MAC Cosmetics

Дискусија во 'Лице' започната од beautiful87, 20 март 2010.

 1. darlingB

  darlingB Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 мај 2011
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  126
  Постојат многу начини да се докаже дека производите што наводно се од МЕК а ги продаваат тука, се лажни :) Не се лажете да купувате, затоа што во Македонија нема производи од тој бренд !
  Бај д веј, имам неколку производи од МЕК, ги купив од Будимпешта пред неколку години кога бев на екскурзија од школо. Имам користено течна пудра, сенки , моливче за уста и руменило. Нема подобар бренд :) Несомнено е еден меѓу најдобрите светски брендови за декоративна козметика.
   
  На GreenEyedBabe му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Rose96

  Rose96 Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  2.666
  Допаѓања:
  36.829

  Овој производ е нешто најкатастрофа што јас го имам користено.....
  Многу брзо се суши...тешко се отстранува, уште потешко можеш да го нанесеш, никаков е од далеку се познава дека е фалсификат.
   
 3. fashion.owl

  fashion.owl Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2013
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  21
  Ги користам сенките и сум презадоволна :inlove:
  Ги купувам од Италија и Словенија, а ги има и во Грција.
  Следно на план ми е да си купам база за сенка за очи и неколку четки. :)
   
 4. IamSexyAndIKnowIt

  IamSexyAndIKnowIt Популарен член

  Се зачлени на:
  18 април 2012
  Пораки:
  973
  Допаѓања:
  1.805
  Пол:
  Женски
  Јас сакам да си порачам MAC пудра преку една жена што ја користи, па одприлика ако знаете некоја пудра за мрсна кожа, и цена одприлика, да ми препорачате? :inlove:
   
 5. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.616
  Допаѓања:
  5.323
  И мене ме интересира за пудра (течна/камена) за мрна кожа ... цена... ако може и бројчиња (со боите како стојат)
  инаку се продавале на места каде што шминкаат,пазари,парфимерии...
  :D
   
 6. Evertsen

  Evertsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  35
  Скапи ми се кога ќе ги конвертирам цените од евра во денари.
  Особено бидејќи немам начекано намаление никогаш кога одам во странство.
  50 евра беа 4-5 четки во футрола.
   
 7. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.170
  Допаѓања:
  62.601
  Пол:
  Женски
  Oд MAC имам само еден кармин, купен од Будимпешта, нијанса Lady Danger:

  [​IMG]

  Преубав е, најдобриот и најтрајниот кармин што го имам пробано. А бојата е фантазија - баш e bright red, со портокалов подтон. Текстурата му е мат, т.е. полу мат и стои буквално цел ден. Сув е, ни со триење не се вади, а воедно не ги суши и затега усните, некако и кремаст е истовремено. Совршенство.

  20 ЕУР го купив и многу сакав да земам уште некој, ама реално, скапички се, па решив да се задоволам со еден. Па за 30-35 ЕУР можам да купам кармин на YSL или Dior. Карминов е единствено нешто од MAC што го имам пробано и ако сите производи им се квалитетни како кармините, тогаш си ги заслужуваат пофалбите за најдобар козметички бренд. Ценичките им се солени, да, ама квалитетот секогаш има цена.
   
  На simoncelicius и anabel-a им се допаѓа ова.
 8. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.489
  Kaрминчињата на MAC им се фантазија, потврдувам и јас!
  Јас го земав пред некое време ова нјуд карминче (второто на сликата) и мислам дека маста му ја извадив! Плус, предноста во мојов случај е што го фатив на некоја си акција на производи од MAC, и со оглед на нивната редовна цена, јас го купив за некои си смешни 5,6 евра.

  Полу мат, долготрајно до 101 и назад, го имам тестрирано на долги временски интервали, и издржува како ниеден кармин досега. Јас сум презадоволна, нареден пат би купила и друг доколку фатам повторно нешто на акција, попусти или слично, ама доколку е нивната редовна цена која изнесува во просек 20 евра, па и нагоре, сепак не би. :)

  Еве го, второто.

