45, mime87, minne992 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Ме интересира да ми кажеш што пишува за жените ?

    За жал го немам прочитано, и секоја чест за ова.

    Зборев со мои колеги, муслимани еднаш и баш зборевме околу тоа што Куранот вели за жените, дека тие не треба да бидат целосно покриени, дека би требало да имаат слобода, дека женската убавина треба да се истакнува и дека убавината била истакната преку лицето. Затоа и ги носат шамиите со отворено лице.


    Имаше и уште други работи, ама ако не те мрзи кога ке имаш време, те молам напиши :)
     
  6. Liebe.Love

    Liebe.Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2011
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    24
    ludoto19 Исламски верник си?
     
  7. skenco

    skenco Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    49
    кога се чита куранот пожелно е да се чита полека за да се разбере, на пр.една сура отако ке се прочита да се отвори и тефсир и да се види објаснуванјето односно значенјето на таа сура :)
     
    На Mell45 и RHS им се допаѓа ова.
  8. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Јас го читам Куранот на Арабски го имам читано неколку пати но за да разберам што читам го имам и во превод на македонски и на босански.
     
  9. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Мене уште малку ми остана да довршам на арапски, преводот го имам прочитано едно два пати досега, трет започнав и одамна немам читано, се фокусирам на арапски сега. По малку тефсир (коментирање на Куранот) имам слушано, воодушевена сум, конкретно од Нуман Али Кхан (кој има добро познавање од англискиот ова ќе и биде најубавото нешто на свет). Има интензивни курсеви тој, различни, за секој по нешто, па да видам, треба да почнам со некој.
     
    На mirandaa му/ѝ се допаѓа ова.
  10. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
  11. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Da se priklucam na temava :) i ja citam Kur'an,momentalno, so makedonski prevod.. Deluvat neverojatno smiruvacki,ko antistres terapija :D imat tolku mnogu raboti da se naucat,ednostavno,toa e upatstvo za ziveenje na muslimanite.. Bidete mi pozdraveni
     
  12. ton4ica

    ton4ica Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    И јас го имам читано и на арапски и на босански. Во секој превод пишува дека неможе точно да се пренесе значењето како она што е запишано на арапски, но бидејќи на арапски не го разбираме доволно е на било каков јазик да се прочита. Според мене ако и малку се придржуваме до она што го пишува внатре светот би бил прекрасно место за живеење.
     
  13. DraTilHelvete

    DraTilHelvete Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    А бе а зошто никој не споменува за масакрите кој Мухамед ги праел и за повиците за колење на неверници или за строгите казни за откажување на вера? М?
    И зошто никој не споменува дека Мухамед дупел 9 годишна по име Аиша ? А никој не споменуе за Такиа?М?
     
    На Tanjamm и BoneMachine им се допаѓа ова.
  14. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    alooo poleka malce,se citas so pisis??? necii cuvstva povreduvas...Razbrav deka si protiv Islamot,ne e ni bitno,samo pazi malce na recnik,te molam... imaj ubava vecer
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DraTilHelvete

    DraTilHelvete Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Сонце ја не измислувам убоо си пишит у китапот а ти шо читаш селективно пошо некој ти го опрал мозоко ја не сум ти крива
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    ^ А ти си го прочитала или од рекла казала муабети донесуваш заклучоци?
     
  17. DraTilHelvete

    DraTilHelvete Активен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Добро еве ти линкови само на англиски


    http://en.wikipedia.org/wiki/Banu_Qurayza

    AIsha


    http://en.wikipedia.org/wiki/Muhammad's_wives
    Првата зена на Мухамед била богата и 15 години постара ( со други зборови мухамад was gold-digging sloot)

    http://en.wikipedia.org/wiki/Muhammad's_wives

    to be continue since I have other matters to attend
     
  18. Linda.A

    Linda.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    мила,
    темата е за Куранот, тоа е светата книга на муслиманите,
    тие што ја читаат секоја чест, тие што се интересираат прашуваат, дискутриаме, во многу нешта може и да не се согласуваме, не си прифаќаме и не ни се допаѓаат исти работи, и тоа е во ред,
    но не е во ред да покажеш толкава омраза за нешто што на некои им е света работа и плус да се обидеш и другите да ги убедиш во тоа,
    многу омраза не чини ни за твоето здравје, толкава огорченост, а најлошо е што нити си го прочитала Куранот, а најмногу мразам факти од типот рекла кажала,
    темата почна многу убаво,
    така и нека продолжи, кому не му интересира нека не пишува,
    не е тема за исламската вера, ниту за времето во Арабија,
    и не заборави колку војни се вршиле во името на христијанството, колку научници се запалиле живи во сред плоштад зошто кажале нешто против црквата, мене како муслиманка никогаш не ми паѓа на памет за тоа да го мразам христијанството. Нема ни да навлезам во работи што не ги знам, а строго почитувам убедувања и одлуки на другите луѓе без разлика дали јас се согласувам или не.
    Ајде смири се, не мора да збориш ни со висок тон ни со омаловажување, како муслимани сигурно знаеме подобро од тебе за исламот,
    читани и неначитани плус и изнервирани дискутанти секогаш звучат исфрустрирано и глупо.
     
    На Mell45, Rose96 и tessie им се допаѓа ова.
  19. Paradox

    Paradox Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2014
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Сакам да додадам за дискусијата погоре, оставете си ги предрасудите на страна, ако сте следбеници на одредена религија, тоа не ви дава право да навредувате некој кој е следбеник на друга. Истото важи и обратно, а и за оние кои одбрале да живеат атеистички. Бидете толерантни бе луѓе. Сите можеме да научиме нешто едни од други.

    Он топик:
    Јас сум христијанка ( иако искрено јас лично не се чувствувам како христијанка ниту пак се чувствувам премногу религиозно). Велам дека сум христијанка бидејки сум крстена. Но на страна се тоа, сум доста спиритуална личност, што е различно од религиозна, но ги почитувам сите религии. Секој со своето. Ме интересираат религиите но од друг аспект, па во последно време почнав доста да ги проучувам онака темелно, со надеж дека така подобро ќе ги разберам луѓето, општеството, историјата, а пред се себе си. За христијанството (ортодоксно и католицизам) и будизмот веќе подолго време читам и истражувам па сега сакам да се нафатам и со исламот. Пред да се нурнам во тие води сакам да го прочитам Куранот. Несакам да го читам во пдф или било каков компјутерски формат, сакам да си го купам во печатена форма па сакав вие кои сте членови на исламската вероисповест да ме посоветувате каде би можела да најдам да купам некое квалитетно издание на македонски јазик и колку од прилика би ме коштало?
     
    Последна измена: 25 декември 2014
    На Akrepakrep, Linda.A и tessie им се допаѓа ова.
  20. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Samo eden pozdrav do devojkata pogore i vidi ako plukash po Islamot,toa nemat tebe da te napravi pogolema hristijanka,isto kako so mene ne bi me naprajlo pogolema muslumanka plukanjeto na Hristijanstvoto,Crkvite,Svetite knigi itn... Naprotiv,pocituvanjeto na drugata vera,spoznavanjeto na istata,go velici vernikot vo tebe...Imajte dobra nokj i da ne zabegvime od temata ;)
     
    На minne992, mirandaa, Paradox и 2 други им се допаѓа ова.