1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mесен леб

Дискусија во 'Рецепти' започната од wolf4e, 19 октомври 2010.

  1. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Ајде кажете некој рецепт утре да замесам едно домашно лепче
     
  2. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    и јас незнам,не научив сеуште,а сакам за бадник да замесам со паричка,ама не верувам дека некој ке дојде да ми помогне :^) би пробала сама,ама сигурно ке ставам во поголема количина :wasntme:
     
  3. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Jе је успеав да направам :lol: направив за божик по рецептот на анатан :) ,многу убаво испадна за првпат :$ денеска сакав пак да направам ама уште празници било,така ми рекоја :?: п.с ми се исполна желбата да јадам со патлиџанче и сиренце :D :D
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  4. afroditaa

    afroditaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    98
    сум месела еднш два пати појма немам колку не беше кој знае колку за фалба,ама бре селки е пак е убав :rofl: ах сега како ми се јади
     
  5. Podarok

    Podarok Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    185
    Допаѓања:
    76
    Ахххххххх месен леб...Јас незнам да месам,се надевам дека во брзо време ќе научам...Мојата идна свекрвица меси цело време и кога ке отидам кај дечко ми неможам да се изнајадам... :wasntme:
     
  6. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    лелел многу го сакам, и да се пофалам дека знам да месам, уште од 11 години бабами ме научи да месам леб :) ама сега кај свекрвами си купуваме леб, ама кога ке отидам кај мајками се прејадвам, дури си земам и за дома :lol:
    а да замесам деновиве па да ми дојдите на гости а???топло лепче со маргарин и сиренце, мнјамммммм
     
  7. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    не е тешка работа, замесуваш брашно, со еден квасец, малку сол,шекер, и ставаш да скисне тестото.кога ке биде готово, на набрашнета маса развлекуваш кора, ама подебела не како за кифли,ја виткаш како ролат и печиш во загреана рерна,на 200 степени околу еден час, а исто може да стави тестото во тепсија и така да се пече.кога ке се испече го завиткуваш во крпа, оставаш малку да олади(што би рекла бабми да си појди кај мајкаму) :lol: и си јадиш :D
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Еве јас...како не ја видов темава порано... сега следува рецепт за леб ама само ако не месите :lol:
    1кг брашно, едно мало лажиче сол, една голема лажица мед или шеќер, пола свеж квасец растворен во малку млака вода, три лажици масло и 650 мл вода. Сето се меса се меси убаво ( тестото треба да е многу меко) и го оставате да стаса некаде половина час на топло. После тоа правите од тестото форми на леб, без притоа многу да го малтретирате тестото... и така формите ги оставте пак да стасаат пола час...на крај печите на 180..тереба лебот убаво да се испече...( не знам колку време, одприлика вие ќе процените дека е готов) Рецептов ми е од Jamie Oliver... истиов го користам и за тесто за пица со таа разлика што ставам третина квасец и стасува само еднаш... Ајде домаќинки земајте брашното, ставајте престрилката и на месење... Сега се сетив кога за прв пат месев нешто кај мојата свекрва кога бев на гости...леле луѓе кога ме наоружа со престрилка, па ми ја собра косата во една капа... па долу после некои чаршафи да не се растурело брашно..... :sweat: си помислив ....ох што ми требаше...сега и никогаш повеќе :lol: ....
     
  9. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас кога го месив мојот прв леб, на 11 години, бабами им подели на сите комшивки фалејки се дека внуката го месила :lol:
     
    На Hova му/ѝ се допаѓа ова.
  10. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Домашен леб

    Јас го обожавам домашно замесениот леб. Еве овде може да споделеме рецепти, совети. Се во врска со домашното приготвување на леб.
     
  11. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    Домашен леб

    Ние често месиме, купениот не е веќе толку вкусен како порано а и скап е, ма да и брашното не е ефтино. Секогаш кога месиме леб си одвојуваме од тестото и правиме панцероти со кашкавал и шунка, сирење или димено суво месо,пица или пастрмајлија, кога немаме толку време само мекици. Некоја посебна рецепта нема, обично користиме брашно по потреба, колку ќе замесиме толку :P
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Домашен леб

    Многу сакам домашно месено лепче па уште печено во шпоред на дрва - мераци :P
    Во последно време ја тормозам свеки да меси од ржано брашно (црно брашно) и додавам семки од овес, сончоглед и семки од тиква, преубаво е. А сега е ставена на тест од пченкарно брашно ;) . И тоа е многу убаво.
    Се прават исто како и лебот од бело само се става црно или пченкарно брашно и пола чаша бело брашно, сол, шеќер, квасец и топла вода.
    (не измислувам јас Тинекс е крив, им ги обожавам нивните лепчиња а свеки намалува масноќа во крв :D , качена и е :) )
     
    На Antebellum и blond им се допаѓа ова.
  13. smiley-94

    smiley-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    321
    Домашен леб

    и јас си јадам домашен леб поготово кога ке одам кај баба ми, таа прави стално зашто купечки леб не јадат и го пече во фурна мммм :)
     
  14. Tanjus

    Tanjus Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    70
    Домашен леб

    Мама не меси леб, бидејќи нема многу време, ама затоа кога ќе отидам кај дечко ми, ммм таму си јадам посебно кога е топол е тогаш сите веќе знаат дека го сакам крешничето и секогаш мене ми го даваат :rofl:
     
  15. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.570
    Пол:
    Женски
    Ние често си месиме леб, па и дека на дрва се топлиме превкусен е. За да не ви изгори долната страна од лебот печете го на хартија за печење, а при крај ставете и од горе од хартијата. Така кората е тенка и мека. Мајка ми е мајстор за леб.
     
  16. mamma

    mamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    ај да ми кажете каде гресам со лебот,кората ми е тврда.а свеки ке оде на гости 3 месеци во странство па нема кој леб да ми меси
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Кога го ставиш да се пече го боцкаш одозгора со вилушка или нож? Кога го извадиш од печење само покри го со крпа така да се олади а потоа стави го во најлон кеса.
    Кората може да е и тврда ако добро не го умесиш лебот
     
    На mamma му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.403
    Ние комплетно се префрливме на месен леб од пред еден месец, благодарение на апаратчето за правење ллеб - лебоправач, лебопекач, како и да се вика бредмејкер на македонски.
    На малиот не му се допаѓа, ама ќе се навикне :D. Па и не мора да јаде многу леб, претеруваше претходно.

    Сега за сега опцијата со семки не ни излегува како што треба, па уште ги тестираме различните типови брашно - јачменово, 'ржано, пренкарно, интегрално пченично...
     
  19. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Ние најчесто јадеме месен домашен леб. Купуваме само во лето и кога ке го потрошиме.
    И нема послаток леб од свежо испечено топло, меко лепче. :!:
     
  20. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Сакам, сакам месено лепче сегааааа :inlove:

    Многу сакам да го јадам, а дома не правиме, значи само кај баба кога ќе отидам :lol:
    Она редовно си меси :D

    А колку само го сакам кога е штотуку изваден и топол, мек.. мх мх хмхххххх :angel: