1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Maестрален готвач (MasterChef)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Hipster, 23 февруари 2013.

 1. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Деновиве ужасно се заразив ужасно со телевизиското шоу MasterChef што се прикажува на ТЛЦ каналот.
  Има неколку вида, UK, US i Австралија MasterChef.
  Сега за сега го имам гледано само Американското со Гордон Ремзи како водител, и ептен ме навлече да го гледам. Оргиналната идеа е Британската.
  И како ви се допаѓа, сте го гледале ли?
  Дефиниитвно препорачувам да се гледа.
  http://en.wikipedia.org/wiki/MasterChef_(UK_TV_series)
  http://en.wikipedia.org/wiki/MasterChef_(U.S._TV_series)
  http://en.wikipedia.org/wiki/MasterChef_Australia
  Преводот на нашки не ми се свија, ако некој има идеа како подобро би било нека предложи.
   
 2. I.want.to.sleep

  I.want.to.sleep Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  469
  Го обожавам! Денеска имаше на ТЛЦ со хамбургерите кога ги правеа. Многу интересно беше :D
   
 3. Elena-97

  Elena-97 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  913
  Допаѓања:
  2.107
  Немате појма како се радувам кога ќе го фатам на TLC :D
  Веќе сите епизоди ги имам изгледано, овие сега што се даваат се репризи. А нова сезона ќе почне да се дава на 6ти Март :rock:
  Претерано јака емисија, Гордонче ми е најомилен :D Ме потсеќа на Сајмон Кауел, само во готварска верзија.
   
  На OneDirection му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Camellie

  Camellie Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  107
  Многу е заразно шоуво. И Гордон Ремзи е фаца :D Минативе две недели се радував ако станам порано дека ќе ја фатам емисијата и нема да утнам готвач. :inlove:
   
 5. BoaVista

  BoaVista Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 август 2010
  Пораки:
  3.911
  Допаѓања:
  31.650
  Пол:
  Женски
  Пред некој месец ги изгледав сите три сезони, ги има на Замунда можете да ги спуштите од таму.
  Шоуто е чиста 10, само не го гледајте кога сте гладни :lol:
  Има уште едно слично шоу, на истиот принцип како Мастер шеф, Next great baker мислам дека се викаше со Бади од Кејк бос.
  Интересно е и тоа, ама Мастер шеф е далеку подобро.
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Allthatglitters21

  Allthatglitters21 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2012
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  288
  Пол:
  Женски
  И јас го гледам али кога ке го фатам. Дебелкото ми е најфин, а ќељавиот најарогантен. Го гледам Next great baker тоа ми е поинтересно :lol:
   
 7. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Ги изледав сите 3 сезони, сега ја чека 4тата, кај и да е ќе ја даваат и таа.
  Одлично ми е шоуво, многу го засакав и ми зарасна при срце, како земена глеам Hell`s Kitchen али не е тоа тоа, подобро ми е мастершеф.
  Да дадам кратка реценција за сите сезони.
  Мислам дека како се движеа сезониве се беше подобра и подобара, појака конкуренција, потешки задачи.
  Омилена сезона 3тава, се изнаплакав за Кристин колку ми е мило дека победи, не ми се верува кој талент а слепа е, најзаслужено на свет. Сите ја потценуваа, а мислам дека дефинитивно е најталентирана.
  Во првата имав два фаворита, Џејк и мила ми беше многу Витни, иаку покасно се покажа како ептен талентирана, а Џејк ми беше најсрце она најмил и добродушен.
  Победата сметам дека беше праведна, Витни ако беше најмлада беше супер спремна и способна.
  И тукуа идеме на 2ра сезона, тотално се разичарав зашто ми го избација Криситјан, ѕвер ми беше, бев сто посто сигурна дека ќе победи. Џенифер ми беше најантипатична и татално глуп избор за победник, ја караа на почетокот кога нешто сакаше живо да им го презенира. Таа сезона Бен ми беше ужасно многу смешен.
  Зa судиите, и мене Грем ми е најдобар, има најмека душа, Гордон и Џо ми се така така, некога фини некгаш кретени. Грем и кога сака да искара некого е на најфин можен начин.
  Колку се смеев во последнат сезона, Кристин кога ја прашуваа дали ги видела судииве и дали знае као изгледаат и кога кажа дека само си ги замислива според тоа што и опишуваат, и Грем вика, јас сум висок и слаб, Џо е дебел и низок :rofl:
   
  На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Camellie

  Camellie Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  107
  Лелеее, како го прочитав спојлерот :D :D :D
  Судиите супер се, ама тој Џо на моменти не можам да го гледам. Демек ладнокрвен, не паѓа на емоции.
  Едвај ја чекам секоја среда да ги изгледам, не можам да си ги симнам.
   
