1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

L-Carnitine

Дискусија во 'Фитнес' започната од Mia.milicka, 13 август 2010.

  1. Mia.milicka

    Mia.milicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    205
    Сакав да прашам, дали некоја од вас има користено ваков вид на препарати како што е L-Carnitine или нешто слично за топење на масти? Спремна сум да купам, но прво би сакала да споделам одредени искуства.
     
  2. sara18

    sara18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    3
    јас имам користено л-карнитн од 330 мл ама треба доколку веќе го земаш да вежаш многу т.е. да трчаш за да има потење. Има резултати ама не некои големи. Јас изгубив некаде околу 2-3 кила ама толку и ми требаа. Значи л-карнитинот ги претвара мастите во енергија за трошење и затоа за време на вежбањето многу повеќе се потиме отколку обично. Во едно сум сигурна, л-карнитинот без вежбање и без менување на начинот на исхрана нема да покаже многу резултати
     
    На ebola и daylight им се допаѓа ова.
  3. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Јас користев Л-Карнитин во ампули, имав некаде околу 30-тина , за еден месец.
    Не дава некои wow резултати, јас намалив со исхраната и вртев само на орбитрек тој период, дали можеби 1-2 кг сум симнала повеќе, отколку без нивна употреба. Плус, вкусот им е никаков, јас лично не го поднесував растворен во вода, па секое утро пред вежбање го мешав во чаша џус... Мислам, во прашање е обврска, пари и напор, а резултатите не вредат за сето тоа.
    Подобро пиј повеќе вода. ;)
     
    На Nateto1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
    л-карнитинот кога ке се напиеш МОРАШ да го потрошиш со вежбање, во спротивно го забрзува работењето на срцето и предизвикува аритмија и тахикардија, не е здраво ако не се користи внимателно и препорачано од тренер,на исхрана треба да се внимава многу и треба СЕКОЈДНЕВНО вежбање за да има зголемени резултати од обично...затоа МНОГУ МНОГУ ВНИМАТЕЛНО, има и други начини за топење на мастите затоа види што е најдобро советувај се со некој тренер од теретаниве на пример ;)
     
  5. Artemission

    Artemission Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.670
    Јас почнав да пијам Л-Карнитин во форма на таблети пред година дена кога почнав да вежбам заради недостиг на енергија и за побрзо согорување на маснотии. Бидејќи не ги растварав ми немаа никаков вкус (како секој друг витамин) и ги пиев најмалку 1 час пред физичка активност. Искрено мене ми даваа многу енергија и ми се затегнаа убаво мускулите. Летово не бев физички активна и ги избегнував, но деновиве ќе земам повторно бидејќи јас лично сум многу задоволна од нив.

    Еве и неколку линкови за тоа што претставува Л-Карнитинот и за што е ефикасен:
    http://www.carnipure-for-you.com/mk/wha ... itine.html
    http://vitamini-minerali.weebly.com/108 ... 01085.html
    http://www.replek.com.mk/Farm/detaliLek.asp?id=14
    http://ilike.mk/zivot/zdravje/subcategory/l-karnitin/

    Јас лично ги пиев од Суправит и беа околу 300 денари
    [​IMG]
     
  6. xAnex

    xAnex Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Vo posledno vreme gledam deka se povekje ima i devojki sto koristat l carnitine. Zborev so povekje lugje i mi kazaa slobodno da si zemam. Nemale nikakov nesakan efekt. Me interesira dali nekoj moze da mi predlozi nekoj dobar l carnitine sto go ima koristeno? fala odnapred :)
    [mod-kirilica:28cq59vc][/mod-kirilica:28cq59vc]
     
  7. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
  8. Savana93

    Savana93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    159
    Зависи од организмот јас и пред,после оброк ако ги пијам и да не вежбам имам резултати. Но сепак се наметени за зголемување на физичката активност и резлутатите ќе ги видиш за 1-2 недели, но како што кажав зависи од тежината што ја имаш и организмот, а за топење на масти се добри ти ги препорачувам.
     
  9. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    А ако јадеш повеќе од што трошиш ќе функционира?
     
