1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Linked in

Дискусија во 'Барање работа' започната од Lilit, 21 март 2013.

  1. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.233
    Допаѓања:
    9.986
    Пол:
    Женски
    Функционира како и секоја друга социјална мрежа, само ориентирана на кариера и работа. Се додаваш конекции, си ставаш работно искуство, образование, вештини, јазици, проекти, сертификати и самиот профил ти изгледа како еден вид ЦВ.
    Можеш да праќаш пораки на тие што ги имаш како конекции, ако имаш премиум акаунт можеш и до други преку InMail да праќаш. Опции има за постирање, лајкови и коментирање.
    Многу компании огласите за вработување и на Линкдин ги споделуваат, па директ на огласот можеш да пратиш ЦВ.
    Можеш да гледаш во која компанија колку луѓе работат и кои се (ако отвориш листа ќе ти ги даде тие што имаат Линкдин и ја имаат фирмата ставено во тековна работа). Добро е тоа што пред да имаш интервју, ејч ар или менаџерот што те контактирал за интервјуто можеш да го истражиш преку профилот (ако има) и да дознаеш повеќе.
    Генерално е за нетворкинг, ако си на линкедин не мора да значи дека бараш работа.

    Еднаш ми се има случено од една чешка компанија ме контактираа, сум била match за некоја позиција што ја имале тековно, па дали сум била заинтересирана, имаше тест и интервју за работава, ама се деси тогаш коронава и ништо не бидна.
    Секако, никој не нуди работа веднаш штом ќе ти го види профилот, ако им паднеш в очи и ако те контактираат си ја тераат стандардната постапка за вработување, може да е тест за некоја вештина, може да се 10 рунди интервјуа, ми се случило и Myers Briggs психолошкиот тест да ми го пратат, странски компании имам приметено дека применуваат вакви тестови, а МК и не баш пошто попаметни, ако им кажеш кај се гледаш за 5 години, готово знаат се за тебе. Генерално од компанијата зависи каков пристап има и која им е процедурата за вработување.

    Има и такви што спамаат со реклами во обид да ти продадат некоја коачинг услуга, усовршување на ЦВ и слични ствари.
     
    На cresa-jagoda, tina2018 и темјанушка им се допаѓа ова.
  2. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Дали имате проблем со LinkedIn? Не сака воопшто да се отвори.
     
  3. angel92

    angel92 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    1.580
    Допаѓања:
    3.204
    И мојот не функционира воопшто
     
  4. SeaMermaid

    SeaMermaid Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    1.138
    Допаѓања:
    14.422
    Пол:
    Женски
    Мислев дека е нешто до мојата апликација ама изгледа дека е down. Се надевам за брзо ќе се врати во нормала. Ти благодарам на одговорот :l:
     
    На angel92 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Цунами

    Цунами Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    322
    Пол:
    Женски
    И кај мене имаше проблем денес и сеуште има. Дојдов овде да прашам, ама гледам не е само кај мене, изгледа кај сите е.
     
    На Boni22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.534
    Пол:
    Женски
    И мене не ми работи денес.
     
  7. chadorche16

    chadorche16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2022
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    184
    Пол:
    Женски
    И кај мене не функционира
     
  8. KittyAgnes

    KittyAgnes Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2021
    Пораки:
    757
    Допаѓања:
    1.144
    Пол:
    Женски
    и кај мене исто
     
  9. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    3.286
    Пол:
    Женски
    Сакам одамна да направам профил, ана не знам како да им пристапам на луѓето со покана за конекција. Замолувам за совет зошто стварно ми е срам.
     
  10. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Нема зошто да ти е срам, тоа е мрежа како и Фејсбук/Инстаграм, само идејата е професионален развој.

    Можеш да почнеш со праќање покана на колеги од факултет, работа, луѓе од бизнес средини со кои си имала допир. Некои што не ти се близки може и да ги поздравиш и да прашаш нешто за кеч ап.

    Еден совет за почеток, почни со покани на личности кои ги знаеш и се активни на платформата. Не мислам на постови, а тие кои имаат изградено добри профили и имаат луѓе. :)
     
  11. злоба

    злоба Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    3.286
    Пол:
    Женски
    Работата е што сакам со регрутери да се поврзам и со фирми кои ми фаќаат интерес за кариерата да си ја развијам. Тие што ги знам немаат профили и незнаат како функционира тоа затоа и прашувам како да се насочам зошто другшија е кога на ЦВ ќе ставиш дека имаш Линкин.
     
  12. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека линкд ин профил те прави покомпетентен.

    За да си најдеш работа, треба убаво да си го скоцкаш профилот, и да направиш добро СиВи. После активираш нотификации за позиции за кои се интересираш и аплицираш каде сакаш.

    Јас реално користам активно Линкд ин од 2 години, и носи многу плусови како платформа, ама како линк само оти имаш профил- не.
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.233
    Допаѓања:
    9.986
    Пол:
    Женски
    Не мора воопшто да оставиш порака за да додадеш конекции, мислам постои како опција ама не е задолжителна. Конект воглавно ти е како Add friend на Фб, не мора да се објаснуваш зошто си адднала некого, само клик и сакал нека прифати, сакал нека не прифаќа. Прво почни познаници да додаваш, на пример тековните колеги. Имаш и огласи за работа, се филтрираат по локација, можеш за конкретна позиција има опција да пребараш. За да аплицираш не мора да си конекција на тој што објавил оглас и не мора да ти е којзнае колку среден профилот пошто и така може и сковкано ЦВ како посебен фјал да пратиш на оглас. Можеш да си ставиш на профил образование, тековно и поранешни работни места, волонтерства, пракси, сертификати, вештини, буквално како ЦВ да го направиш. И review има опција да побараш или ти да дадеш на некој профил, на пример од колега/поранешен менаџер и тн. Можеш и follow на компании да правиш и после нивни објави на почетна ќе ти излегуваат (профилите на компаниите се како Pages на фб, не мора да ги додаваш како конекција, само ги заследуваш), има и групи во кои можеш да членуваш. Ако почнеш да користиш премиум, има и курсеви да се слушаат преку Линкедин. Генерално, лесно е за користење, не се устручавај, не е страшно профилот да не ти е среден веднаш, и не се замарај дали познаваш некого за да го аднеш, регрутер на пример. Од 800 конекции, дали 50 ги знам во живо, и уште 50 од слушање и зборување преку други луѓе ги знам, а немам муабет со нив. Другите, да речеме 700, така сум ги аднала или тие ме аднале, ретко кој одбива конекција.
     
    На Billy Idol и cresa-jagoda им се допаѓа ова.