1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

LUSH

Дискусија во 'Тело' започната од CoverGirl10, 29 мај 2011.

  1. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    4.879
    Пол:
    Женски
    Има ли некој користено од тврдите шампони против опаѓање за коса што се?
     
  2. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Јас, тој со масло од каранфилчиња со парчиња цимет, светло розева боја е, така нешто. Помага против опаѓање, но има и подобри шампоно за таа намена, а поефтини.
     
  3. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Не би ти препорачала ниеден цврст регенератор
    Искрено, се вљубив во тврдите шампони и сакав да се префрлам и на тврд регенератор, ама останав разочарана. Не хидрираат доволно, потребно е многу триење на косата со регенераторот и имам чувство дека се измива комплетно.
    Го земав American Cream после тврдиот Jungle и од него бев за нијанса позадоволна. Би ги пробала другите, потешките во следна прилика, можеби хидрираат повеќе.
    Имам густа и тенка средна на должина коса која ја мијам фенирам на 3/4дена.
     
    На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.022
    Пол:
    Женски
    Би сакала да ми препорачате маска за коса , која да ја земам? :?: по можност да не ја слепува косата.Еднаш ми дадоа тестер од Jasmine and henna fluff ама за жал ако не ставиш барем 2-3 пати од маската нема да знаеш дали ти одговара или не.
    Косата не ми е густа , ама при миење со шампон ми се заплеткува па искрено се мислам дали да земам маска или да си останам на регенераторот American cream :)
     
  5. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Дали некој ги има користено желеата за тучирање? Мислење што имате на нив?
     
  6. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Da, jas toa so limon. Ubavi se, ne penat, imaat silna aroma, I dolgo traat.
     
    На angela.kostova му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.022
    Пол:
    Женски
    Да , и мене ми се допаѓаше тоа што го имав , јас лично го користев Santa`s belly , тоа беше многу убаво мирисаше на јаболко и внатре имаше некои ѕвездички (ова беше л.едиција т.е. само за зимските празници е во продажба)
    Провери во Лаш случајно да не го имаат достапно се уште плус на 30% попуст се тие производи сега :)
     
    На angela.kostova му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.389
    Допаѓања:
    32.797
    Пол:
    Женски
    Препорачајте шампон/маска за волумен на масна коса? Ако вооошто постои.
    Ептен ми е слепена горе, освен со тапирање поинаку не можам да добијам на волумен.
     
    На tamche995 и koritsaki им се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.022
    Пол:
    Женски

    Маска за волумен нема , освен ако сакаш регенератор за масна коса се вика Veganese
    а шампон , Seanik , во тврда состојба е , го имам пробано и со сигурност можам да ти кажам дека дава волумен :)
     
    На Chanell* му/ѝ се допаѓа ова.
  10. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Има неколку месеци што го користам тврдиот шампон за коса Jason and the argan oil(тој што мириса на Rose Jam) и стварно косата ми ја прави супер;сјајна,не ми се мрси толку брзо но до толку ми предизвикуваше чешање на скалпот морав да престанам да го користам.Дали некој ја има пробано и дали има ист проблем,или нешто не е во ред со мојот шампон?
     
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.022
    Пол:
    Женски

    За жал сите нивни шампони содржат SLS и можат кај осетлив скалп да предизвикаат чешање и првут. Јас имам пробано неколку Big, Karma komba , Jumping juniper , I love juicy , New и само Jersey bounce ми прави првут..
     
  12. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    Фала за одговорот...Немам чуствителен скалп овој е единствениот шампон кој ми го предизвикуваше овој проблем па си реков да го пробам Big ,ама ако разбрав добро од одговоров и тој ми правел сличен проблем?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.022
    Пол:
    Женски
    Да , можно е баш поради состојката , додека не пробаш не можеш да знаеш.. единствено да им побараш тестер па да пробаш. :)
     
  14. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Девојки, денес бев до Лаш ми треба крема кожата ми е комбинирана накај мрсна склона кон акни. Ми ја дадоа на тестер Vanishing cream, нешто повеќе за кремава? Помага ли? Повеќе ми е за хидратација и имам многу отворени пори, што мислите би ми помогнала?
    Да напоменам немам онакви акни големи повеќе ми се како ситни нафрлани како да кажам како осип, или би ми препорачале некоја друха на Лаш?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.022
    Пол:
    Женски

    За кожа мрсна склона кон акни ја препорачуваат Vanishing cream :) јас акни немам , ама ако пребараш низ интернет ќе видиш многу добри коментари од тие што имаат акни , дури има и некои слики како им било лицето претходно и потоа од кога почнале да ја користат кремава , дека многу им помогнала. Јас сум задоволна од кремава , во однос на мрснотијата и хидратацијата е топ.
    [​IMG]
    Јас имам користено три креми од Лаш оваа таа Enzymion и Gorgeous. Enzymion е исто така добра ако имаш нешто по мрсна кожа , а Vanishing мислам ок ќе ти биде бидејќи ти треба плус хидратација. За порите , немам приметено нешто да помага , еве и јас имам големи пори и што и да имам пробано досега ништо не помогнало :)
    Пробај ја Vanishing , мене ми се допаѓа што вработените ставаат доста производ во тие малите кутивчиња и можеш се убаво да пробаш и да видиш дали ти одговара или не :)
     
    На Slatkish255 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.022
    Пол:
    Женски
    Да кажам некој збор за последните Лаш прозиводи што ги земав :)

    Amazon primer

    Прво мислев дека е масло (серум) за лице , но ми објаснија дека е прајмер за лице (се нанесува после кремата што ја користите) па решив да го земам да го пробам. Го нанесувам откако ќе се упие убаво кремата , директно на лицето. Мириса многу убаво , а и навистина ја матира кожата без да ја затегнува и сл. Не помага при прикривање на порите.

    [​IMG]

    Love island body scrub

    Пилингов во цврста состојба мириса многу убаво - ме потсетува на некој машки парфем. Се состои од шеќер , какао во прав, сода бикарбона , масло од лимонска трева , а во составот има и песок :D
    Едиснтвено не ми се допаѓа што не можеш да го нанесеш на по меки делови од кожата бидејќи гребе премногу , но ете за нозе и стопала е врв! :lol:
    [​IMG]

    Straweberry whip - сапун за тело

    Мириса цела бања на јагоди , а кога се бањаш остава црвена боја како свежо исцедени јагоди :rofl: описов :lol:
    Лично многу ми се допаѓа , се состои од гераниум и јасмин , ама јас само јагодите ги чувствувам. Исто така ов составот има и тофу :)
    По неколку користења може да се забележат и црни точки (мене ми личат на чиа семе или афион , а појма немам што се) па така да прави и благ пилинг со предниот дел. :)

    [​IMG]



     
    На Oxymoron, dayla, sorbet и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Tina22m

    Tina22m Активен член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    36
    Пол:
    Женски
    Феминки, а каде точно се наоѓа Лаш во сити мол?
     
  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.735
    Пол:
    Женски
    На приземје, на штанд е во средина, мислам дека беше некаде пред Parfois, во тој ред.
     
    На Tina22m му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Премногу ставаш, ти се суши скалпот и се иритира, пробај со помалку. Два пати или трипати помини ја косата, се создава сосема доволно пена, ако не е премногу мрсна косата. И јас имав проблеми на почетокот, сфатив дека премногу ставам. Тврдите шампони имаат посилна измивачка моќ од обичните течни шампони, затоа и многу малку треба.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Ги има ли некој користено Montalbano и Soak and Float? Ако да, искуство? :)