1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kуран

Дискусија во 'Религија' започната од ludoto19, 17 септември 2012.

  1. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    @Paradox Цената е сигурно под илјадарка, колку точно, не знам. Инаку знам за две изданија на преводи на Куранот на македонски, второто е пред скоро три години, ако не се лажам. А што гледам по други форуми, можело да се најде и во Табернакул. Поправете ме ако грешам.

    Инаку едно е тоа што пишува што ни` е познато, а друг е контекстот, окружувањето, временскиот период, размислувањата и вредностите во тоа исконско време коишто можеме да ги запознаеме со проучување, но потешко да ги сфатиме во целост од наша денешна перспектива. Не можеме да судиме за едното додека не бидеме скроз сигурни за другото. Така што нема потреба да се повредуваме на основа на религија - начин на живот којшто диктира мирољубие и тежнеење кон спокој. Сега тоа што секој за нијанса поинаку го сфаќа она што е напишано и кон различни делови повеќе се фокусира е и природно. И така патиштата на луѓето од земниов свет и тие на Бог се многу различни, целата вистина е на едно место...
     
    На minne992, Paradox, Linda.A и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Адина, ти ја прочита ли Библијата? Си влегла ли во црква некогаш? Дали твоите дома ја имаат прочитано Библијата? Знам дека одговорот нема да е искрен, туку само реторичко прашање поставувам.

    Јас, од друга страна, не патам од комплекси да изигравам мулти-култи личност. Ниту ме интересира, ниту сакам да знам, а ниту имам намера да читам Куран во животот. Не поради тоа што сум ограничен, глуп и заостанат ( според демократски принципи), туку поради тоа што јас мојот став сум го градел цел живот и не газам преку тоа. И, јас сум бил во такви фази каде што сум истражувал и пронаоѓал себе си, но сфатив дека мене тоа не ме задоволувало, туку системот и општествените норми ми го наметнувале тоа.

    П.С. Зошто не пишуваш кирилица?
     
    На Tanjamm и DraTilHelvete им се допаѓа ова.
  3. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Petre,prijatele... jas nemam potreba da se spoznavam sebe si,od prosta pricina sto jas znam kade pripadvam..
    Prvo,sum go procitala i stariot i noviot zavet,cisto za sporedba i od ljubopitnost.. Imam mnogu prijateli so pravoslavna religija,sum vlegla vo crkva,im odam na praznici i slavi,kako so i tie idat kaj mene za Bajram.. Pretpostavuvam deka ja za hristijanstvoto znam mnooogu poveke otkolku ti za Islamot,tokmu od pricina sto ja sum otvorena za ucenje novi nesta,za razlika od tebe... Ne glumam multi-kulti?? licnost,Boze moj,tuka sum da spodeluvam iskustva i da se druzam,a namera da te ubedvam za nesto, nemam...
     
    На minne992, Rose96, Paradox и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    Како прво, не сум ти пријател, а како второ, знаев дека ќе добијам неискрен одговор, но не е ни битно тоа.
    Јас никаде не ни кажав дека знам нешто за Исламот, но исто така кажав дека НЕ сакам ни да научам нешто, затоа што не ме интересира. Всушност, не ни треба да читам, затоа што ве гледам директно на дело секој ден. Само едно ќе ти кажам, а тоа е дека за џамија и Куран во Европа место НЕМА! Ќе дојдат и тие времиња бргу.
     
    На SnowWhite8, Tanjamm и DraTilHelvete им се допаѓа ова.
  5. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Од каде знаеш дека не ја прочитала? Јас не сум верник, ама ја имам прочитано библијата, а и куранот би го прочитала, чисто од љубопитност, ме интересираат религии.
    Не знам, мене некако ми изгледа дека ти ги напаѓаш луѓето во темава и единствено негативно мислење би имала за тебе, меѓу сите муслимани. Ама што знам јас, мене ме учеа од дома да немам предрасуди.
     
