MAC Cosmetics

Дискусија во 'Лице' започната од beautiful87, 20 март 2010.

 1. xxAngelxx

  xxAngelxx Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2010
  Пораки:
  1.499
  Допаѓања:
  961
  Пол:
  Женски
  ај јас да пробуричкам низ нетов да најдам некоја оригинална палета, пошто ми викате дека не е оригинална.
   
 2. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.629
  Допаѓања:
  49.423
  Пол:
  Женски
  Оригинални се само малите палетки кои излегуваат со секоја различна колекција на MAC, обично се со 4 сенки. На пример од актуелната колекција Cutie, еве ја палетата http://www.maccosmetics.com/product/154 ... index.tmpl
  Или оваа од Wonder woman колекцијата http://www.maccosmetics.com/product/154 ... index.tmpl

  А вакви големи палети со 88 или не знам колку сенки, MАC не произведува. Има палети со 15 сенки кои сама си ги одбираш и комбинираш (и чинат 180 долари), значи не готови палети. Ако сакаш оригинал внимавај зашто постојат многу фалсификати (некои се прилично веродостојни).
   
 3. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  ^^ Што ќе ти е воопшто оригинална кога пигментот на сенката е ист?
  Ни самата не знаеш да распознаеш дали се оригинал или не, но мора да се MAC поради името?
  Поголемиот дел од тукашните девојки не ни чуле за ваквите брендови, додека повеќето од оние кои чуле никогаш нема да дадат толку пари за сенка, ама битно умираат од желба да поседуваат и као еј имаат познавање од шминка, дрндаат зошто нема вакви кај нас и само што ќе имаат шанса да купат, нигде ги нема.

  Заштеди си парите, купи си од Coastal Scents, не се будали.
   
  На Markusa2 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671

  a зашто од e bay, кога може директно од нивната страница, нешто поевтино се фаќа или нема врска?
   
 5. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.629
  Допаѓања:
  49.423
  Пол:
  Женски
  Мислев на таква голема палета што не е MAC. На нивниот сајт не ни има такви палети, зашто тие не произведуваат. На ибеј ги има. Тие се кинески палети што масовно се произведуваат, и имаат различни логоа (квалитетот е ист). Може да биде Coastal Scents, BH Cosmetics, може да пишува MAC или да не пишува ништо - палетите се со ист квалитет различни нијанси. На ибеј се поефтини отколку на сајтовите на CS или BH на пример, а и испораката е поефтина, ама директно во МК не може да се нарача затоа што се работи со PayPal.
  http://health-beauty.shop.ebay.com/item ... 11.c0.m282
  Ако сакате оригинал нарачувајте од официјалниот сајт, така нема шанси да згрешите. Ама како што кажа Сефора, има поефтини варијанти на МАC што воопшто не заостануваат по квалитет. ;) Е сега некој си сака MAC, сака да проба, па ако си една од тие - оди си на официјалниот сајт.
  Јас пак да ве предупредам за српскиот сајт - продаваат фалсификати по бесрамно високи цени, ама вие ако сакате и од таму нарачувајте :)
   
 6. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  1.729
  Искрено мислам да ти нарачаат палета од BH Cosmetics или Coastal Scents ..Добиваш повеќе бои а и добар пигмент имаат. Нека ти земат и основа за сенките од Urban Decay или Shadow Insurance, и ќе си имаш шминки во секое време,во секоја боја. MAC не прават такви палети. Јас имам видено во мојот град дека шминкерките користат иста ваква палета и упорно се трудам да и објаснам дека не е оригинал ама џабе. Како и да е,за во иднина, MAC производи во странство(особено Америка) се наоѓаат во трговските центри на штандовите за MAC или во ланецот на продавници CCO(cosmetic company outlet). Тука твоите роднини можат да најдат поефтини MAC палети(со 4 сенки) кои исклучиво ги даваат кога имаат нови колекции! Доколку порачуваш, јас ти препорачувам да си земиш од горенаведените фирми или од Elf.com (eyeslipsface.com). Сите нормални производи им се по смешна цена од 1 долар! А студио линијата им се по 3 долари. А ако сакаш палета од MAC, порачај си ја пластиката за ставање 15 сенки, и купи ги пооделно сенките! Ама тоа ќе те чини сигурно околу 150 долари, а и не ни вреди дотолку!
   
 7. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  4.204
  Допаѓања:
  28.833
  Пол:
  Женски
  За тие што мислеа дека сајтот за МАC козметика е за фејк MAC во ред e и оригинална козметиката. После текстот има сајт кој ве води на нивната страна за MAC козметика во Србија. Поздрав :)
   
 8. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  4.629
  Допаѓања:
  49.423
  Пол:
  Женски
  Нена вакви палети http://www.mackozmetika.com/index.php?c ... ee5b35bca3 MAC не произведува!

