1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Led Zeppelin

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од maja.kostovska, 10 јануари 2012.

 1. maja.kostovska

  maja.kostovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  192
  Лед Цепелин беше англиска рок група основана во 1968 година составена од гитаристот Џими Пејџ, пејачот Роберт Плант, тапанарот Џон Бонам и басистот Џон Пол Џонс. Со својот тежок гитарски блуз-рок звук, Лед Цепелин често се ословуваат како зачетници на музичките правци хеви метал и хард рок, иако индивидуалистичкиот стил на групата потекнува од многу извори и и ги надминува сите останати жанрови. Лед Цепелин не издаваа песни како синглови од своите албуми во Британија, бидејќи претпочитаа да развијат концепт на „рок ориентиран на албуми“. По повеќе од 30 години од распаѓањето на Лед Цепелин поради смртта на Џон Бонам во 1980 година, тие продолжуваат да бидат високо ценети за нивните уметнички достигнувања, комерцијален успех, и широко влијание

  Лед Цепелин беа една од најуспешните комерцијални и влијателни групи во 70-тите години. Популарноста на во почетните години на групата беше засенета од нивниот успех во средината на 70-тите години,и во овој период тие продолжуваат да се дефинираат. Имиџот на групата исто така се смени, како што членовите почнаа да носат пренатрупана, светкава облека. Лед Цепелин почнаа да патуваат со приватен авион (наречен Старшип), ги изнајмуваа целите оддели од хотелите (вклучувајќи го Континентал Хајат Хаус во Лос Анџелес, секојдневно познат како „Куќа на Вревата“), и станаа предмет на многу повторливи рок приказни за неморалност. Една лудорија беше како Џон Бонам вози мотор на изнајмен спрат во Куќата на Вревата, додека друга лудорија беше уништување на соба во хотелот Хилтон во токио, предизвикувајќи групата да добие забрана за престој таму, засекогаш. Иако Лед Цепелин стекнаа репутација на демолирање на хотелските апартмани и фрлање на телевизори низ прозорците, некои велат дека овие приказни се на некој начин претерани. Музичкиот новинар крис Велч вели дека „Патувањата на Лед Цепелин создадоа многу приказни, но беше мит тоа што тие постојано беа вмешани во дела на неодговорно уништување и вулгарно однесување“.

  барав а не најдов тема за лед цепелин, ако е дупла клуч :$
   
  На opethgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LittleDevil

  LittleDevil Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  1.676
  Допаѓања:
  1.882
  Пол:
  Женски
  Лед Цепелин. Една од поомилените мои групи. Од малечка ги слушам :D Во трето одделение знаете која песна ми беше омилена? All My Love. Зошто? Поради едно мало делче при крајот, со тапани. Сигурно знаете за кое зборувам. Имам повеќе песни, кои ми се убави.

  http://www.youtube.com/watch?v=BcL---4xQYA
  http://www.youtube.com/watch?v=T2M6yV6mueg
  http://www.youtube.com/watch?v=jN-_up5d ... re=related

  А пак кашмир не можам да ја поднесам.. :lol:
   
  На maja.kostovska му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.101
  Допаѓања:
  77.561
  Пол:
  Женски
  Zeppelina ис мај мидл нејм.
  Ги обожавам, ми беа дел од секојдневието и благодарение на татко ми (again), пораснав со нив. :lol:
  Стварно сум му благодарна на човеков што уште од мала ме привикнал да слушам вакви легенди и мелеми за уво и психа. :)
  И да, се нервирам, зашто е една од групите чии песни не умеам да ги пеам. :devil:
  Лошковци. :D

  http://www.youtube.com/watch?v=rrVDViSl ... re=related
  чао!
   
 4. simona-i

  simona-i Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  348
  Допаѓања:
  30
  ЛЕГЕНДИИИ ♥
   
 5. WildCherry

  WildCherry Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  1.193
  Допаѓања:
  1.171
  За групава гледав емисија една документарна, и ако не се лажам доста нивни текстови ги поврзуваат со сатанистички стил .

  Па ако мојт да се пообјасни нешто околу ова ??

  Значи , да пообјаснам, значи критичариве анализирајќи им ги песните откриле дека имаат доста длабока метафора поврзана со Сатанизмот.
   
