1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

LUSH

Дискусија во 'Тело' започната од CoverGirl10, 29 мај 2011.

  1. teagjurov

    teagjurov Нов член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво, ако може да ми препорачате шампон за осетлив скалп и без штетни состојки. Фала!
     
  2. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Lush конечно ја пуштија новата страна и бесплатната достава ја накачија на 1500ден. Беше 1000.
    Иритантен ми е фактот дека имаат еден факинг штанд во цела држава, имаат трошок од 6 вработени и одгоре наплаќаат достава што може да ги чини 80денари.
     
    На Leat, sorbet, tamche995 и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Што им е со безобразно покачените цени?!

    Не знам од кога се, првпат ги приметив сега брзо. На одредени продукти. Пример, Дарк Ејнџелс што го користам со години 550 денари, сега е 700!

    200-300 денари плус?? Веќе производ не им купувам :x
     
    На mira.mira, Leat и koritsaki им се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    @Beauchamp точно го имам забележано и јас тоа со покачувањето на цените. Мислам дека секоја година ги покачуваат. Исто е и тука во Грција каде што живеам. , шампоните беа 8 евра, сега 9,5 , кремата за лице 19 евра сега 21 , од прилика сите производи им се покачени за 2 евра
     
    На Beauchamp му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Па претпоставував секаде дека е покачено. Али арно малце ги покачиле. Кај вас не е многу. :?: :D

    Пример, и оној чистачот со пуканки беше 350/450 ден. максимум во Мк. А, сега е 700 денари.

    Немам коментар. Иако им се предобри проозводите, сега за сега не им купувам по овие цени.
     
    На tamche995, Noemi и koritsaki им се допаѓа ова.
  6. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Необјасниво ми како кога пазарот на органска/природна козметика станува по конкурентен Lush прави вакви испади.
    И ужасната реклама од Ивана Кнез... :puke:
     
    На Leat и Oxymoron им се допаѓа ова.
  7. tamche995

    tamche995 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2015
    Пораки:
    1.069
    Допаѓања:
    2.572
    Пол:
    Женски
    Не е од сега скоро, се е покачено за 150 денари! За квалитот нема збор, ама цените се превисоки а грамажата и големината на производите премала..
     
  8. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Lush нема ни “о” од органско, а за “природно” секако не постои во светот законска регулатива околу тоа кој каде и под кои услови смее да го користи тој назив, па си го ставаат на етикетките сите до еден.

    Cruelty Free се, исто така и вегански, но далеку се од природно/органско, со сите креми за лице до една со парабени во составите, состојки кои веќе и најефтините дисконтни брендови со производи од по 1€ веќе ги избегнуваат...
     
    Последна измена: 19 декември 2019
    На SunnyGirl2 и sorbet им се допаѓа ова.
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.568
    Допаѓања:
    80.643
    Пол:
    Женски
    И Аромако покачен или така ми се чини? Како да беше 495 за 100гр.
     
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Беше, беше... новата цена не е од сега.
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.568
    Допаѓања:
    80.643
    Пол:
    Женски
    Не ни имав поим дека е качен, малце така се шокирав кога ми наплаќаа на каса. :D
    Последно го земав по таа цена пред половина година и повеќе можеби. Ај за него се исплати, не е нешто што би го купувала секој месец на пример.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Денес бев.. Катастрофа.. Пред 5-6 месеци беа прељубезни, без да побарам секакви тестери добив. Денес не ме ни видоа дека сум таму, не ме ни прашаа дали ми треба помош. Катастрофа. Си земав таблетки за миење заби. Цената изгледа само на тие е останата иста. Се друго ми се виде прескапо. Се што имам земено до сега е било добро, генерално задоволна од производите.. Ама цените се лудило..
     
    На tamche995 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Од Лаш едино се исплати да купуваш ако начекаш попуст. Пред месец дена бев да купувам и си бендисав ствари кои денес си ги купив на 50% попуст :devil:.

