1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

LUSH

Дискусија во 'Тело' започната од CoverGirl10, 29 мај 2011.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.656
    Пол:
    Женски
    Мене преку лето ми се масти мн кожата и пред добивање исто така..поготово на тзоната. Ќе ја пробам кремава па ќе видиме..исто ќе видам да земам тестер и од таа enzymion па ќе се кдлучам. А од чистачите за лице имаш пробано? :) @Beauchamp
     
  2. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.320
    Допаѓања:
    18.201
    Пол:
    Женски
    Имам коса која претерано се масти, буквално не издржува ни 24ч. а станува слепена и масна како да не била миена две недели.
    Имам пробано неколку вида шампони на природна база, без силикони и парабени, ама и од нив немам видено некое големо подобрување, па сега сакам да го пробам Jumping Juniper, можеби тој ќе ми е спасот.
    Меѓутоа, последниве месеци забележувам и зголемено опаѓање на косата, а таа и онака ми е тенка и ретка, па ми е страв да експериментирам многу со шампониве, да не се пресилни и да направат уште повеќе да ми паѓа.
    Некоја со слично искуство или бар совет пред да го земам шампонов?
     
  3. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Да, ги имам користено Dark Angels и Herbalism. Дарк ејнџелс е предобар за мрсна кожа, уствари и за тоа е направен. :D Го користев долго време, не знам зошто го прекинав, и мислам дека е еден од најдобрите чистачи/пилинзи што сум ги користела. Мрснотија скрос ја отстранува од лицето, дури мааалце суши од кога ќе се измие одма. Но, после некој пола саат/саат добива многу убав природен сјај лицето, а не изгледа воопшто мрсно!

    Мртвите клетки исто топ ги отстранува, доста e груб да кажам, па ако го земаш нежно да се триеш никако силно. Мене дури и црнките ми ги топеше, не сите, али делумно :) Овој ти го препорачувам ако не си го пробала, стварно е предобар пилинг/чистач за мрсна кожа. Додека пак, Хербализам, е исто така добар и е многу понежен, али тоj e дефинитивно за сува и нормална кожа зошто дава многу сјај, бар на моето лице. Јас многу брзо светнував после него. А, инаку ми се допаѓање ефектот многу од овој чистач. Мислам дека и за мрсна би бил oкеј али за есен/зима :)

    Иначе, Дарк енјџелс многу споро ми се трошеше, додека пак Хербализам ептен брзо. Не знам дали до мене беше, или до самите производи :D
     
    На joy1 и koritsaki им се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.656
    Пол:
    Женски
    Овој месец пробав доста производи на Лаш па ќе споделам впечатоци. Прво го земав шанпонот за масна коса Jumping juniper , задоволна сум косата ја мијам нормално на 3 дена. Го пробав и шампонот на база на морска сол , кој ми се допадна премногу дури повеќе од првиот и тој ми е следен за купување.

    [​IMG]

    Чистачот за лице Coalface е предобар за мрсна кожа составен е од активен јаглен , јас имам купено големо парче и би требало да ми трае подолго.

    Земав и пилинг за лице Ocean salt и исто ми се допадна многу , истиов пилинг може да се користи

    Во план сум да пробам некој пилинг за усни и да го земам и тој шампонот од морска сол , а би сакала да пробам и некоја крема за тело
     
    Последна измена: 5 ноември 2017
    На eli25, AnaKarenina, sorbet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.750
    Допаѓања:
    80.961
    Пол:
    Женски
    Јас пишував за Џампинг Џунипер одамна. Уште се навраќам на него кога ме фаќаат некои периоди во кои косата ужасно ми се масти.
    Мене многу ми се допадна. Не прави чуда, ама во ред е штом успевав да издржам по два дена од едно до друго миење. Убав е шампонот, не ми направи проблем со скалпот, задоволна бев. :)
     
    На eli25, koritsaki и MagsDestiny им се допаѓа ова.
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Тврд шампон е? Колку чини отприлика? И јас имам периоди кога ужасно ми се масти косата, па да го пробам.
    Каде има Lush штандови на друго место освен во Рамстор и Сити Мол?
     
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.750
    Допаѓања:
    80.961
    Пол:
    Женски
    Да, се работи за тврд шампон и чини 495 денари, не знам колку грама беше. Не е баш мало како монета и ќе ти трае минимум 2 месеци. Кај мене траеше неколку месеци, секакo повеќе од 2 и мислам дека е ептен исплатлива варијанта.

    Штандот во Рамстор не знам дали уште им е во функција, со Лаш се снабдувам од Сити Мол. :lol:
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.272
    Допаѓања:
    8.904
    @Annath , штандот на Lush во Рамстор е затворен,сега само тој во Сити Мол постои. Освен тоа мислам дека има и некоја опција за онлине порачка,доставата им е бесплатна над 1000 денари. Провери на страната нивна.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.239
    Допаѓања:
    200.251
    Пол:
    Женски
    Кога го затворија во Рамстор, сега брзо бев, имаше штанд :^)
    Нејсе, ќе видам со онлајн доставата, Сити Мол ретко одам, не знам кога ќе биде следен пат.
    Фала за инфо @Mishela @Waka-waka :D
     
    На Mishela и Waka-waka им се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.656
    Пол:
    Женски
    Јас како што знам најмалку 1,5 година го имаат отворено штандот во Сити мол :)