  10. Savana93

    Savana93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    159
    Ако си сколна кон јадење тогаш две до три пред физичка активност, јас сум задоволна.
     
  11. StefChef

    StefChef Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2012
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    488
    Сакав да ти кажам дека е повеќе плацебо отколку што е вистина.
    Единственото апче што функционира е калориски дефицит.
    Луѓето што продаваат такви додатоци во исхрана воопшто не ни знаат што е улогата на Л-карнитин и дали функционира,новите истражувања велат дека не туку повеќе е плацебо.
    Што во превод значи земаш нешто што мислиш дека делува,вежбаш појако и правиш промени во навиките за јадење.
    Ако јадеш повеќе одколку што внесуваш нема ниедно апче што делува.
    Има ама тие имаат негативни последици.
     
  12. Savana93

    Savana93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    159
    Па и да е плацебо, онда е добар плацебо ефект. А за исхрана спомнав во минатиот пост зависи од тежината на телото, што значи дека ако внесуваш повеќе одколку што треба нема да ти поможи ништо. И сепак се се сведува на вољата како замена за твојот плацебо ;)
     
  13. Minion.M

    Minion.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    61
    Јас користев исто и тоа пред една недела завршив поточно го испив. И доста кг симнсв околу три четири ама со асално потење на газот не само кардио. Асален тренинг и дооолго кардио. Исцрпувачки но задоволувачки. И да земеш нема да се разочараш! Пробај обавезно ако имаш желба!
     
  14. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.084
    Допаѓања:
    20.850
    Пол:
    Женски
    Јас за една недела 3 кг симнав, пиев топач за масти што го пијат професионални билдери, точно 5 апчиња по 1 во денот. Значи се што е сало го топи и го претвора во енергија, во мускулот не ѓиба.
    Диета следна: сол и шеќер ни грам, овошје не, само зеленчук без сол без масло без ништо и варени работи, на пр: варен стек без ништо, варени џигери.... и за поручек овес со вода. :puke:
    Многу грдо за јадење ми беше се, а на сето ова погоре спомнатите апчиња. Но се исплати 3 кила колку што сакав ослабев, сега се одржувам така што вметнав овошје на сето претходно кажано и многу ми е полесно.
    Немав воопшто време за вежбање иначе ќе имаше многу поголем ефект.
     
  15. xAnex

    xAnex Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Vo vid na tecnost ili apchinja pievte? Moze tocno da mi posocite koj ? :)
    [mod-kirilica:3nugdunh][/mod-kirilica:3nugdunh]
     
  16. bubac

    bubac Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2013
    Пораки:
    884
    Допаѓања:
    1.865
    Пол:
    Женски
    Течен влегува во крвотокот за 15 мин, а апче за половина час.
    Индивидуално е, но јас сум повеќе за течност.
     
  17. femina-girl89

    femina-girl89 Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3
    Сакав да прашам...ако пијам Л-Карнитине без да вежбам...би имала некоја корист?
    Или дали би имала некој негативен ефект...Зборувам за по едно апче на ден.
    Фала ви
     
  18. femina-girl89

    femina-girl89 Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    3

    знае ли некој да ми помогне :?:
     
  19. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Нема да имаш никаков ефект од л-карнетинот и ако не се извежба може да настане проблем со бубрезите. Сепак прашај си некое стручно лице за ова. Но не ти се препорачува да пиеш без да го истрошиш некако. Треба стварно убаво да се извежба на било кој начин за да има ефект и да се видат резултати.
     
  20. Sawyer

    Sawyer Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2011
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    3.031
    Пол:
    Машки
    Л карнитинот е аминокиселина и ја користат за слабеење, неможе да имаш никаков проблем, меѓутоа ако мислиш дека ќе ослабеш само од пиење на истата, нема да се случи тоа, се се случува пред се со помош на исхрана, па така да 1 капсула дневно л карнитин нема да ти значи ништо, дефинирај прво што сакаш да постигнеш, па тогаш прави планови како да исполниш, вака чисто да ја пиеш, немаш ни гајле, ни пак некаква корист :D