1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

MAC Cosmetics

Дискусија во 'Лице' започната од beautiful87, 20 март 2010.

  1. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Било кои 6 производи. Важи и тука
     
    На Amelie1708 и LunaGrey им се допаѓа ова.
  2. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.452
    Допаѓања:
    22.755
    Пол:
    Женски
    Сириасли?
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Дааа :)
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    дали некоја од вас ги има користено
    STUDIO WATERWEIGHT SPF 30 FOUNDATION или
    MINERALIZE MOISTURE SPF 15 FOUNDATION?

    и дали ги има во нашето МАС?

    Сакам некоја хидратантна, не многу покривна, и да не биде мат. Да свети убаво,да дава сјај на лицето. Според тоа,овие две на веб страната ми беа најсоодветни
     
  5. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    важи и кај нас. и не само за пудрите, и за фикс плусот. јас кога го купив прошлиот пат ми кажаа продавачките.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.916
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам користено Waterweight пудрата. Течна е како водичка , покривна не е но може слободно да се додаде некој слој плус и пак нема да изгледа како маска. :) може да ја користат и тие со сува - нормална и комбинирана кожа сетирана со пудра одозгора.
    Ја имам видено во MAC во Сити мол :)
     
    На Sexybaby86 и LunaGrey им се допаѓа ова.
  7. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    фала ти :)
    лицето ми е стакло,ми треба некоја онака боја да ми даде само, ама свежина,зошто малце ми е сувичко.
    ми се свиѓа што има спф 30 таа, да не треба крем да мачкам плус преку ден. Ќе ја проверам таму :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    @LunaGrey и јас ја имам користено Waterweight. Убава пудра е, лесна, а сепак покривна. Не е ни мат, не е ни сјајна, нешто баш измеѓу. Убав сјај дава на лицето, и е за сите типови на кожа. Јас имам комбинирана, и мене ми беше ок. Мислам дека ќе ти се допадне :)
     
    На koritsaki и LunaGrey им се допаѓа ова.
  9. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Девојки, вие што ја користите студио фикс +, со што ја нанесувате? Моментално со влажен блендер на хидрирано лице, ми изгледа cakey, а кога ќе го нанесам prep&prime fix+спрејот е уште полошо.
    Можеби е период кога имам делови со посува кожа бидејки доста патував периодов, но ме интересираше дали не грешам негде.
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.916
    Пол:
    Женски

    Пудрава е наменета за комбинирана - мрсна кожа :) јас ја нанесував со четка за пудра и супер ми изгледаше лицето , ама јас имам мрсна кожа :)
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Јас имам комбинирана кожа и оваа најмногу ми легна кога ја пробував. Најверојатно е до периодов, т зоната ми е супер со неа единствено околу устата ми ги истакнува линиите, ќе ја тестирам подолго време.
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Истото и мене ми се дешава. Дал со прсти, со четка, сунѓер...исто ми се фаќа.
    Е сега ја ставам само за посвечени прилики па тој дел со банана пудра го сетирам.
     
  13. Amelie1708

    Amelie1708 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Јас ја нанесувам со beauty blender,почекај убаво да се впие prep&prime , па нанеси. :)
     
    На Noemi му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Во последно време, MAC на профилот на инстаграм објавуваат доста giveaways и јас случајно си тагирав и гледам вака ме избрале за ваучер, 30 минути шминкање.
    Се прерадував, а сега пред 10часа доделуваат кармини, пријавате се, можда вака залутани ко мене - ќе ве одберат. :D
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Откако си го доведов лицето во нормала без суви делови, можам да кажам дека студио фикс е одлична пудра.
    Прекрасно се претопува со мојата кожа порите на образите околу носот (без прајмер) ми ги сведува до невидливост.
    Моментално ја користам и со Strobe cream под или над и сум заљубена во dewy ефектот. Огромен плус што строуб не ја намалува трајноста на пудрата., т. е. издржува до 10 часа без проблем. Единствено ја сетирам т-зоната.
    Фикс плус спрејот е нештото што им даде живот на моите металик сенки, прекрасно стојат со навлажнета четка.
    Ме интересира ја пробал ли некој face and body и matchmaster пудрата?
     
    На Sexybaby86 и senza.parole им се допаѓа ова.
  16. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.452
    Допаѓања:
    22.755
    Пол:
    Женски
    ^^ Јас сега го читам постот каде прашуваш Studio Fix Fluid со што ја нанесуваме. Јас лично, откако добро ќе впие прајмерот претходно, ја нанесувам со прсти, а откако сметам дека сум ја нанела соодветно и најдобро што може сум ја размачкала, тапкам со навлажнет и чист бјути блендер (обавезно пред секоја можна употреба го мијам убаво). Сум пробала секако, овој начин најмногу ми одговара. Четки за течна пудра баталив одамна, бјути блендер мене ми е права ствар.
     
    На piglet1, Sexybaby86, Noemi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.916
    Пол:
    Женски
    Јас сакам нешто да прашам за нијансиве на Studio fix. Ги имам користено NC15 и NC16
    NC15 повеќе ми одговараше (иако и таа мааалку ми беше жолта) , другава беше потемна за нијанса и не ми се допадна баш..

    Дали некоја ги има пробано нијансиве од сликиве подоле

    [​IMG]
    [​IMG]

    Бев во Мак ама ми рекоа дека наскоро ќе ги добијат повторно , ги немаат на залиха. Е сега ми треба пудра таа потемната ја завршив , па на страната на Мак ги има и двете , се мислам која да порачам :?: ако некоја ги корситела сите три нијанси , ако може да ми направи споредба со нијансите која е по беж и да не е толку бела , значи баш неутрална да е , би и била благодарна
     
  18. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    @koritsaki Јас ја користам N4.75, значи неутрален подтон ни жолто би розево баш неутрална е, N4 е пребела значи N4.5 како најблизу до N4 сигурно е доста светла.
    Ако си ја користела ревлон колорстеј јас користев 180 ми маваше на сиво и ми двоеше од вратот. Значи N4.75 е доста посветла и неутрална од ревлон 180.
    Јас сум си дух со кафеава коса ама пребела кожа.
    Инаку N нијансиве ми се допаѓаат особено за оние како мене што не маваат на еден определен подтон.
    Постов километарски, а тешко да е корисен :D
     
    На Sexybaby86 и koritsaki им се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.916
    Пол:
    Женски
    @Noemi благодарам за одговорот :)ќе отидам да видам денес пак што останало од нијансиве N - од вчера па до понеделник , имаат на сите производи до 50% попуст , некои нијанси им се поевтини за 30% некои за 50%
    таман реков ајде NC15 ќе ја земам да не менувам нијанса , гледам ја немаат. Па NC12 ја гледам кога и таа ја нема , а и оваа не беше мн бела и беше намалена на 17,5 евра. Ќе видам што ќе најдам :)
     
  20. Bloom19

    Bloom19 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    1.604
    Пол:
    Женски
    @koritsaki сите производи во продавницата им се на попуст? ☺
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.