1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Kуран

Дискусија во 'Религија' започната од ludoto19, 17 септември 2012.

  1. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.600
    Пол:
    Женски
    Ставив прашалник на крај така да прашање беше.
    Како да не го сватам како навреда кога употребувате збор како заостаната?
    Искрено мислев за време на пост не ви се дозволени навреди и пцовки
     
    На H.VAGA и okcenzi им се допаѓа ова.
  2. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.477
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Каде јас лично те навредив? Каде те опцув?
     
  3. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Не глеам јас тука навреда ама ти штом така си го сфакаш значи знаеш дека е така како што пишав :D
     
    На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.600
    Пол:
    Женски
    Другарка ти...

    Сеедно тука го завршувам разговорот со вас две.
    Нема логика да се натегаме без основа на разговорот
     
  5. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.373
    Допаѓања:
    317.600
    Пол:
    Женски
    Заостаната што е?
    Ок и ти си и заостаната и имаш прост речник :D
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.477
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Мене не ми препишувај што ти кажуваат другите и реплицирај им на тие што те навредиле, а не на мене. После Цацко ти е крив кога некој ќе ти каже дека не си во право.
     
  7. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Не се во крвно сродство но тоа се коси со некои морални норми кои владеат во некој цивилизиран свет кон кој се стремиме. Ако свекорот не е во крвно сродство тогаш ни деверот и цела фамилија на мажот не е во крвно сродство со снаата. ДЕали тоа значи дека таа може да има однос или да се премази во случај на смрт за било кој од нив?
    Во секоја религија има работи кои ги прегазило времето и за кои очигледно е потребна модификација, но во исламот изгледа такви бизарни работи има најмногу. Па така во тие таканаречени фетви(наредби) буквално им се уредува животот на жените до најитен детал на еден според мене понижувачки начин.
    Имаш таму разни бизарности, од личната хигиена на жена па д казнување па се до тоа кој ја наследува доколку има машко дете по смртта на сопругот, кој има право да општи со неа во отсуство на мажот....
    Не знам колку кај нас се почитува тој тип на ислам но некои работи се ужасни.
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Јас до сега не сум кажала нешто што нема врска ти до сеа многу истреска :D
    Па на просто ти одговарам дека прости прашања поставуваш :D
     
    На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    @joy1 Овде само ти имаш прост речник.Да му го кажам ова на татко ми дека може некој татко да си ја ожени ќерката па и односи да има со неа :puke: инфаркт ќе добие.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  10. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Значи ако ви постави човек прашање што не знаете да го одговорите, или што се плашите од одговорот тогаш човекот е прост и заостанат.
    Не знам воопшто што им поставувате прашања кога никој не одговорил ко што треба туку одма со навреди почнуваат. Или нервозни се дека ни јадат ни пијат по цел ден во оваа жештина, или тоа им е во крвта од секогаш.
     
    На okcenzi и joy1 им се допаѓа ова.
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Убаво таа пиша дека ако од силување се роди девојче, таткото може да има односи со неа. И всушност таа не измислила туку нашла извадок и го оставила тука. Ама нормално читате ко што сакате.
     
    На okcenzi и joy1 им се допаѓа ова.
  12. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Еј ај не претерувај,пази што зборуваш за постот.Нервозни сме биле што не сме јаделе или пиеле абе секаде се мешате.
    Да баш како што кажа нашла некој извадок,не е од Куранот а тука тоа е темата.
     
  13. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Едвај чекате некој да праша нешто за да се пуштите сите по него. Па нашла извадок ваљда од куранот штом го оставила тука, и убаво пишува во извадокот дека за ќерка родена од силување се работи а не од нормален брак, и еднаш да прочиташ ќе сфатиш.
    И научно докажано е дека гладот предизвикува нервоза.
     
    На okcenzi и joy1 им се допаѓа ова.
  14. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Аха епа добро инаку не постам.
     
