Koлку реално чини превод на книга?

Дискусија во 'Барање работа' започната од Tanjamm, 7 април 2019.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.273
  Допаѓања:
  6.053
  Колку реално чини превод на книга? Каде да се најдат добри преведувачи?Ако има некој искуство нека пише.
   
 2. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.448
  Допаѓања:
  1.999
  Пол:
  Женски
  @cresa-jagoda ако е со 500 збора една страна тогаш е 100 ден страна, до обем 50 страници. Ако се повеќе има простор за договор. Јас преведувам од англиски на македонски јазик
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. smooch

  smooch Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2011
  Пораки:
  814
  Допаѓања:
  3.481
  Пол:
  Женски
  Зависи од самата книга, колку страници, колку зборови има и колку е комплицирана за превод.
  На нет имаш огласи за преведувачи од кој јазик сакаш. Ако ти е потребен преведувач можеш и ти да пуштиш оглас, па ќе ти се јават заинтересирани.
   
  На Tanjamm и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  9.573
  Допаѓања:
  142.728
  Толку преведуваат оние што не се професионални преведувачи.
  Ако сакаш квалитетен превод тие 100денари не се доволни ни за 1/4 страна..
   
  На cresa-jagoda, Antebellum, daylight и 5 други им се допаѓа ова.
 5. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.692
  Допаѓања:
  35.686
  Пол:
  Женски
  100 денари за една страна е срамна цена. Со оглед на тоа што секој што мисли дека знае јазик се смета себеси за преведувач, опаднаа критериумите и цените за добар превод со текот на годините. Сведоци сме на милион неквалитетни, буквални и бесмислени преводи.
  Дури читав и дека некои клиенти се ценкале со преведувачите за мизерни 60 денари од страна.

  Ако текстот/книгата што треба да се преведе е стручна, нормално бара повеќе истражување во таа област, со самото тоа расте и цената. Постојат и препораки за тарифирање. Според ова, цената на една страница не треба да изнесува под 600 денари. Ако треба преводот за многу кратко време да се предаде, повторно цената е повисока.
  Сум слушала дека некаде наплаќаат и по 400 денари од страна, што сепак не е исто што и 60.
   
  Последна измена: 8 април 2019
  На cresa-jagoda, Antebellum, daylight и 11 други им се допаѓа ова.
 6. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  582
  Допаѓања:
  5.600
  Sudski Prevod e 350-400 den strana .Cena od 600 den strana e mislovna imenka. Prevod na kniga mnogu pomalku odi.Se e kako se pazaris.