1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

MAC Cosmetics

Дискусија во 'Лице' започната од beautiful87, 20 март 2010.

  1. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Има во Солун? Ваљда има на повеќе места а? Сакам да си купам нешто од фирмава. Цените прифатливи се за нас, или???
     
  2. unique-s

    unique-s Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    9
    има на цимиски, а цените се дискутабилна работа за некој е прифатлива за некој не. слични се со ланком, диор кај нас..
     
  3. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Од MAC добив на поклон сјај за усни, пудра и сенки, ми ги донесоа од Англија. Ги прорасчепкав цените на интернет и искрено никогаш не би фрлила толку пари за шминка. Е сега, за квалитетот ич муабет не правам, сјајот е преубав, исто и сенките (а за пудрата не знам зошто не ми ја погодија нијансата), ама Max Factor или Manhattan пудрите ми се супер, а и сјаевите на Авон и Нивеа исто така не се лоши. Едино би купила четки зошто сите ги фалат. За нив парите би ги прежалила зошто сите четки што сум си ги купила до сега или ми се искубани, или ми се скршиле или ми оставаат траги на лицето, за на крај при толку четки да се мачкам со раце.
     
  4. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Јас не би купувала од мас, цените им се многу високи а има полно други брендови кои ги нудат истите производи кои се исто квалитетни..ги гледав четките од мас кога бев во Велика Британија летово, и една четка ти е накај 20 фунти -.- абе ајдеееееее
    не би купила ни четки!!! прескапи се..и кај нас може убави да се најдат
     
  5. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    и јас не би дала толку пари за шминката на мац без разлика колку се квалитетни има денес квалитетна и убава шминка а за прифатливи цени а за четките не правам муабет и јас би ги прежалила парите и би купила.
     
  6. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    за NARS малку ќе сонуваш нема ни мац да го донесат тука а камоли оваа фирма па кој ќе купува јас не знам?
     
  7. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Сонувам да си ја купам MAC палетата од 88 сенки и професионалните четки за шминкање, ама тоа можеби кога ќе почнам да си работам :)
    Како замена ја нарачав Costal палетата, имитација на MAC и искрено сум презадоволна од квалитетот на сенките :) Ама MAC си е MAC 8)
     
    На la-chicka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Зошто воопшто коментираме за NARS & MAC?! Ретко кој од нас ги пробал, па и да ги пробал не видел сигурно секој се од нив :) Скапи се, ги знаеме и повеќе од пола сме како демек wow пошто сме слушнале друг како збори за нив итн. Џабе си правиме лиги мислам, особено гледајќи по тоа дека никогаш нема да се продаваат тука, а и да се продаваат по тоа колку сме како држава јаки финансиски одма ќе затворат :D :$
     
    На chocolate.chick и interesna им се допаѓа ова.
  9. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Не се воопшто јаки нијансите. МЕК палети има со нијанси од 10001 па назад. Ги има сите бои и меѓу тонови.

    Јас имам една палетичка со поприлично неутрални нијанси

    оваа:

    [​IMG]

    И ја обожавам.[​IMG] Еве веќе трета година си ја користам безгрижно :lol: Најупотребуваните нијанси ми се под-потрошенки, но бидејќи воглавном нијансирам, има уште бајаги да ја исцедам...

    ************************************************************************

    [​IMG]

    Имав и три четки, но сега имам две[​IMG]

    212-ката
    [​IMG]
    Oваа, господ да ми ја поживее, ја пре-употребувам, најомилена ми е и нај практична.[​IMG]
    И аглови со неа си работам, и линии потенцирам. Имам наменски четки за тие области и воопшто немам потреба да ги користам

    231-ицата
    [​IMG]
    Оваа, врши работа, трае, но не е толку користена како горенаведената...

    Никогаш непреболената134-ка[​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]И оваа...Прекрасната четка за бронзер и руменило повеќе не е меѓу нас. [​IMG]
    На Аларм Фестивал ми ја дигнаа од шатор со цел несесер шминка...А намерно внимавав да не земам некои брендирани козметики, бидејќи фестивал, шатор...ама од четката неможев да се одвојам (и од уште неколку квалитетни парчиња) Ах.. [​IMG]
    Но уште по траги-комична е приказната за инцидентот.
    Шминката ја ставив во футролата од камерата (демек да ја скријам :wasntme: ), а камерата ја шетавме сегде со нас...Кога ни упаднале во шатор се фатиле прво за камерата (т.е футролата :lol: ) и избегале мислејќи дека ја украле камерата. Бар ако ништо друго, они мене ме зафркнаа ама и јас нив :P

    Сума сумарум: пре-задоволна сум од МЕК-овата козметика, и кога би имала можности би си ја комплетирала [​IMG][​IMG]
     
    На soncicko му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Хајди за каков шатор зборуваш?
     
  11. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    А да си гледаме ние наши козметики а не да се занасаме со мак нарс урбан декеј и што ли не??
     
  12. Sweety-Tweety

    Sweety-Tweety Популарен член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    994
    Допаѓања:
    500
    Овој кармин си го купив од Истанбул, 20 евра.
    http://www.maccosmetics.com/product/sha ... index.tmpl

    Сега во Солун ќе одам, па може и ќе си купам нешто. Уствари сакам се, ама и со едно ќе сум среќна :$
     
  13. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
  14. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Лудо фалсификат е палетата од линкот. Затоа е толку ефтина. :)
    Преполно е фалсификати на MAC по интернетов. :|
     
    На ludoto19 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    A јас се порадував :D Kако и да е, убаво изгледаат сенките :D ќе и кажам на тетка ми да ми ги донесе на лето :D Hе се скапи, а коооолку нијанси има, се исплати, дури и да е фалсификат...
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  16. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    можеби се на попуст? ;)
     
  17. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски
    Не, не се на попуст. MAC не прават 88 палета. Една сенка од MAC е некаде 18 долари. И јас се израдував кога видов прв пат ваква палета, ама сомнително ми беше и се заинтересирав.
    Друго по кое се познава дека е фалсификат: палетите на МАC се со мат финиш (пластиката), а оваа е сјајна и остануваат прсти. Овде не се гледа, но на други слики може да се види дека на внатрешната страна од капакот има огледалце и два сунѓерести апликатори. MAC и такви апликатори? НЕ!
    Плус, на официјалната страна од MAC не се ни спомнува ваква палета. Ако сакате да бидете сигурни дека е оригинал - се порачува само и само од официјалната страна. Има и српски он лајн продавници кои нудат MAC. Штом нудат вакви палети, претпоставувам дека и другите производи се фалс. Интернетот е буквално преплавен од кинески MAC.
    Е сега, една познаничка има палета 88 на која пишува MAC и не можам да речам дека се лоши сенките, ама MAC не се. Далеку се.
    Значи - 100% фалсификат.
     
    На FBI му/ѝ се допаѓа ова.
  18. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.019
    Допаѓања:
    5.943
    побарав утрово од оваа козметика ..знаев дека ја нема но од кај знаеш ,да се пробам ај ..кога и реков на продаваката чудно ме погледна ..
     
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    На OrdinaryGirl, LivingGlam и Angelche им се допаѓа ова.
  20. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    :lol: :lol: мераци се сенкиве...уште да ги имав и да знаев да се нашминкам со нив.Нема да знам која попрво да ја нанесам од толку многу.