 6. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.789
  Допаѓања:
  4.838
  Пол:
  Женски
  Легенди се ! Навистина! Едни од моите омилени бендови,само што песните ми се малку потешки за пеење,и никогаш неможам да си ги пееам. :(
  Е сега песна која од секогаш ми била фаворит ми е,па и изведбава :

  http://www.youtube.com/watch?v=dmKeIlJq4gM
  :rock:
   
 7. blaa

  blaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2011
  Пораки:
  410
  Допаѓања:
  377
 8. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.092
  Допаѓања:
  43.413
  Пол:
  Женски
 9. Stefani999

  Stefani999 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2012
  Пораки:
  702
  Допаѓања:
  601
 10. RockNroLLGirL

  RockNroLLGirL Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2014
  Пораки:
  1.537
  Допаѓања:
  5.258
  Пол:
  Женски
 11. SinclairChaos

  SinclairChaos Активен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2014
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  7
  Кралеви може ли да се каже? Пораснав со нив на многу начини. Колку и клише да звучи ова, нивното творештво ја обележува музиката како уметност. Да се спои лиричен рај со ангелски глас = puking rainbows.. Во контраст со денешната музичка уметност во која за обична двотактна песна се потребни 10 продуценти и 20 текстописци на 2 реда муабет кој се повторува, често жално прост, Цепелинциве НЕ СМЕАТ да се споредат воопшто. Класа, би кажала.
   
  На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.092
  Допаѓања:
  43.413
  Пол:
  Женски
  Led Zeppelin - Stairway To Heaven
  Led Zeppelin - Kashmir
  Led Zeppelin - Whole Lotta Love
  Led Zeppelin - Babe I'm Gonna Leave You
   
 13. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.987
  Пол:
  Женски
  Значи да се разбереме: Цепелин се еден од малкуте бендови што ми се приврзани за срце.
  Нема да двојам песни,затоа што сите се совршени,само би го додала соло проектот на Роберт Плент,и тоа е навистина прекрасно.
  Кога се слушаат Цеп,треба да станете со рака на срце,океј?
  А вие што ги знаете само Stairway to heaven,Whole lotta love и Babe I'm gonna leave you,посебен круг во пекол за вас. :rofl:
   
  На Готичарка и RockNroLLGirL им се допаѓа ова.
 14. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.794
  Ауу извини. Не знаев дека за да слушаш некој бенд, мора цела дискографија да им ја владееш. Фала што не‘ просветли нас „посебните“ грешници.
  Ништо лично @SweetChild , сум среќавала и други мислења од истиов калибар по други теми. Не сите имаме исти омилени изведувачи, што не значи дека си го изолираме слухот од другите изведувачи. Ако песниве кои ти ги наброја се најмногу маркетиншки промовирани, нормално дека голем број на луѓе ќе ги знаат само нив три. Што не им го ускратува правото да кажат дека знаат кои се Лед Цепелин или пак да коментираат во темава.
  Туу брее вие музички dying обожаватели, бетер од страсни спортски навивачи сте станале:D Ајт еве ви двочасовни видеа.

   
  На Natali.3 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.987
  Пол:
  Женски
  Не,не е поентата тоа дека за да слушаш некој бенд треба да им ја владееш дискографијата,целта ми беше да посочам дека не треба да ги набројуваат Цеп како омилен бенд ако им ги знаат само тие три песни,а ова е случај со многу луѓе.
  Да,можат да кажат кои се и дека ги слушаат,ама до омилен бенд има уште ред други работи коишто треба да се запазат.
  Не,не сум dying обожавател,само кажувам некои работи.И да,мислењето не беше наменето за тебе лично,ниту пак за некого,туку беше напишано за пошироката јавност што го прави горенаведеното,а ако не приметуваш,проследено е и со малку сарказам.

  П.С-Што е со сликата на видеото?
   
 16. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.794
  @SweetChild знам дека мислењето не беше наменето за мене, зашто постот погоре ми беше прв во темава.
  Сарказмот, без грижа, доволно векни леб сум изела за да можам да го забележам.
  А сликата, погрешно сум се изразила, па ете ти недоразбирање. Тоа всушност не се видеа, туку двочасовни споеви на песни, а фотографијата си стои во позадина дури си течат песните, кои јас лично уживав дури ги слушав. (Ретко гледам видеа на ЈуТјуб; воглавно ги слушам.)
   
  На SweetChild му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.591
  Допаѓања:
  59.324
  Пол:
  Женски
  Немам збор за нив. Прекрасни. Оваа песна убедливо најдобра.

   
  На Jasta му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Jasta

  Jasta Активен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2016
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  370
  Колку ли само тајни и мистерии крие ова феноменално парче музика. Самите цепелин до ден денес ми се мистерија. Од чудните дешавки во нивниот приватен живот, конекцијата со делото на Алистер Кроули и тако даље и тако даље. Лед Цепелин е бенд за сите времиња. Грев е ако не ги почитуваш.
  Абе нема песна што не чини!:smoke:
   
  На КикиМаус, LovelyGirl3 и Bitter-Sweet им се допаѓа ова.
 19. Готичарка

  Готичарка Активен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2016
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  68
  И јас го делам истото мислење со тебе. За да го разбереш бендот за што е неговата музика мора да ја слушаш комплетно нивната дискографија, самиот Роберт Плант мразел да се објавуваат синглови и зборувал за тоа дека треба да се слуша цел албум.
   
 20. Готичарка

  Готичарка Активен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2016
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  68
  Лед Цепелин сатанисти?:rofl: Изгледа си гледала некој христијански документарец чија цел е да го оцрни рокенролот.