 9. Wild-GirL

  Wild-GirL Популарен член

  Се зачлени на:
  11 септември 2010
  Пораки:
  1.266
  Допаѓања:
  1.258
  Прекрасно шоу! Ја изгледав целата сезона каде што победи Џенифер. Навистина вреди да се погледне барем една епизода, а ако погледнете една, тогаш ќе се „заразите“ со ова шоу. На сите што не го гледале, а ги интересира готвење, топло им препорачувам да го погледнат на ТЛЦ. :)
   
 10. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.611
  Допаѓања:
  23.196
  Пол:
  Женски
  Се заразив деновиве со ова, среде испитна сесија, јас наместо да учам, ги изгледав сите три сезони на youtube за неколку дена.
  Предобро шоу, колку е само заразно.
  Забележав дека секогаш сметам дека оние што завршуваат како второ или евентуално трето место се подобри готвачи низ целиот серијал отколку тој што победува, но ... небитно, судиите знаат најдобро, веројатно.
  Ги гледав сезоните по обратен редослед, почнав од 3та сезона и завршив со прва.
  Во третава немав фаворит, ама според мене црнецот Џош беше далеку поталентиран од Кристин, слепата девојка, ма да секоја чест за неа.
  Во втората сезона фаворит ми беше Адриан, а победи Џенифер, која ми беше по малце досадна.
  А во првата сезона, Lee Knaz, каков човек, уживав да го гледам додека готви, потезите и начинот на кој работеше ми беа презанимливи за гледање. И плус е ултра харизматичен ( и ултра згоден ) и пристоен, не беше воопшто арогантен како некои. Морален победник, во секој случај.

  :inlove:

  [​IMG]

  :) [​IMG]
  [​IMG]

  Се на се, машкиве повеќе ми оставаат впечаток, имаат подобри идеи и се покреативни, почнувајќи од тоа како им изгледа финалниот продукт во чинија, па се до начинот на кој готват, техниките и сето тоа.

  Едвај чекам 4та сезона.
   
  На Elena-97 и Hipster им се допаѓа ова.
 11. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.418
  Пол:
  Женски
  Почна 4тата сезона.
  Имало дури 4ри епизоди излезено до сега.
  Да завршам со учење, одма почнувам да ја гледам.
  На кој не му се чека на ТЛЦ еве чичо пиратко се ни има на тацна.
  http://thepiratebay.sx/search/MasterChef/0/7/0
   
  На MandyLane му/ѝ се допаѓа ова.
 12. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.611
  Допаѓања:
  23.196
  Пол:
  Женски
  Ја гледам 4та сезона на youtube, ги има епизодите, и кога излегува нова ја ставаат за ден-два.
  Интересна ми е, исто како и претходните.
  Најсимпатична ми е Џеси, таа плавата девојка, и црнецот Еди - ми се чини дека се најсолидни готвачи од сите, и фаворити ми се за победа. Се си мислам дека Џеси ќе победи, ако се водиме по претходните сезони каде секогаш женско победуваше.
  И Лука го сакам, многу позитивна личност...

  Во 10та или 11та епизода беа на сетот на Гли, и Кори беше гостин, ја гледав таа епизода само неколку дена пред да почине, и уште ми е језиво и жал, иако серијата не ја гледав.

  Еве ја најновата епизода:
  http://www.youtube.com/watch?v=N2MhYr98rO8
   
  На Hipster му/ѝ се допаѓа ова.
 13. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.464
  Допаѓања:
  7.834
  Пол:
  Женски
  Лелеле мене менстурален готвач ми се прочита, си викам што е оваа тема сега... за што да јадеш кога си во тие денови леле .... :tmi: :tmi: :tmi: :tmi: :tmi:
  Иначе имам гледано неколку епизоди интересно е :D
   
 14. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.611
  Допаѓања:
  23.196
  Пол:
  Женски
  На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.130
  Допаѓања:
  64.662
  Пол:
  Женски
  ^Me, мe, јас гледам :rofl:

  Ја гледам и австралиската верзија, финалето беше во недела и таа што победи ич не ми беше по мерак, сакав Линтон да победи.
  Во австралиската верзија ме нервира тоа грчето :devil: судија со пинцетата |( а и готвењето на учесниците, некако степенот на спремноста не може да се мери со таа на американцине, американските учесници се по софистицирани, подобри работи готват, барем мене така ми се гледа.

