1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Linea Nigra

Дискусија во 'Бременост' започната од koritsaki, 10 ноември 2010.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.872
  Допаѓања:
  102.821
  Пол:
  Женски
  Бремена сум 18 недели и ја немам оваа линија. Дали вие што сте трудни ( или кога сте биле ) ја имате? Дали има некаква врска со полот?
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Можеби е глупаво што прашувам (стварно не сум слушнала), но каква е таа Линеа Нигра?
   
 3. Ana.P

  Ana.P Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  6
  Linea Nigra е кафеава вертикална линија која што се јавува од папокот надоле и може да се јави во сите три тромесечија во текот на бременоста. Се работи за хиперпигментација која што е резултат на зголеменото создавање на пигментот меланин. Се претпоставува дека тоа е резултат на покачениот естроген, кој што пак исто така е причинител на појавата на потемнети ареоли околу дојките.не се појавува кај секоја бремена жена
   
  На MariFZF, mariz, Antebellum и 3 други им се допаѓа ова.
 4. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333
  Јас искрено немав никаква линија освен стриите кои ми се појавиа, а родив машко дете. Мислам дека тоа нема врска со полот на бебето. Или онаа ако ти потечат усните и огрубиш носиш женско дете, ако се разубавиш тогаш е машко....
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 5. d.Darla

  d.Darla Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 септември 2010
  Пораки:
  661
  Допаѓања:
  160
  јас немам линеа негра, а инаку сестра ми различно ги носеше и девте бремености, па и двете машки излегоа :inlove:
   
 6. causevsku777

  causevsku777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 септември 2010
  Пораки:
  106
  Допаѓања:
  12
  Jas ja imav cela bremnost temla linija na stomakot i posle poragajot mi mi ostana nekolku meseci i iscezna so tekot na vremeto.
   
 7. DeMelo

  DeMelo Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2011
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  1.405
  Ми се појави кон крајот на 5 почетокот на 6 месец и беше слабо забелжителна , но како што врви времето гледам се повеке е изразена.Со пегментацијата нешто се случувај кај жената во текот на бременсота , јас на пример еве забелжувам и пупките ми се се потемни со тек на време, а и боичката што ја имав фатено во текот на летото не ми исчезна одма како во минатите години, само за нијанса е намалена. :?:
   
 8. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.717
  Eве скоро 5 месеци по пораѓајот, јас сеуште си ја имам линеа негра. И не ми смета воопшто. Нека си ја, ме потсетува на бременоста :)
   
 9. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  Јас па имав ептен бледа така наречена црна линија, скоро и да не се познаваше, дури и се чудев зошто не ми се затемнува :lol: ....значи кај секого е различно, а за тоа дали има некаква врска со полот првпат слушам. :^)
   
 10. ss80

  ss80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  А извини, кој е полот на твоето бебенце? И јас не верувам дека има врска со полот... Мојата линија е многу тенка и светла, ич не е негра:) И јас мислев дека ќе потемни со текот на времето но влегувам во осми и сеуште е истата:)
   
 11. marina.m.g

  marina.m.g Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  91
  мене касно ми се појави,во 9ти месец мислам,и сега,3ипол месеци после пораѓај ја нема,кај некои жени и до 6 месеци останува.јас родив машко.резултат на пигментација,ништо страшно,ја многу сакав да ја добијам,некако труднички стомак без линијата не ми е тоа тоа :$
   
 12. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  2.441
  Допаѓања:
  34.230
  Пол:
  Женски
  и јас ја имам оваа линија , не е многу темна ама сепак .. :)
   
 13. simonice

  simonice Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2012
  Пораки:
  251
  Допаѓања:
  99
  јас нити во првата бременост,нити во оваа сега таква линија немам,баш синока убаво се изгледав да не не сум приметила,ама воопшто ја нема
   
 14. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  јас кај мене забележувам дека ја имам, искрено бледа е , ама се гледа и ми почнува дури од под градите ;)
  некаде прочитав тие шо носеле машки деца ја имале оваа линиа :?:
   
 15. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  Јас ја имам јасно оцртана и носам женско :) ...
  Нема врска тоа со носењето..Сите рака даваа дека носам машко по тоа како ми бил стомакот, во лицето каква сум била итн итн...ама ете ништо од тоа...
   
  На Pepa B.. му/ѝ се допаѓа ова.
 16. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  610
  Допаѓања:
  512
  јас ја имав оваа линија, на почетокот бледа како ми растеше мешкото така беше поизразена и потемна ,не знам дали има врска со полот јас родив девојче,а не ни приметив после порагајот кога исчезна :) мислам за кратко време беше.
   
 17. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  768
  Пол:
  Женски
  Jas ja nemam ovaa linija se uste,megutoa imam dr.problem.Imeno zabelezav deka okolu papokot mi rastat temni vlaknenca,isto i okolu pupkite na gradite imam.Mnogu me nerviraat,osobeno sto stanuvaat pogusti.Gi vadam so cupalka,strav mi e da go depiliram meseto.Imala nekoja slicno iskustvo?
   
  На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
 18. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  776
  Пол:
  Женски
  И јас ја немам оваа линија и мислам и дека нема ни да ми се појави.

  Каталина, такви влакненца и јас имав, достигнаа кулминација околу 20 до 25 недела, а сега веќе како депилирана сум. :lol: Сами од себе се појавија, и сами исчезнаа. Незнам која недела си ти, ама нормално е од прогестеронот да се појават, исто така и сами да се повлечат. Мој совет ти е да не го депилираш мешето, не му прави стресови на малото :*
   
  На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
 19. danielka0507

  danielka0507 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2011
  Пораки:
  422
  Допаѓања:
  307
  Пол:
  Женски
  Исто и мене ми се појавија, а воопшто не бев влакнеста :) Нормално е тоа..И тоа доле на вагината како црна густа коса ми растат :D ...Страшно..Се надевам ќе ми исчезнат...И мој совет е да не го депилираш мешето...
   
 20. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.390
  јас ја имав оваа линија .. и сеуште ја имам 2месеци по породувањето..