1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

L-Carnitine

Дискусија во 'Фитнес' започната од Mia.milicka, 13 август 2010.

 1. Mia.milicka

  Mia.milicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2010
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  205
  Сакав да прашам, дали некоја од вас има користено ваков вид на препарати како што е L-Carnitine или нешто слично за топење на масти? Спремна сум да купам, но прво би сакала да споделам одредени искуства.
   
 2. sara18

  sara18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  3
  јас имам користено л-карнитн од 330 мл ама треба доколку веќе го земаш да вежаш многу т.е. да трчаш за да има потење. Има резултати ама не некои големи. Јас изгубив некаде околу 2-3 кила ама толку и ми требаа. Значи л-карнитинот ги претвара мастите во енергија за трошење и затоа за време на вежбањето многу повеќе се потиме отколку обично. Во едно сум сигурна, л-карнитинот без вежбање и без менување на начинот на исхрана нема да покаже многу резултати
   
  На ebola и daylight им се допаѓа ова.
 3. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.596
  Јас користев Л-Карнитин во ампули, имав некаде околу 30-тина , за еден месец.
  Не дава некои wow резултати, јас намалив со исхраната и вртев само на орбитрек тој период, дали можеби 1-2 кг сум симнала повеќе, отколку без нивна употреба. Плус, вкусот им е никаков, јас лично не го поднесував растворен во вода, па секое утро пред вежбање го мешав во чаша џус... Мислам, во прашање е обврска, пари и напор, а резултатите не вредат за сето тоа.
  Подобро пиј повеќе вода. ;)
   
  На Nateto1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. inn

  inn Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2010
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  29
  л-карнитинот кога ке се напиеш МОРАШ да го потрошиш со вежбање, во спротивно го забрзува работењето на срцето и предизвикува аритмија и тахикардија, не е здраво ако не се користи внимателно и препорачано од тренер,на исхрана треба да се внимава многу и треба СЕКОЈДНЕВНО вежбање за да има зголемени резултати од обично...затоа МНОГУ МНОГУ ВНИМАТЕЛНО, има и други начини за топење на мастите затоа види што е најдобро советувај се со некој тренер од теретаниве на пример ;)
   
 5. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.670
  Јас почнав да пијам Л-Карнитин во форма на таблети пред година дена кога почнав да вежбам заради недостиг на енергија и за побрзо согорување на маснотии. Бидејќи не ги растварав ми немаа никаков вкус (како секој друг витамин) и ги пиев најмалку 1 час пред физичка активност. Искрено мене ми даваа многу енергија и ми се затегнаа убаво мускулите. Летово не бев физички активна и ги избегнував, но деновиве ќе земам повторно бидејќи јас лично сум многу задоволна од нив.

  Еве и неколку линкови за тоа што претставува Л-Карнитинот и за што е ефикасен:
  http://www.carnipure-for-you.com/mk/wha ... itine.html
  http://vitamini-minerali.weebly.com/108 ... 01085.html
  http://www.replek.com.mk/Farm/detaliLek.asp?id=14
  http://ilike.mk/zivot/zdravje/subcategory/l-karnitin/

  Јас лично ги пиев од Суправит и беа околу 300 денари
  [​IMG]
   
 6. xAnex

  xAnex Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Vo posledno vreme gledam deka se povekje ima i devojki sto koristat l carnitine. Zborev so povekje lugje i mi kazaa slobodno da si zemam. Nemale nikakov nesakan efekt. Me interesira dali nekoj moze da mi predlozi nekoj dobar l carnitine sto go ima koristeno? fala odnapred :)
  [mod-kirilica:28cq59vc][/mod-kirilica:28cq59vc]
   
 7. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  488
 8. Savana93

  Savana93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  159
  Зависи од организмот јас и пред,после оброк ако ги пијам и да не вежбам имам резултати. Но сепак се наметени за зголемување на физичката активност и резлутатите ќе ги видиш за 1-2 недели, но како што кажав зависи од тежината што ја имаш и организмот, а за топење на масти се добри ти ги препорачувам.
   
 9. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  488
  А ако јадеш повеќе од што трошиш ќе функционира?
   
 10. Savana93

  Savana93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  159
  Ако си сколна кон јадење тогаш две до три пред физичка активност, јас сум задоволна.
   