    Последна измена: 25 декември 2014
    На Rose96, Waka-waka, Paradox и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Petre,nemam namera,nitu zelba a bogami ni potreba da ja dokazvam verodostojnosta na moite postovi,najmalku na licnosti kako tebe.. Na ovoj svet za sekoj imat mesto!! Sekoja vera propoveda za mir i dobri megjucovecki odnosi,ama kaj tebe gi nemat tie vrednosti,sekako prvo trebit da bides dobar covek,a potoa dobar vernik,nezavisno dali hristijanin ili musliman...
     
  7. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    А, од каде знаеш дека ја прочитала? Мислам глупа тема, глуп начин на убедување. Мене моите дома ништо не ме учеа, туку сам се научив. Не ги научив, туку сам сфатив каде припаѓам, каде срцето ме влече. Многу погрешно го сфаќате зборот “добар човек“. Јас тоа повеќе би го нарекол наивност, заблуда отколку доброта.

    И, на крај краева Адина на крајот чија страна си влече? Пак е со нејзините, а ти?
     
    На rose60, Tanjamm, okcenzi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Не размислуваме исто, за џабе ќе се убедуваме.
    Не знам дали ја прочитала, ама таа рече дека ја прочитала, ова е анонимен форум, ако решила да лаже, не можам јас да ја откријам, сеедно. Не реков дека не си добар човек никаде, не знам од кај излезе тоа :)
    Мене срцето дефинитивно не ме влече негде кај што луѓето се поделени, не гледам причина од бирање страни.
     
    На tessie и Adina им се допаѓа ова.
  9. Linda.A

    Linda.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    А зошто не си и пријател?
    Зошто имаш од старт омраза кон луѓе што се поинакви од тебе во размислувањата и убедувањата, и тоа го покажуваш директно.
    зошто воопшто треба да бидеме сите исти во овој случај според тебе ај да бидеме сите христијани или неверници,
    кога некој би ми се обратил со „пријателе„ од чиста култура не би му кажала во очи „не си ми пријател„
    Верувам дека не сакаш да бидеш многу „дружелјубив„ со „поинаквите„,
    ни не мораш,
    и јас имам доста пријатели македонци што никогаш не читале Куран не ни влегле во џамија, не ни мораат, но не ги мразам поради тоа и нека влечат кон своето, секој треба да влече кон своето не ми е јасно што проблем имаш со тоа,
    и уште нешто,
    секој одговор што не излегува таков како што го очекуваш не значи дека не е искрен,
    јас никогаш не сум ја читала Библијата, не сум влегла во црква не сум имала прилика,
    ја сакам мојата вера, не знам да читам Куран на арапски но на Албански сум читала,
    имам доста пријатели македонци што ова воопшто не им смета,
    среќен си сега за искреноста?
    што ќе промени ова?
    иако н сме некои си „мулти култи толеранти„ (сите си знаеме кој сме и на што сме не се грижи толку) подобро да изиграваме дека сме такви него како тебе.
     
  10. Петре Прличко

    Петре Прличко Активен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2014
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    385
    А, зошто да сум и пријател? Не можам да и глумам пријател кога не сакам. Посилно е од мене, јебига.
    Јас со тебе немам никаков проблем. Ние сме на чисто и се разбираме. Јас не те сакам, а ниту ти мене не ме сакаш. Чиста сметка, долга љубов.

    Ако си прочитала некој мој пост ќе видиш дека јас имам длабоко почитување кон Македонците муслимани, т.е. тие Македонци коишто разграничиле народност и религија. Многу Македонци муслимани допринеле за оваа држава, многу од нив се и чесни, лојални граѓани на оваа држава, многу поразлични од Шиптарите или Турците по менталитетот без разлика што делите исто религиозно убедување. Крвта не е вода.