  [​IMG]
   
  На bubuce, simoncelicius и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 9. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  3.170
  Допаѓања:
  62.601
  Пол:
  Женски
  Анабелка, овој Creme D'Nude им е најпродаваниот кармин на MAC на сите времиња, во светски рамки. :) Сега брзо читав некаде.

  Него, алал да ти е што си го нашла толку евтин, во Будимпешта во продавницата на MAC беше од скапо поскапо, се' беше изгор :sweat:
   
  На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
 10. LilBaby

  LilBaby Популарен член

  Се зачлени на:
  11 мај 2011
  Пораки:
  3.459
  Допаѓања:
  7.881
  Ииии MAC доаѓа во Белград во месец април. :makeup:
   
  На marta.99, Sexybaby86, bubuce и 2 други им се допаѓа ова.
 11. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.578
  Допаѓања:
  10.477
  Пол:
  Женски
  Ах, кога би можела да дојдам во контакт со ова чудо:

  [​IMG]

  :inlove:
   
  На bubamara12345 и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
 12. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.097
  Лил мила дата да не знаеш точно кога?
  Пошто во близо време ќе одам за Београда па ако ми се погоде да а отворат до тогаш, ќе се мочам цел пат од среќа додека стигнам. ^_^

  п.с Порачки во инбокс, каматата за вас ќе биде смешно ниска. :rofl:

  Едит, сега видов дека си пишала во април, а се исповозбудив толку шо не ни приметив ете.
  Прво на листата ми е карминчето на сите времиња, Creme d'nude. Јас не сум го имала, но моја другарка го имаше, и посовршен кармин нема, значи најперфектната нуд нијанса.
  Ова само едно значи, да почнам со осет да штедам некој денар .... за да нема плачки.
   
 13. lovemme

  lovemme Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.305
  Допаѓања:
  57.916
  Пол:
  Женски
  Мене ми донесе другарка ми како подарок MAC кармин, стварно број 1 се.
  Е сега умирам по овој, се надевам дека некој ден ќе го имам :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  На Saricko, bubamara12345, Veki4kaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.972
  Пол:
  Женски
  се :devil: :devil: :devil: што тука ги нема карминиве, нема поубави нијансииии од нив.....ке ;( ;( ;(
   

  Прикачени фајлови:

  На love-cat19 и bubamara12345 им се допаѓа ова.
 15. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  755
  МAC обично земам од Солуна града, не се прееемногу скапи, може секој да си ги дозволи и се незаменливи. Ама поради тоа што неможам секогаш кога ќе се потроши да ја имам при рака, од Белград ги пробав NYX и можам да кажам дека се баааш слични. Не исти ама слични. Козметиката ми ја имаа пофалено, и баш сакав да пробам. Убави се! Ама никако да отворат кај нас и порака им напишав :lol:
   
 16. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  11.415
  Пол:
  Женски
  Колку чинат во Солун кармините на MAC ? :)
   
 17. Chimera

  Chimera Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  617
  Допаѓања:
  755
  Сенките за очи кои се неспоредливи со нашиве се 16евра (таа јас што ја земам со 4 бои, крем бруле,кафена,крем со светки и бледо кафена )ама траат долго и еднаш кога ќе ги пробаш ќе ја увидиш разликата помеѓу тоа што тука го користиме. Кармини од тие обичните без потпис Ријана... и сл, се над 7-8 евра. Не сум била некое време, сеа може и се намалени. Обично кога има попусти и кај нив има
   
  На EMoonlight му/ѝ се допаѓа ова.
 18. bubamara12345

  bubamara12345 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  413
  Допаѓања:
  607
  aj ако некој има некаков контакт со карминиве т.е да може да ги купи :) нека пише што како. Eптен се убави, сакам да имам барем 1-2.
   
 19. Loretta

  Loretta Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2013
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  628
  бил ли некој во скоро време во MAC во Солун? Ми треба nude карминче и неколку сенки, па ме интересира дали сеуште има попуст
   
 20. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.467
  7-8 евра? Каде точно тоа, затоа што јас моите ги платив околу 18-20 што е далеку поголема сума на пари. Во Америка се по 16 долари ми се чини што значи нема теорија да се толку евтини во Европа.
   
  На jloves му/ѝ се допаѓа ова.