  И јас сакам да победи Лука, лани не го примија му рекоа годинава да се врати, се врати и ете го до финалето стигна :clap:
  Сакам да победи затоа што е поголем човек од Наташа, секогаш им помага на другите иако може да е тоа на негова штета и затоа што има секси италијански акцент :P
  Му викам на сопругот, гледај колку добро готви типот а тој ми одговара:
  Yeah, but I`m better looking :geek:

  Фала Богу излезе таа Криси, не ја можев ама ич-краветина ]:)
   
  На Hipster и MandyLane им се допаѓа ова.
 16. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.611
  Допаѓања:
  23.196
  Пол:
  Женски
  Изминатите победници се женски, а мене секогаш машките финалисти ми беа фаворити, ама и реално беа подобри, и затоа мислам и годинава ќе победи Наташа, за жал.
  Но, колку и да не ја сакам, добра е навистина, борбена и солидна, малце bitchy, ама ја бива.

  Сепак, Лука го обожавам и се надевам ќе победи.

  А до наредна сезона веројатно ќе ja изгледам и австралиската верзија, многу е заразно. :)
   
 17. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.228
  Допаѓања:
  41.464
  Jас гледав на Jутуб, Aвстралијанското, абе бегај жива зараза е шоуво сва среќа го баталив :lol:
  Tоа јадењата какви се, и да не си гладен ќе огладнеш :D
  интересно шоу е, заразно, поготово за љубителите на храна и готвење е супер :)
   
 18. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.598
  Гледав малку на TLC и сакам да се посветам барем на една цела сезона. Aма што вика Лудото, опасно мава на психа и желудник, ти се пријадува, делува обратно од Biggest Loser. :D
  На youtube почнав да ја гледам третата USA сезона.
  Инаку Гордон Ремзи е кул, ама нема некое посебно присуство на тв, мене ми се допаѓа неговата ароганција и строгост, ама не се „лепи“ за камера баш, не знам како да се изразам. Ама човекот е професионалец, нема збор.
  А тој слабиот само мене ли ми личи малку на Онур на Мадам Шехерзад? :D
   
  На sanja.burgundy и ludoto19 им се допаѓа ова.
 19. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.945
  Допаѓања:
  10.077
  Редовно ги пратам, обавезно со нешто за јадење пред мене, пошто инаку ќе треба да си ја реметам епизодата и да станувам до фрижидер од стрвлук :$ :rofl:

  Инаку општо земено од сезона во сезона има се подобри готвачи и се поголема конкуренција. Во првите две сезони се случуваше во некои од предизвиците пред самото финале некои од готвачите да направат такви огромни пропусти, просто да не ти се верува како дотуркале до таму. За разлика од тогаш, сега да не знаеш кој да елиминираш затоа што сите премногу добро одговараат на предизвикот.
  Само онаа краветината патетична Криси искрено не знам како догура до таму, ама среќа ја откачија.

  За оваа сезона некако поголем фаворит ми е Наташа затоа што во текот на целата сезона е комплетна, знае да се снајде со сите во тим, ќе зготви нешто феноменално и суви лисја да и дадеш, додека Лука ми правеше некои ептен големи грешки, тек на крајов почна да вади асови од ракав.

  Инаку Онур т.е. Џо Бастианич почнува да иритира после некое време со преголемата ароганција, фрлањето храна во корпа, правењето гримаси и слични драматични испади, а искрено мислам дека ни одблизу не е толку добар како Ремзи и Елиот.
   
 20. LovelyGirl

  LovelyGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  291
  Пол:
  Женски
  Го гледав лани летото, еве ова лето пак на ТЛЦ. Ми се допаѓа иако епизодите се повторуваат :lol: ама кога ми е досадно воопшто не ми смета што некоја епизода ја гледам по 2пат. Интересно е, само тоа ќе кажам :)