    Да, точно е тоа дека на крајот секој си влече кон своето и сака да си биде дел од своето. Ни кај вас Шиптарите не се сите муслимани( иако сте убедливо мнозинство), туку има и католици, православни ( повеќето се албанизирани Словени), протестанти, но пак сте сите Шиптари на крајот и си ја браните својата идеја ( што е одлично).

    Мене и не ми е толку битна религијата, туку повеќе ја сакам науката според која ги класифицира различностите на луѓето. Еди Рама е Католик, Јахјага е Католик, Харадинај е Католик, но на крајот Шипац си е Шипац, јебига, но така си е.
     
    На Tanjamm, okcenzi, Bojana.20 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Linda.A

    Linda.A Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    значи тука лежи зајакот,
    ти немаш проблем со религијата, со исламот и не знам ти што, туку имаш проблем со „шиптари„ или поубаво да звучи со „шипаци„.
    ги меша сите работи, каша попара, шиптари, католици, македонски муслимани (што имаш многу погрешно убедување за нив, се гледа дека воопшто не ги познаваш), не знам ти што, наука, религија,
    ни сам не знаеш што сакаш, што не сакаш,
    роб си на предрасуди и стари демоде убедувања,
    ни не ми иде на памет нешто да те убедам,
    но сигурна сум дека кога би ме запозанал во живо (мене или некој друг албанец, не го разбери погрешно ова не е повик за на кафе), никогаш во очи не би ми рекол шипац, не би имал смелост за тоа, како прво не би ти дозволувал домашното воспитување (ако сосем малце ја имаш) или во најмала рака би се плашел да не ти излегуваат некои мои седум браќа што ми чуваат леги (тоа од предрасудите).

    Ние не викаме на тоа да се сакаме меѓу себе, (си се знае таа работа) или да си се нарекуваме тоа што не сме, туку повикуваме на ТОЛЕРАНЦИЈА, ти ова не го разбираш. Ни јас немам потреба да ме сакаш, ни ти немаш потреба да те сакам, туку да си се почитуваме и да си се толерираме за да живееме во мир, и ова е формулата на модерниот живот секаде во светот не само кај нас. Ако ти имаш проблем со ова, треба да се потрудиш да го решиш, ништо нема да промениш нити за религииите нити за шипаците, туку за себе.
    И на крај, многу сме оф топик, не ми е воопшто проблем модераторите да ги бришат оф топик разговорите. Не сме доволно зрели да ги водиме овие теми за религија. И за македонците нема „шипаци„ туку Албанци, јас се срамам сама со себе за Македонците да речам „каури„ а не да им се обратам така.
     
    Последна измена: 25 декември 2014
    На Mell45, Rose96, veren и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Не пишува кирилица зошто е од телефон.
    Место во Европа ќе има за сите што сакаат да живеат заедно, ќе нема за тие што живеат со омраза во нив, под нив подразбирам и христијани и муслимани и било кои. Нема причина да мразиш некого, само затоа што е муслиман, "Неможеш да ги мразиш сите рози, само затоа што си се изгребал на една".
    Никој ни бара, ниту пак има потреба ти да бидеш мулти-култи личност, само почитувај ги другите, сакај ги своите. Местото за твојот револт не се сите, туку се оние екстремните. Таа нигде не те нападна тебе, ниту пак твојата вера, на погрешно место го изразуваш револтот.
    И на крајот на краиштата никој не те тера да глумиш ништо, само или почитувај или игнорирај, не ја претварај темава во национализам или верска дискриминација, нити тоа и е насловот, нити пак форумов има таква намена.....
     
    На Capricorn96, Rose96, minne992 и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    @Paradox Тек сега гледам дека си прашала каде можеш да најдеш македонски превод на Куран.
    Има во чаршија, карши Султан Мурат џамијата. Мислам дека е 600, плус минус некој денар.
     