  15. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Затоа и толку векови опстојува исламот затоа што се сложни и се бранат а не како нашиве мислам на христијаниве што очи ќе си извадиме магу себе. На нашиот ближен од инат нема да му честитаме Велугден ама на нив први ќе им честитаме Бајран.
    Ако ништо друго барем во тој поглед треба да научиме нешто од нив, како се почитува и брани своето па макар тоа имало еден куп недостатоци и недоследности.
    Влезете во темата за христијанството па ратете се овде за да сфатите кои сме ние и како си ја негираме сопствената вера и традиција па вратете се овде. Ама за жал тоа сме ние.
     
    На okcenzi, Lefk, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Meliha.

    Meliha. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Не сакам никој да навредам ама како можете да помислете дека таткото можи да има однос со својата ќерка?Сте го копирале од некоја страна едни цитати и мислете дека тоа е точно?
    Дали во реалниот живот така би било?Кој е тој татко што ќе се осмели да ја ожени па и да има однос со својата ќерка,додека пишувам ми е гадно,не знам како можете толкав лесен памет да имате да верувате во се што ќе прочитате.И јас би можела да прочитам нешто за христијанството,нешто што не е точнo,бидејќи има и добри и лоши страни во двете вери,па сигурно ако повеќе луѓе ми кажат дека не е точно нема да инсистирам веќе а и до душа не би се осмелила такво прашање да поставам на ваше место,тоа е навредување а во реалниот живот такво нешто нема.
     
    На Sanya20, girl-miri, minne992 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски

    Зарем самокритичноста и размислувањето со своја глава го земаш како нешто негативно, а недостатокот на истите како позитивно? :)
    Па и ти сега го направи она што го посочуваш. На спротивната страна и оддаваш признание, а оние кои ги чувствуваш за свои ги кудиш и опоменуваш.
     
    На Summerlover и theowndemon им се допаѓа ова.
  18. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Требаше да ја препизнаеш иронијата во мојот пост и да знаеш дека не секогаш браво, значи браво/
    А ти само ја потврдуваш мојата теза или само ти не ја разбра пораката која што сакав да ја пратам до христијаните?
    Веројатно ако размислува човек реално и човечки никој, исто како што никој не би побарал од сопствената жена и керка да одат забрадени и во мантили на ова пеколно сонце, исто како што никој нормален не би одлучувал за судбината на своето чедо за кого таа ќе се мажи(се трудам да користам најблаги зборови што можам) ... овие примери кои јас ги наведов се реални и лесно проверливи, дури и кај нас, и секој урбан човек би рекол дека се чиста лудост но се случуваат кај нас и во 21 век.
    За жал има уште милион ваки примери а во арапскиот свет кои исто така припагаат на исламот жените најсурово се казнуваат и злоупотребуваат до максимум.
    На пример еве сега ми текна на многуженството или како веке се вика, кое му дава право на мажот да има повеќе жени, дали и ова е не вистина?
    Кога зборуваме за исламот или христијанството не зборуваме само за она што се случува во Скопје, Тетово,Струмица... туку многу пошироко.
    Секое укажување дека нешто не штима и го надминало времето не значи напад на вашата вера, туку едноставно укажување на некои недостатоци кои не се во тек со времето.
     
    Последна измена: 22 јуни 2016
    На Tanjamm и Lefk им се допаѓа ова.
  19. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Струмке, ти не знаеш како да употребиш иронија.
    А немој ни да се трудиш со замена на тези.
    Која порака сакаше да ја испратиш до христијаните (верници, декларативни или само по потекло од христијански семејства, без разлика)? Да се инаетат без основа, да ја игнорираат реалноста, да удираат со главата во ѕид наспроти сите факти? Фала многу, никому не му е потребен таков пример за следење.
     
    Последна измена: 22 јуни 2016
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Не, туку да го бранат своето и да не дозволат сами да си ги уриваат корењата на сопствената вера, колку и да некои работи од денешен аспект се бесмислени. В`прочем добар пример за тоа се муслиманите, никој од нив нема да седне и да каже, да прака и сестри, тие и тие работи се бесмислени за 21 век, туку секогаш ќе се обидат да најдат оправдување за тоа. За разлика од нас кои не мариме ниту за вера, ниту за традиција и си вадиме очи едни со други. Веројатно ти си нај еклатантен пример за тоа, дури и во оваа тема ти си се усредоточила на мене наместо на темата. Но тоа е нашиот синдром на самоуништување и воопшто не ме чуди.