1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Klamidija-kandida (razlika)

Дискусија во 'Канта' започната од ljulju, 27 декември 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. ljulju

  ljulju Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 декември 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  3
  ajde site sto znaete pisuvajte za ovie dve infekcii...simptomi,lekuvanje i slicno :worried:
   
 2. tara83

  tara83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2010
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  69
  има разлика и те како, иако спаѓаат во типот на бактерии.
  Првата - Хламидија ТИ Е СИДА НА XXI век, буквално епидемија светска е од неа( го цитирам мојот гинеколог! ), гнасотијава нема никаков симптом, значи ни чешкање, ни чуден вагинален исцедок, ни мирис нит ништо, најчесто се добива по сексуален пат, нејзиното лечење е прилично лесно - по пат на антибјотик, но сепак индивидуална работа е периодот на лечење кај секого. Може да се открие нејзиното постоење само преку микробиолошки брис( на пап не излегува нејзино присуство! ), а последиците од неа можат да бидат КАТАСТРОФАЛНИ (меѓу друго доаѓа до зачепување на јајцеводи!), меѓутоа со навремено откривање и лекување неможе да предизвика такви страшотилаци!
  А кандидата - нема кој ја нема :P , крајно е непријатна кога ке се активира ( :envy: чешка :envy: ), освен таа непријатност и зголемен (погуст) вагинален исцедок во изразито бела боја нема ништо друго, не е страшна како претходнава, али е само незгодна!
   
 3. stilas7

  stilas7 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  1.046
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  имам прочитано во медицинска статија дека кламидијата се пренесува исклучиво преку сексуален контакат,имено ако еден од партнерот ја има а на другиот му вели дека не знае од каде ја закачил тогаш со сигурност може да се заклучи дека има неверство.затоа и самите доктори оваа инфекција ја потенцираат како разоткривател на секуалниот живот на луѓето.нема симптоми но ако подолго време тлее во организмаот и не се открие на време може да има сериозни последици по репродуктивното здравје како за жените така и за мажите,значи кламидијата се добива исклучиво по сексуален пат,додека кандидата може да се добие и по сексуален пат но и преку други причинители.мене лично кандидата ми се појави додека се уште бев невина и немав започнато со сексуални односи,но затоа бев под голем стрес,ми се намали отпорноста на имунолошкиот систем на мојот организам,ми се намали ph вредноста во матката и сето тоа придонесе да добијам симптоми на кандида со зголемено чешање,црвенило и неподносливост.затоа има голема разлика меѓу овие две инвекции,кои во никој случај не се пријатни за некој да ги има.
   
 4. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.044
  Има веќе ваква тема во категоријата Здравствени проблеми.
   
 5. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.086
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.