1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

LUSH

Дискусија во 'Тело' започната од CoverGirl10, 29 мај 2011.

  1. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    ок за да знам како да го формулирам затоа прашувам. Ќе смислам нешто... Поздрав.
     
    На sorbet и Flower27 им се допаѓа ова.
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    https://biodevojka.blogspot.it/2017/12/blog-post_8.html

    Повели драга специјална статија за еден вид на домашна варијанта на Mask Of Magnaminty. Се надевам ќе ти се допадне. Поздрав
     
    На Mishela, Annath, sorbet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Пред две недели ги купив тврдите шампони Jumping Juniper и New Hair, како и Aromaco деодорансот.
    Иако времето е релативно кратко, можам да кажам дека Jumping Juniper ми е ептен погоден. Шампонот е наменет за масна коса, јас мојата ја мијам два пати неделно, што значи дека не ми се масти толку многу, ама со шампонов уште помалку. Многу малку треба да се направи убава пена која чисти темелно. Косата после миење ми е убава, мека и сјајна и не ми се разлетува многу, забележувам дека помалку ми се електризира, а освен тоа лесно се расчешлува без користење на дополнителни средства како регенератор. Имам тенко влакно, ама тешко се чешла ако ми е заплеткана и не сум ставила регенератор. Обично користам шампони за волумен и за масна коса кои дополнително ми ја сушат косата, ама овојпат не е така. Пак би го купила.
    New hair го купив повеќе за мм, јас не сум го употребила, ама ќе го пробам.
    Aromaco е одличен! Топло го препорачувам. Лесен за нанесување, со ненападен пријатен мирис кој не доминира над парфемот, и не менува мирис во текот на денот. Трае и повеќе од осум часа, испробано. Е сега во лето како ќе биде не знам, ама сега засега сум задоволна. Не спречува потење, морам да напоменам.

    @koritsaki го проба ли 9to5?
     
    На sorbet, koritsaki, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.056
    Пол:
    Женски
    @Annath

    За шампоните и двете ги имам. Тој Jumping Juniper го користев летото и бев прилично задоволна негативното беше што ја заплеткуваше косата и маска мора да користиш. Тој New не ми ја заплеткува косата толку колку што не дава ич волумен. Мислам дека брзо ми се мрсеше косата од шампонов.. а ми помогна во врска со опаѓањето.
    Останува уште да го пробам тој шампон за волумен или да комбинирам два :D
    За лосионот 9то5 , мирисот е мн нежен , ја вади добро шминката (за водоотпорна маскара незнам) само што на крај некако ме печат очите - а не пишува никаде дали може на очите да се користи или не :wasntme: да ти кажам не би го купила повторно баш поради ова
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    @koritsaki мене jumping juniper не ми ја плетка воопшто, како што прават сите шампони за масна коса и за волумен. Дури не ми ја ни суши, како обичните шампони што сум ги користела. Не користам регенератор, ни капки, ни ништо после бањање, косата ми е како свила. Ептен ми се свиѓа ефектот што ми го дава.

    А за 9to5 ќе размислам ако пече на очи. Мене од креми за очи ме печат очите, не сум нашла ниеден добар, па не би го купувала средството, барем засега.

    @wannaBeMomma имаше лошо искуство со тврдиве шампони, дека и ја сушеле косата. Кај мене не е таков случајот.
     
    На joy1 и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.056
    Пол:
    Женски

    @Annath можеш тестер да им побараш ако сакаш ќе ти дадат со сигурност да пробаш :)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.797
    И мене тврдите шампони не ми одговараат, за жал. Го нарачав Seanik за волумен, мирис нема некој посебен, многу пени, дава супер волумен за што е и наменет, ама ме наполни првут.

    Го почнав Godiva сега, ќе видиме како ќе се покаже, ама пак не би ризикувала да пробам некој нов.

    Let the good times roll е најпрекрасниот пилинг за лице кој некогаш го имам пробано. Многу убаво мириса, а кожата после употреба ја остава мека, премека и многу нежна на допир. Препорака.
     
    Последна измена: 15 декември 2017
    На Sexybaby86, koritsaki и Annath им се допаѓа ова.
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.056
    Пол:
    Женски
    Крајот на декември се фарбав со кната на Lush Caca Noir , црната кна за коса. Ја земав 995 денари од штандот во Сити мол. Девојката ми објасни дека при првото ставање треба целата кна да се стави :| но секако дека не ја ставив целата туку изреднав 3 парчиња и ги потопив со зовриена вода , ја нанесов на косата и седев со неа 5 саата. Веднаш приметив разлика , не ми паѓа косата како претходно уште од првото користење , но нијансата не ми се допадна баш , добив некоја темно кафена нијанса а очекував баш црна. Не останав целосно задоволна. Сега имам уште 4 парчиња ќе ги искористам но повеќе нема да купам

    [​IMG]
     
