1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Majo диета

Дискусија во 'Диети' започната од line, 9 јануари 2010.

  1. line

    line Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Najdrasticna e bidejki dozvoluva slabeenje za do 8kg vo rok od 15 dena.Nikogas ne drzete ja poveke od 2 nedeli.Ima dosta holivudski zvezdi koi moraat brzo da simnat kilogrami za nekoj film ili audicija.Zabraneta e ako imate problemi so crniot drob ili holesterolot,zaradi sekojdnevnoto jadenje jajca.Delotvorna e vo itni situacii i motivira,bidejki rezultatite brzo se gledaat,no zdodevna e, a se gubi i muskulna masa.
    POJADOK 1 NEDELA; 1 ili 2 tvrdo vareni jajca + domat + caj; RUCEK; 2 tvrdo vareni jajca + ovosje + 1 porcija zelencuk ili kravjo sirenje;VECERA; 2 tvrdo vareni jajca + ovosje + zelencuk ili kravjo sirenje;

    POJADOK 2 NEDELA; caj ili kafe+ kriska leb ili porcija rendan morkov;RUCEK; 2 tvrdo vareni jajca + meso so salata; VECERA; 2 tvrdo vareni jajca + riba so salata

    SREKNO I BON APETIT :D
    [mod-kirilica:3g2xxhjq][/mod-kirilica:3g2xxhjq]
     
  2. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Нееееееее да е здодевнааааа...плус холестерол и да немаш,ќе ти летне до илјадарка!
    Саде јајца е...а примамлива ради оние 8 килограмчичи.
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Hmm da se najde nekoj da ni kaze kako pominal i dali imalo rezultati pred da se nafatime arno bi bilo. A baska i 2 nedeli malku se, ke se izdrzat nekako...
     
  4. skopjanka

    skopjanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    4
    ubava dieta zaradi toa sto se slabee tolku mnogu ...no sto e so lekarskiot sovet deka jajca poveke od 2 pati nedelno ne smeat da se konsumiraat zaradi belkovinite???
     
  5. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.107
    Лелеееееее....сакам да се нафатам да ја држам,ама дали ќе издржам со ова јајцава зошто знае и алергија да ми се јави од нив,во вид на осип,ама понекогаш само.
    Плус,чекајте да се изнасмеам хахахахахаха....тоалетот после посета колку време ќе треба да чекам да се изветрее па да го пуштам во промет?!Можете да замислите колку опојна арома би се ширела после толку јајца?! :lol:Јуууу...за дама нема да го личи,ама па многу кг летаат мамата!
     
  6. DRAGANATRAJKOVSKA

    DRAGANATRAJKOVSKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Имам 7 месечно бебе го дојам дали може да ја држам оваа диета :?:
     
  7. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Mislam deka dodeka dois ne treba da drzis nikakva dieta,samo da izbegavas blago i namesto vecera jadi salata.
    Znaci dodeka dois,NE pij sokovi NIKAKVI osven cedeni od ovosje,NE jadi blago (namesto blago jadi ovosje -sekakvo) i namesto vecera jadi po cela vangla salata(sekakva sezonska).
    odma ke gi uvidis rezultatite,a otkako ke prestanes so doenjeto ,samiet hormoni ke si dojdat na svoe mesto i mozes da drzis kakva sakas dieta ,ap i ovaa gore navedena.
    Sakam da spomnam deka dodeka se drzat vakvi "teski" dieti OBAVEZNO MORA da se pijat dodatni vitamini,kako i kalcium,magnezium,cink,treba da se pie caj od kopriva,koja go stiti zelezoto vo krvta....
    Pa taka..SO SRECA i od iskustvo..bez fizicka aktivnost NEMA dobri rezultati. ;)
     
    На sonuvacka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. princezzza

    princezzza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    pa jas ja drzev lani leto i navistina imase rezultati ama ovaa jajcava tolku mi se gadeja pa namesto po dve jadev 1 :rofl:
     
  9. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    А ме интересира зошто се вика Мајо диета, не дека ќе ја држам, туку ете разгледувајќи по форумов гледам сите диети имаат различни имиња, за некои има логички објаснувања, а за оваа кое е , можеби некоја Маја ја измислила и држела? :?: Оти не се вика јајцова диета пример :lol:
     
  10. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    диетава премногу се базира на јајца кои користени во волкава количина може проблеми да направат
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.661
    Пол:
    Женски

    Мислам дека правилно е Мејо диета, а се вика така затоа што оваа диета е фактички поставена како режим на исхрана за брзо слабеење кај пациенти за кои е тоа потребно, од страна на Mayo Clinic групацијата во САД.
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Од оваа диета ќе се преобразиш во Кокошка :D А да не правиме муабет за тоа дека јајца во
    желудник ќе почнат да ти растат, па после диетата ќе бегате од јајца како гаволот од крст :lol: Што е лоша, лоша е :lol: А плус многу јајца мене ми создаваат
    гасови
    :$ и тоа од оние подмуклине што не се осеќаат кога ги испушташ, ама крш прават низ околина, па дури и ти можеш да ги намирисаш :D ! Е сега за вас не знам, ама моето искуство со јадење 7-8 јајца на ден е горенаведеново!
    П.с НЕ МИ ТЕКНУВА КОЈ АКТЕР ЈА ИМА ДРЖЕНО ДИЕТАВА, АМА МНОГУ ОСЛАБЕЛ :)
     
  13. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.450
    Пол:
    Женски
    :puke: ке ви се згади од јајца :D ке јадиш 2, 3 можи и 4 дена ама после не ќе можиш ке ти се поткрева само од помислата :puke:
     
  14. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    леле диетава ја најдов пред 2 години и праев некои пресметки и испадна дека треба неделно 32 јајца да изедеш!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! тоа е прееееемногу за секој организам особено за нас подебелките :lol: :lol: :lol: сепак ние си имаме доста холестерол со кој треба да се справиме а не па уште волку јаца!!!
    иако ги поддржувам повеќето диети кои "ги бие лош глас" сепак оваа не ми изгледа воопшто здрава!
    затоа девојки немојте да се лажете и да ја држите диетава затоа што така само ќе си го уништите здравјето :worried:
     
  15. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Кога прочитав Мајо диета, ме асоцираше на Мајонез диета. Хаха у стилу, јадеш само мајонез. :lol:
     
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.946
    Допаѓања:
    20.450
    Пол:
    Женски
    Па мајонезот се прави од јајца така да тука некаде си :D :D :D
     
  17. sonuvacka

    sonuvacka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2010
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    34
    хм да имаше некоја докторка феминка или уште подобро нутриционистка да ни кажеше дали и колку е штетна баш би било убаво
     
  18. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Сонувачка Анат не е докторка по тоа, ама мислам дека може да одоговори.
    Не ни треба и стручно мислење кога може да се пресуди од менито дека внесување на толку јајца и секојдневно е штетно, не за џабе не е дозволено на ден повеќе од 3-4 мислам беа да се внесуваат.
    И сум противник на сторого определн режим на исхрана, диета треба да биде НАЧИН на исхрана.
     
  19. hnybunny

    hnybunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0

    mene dietava ne mi se chini loshaa..sepak samo 15 denna.a 8 kg.pa i da ne se 8 sigg do 3,4 ke simnam..nego me interesirashe a mesovo kakvo meso?i dali da bide przheno ili vareno? pozz.fala :* :*
     
  20. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Најдобро ти е пилешки стек ама несаламурен
    и нормално-варено :D