1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Maкедонски книжевни дела кои по квалитет се рамо до рамо со светските

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од Tanjamm, 15 септември 2021.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  10.435
  Ајде да дискутираме колку ја познаваме македонската литература и дали имаме дела кои се рамо до рамо по квалитет со светските. Еве ќе почнам јас, ќе си кажам мислење. Според мене „Дениција“ на Петре М.Андреевски, и „Преместен камен“ од Никола Маџиров се две збирки поезија кои не се ништо подолу од оние дела кои ги пишувале нобеловци. Што се однесува до проза, туку би ја сместила „Нишан“ од Блаже Миневски. Ние сме мало јазично подрачје, и без превод нашите автори се хендикепирани. Што мислите вие?
   
  На Ladybug98, SexyDarling и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 2. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.776
  Допаѓања:
  47.676
  Пол:
  Женски
  Бели мугри ми е омилена, колку само болка и тага содржи секој стих
   
  На SexyDarling, Tanjamm и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 3. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.342
  Допаѓања:
  35.591
  На SexyDarling, Tanjamm и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 4. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  10.435
  Делот „Писма“ од Рацин кој го има и аудио на јутјуб е врв. Прекрасен.
   
  На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
 5. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  7.776
  Допаѓања:
  47.676
  Пол:
  Женски
  Благодарам
  Баш ќе погледнам
   
 6. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.921
  Допаѓања:
  154.754
 7. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  7.791
  Допаѓања:
  36.372
  Пол:
  Женски
  Оваа книга ја имам со години, а така си стое непрочитана. Ја почнав, се сеќавам и на почетокот, ама не продолжив да ја читам, некако како досадна ми беше на почеток
   
 8. Biljarkata

  Biljarkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  15.921
  Допаѓања:
  154.754
  Чудно почна...и после не сакав да заврши
  Може во таков мод сум била, штознам, само еднаш ми е читана.
  Е сега, и зависи што очекуваш од книга, ама може комотно и од Грета да е пишувана, не од Јагода, не би имало разлика. Велам Грета оти не ми текнува странски женски писател:tmi:
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  10.435
  И „Кафез од гревови“, историски роман на Братислав Ташковски е исто така врвно дело. Зборува за турското ропство, за свештеник заљубен во исламизирана Македонка, која пак на некој начин шурува со Турците, и е љубовница на Турчин. Потоа Турчинот ја набива на колец, и свештеникот и комитите ќе му пресудат и нему.
   
 10. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  4.477
  Допаѓања:
  8.752
  Пол:
  Женски
  Рацин бил необично талентиран ко за Македонија, па направиле да заврши како што завршил. Немаат добра судбина талентите тука.
   
  На Dancewere, Tanjamm и eliesaab им се допаѓа ова.
 11. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  10.435
 12. SexyDarling

  SexyDarling Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  210
  Пиреј од Петре М. Андреевски, толку емоции, сто пати да ја прочитам одново ќе ја доживувам. Исто би ја издвоила Разбој од Владо Малески, како и Зоја од Паскал Гилевски.
   
  На Dancewere и Tanjamm им се допаѓа ова.
 13. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  10.435
  Интересен податок кој го сретнав во една критика. Македонската книжевност е една од најмладите во светот. Ова како податок многу влијае на целокупната слика.
   
 14. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.350
  Допаѓања:
  10.435
 15. Stormii

  Stormii Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2022
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  992
  Пол:
  Женски
  Пиреј :)
   
  На Tanjamm, Angie1432 и No Makeup им се допаѓа ова.