    Презабавни се, ама се забегани со цените.

    Уште ме боли срцето за Once Upon a Time naked лосионот за тело кој го платив 850, а сега е 450 денари. Си се тешам дека споро се троши. Пилинзите за усни им се врв, но 500 денари не ми се даваше за малечко тегличе. Го начекав Pumpkin Spice на попуст и го платив 350 денари :party: Yog Nog naked гелот за туширање го земав за 395 денари, намален од 795. За шумливите купки не давам повеќе од 250 денари (моментално се намалени колекциите за Халовин и Божиќ). Го купив и Aromaco иако не ми беше во план, ама одамна сакав да го пробам. 550 денари е 100 грама, јас земав некои 90 грама - 495 денари.

    Следно се мислам да купам парфем, ќе ја означам @koritsaki бидејќи ми се вртка во глава дека има користено нивни парфеми.
     
    На piglet1 и koritsaki им се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    @sorbet да имам два парфема дома од Лаш. Едниот е Lust , другиот Breath od God. Првиот ми е омилен, мириса на јасмин ама е многу тежок. Мм го обожава кога го носам, ми вика кој Диор , кој Гучи , по убав парфем немам мириснато :rofl: додека мајка ми ми вика ауу бегај колку тежок парфем , смрди итн :lol:
    Другиот воопшто не ми се допаѓа, го купив без да го мириснам и ете си седи сега скоро цел. Криво ми беше ќе додадев 10 евра плус и ќе си го земев American cream. Овој го имам мириснато и е многу многу убав. Општо сите парфеми им се трајни , само се многу тешки и ако не можеш да трпиш тешки мириси не ти препорачувам да земеш нивни парфем :)
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Lust и на мене ми е тежок. Vanillary, 1000 Kisses и Amelie Mae ми се допаѓаат како ми легнуваат на кожа, но за Amelie Maе ми кажаа дека веќе нема да го увезуваат.

    Ме интересира каква им е трајноста? Дали вредат за парите? Дали можат да се носат секој ден без да ти се згади од мирисот бидејќи се специфични?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    @sorbet Да , според мене вредат за парите (зборувам само за течните парфеми) , овие два парфема што ги имам барем дома , мирисаат цел ден некогаш облекувам блузи што сум ги носела претходен ден и сум ставила ете од Lust и парфемот се уште мириса. Досега не ми се има смачено од мирисов , а скоро секој ден го носам и пола и помалку има во шишенцето. Јас ги имам тие од 30мл. Сум користела и поскапи парфеми - ама според мене овие на Лаш се многу потрајни. Баш го меркам American cream , ама гледам на странава кај нас во Гр само од 100мл го имаат (70 евра кошта) Баш ќе ги прашам дали го имаат тој од 30..
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    Кај нас (во Грција) во Lush донеле нови мириси - спрејови за тело и парфеми. Баш вчера видов. Сакам да земам еден ама тежок избор :lol:
    За парфем како што спомнав American cream или спреј за тело, се мислам помеѓу BIG и Let the good times roll.
    Ако некој ги пробал последниве два производа , мирисаат фантазија :inlove: само трајноста која е се прашувам.
    Ќе ги тагнам @piglet1 @Noemi ако пробале некој од спрејчињата да пишат :)
     
    На sorbet и Minci13 им се допаѓа ова.
  18. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    934
    Допаѓања:
    18.585
    Пол:
    Женски
    Јас го земав Golden Pear, некако ми мириса прекрасно. За трајноста, што знам, траен е, дај им шанса.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    @piglet1 :) одличен избор , ако мириса како сапунот , тогаш мириса навистина прекрасно. Ќе одам во понеделник па ќе видам кој ќе земам , фала :l:
     
    На piglet1 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. piglet1

    piglet1 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2015
    Пораки:
    934
    Допаѓања:
    18.585
    Пол:
    Женски
    Не знам како мириса сапунот, ама овој ми мириса на Газоза, така нешто.
    Нема на што! :l:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.