  Oвие четки http://www.mackozmetika.com/product_inf ... ee5b35bca3 од километар се познаваат дека се фалсификат. Можеби се добри, ама на ибеј се 10-20 долари. Овде ги продаваат како оригинал, а не се - сосема се различни и се познаваат и по изглед. За четките што се продаваат посебно сликите се во ред, ама не би тврдела дека се оригинал баш поради производите што ги наведов а е повеќе од сигурно дека се фејк.

  Погледни го оригиналниот судио финиш коректор што е во оваа амбалажа со години http://www.maccosmetics.com/product/sha ... index.tmpl

  А види како изгледа студио финиш на српскиот сајт http://www.mackozmetika.com/product_inf ... ee5b35bca3

  А ова е дури смешно http://www.mackozmetika.com/product_inf ... ee5b35bca3
  со сунѓер апликаторот и четчето за руменило, мириса на кинеско.

  Едит: прочитај го коментарот на статијата од линкот кој ти го имаше постирано ;)
   
 9. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  4.204
  Допаѓања:
  28.833
  Пол:
  Женски
  Сега видов. :o
   
 10. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  4.204
  Допаѓања:
  28.833
  Пол:
  Женски
  Инаку јас преку E bay не би купувала козметика. Што знам шубе ми е зашто и таму знаат да подвалат мнекоја добра копија. Најсигурно конкретно за MAC e да нарацас преку нивниот сајт, или амазон или па sephora.com ili macy's.
   
 11. topce25

  topce25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  48
  а како да нарацас директно од нивниот сајт кога доставуваат само во Канада и Америка?!?
   
 12. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  4.204
  Допаѓања:
  28.833
  Пол:
  Женски
  преку овие http://www.Shoppingusa.mk

  јас имам позитивно искуство со нив.
   
  На topce25 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.667
  Jaс на сестра ми-која оди во америка и порачав да ми донесе,зашто слушнав многу позитивни коментари за оваа козметика од многу.
  Што се исплаќа да се земе и како им се цените?
  Пудрите покривни се?
   
 14. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.248
  Допаѓања:
  1.729
  Пудра не ти препорачувам да земиш пошто имаат премногу нијанси и не е сигурно дека ќе ти ја погоди како што треба.. Би ти препорачала за земиш:
  -сенки од нивната палета што ја нудат... најпопуларни се(неутрални секако): Naked Lunch, All That Glitters, Carbon, Swiss, Phloof!, Shroom, Brule, Ricepaper, Espresso и др.
  -paintpot или paints, било кое од овие се земаат за да траат сенките подолго и да изгледаат подобро.
  -кармин
  -сјај
  -четка. Нивните четки се премногу добри. 213, 217, 222, 227, 239, 187, 129, се четките кои ти ги препорачувам. Разгледај која за што служи па ќе пронајдеш која ти одговара.
   
  На LivingGlam и maca99 им се допаѓа ова.
 15. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  34
  Имам MAC Маскара и прекрасна е ,ги оделува трепките ,ги прави полни со волумен,долги и е водоотпорна ,мн. си ја сакам :rofl: ја купив у Македонија, :$
   
 16. Smilly

  Smilly Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јули 2010
  Пораки:
  2.373
  Допаѓања:
  3.243
  Aбе од кај си ја купи,и колку? :wasntme:
   
 17. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  34

  Во една као козметичка продавница кај мене (Петровец) да ти кажам многу беше евтина 100 денари :o и ја помислив дека е фалсификат и му викам на продавачот зошто е толку евтина ? и он ми вика не е фалсификат не се секирај,сеа ми ја донесоа од странсво,и ја пак праам чудна фаца и викам до кога трае он вели до 20.11.2011 и ја одма си ја купив :lol:
   
  На Smilly му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  MAC нема во Македонија, а и да има тоа е на црно и со цена сигурно повисока од 100 денари. Не се залажувај сама себе. :)
   
  На sarax му/ѝ се допаѓа ова.
 19. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  34
  Не е на црно не се секирај,и здрава сум,не сум мутирала во чудовиште :lol:
   
 20. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  Не ти реков дека е на црно, туку ти кажав можноста да е оригинал е само таква.
  На цел Балкан нема MAC, сигурно во Петровец ќе има и тоа 100 денари. Те молам.

  Не си мутирала во чудовиште? Се извинувам на израз но WTF?!