1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Linea Nigra

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 10 ноември 2010.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.855
    Пол:
    Женски
    Бремена сум 18 недели и ја немам оваа линија. Дали вие што сте трудни ( или кога сте биле ) ја имате? Дали има некаква врска со полот?
     
  2. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Можеби е глупаво што прашувам (стварно не сум слушнала), но каква е таа Линеа Нигра?
     
  3. Ana.P

    Ana.P Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2010
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    6
    Linea Nigra е кафеава вертикална линија која што се јавува од папокот надоле и може да се јави во сите три тромесечија во текот на бременоста. Се работи за хиперпигментација која што е резултат на зголеменото создавање на пигментот меланин. Се претпоставува дека тоа е резултат на покачениот естроген, кој што пак исто така е причинител на појавата на потемнети ареоли околу дојките.не се појавува кај секоја бремена жена
     
    На MariFZF, mariz, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
  4. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас искрено немав никаква линија освен стриите кои ми се појавиа, а родив машко дете. Мислам дека тоа нема врска со полот на бебето. Или онаа ако ти потечат усните и огрубиш носиш женско дете, ако се разубавиш тогаш е машко....
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. d.Darla

    d.Darla Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2010
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    160
    јас немам линеа негра, а инаку сестра ми различно ги носеше и девте бремености, па и двете машки излегоа :inlove:
     
  6. causevsku777

    causevsku777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    12
    Jas ja imav cela bremnost temla linija na stomakot i posle poragajot mi mi ostana nekolku meseci i iscezna so tekot na vremeto.
     
  7. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Ми се појави кон крајот на 5 почетокот на 6 месец и беше слабо забелжителна , но како што врви времето гледам се повеке е изразена.Со пегментацијата нешто се случувај кај жената во текот на бременсота , јас на пример еве забелжувам и пупките ми се се потемни со тек на време, а и боичката што ја имав фатено во текот на летото не ми исчезна одма како во минатите години, само за нијанса е намалена. :?:
     
  8. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Eве скоро 5 месеци по пораѓајот, јас сеуште си ја имам линеа негра. И не ми смета воопшто. Нека си ја, ме потсетува на бременоста :)
     
  9. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Јас па имав ептен бледа така наречена црна линија, скоро и да не се познаваше, дури и се чудев зошто не ми се затемнува :lol: ....значи кај секого е различно, а за тоа дали има некаква врска со полот првпат слушам. :^)
     
  10. ss80

    ss80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    А извини, кој е полот на твоето бебенце? И јас не верувам дека има врска со полот... Мојата линија е многу тенка и светла, ич не е негра:) И јас мислев дека ќе потемни со текот на времето но влегувам во осми и сеуште е истата:)
     
  11. marina.m.g

    marina.m.g Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    91
    мене касно ми се појави,во 9ти месец мислам,и сега,3ипол месеци после пораѓај ја нема,кај некои жени и до 6 месеци останува.јас родив машко.резултат на пигментација,ништо страшно,ја многу сакав да ја добијам,некако труднички стомак без линијата не ми е тоа тоа :$
     
  12. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.441
    Допаѓања:
    34.241
    Пол:
    Женски
    и јас ја имам оваа линија , не е многу темна ама сепак .. :)
     
  13. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    јас нити во првата бременост,нити во оваа сега таква линија немам,баш синока убаво се изгледав да не не сум приметила,ама воопшто ја нема
     
  14. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас кај мене забележувам дека ја имам, искрено бледа е , ама се гледа и ми почнува дури од под градите ;)
    некаде прочитав тие шо носеле машки деца ја имале оваа линиа :?:
     
  15. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам јасно оцртана и носам женско :) ...
    Нема врска тоа со носењето..Сите рака даваа дека носам машко по тоа како ми бил стомакот, во лицето каква сум била итн итн...ама ете ништо од тоа...
     
    На Pepa B.. му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    јас ја имав оваа линија, на почетокот бледа како ми растеше мешкото така беше поизразена и потемна ,не знам дали има врска со полот јас родив девојче,а не ни приметив после порагајот кога исчезна :) мислам за кратко време беше.
     
  17. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas ja nemam ovaa linija se uste,megutoa imam dr.problem.Imeno zabelezav deka okolu papokot mi rastat temni vlaknenca,isto i okolu pupkite na gradite imam.Mnogu me nerviraat,osobeno sto stanuvaat pogusti.Gi vadam so cupalka,strav mi e da go depiliram meseto.Imala nekoja slicno iskustvo?
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    И јас ја немам оваа линија и мислам и дека нема ни да ми се појави.

    Каталина, такви влакненца и јас имав, достигнаа кулминација околу 20 до 25 недела, а сега веќе како депилирана сум. :lol: Сами од себе се појавија, и сами исчезнаа. Незнам која недела си ти, ама нормално е од прогестеронот да се појават, исто така и сами да се повлечат. Мој совет ти е да не го депилираш мешето, не му прави стресови на малото :*
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  19. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски
    Исто и мене ми се појавија, а воопшто не бев влакнеста :) Нормално е тоа..И тоа доле на вагината како црна густа коса ми растат :D ...Страшно..Се надевам ќе ми исчезнат...И мој совет е да не го депилираш мешето...
     
  20. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    јас ја имав оваа линија .. и сеуште ја имам 2месеци по породувањето..