  9. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Имате ли пробано некој од цврстите регенератори?
    Го користам Karma Komba цврстиот шампон, за нормална до масна коса и сум задоволна веќе втор месец не ми е до пола потрошен. Дава волумен и денови после миењето, ми го намали мастењето, одличен.
    Единствено ми фали мирис во косата кој го имав кога користев Нивеа шампон на пример, затоа барам добар регенератор од Лаш.
    Ги пробав и
    Fresh Farmacy сапунот за лице, одлично чисти го смирува лицето, но тешко пени и ми е непрактичен.
    Herbalism е совршен чистач за лице остава неверојатно мека кожа и навистина се чувствува дека чисти. Следен за проба ми е Angels on bare skin.
    9to5 лосионот за чистење шминка чисти со еден потег водоотпорна маскара туш и сенки, не пече на очите, препорачувам.
    Imperialism кремот за лице - јас инаку користам Eucerin aqua porin - овој го добив тестер, убав крем, не масти го освежува лицето мислам дека за летниот период би бил одличен, сега како да ми фали уште малку хидратација.
    Го поклонив Kalamazoo чистачот за лице и брада на дечко ми прекрасно мириса на ананас, тој е задоволен. Инаку можат да го користат и лица без брада го пробав и јас неколкупати одлично чисти не го пресушува лицето.
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  10. PreciousDiamond

    PreciousDiamond Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Fresh Farmacy - чистач за лице за мрсна кожа и кожа склона на акни. Во последно време немам акни, па не знам дали многу помага за нив, но инаку е одличен. Има критики дека откако ќе го измиеш имаш чувство дека сеуште ти е на кожата, но мене лично не ми смета премногу. Убаво ја чисти кожата и остатоците од шминка.
    Tea Tree Water - Тоник за лице, го купив заедно со сапунот и сум презадоволна од тоа што оваа комбинација на производи ми прави на кожата. Лицето ми изгледа многу почисто. Инаку имам проширени пори, флекички од акни. Чајното дрво помага за акни и црвенило. Откако ќе си го испрскам лицето и ќе се исуши си го чуствувам лицето стегнато и тоа малку ме нервира, но не е ништо во споредба со придобивките. Мислам дека и кожата помалку ми се мрси, но рано е да се каже. Ги користам 2 недели.
    Cherryish - сапунче - пилинг за тело. Многу слатко изгледа во форма на срце е. Има и чоколадо во него. Воглавно сум задоволна, фино мириса и колку толку ми помогна за ситни брунчиња по рацете.
    Ми дадоа и тестер од кремата Enzymion. Малку е за да дадам целосна оцена. Ми изгледа добра, го хидрира лицето, а бргу се впива. Но, се мислам меѓу неа и vanishing cream. Ако ги има некој користено на мрсно лице нека ми помогне при изборот.
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  11. StormRider

    StormRider Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    52
    Прави волумен шампонот Big? И колку време трае? Мене Whipstick балсамот за уста многу ми се допадна, одговара на сува кожа и мириса многу убаво :)
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.056
    Пол:
    Женски
    Да освен што прави волумен , не ја мрси косата. Од сите Лаш шампони што ги пробав досега овој ми се допадна и тој Seanik кој што исто така е за волумен само е во тврда состојба. Мислам дека состојките им се исти. Да знаеш дека после миење со шампон да ставаш регенератор или маска за коса бидејќи многу ја заплеткуваат косата шамоните на Лаш.
    Биг ми траеше нешто помалку од Сеаник , околу 2 месеца :)
     
  13. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.762
    9to5 го користам подолго време. Имам остелива кожа но со ова немам никаков проблем, ниту кожа ниту очи. Чисти се и го остава лицето меко и мазно. Пробав во меѓувреме некои други, и органски и неоргански, и пак се вратив на ова. Единстено кое ми се допадна е тој на Биодерма, но не му давам предност поради хемикалиите
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  14. CaliforniaGirl25

    CaliforniaGirl25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2018
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    126
    Пол:
    Женски
    Дали производите на Lush ги има во ДМ, ако не каде ги има?
     
  15. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Ги нема во ДМ, имаат штанд во Сити Мол.
     
    На CaliforniaGirl25 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Може глупо ама немам претходно ништо купувано од Лаш, па да прашам. Еве конкретно за Аромако тврдиот дезодоранс, можеш да кажеш ти колку грама сакаш да си земеш или како иде кај нив?
     
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.056
    Пол:
    Женски

    Има парчиња во разни големини , мислам најмалото парче е 100 грама , има и поголеми парчиња ако сакаш , а сите што сум ги гледала се веќе исечени :);
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
  18. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    Од кој тврди дезодоранси сте најзадоволни и како се нанесуваат?
    Планирам цела козметика да ја менувам кон нешто поприродно, па ќе почнам од дезодорансот.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.056
    Пол:
    Женски

    Од Aromaco :)
    Втор пат го купувам , трае во просек 6 месеца и се нанесува директно на кожата , не треба да се наводенува.
     
    На shining_star и sorbet им се допаѓа ова.
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Vie sto go koristite Aromaco, dali imate problem so lupenje na kozata?