LUSH

Дискусија во 'Тело' започната од CoverGirl10, 29 мај 2011.

  1. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.242
    Допаѓања:
    2.546
    И јас едвај чекам да го пробам,со тешко срце дадов 520 денари за едно малецко сапунче,па уште ако нема ефект... ;(
     
  2. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    неможе да нема зошто лучно сум се уверила кај други што го користат и ми го препорачуваат сапунот е од природни состојки што го потикнува растот на косата и јас планирам да си го купам
     
  3. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.271
    Допаѓања:
    8.904
    Збор два за кремава ако некој ја има користено? :) [​IMG]
     
  4. Nymeria

    Nymeria Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    758
    Допаѓања:
    3.659
    Дека имаат симфонија од мириси, имаат, дека знаат како да ја презентираат знаат, ама дека се преценети и тоа дебело, многу се! Разбирам природни, чиста околина, зелено, а у, ама дека природен сапун вреди 500 денари, не вреди, освен ако внатре не се крие некое парче благороден метал или камен.
    А и односот на вработените е..што да кажам, типично македонски, спремни да те исполажат и да те зафркнат.
    Можеби ќе бев повеќе задоволна да не беа вработените.
     
    На Silver.E, EmGreen, drugarka и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Konfetka

    Konfetka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    34
    Пред некој ден дознав дека вработените имаат 50% намаление на сите производи а цените на секои 2-3 години си ги покачуваат. А за тоа дека лажат само за нешто да ти продадат- тоа им е работа и нив им е поставена норма затоа мора да се претерано љубезни и да ти дишат во врат за да купиш колку е можно повеќе.
     
  6. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Ова со вработените не е само кај нас, низ цел свет Лаш тера таква политика, вработените треба да бидат дури и претерано љубезни. Е сега искрено не знам дали работат така што мораат да продадат некој минимален износ ама мислам дека не. Едноставно таков им е пристапот, што на моменти е океј ама на моменти нервира. Имам видено и неколку клипчиња за тоа како се прават производите на Лаш и дури и таму беа претерано љубезни.

    Мене лично сапуните не ми се погодени. На мирис се убави ама тие неколку што ги имам пробано (читај ми ги поклонија, затоа што сама нема да дадам толку пари на сапун) не ми одговараа на кожата. Мирисот не им беше траен, и плус ми ја сушеа кожата а јас имам нормална накај мрсна кожа. Го најдов нешто поефтино од кај нас тврдиот шампон тука што поттикнува раст на кожа и се решив да си го земам. На интернет читав добри критики и плус мирисот му е навистина убав. Е сега го немам се уште пробано, во Скопје тоа, ама се надевам ќе го бива.
     
  7. Konfetka

    Konfetka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    34
    Јас прочитав дека мораат да направат заработка од минимум xxx долари ( ова за Америка) на саат што значи дека се приморани да ти се упикуваат и да зборуваат се најдобро за сите производи за да ти продадат, исто така те убедуваат да купиш од најголемото паковање на одреден производ за што можна поголема заработка. (шампони,регенератори...)
     
  8. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    ^
    Ако е на саат и кај нас, ќе пропадне до сега оние што работат кај нас, дали по една работа на ден продаваат. А за големината што викаш, јас баш секогаш имам приметено дека ми нудат од помала големина за да пробам. Многу пати и тестери ми имаат дадено, еднаш пилинг, еднаш сапунче ми сецнаа.

    Не се ефтини, ама ете ги уште опстојуваат, валда има муштерии. Дефинитивно не се баш за наш стандард ама за тоа во Британија се луди по нив. И неколку другарки што имам од Австалија се буквално зависни од нив, кога ми кажаа што се испробале јас само мудро си молчев.
     
  9. Konfetka

    Konfetka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    34
    Не знам и јас како е дали се под притисок или не, само го прочитав ова на некој блог и многу ми падна чудно. А за тоа дека даваат тестери и мене ми даваат секогаш дури и сами нудат, јас ретко им барам.Мене ме имаат убедувано еднаш да го земам најголемото пакување од American Cream, а јас првпат го купував и не знаев дали ќе ми одговара или не, и си го зедов најмалото и еве го од средината на Ноември го купив и уште имам иако ја мијам косава преку еден ден (плус мирисот почна да му се менува) така да не сакам да си ги фрлам парите непотребно. Очигледно во секоја земја си имаат различни маркетиншки тактики или трикови.
     
  10. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.764
    Не е точно дека работат под притисок и дека мора да продадат нешто.
    Нормално дека си имаат политика на работење, посебно пак вака ако работиш со муштерија точно ти е наредено во секоја ситуација како да се понашаш. Во такви поозбилно фирми љубезноста е приоритет. Се е дозволено за згрешиш ама со муштеријата ако не си тотално љубезен и да му бидеш од помош е катастрофално.
    Во секоја нормална компанија, вработените кои работат со муштериите имаат одреден таргет и нормално е да се трудат да продадат, па тоа им е работа. Незнам шо толку се дискутира кога ова е сосема нормално.
    Не е нормално она по нашите бутици кога госпожата несака ни да стане од стол да те услужи. Продавачот е да ти продава, да те убедува, не само обичен касиер да ти наплаќа.
    Немаат тука ништо луѓето, ги вработиле, им даваат плата и работат под одрдени услови. Тоа е тоа, нема што на нив да им се лутам. Мене ми се ептен срцки, тој дечкотот дури ме расположува :D

    И мене секогаш, ама баш секогаш ми нудат помали колични за прво да пробам. Најчесто и ми сечат ново, мало парче. А ако зимам нешто проверено тогаш нормално ми нудат поголема количина, така и на мене ми се исплати.