    На ADOKI и Paradox им се допаѓа ова.
  14. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384



    Е сега не е на македонски превод, ама јас уживам во ова и да не знам што значи, но се работи за случката помеѓу две децата на Адем (мирот нека е со него), Хабиљ и Кабиљ.
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    На ADOKI и presiosaP им се допаѓа ова.
  16. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    @goodnesswithin еве соодветна тема, па одговори тука


    Зошто на еден пророк му биле потребни сексуални робинки?
    Зошто во рајот се потребни 72 девици? Зар се се врти околу сексот и телесните- земјени задоволства, за да муслиманот го сака својот Бог? Значи не го сака зошто заслужува туку дека ке добие секс? А што кога овие 72 девици ке ги легне и после нема да бидат девици, далли тоа ке е доволно или ке бара повеке?
    Зошто за жената не постојат мажи во рајот, туку ке бидат најубави ангели ( зборувам за покорните муслиманки)?

    Зошто и против кого мухамед војувал со меч?
    Зошто пред секое влегување во џамија се мијат нозете и дали е тоа според пропис од куранот и дали се мијат и други делови?
    Како се финансираат џамиите? Дали се плака за венчавка, погреб, сунет итн
    Колку правци/ секти произлегоа од исламот?
    Зошто некои го пратат ебу бакр а некои омар, ,атман? Зошто се овие поделби?
    Што вели исламот за самоубиството?
    Што вели за геј/педери?
    Што вели за покајувањето?
    Што вели исламот за силувањето, за инцесот, за педофилијата? Како ги казнува?
    Како се казнува мажот кој си ја убил жената?
    Како се одвира шеријатскиот развод а како венчавка?
    Дали муслимака додека е во циклус смее да клања во џамија?
    Од кои причини муслиманка стапува во шеријатски брат? А развод?
    Што вели исламот за вдовиците кои немаат синови?
    Дали исламот му дозволува на човек, да казни човек за некое злодело?
    Која е поентата на судниот ден ако луѓето се казнуваат пред тој да настапи?
    Ако грешникот навистина се покае, дали сепак му следува казна или прошка?
    Дали Бог е семокен?
    Дали тој ве води на прав пат или остава на вас да одлучите?
    Кои се книги, пишани, непишани постојат за исламот?
    Какво е чувството после рамазанскиот пост?
    Кое ви е омилено јадење за време на постот?
    Кој прај најдобра бајрамска баклава?


    Дали мажот ја поседува жената?
    Колку вреди зборот ( сведоштвото) на мажот а колку на жената? Дали зборот на жената вреди колку половина од мажот и зошто?
    Какви инструкции постојат во шеријатот за тепање на жената?
    Зошто мухамед оженил 6 год девојче, а водел љубов со 9 годишно? Дали Ајша вке била оформена како жена или не?
    Зошто не треба да се гледаат интимните делови ако мажот и жената се бањаат заедно?
    Зошто ја оженил снаата ( жената на синот) ?
    Зошто Бог не му се обратил директно нему, туку тоа го правел преку Гаврил, а Мухамед му пренесувал на писарот?
    Дозволен ли е секс со животни ако фати криза за секс?
    Зошто е дозволен оралниот секс а е запранет аналниот?
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Сакам и јас нешто да прашам мислам @okzenzi го нема
    Се спомнува ли во Куранот инцест?Дозволен ли е брак помегу роднини,братучеди?
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Lefk

    Lefk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    130
    Да бидам искрен незнам за сигурно дали пишува во куранот, али што сум правел разговори со муслимани од блискиот исток го имаат прифатено за нормално венчањето на блиски роднини и братучеди тако да није проблем :D
     
  19. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    А нели е медицински проб пред се инцестот?
     
  20. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.141
    Допаѓања:
    25.087
    Пол:
    Женски
    Да. Тоа е вистина дека може да се земаат но тоа било некогаш во времето кога жените биле поножувани и невредни суштества и тогаш ги давале на своја близна фамилија за да не залутаат и да нр бидат понижувани. Но денес е друго време каде жената има вредност колку и мажот и повеке и јас не сум слушнала нема такви нешта