 11. StefChef

  StefChef Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2012
  Пораки:
  1.655
  Допаѓања:
  488
  Сакав да ти кажам дека е повеќе плацебо отколку што е вистина.
  Единственото апче што функционира е калориски дефицит.
  Луѓето што продаваат такви додатоци во исхрана воопшто не ни знаат што е улогата на Л-карнитин и дали функционира,новите истражувања велат дека не туку повеќе е плацебо.
  Што во превод значи земаш нешто што мислиш дека делува,вежбаш појако и правиш промени во навиките за јадење.
  Ако јадеш повеќе одколку што внесуваш нема ниедно апче што делува.
  Има ама тие имаат негативни последици.
   
 12. Savana93

  Savana93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  159
  Па и да е плацебо, онда е добар плацебо ефект. А за исхрана спомнав во минатиот пост зависи од тежината на телото, што значи дека ако внесуваш повеќе одколку што треба нема да ти поможи ништо. И сепак се се сведува на вољата како замена за твојот плацебо ;)
   
 13. Minion.M

  Minion.M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  61
  Јас користев исто и тоа пред една недела завршив поточно го испив. И доста кг симнсв околу три четири ама со асално потење на газот не само кардио. Асален тренинг и дооолго кардио. Исцрпувачки но задоволувачки. И да земеш нема да се разочараш! Пробај обавезно ако имаш желба!
   
 14. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  6.077
  Допаѓања:
  20.830
  Пол:
  Женски
  Јас за една недела 3 кг симнав, пиев топач за масти што го пијат професионални билдери, точно 5 апчиња по 1 во денот. Значи се што е сало го топи и го претвора во енергија, во мускулот не ѓиба.
  Диета следна: сол и шеќер ни грам, овошје не, само зеленчук без сол без масло без ништо и варени работи, на пр: варен стек без ништо, варени џигери.... и за поручек овес со вода. :puke:
  Многу грдо за јадење ми беше се, а на сето ова погоре спомнатите апчиња. Но се исплати 3 кила колку што сакав ослабев, сега се одржувам така што вметнав овошје на сето претходно кажано и многу ми е полесно.
  Немав воопшто време за вежбање иначе ќе имаше многу поголем ефект.
   
 15. xAnex

  xAnex Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  Vo vid na tecnost ili apchinja pievte? Moze tocno da mi posocite koj ? :)
  [mod-kirilica:3nugdunh][/mod-kirilica:3nugdunh]
   
 16. bubac

  bubac Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2013
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  1.865
  Пол:
  Женски
  Течен влегува во крвотокот за 15 мин, а апче за половина час.
  Индивидуално е, но јас сум повеќе за течност.
   
 17. femina-girl89

  femina-girl89 Активен член

  Се зачлени на:
  25 август 2014
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  Сакав да прашам...ако пијам Л-Карнитине без да вежбам...би имала некоја корист?
  Или дали би имала некој негативен ефект...Зборувам за по едно апче на ден.
  Фала ви
   
 18. femina-girl89

  femina-girl89 Активен член

  Се зачлени на:
  25 август 2014
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3

  знае ли некој да ми помогне :?:
   
 19. M.laDy

  M.laDy Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  798
  Пол:
  Женски
  Нема да имаш никаков ефект од л-карнетинот и ако не се извежба може да настане проблем со бубрезите. Сепак прашај си некое стручно лице за ова. Но не ти се препорачува да пиеш без да го истрошиш некако. Треба стварно убаво да се извежба на било кој начин за да има ефект и да се видат резултати.
   
 20. Sawyer

  Sawyer Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2011
  Пораки:
  432
  Допаѓања:
  3.031
  Пол:
  Машки
  Л карнитинот е аминокиселина и ја користат за слабеење, неможе да имаш никаков проблем, меѓутоа ако мислиш дека ќе ослабеш само од пиење на истата, нема да се случи тоа, се се случува пред се со помош на исхрана, па така да 1 капсула дневно л карнитин нема да ти значи ништо, дефинирај прво што сакаш да постигнеш, па тогаш прави планови како да исполниш, вака чисто да ја пиеш, немаш ни гајле, ни пак некаква корист :D