    Дефинитивно работат на квалитет, а не на квантитет.
     
    На CoverGirl10, heart.stealer, tigerlady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. AngieVi

    AngieVi Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2012
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    И јас го земав, од неколку миења до сега сум задоволна ја чуствувам косата поцврста и не ми паѓа...Но и некако потешка и без волумен...а регенератор обавезно ставам.

    [​IMG]
     
  12. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Намерно, среќна и весела, доаѓам во темава да го испофалам тврдиот шампон New.
    [​IMG]

    Искрено, бев сумничава, ама решив ќе го пробам и намерно си штедев. Го користам од почеток на март, значи веќе два и пол месеци, и ако ми верувате не е ни преполовено тоа чудото. Се прави одлична пена само од две протривања и мене тоа ми е доволно а имам долга коса, до под прслук ми е. Во последно време почуствував и дека малку повеќе ми опаѓа и мислам дека откако го користам шампончево ми е доста поцврста.

    Јас сум презадоволна, ниеден шампон не ми ја миел вака убаво косата, само без регенератор после мислам дека сува ќе биде. Ама во секој случај сите користиме регенератор. Сега ја набедувам мајка ми да го проба, она има доста проблеми со опаѓање на коса, па баш ме интересира каков ефект ќе има кај неа. И секогаш ми вика дека косата ми е многу убава после миење, а верувајте најголем критичар е.

    Дефинитивно решена сум да се префрлам на овие шампони, и финански се исплатат, овој што го имам сигурно уште 2 месеци ќе ми трае. За следен го меркам Godiva
    [​IMG]

    А да, и на интернет луѓе критикуваа дека јако мириса. Нема врска, не знам што правеле со шампонот, мене после воопшто не ми мириса на него косата, иако овој има супер мирис на цимер и каранфилче.
     
    На CoverGirl10 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. cocopuff

    cocopuff Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    488
    јас ги замолувам сите феминки што имаат користено некој од тврдите шампони да напишат во најкратки црти како се задоволни :) нормално тие што веќе пишале им благодарам, а ако знаат повеќе за шампониве слободно можат да си се искажат :)

    јас го користам Karma Komba веќе долго време ама при крај ми е и сакав некој друг да пробам па се мислев кој, косата споро ми расте па затоа се мислев за New (црвениот) , ама и Godiva i Squeaky Green многу ме привлекуваат :D
     
  14. tea-nova

    tea-nova Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    11
    Има ли некој користено тоник за лице од LUSH?како сте задоволни?
     
  15. princess11ska

    princess11ska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    64
    Ќе може цена на тврдиве шампони и нека пише некој по што се разликуваат? Или има за секаков вид на коса?
     
  16. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Еве ти линкче, разгледај ги тука. Околу 500 денари се, мала е разликата кај некое. Секој шампон е со различна намена, јас кога барав, прво проверив што вика кај нив на страна, па после барав reviews на нетот, и на крај и во продавница се ги распрашав.
    http://www.lush.com.mk/shop/product/cat ... h/147_148/
     
  17. SheWhoMustNotBeNamed

    SheWhoMustNotBeNamed Активен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    12
    Дечки се мислам да купам оваа маска од лаш и се прашував дали некој ја има пробано и што мисли за неа
    фала однапред ;)

    [​IMG]
     
  18. MilanoRedHead

    MilanoRedHead Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    20
  19. Lexa

    Lexa Активен член

    Се зачлени на:
    2 март 2013
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    tigerlady, и јас имам слушнато дека е мн добар овај сапун, па сум во план да го земам, немам некои сериозни проблеми со акни, но се наоѓа по некоја мозолка :lol: сега сакав да те прашам дали користиш некаков крем после миење со сапунов, и каков? :*
     
  20. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.850
    Пол:
    Женски
    После милион сменети шампони, читајќи низ страницата нивна решив да му дадам шанса на овој Jumping Juniper.
    [​IMG]
    Уште не сум го купила и планирам да биде за скоро, мислам дека ќе ми одговара и се надевам дека ќе биде ефективен во остранувањето на мрснотиите од скалпот и дека ќе ми ја балансира ситуацијава зашто веќе не можам да се поднесам преку ден да ја средувам косата. |(
    Ајде сега е уште топло и брзо ми се суши, ама не сакам ниту да замислам како ќе ми биде во зима и ужасно НЕ сакам да се повторува ланската голгота. :tmi:
    Ме интересираше само колку грама е едно топченце - 55г. или ? :^)
    Ако некоја го користела, нека пише некое зборче. :)
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.