    @Annath можеш и онлајн да порачаш над 1000 ден е бесплатна поштарината
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Jane Lane

    Jane Lane Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Штандот во Рамстор е затворен многу одамна а во Сити Мол постои повеќе од 3 години.. :) ^
     
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.474
    Допаѓања:
    5.870
    Сапунќињава, за колку време ги трошите?
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.656
    Пол:
    Женски
    Месецов пробав многу производи на Лаш , па сакам да споделам искуство што ми се допадна што не :)

    -Го пробав пилингот за усни и тој Bubblegum и Chocolate , убаво ги омекнува усните , но еден ваков производ може секој дома да си направи (иако јас не сум таква да си изработувам дома маски , пилинзи , повеќе ми одговара да си купам :D) неможам да изберам едно , и двете многу ми се допаднаа.
    -Шампонот BIG е врв и најомилен производ од Лаш. Иако е доста скап - 19 евра за 330мл се става малку и го користам еднаш тој - еднаш тврдиот со лаванда и така не ми се троши брзо. Би го купила пак дефинитивно , неможам бе з тој мирис. :lol:
    - Чистачот Dark angel исто така го пробам , мирисот и бојата се исти како сапунот Coal face , но ова кога го користам ми паѓа насекаде бидејќи нее во цврста состојба , па цела бања црнила се прави. Исто така некако не се измива лесно од лицето.
    - Пробав од таблетите Bling за миење заби. По грозно нешто не сум ставила во уста. Се осеќам како апче да џвакам , и плус немаат добар вкус :^)
    -Гелот за туширање It`s raining men ме воодушеви , луѓе што мирис е тоа?! Немам нешто поубаво мириснато , мирисот е зимски , ме потсеќа на Божиќ , на зима! Дезодорансот Го сакам истиот мирис во облик на лосион или крема за тело , ако постои кажувајте :inlove:
    - The greench дезодорансот во прав не ми се допадна исто така , и комплицирано ми е за нанесување и не штити од потење.
     
    Последна измена: 5 ноември 2017
    На joy1, sorbet и Jane Lane им се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.656
    Пол:
    Женски
    Имате ли користено нешто од божиќната колекција Snow fairy од Лаш? Каков е мирисот? Сакам да пробам дали од гелот за туширање или од сапунов
    [​IMG]
    Ме интересира мислења за црната кна , како се користи, на колку време?

    Инаку пред неколку дена изнакупив работи од Лаш, незнам станав зависна од прoизводите, плус дека се природни и иако се скапички, не се трошат брзо според мене. Сапунот во цврста состојба Coalface го имам земено уште во август и имам уште две средни парчиња иако секојдневно го користам споро се троши. 120 гр земав околу 750 денари.

    Го земав шампонот NEW , кремата за лице Enzymion , маската и пилинг за лице Cup o coffee , jelly маската fomo.. ќе пишам за се рецензија овде ;)
     
    На ivancekitty, poker_face, sorbet и 3 други им се допаѓа ова.
  15. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    @koritsaki јас би те замолила ако можеш да пишеш дали си задоволна од сапунот Coalface зашто се мислам да го земам ама не знам дали сапунот или маската Dark Angels зашто и таа содржи активен јаглен. И дали сапунот има рок на траење зашто на маските гледам дека им е многу кус рокот (околу 2-3 месеци).
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.656
    Пол:
    Женски
    Покерфејс, и двете ги имам дома, тој чистачот за лице Dark angels го имам (другарка ми си купи и ми даде пола да пробам) и сапунот. Сапунот ми се допаѓа малку повеќе, бидејќи е полесен за употреба , тој чистачот ми се рони насекаде бидејќи плус е црн се се валка наоколу :rofl: но и двата се супер за масно лице. :clap: на сапунот кога го земав не се сеќавам дали имаше рок на траење, беше завиткан во целофан , имаше ливче ама ете за датата сум заборавила. Ако ги користиш секојден ќе се потроши. Јас мислам дека од Lush само свежите маски имаат краток рок на траење :)
     
    На poker_face му/ѝ се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.656
    Пол:
    Женски
    Девојки , кажете ми мислење за чистачот на шминка 9to5 и за No drouhght сувиот шампон за коса? :)
     
  18. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.269
    @Biodevojka дали ќе можеш да направиш DIY на Mask Of Magnaminty od LUSH (секако без парабенот :lol:) бидејќи не ми се даваат 395 денари за 125 мл.

    Еве го составот:
    Bentone Gel (Hectorite), Kaolin Honey (Honey/Miel), Talc, Ground Aduki Beans (Phaseolus Angularis), Glycerine, Evening Primrose Seeds (Oenothera biennis), Peppermint Oil (Mentha piperita), African Marigold Oil (Tagetes erecta), Vanilla Absolute(Vanilla planifolia), Limonene, Fragrance, Methylparaben, Chlorophyllin (Chlorophyllin-Copper Complex).

    Ја користев маската и сум задоволна, најмногу поради тоа што беше готова и само требаше да ја намачкам на лице. Маската ми траеше 2,5-3 месеца и ја употребував 2 пати неделно.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.348
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, сакаш да ти трае за повеќе употреби или за една употреба па да ја правиш секоја недела свежа? Ми даде идеја за статија на блогот :)
     
    На Flower27 и sorbet им се допаѓа ова.
  20. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.269
    @Biodevojka Па, пожелно е да биде за повеќе употреби. Сепак оставам ти да одлучиш :l: