1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Majo диета

Дискусија во 'Диети' започната од line, 9 јануари 2010.

 1. line

  line Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Najdrasticna e bidejki dozvoluva slabeenje za do 8kg vo rok od 15 dena.Nikogas ne drzete ja poveke od 2 nedeli.Ima dosta holivudski zvezdi koi moraat brzo da simnat kilogrami za nekoj film ili audicija.Zabraneta e ako imate problemi so crniot drob ili holesterolot,zaradi sekojdnevnoto jadenje jajca.Delotvorna e vo itni situacii i motivira,bidejki rezultatite brzo se gledaat,no zdodevna e, a se gubi i muskulna masa.
  POJADOK 1 NEDELA; 1 ili 2 tvrdo vareni jajca + domat + caj; RUCEK; 2 tvrdo vareni jajca + ovosje + 1 porcija zelencuk ili kravjo sirenje;VECERA; 2 tvrdo vareni jajca + ovosje + zelencuk ili kravjo sirenje;

  POJADOK 2 NEDELA; caj ili kafe+ kriska leb ili porcija rendan morkov;RUCEK; 2 tvrdo vareni jajca + meso so salata; VECERA; 2 tvrdo vareni jajca + riba so salata

  SREKNO I BON APETIT :D
  [mod-kirilica:3g2xxhjq][/mod-kirilica:3g2xxhjq]
   
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.646
  Допаѓања:
  149.440
  Нееееееее да е здодевнааааа...плус холестерол и да немаш,ќе ти летне до илјадарка!
  Саде јајца е...а примамлива ради оние 8 килограмчичи.
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.703
  Допаѓања:
  65.024
  Пол:
  Женски
  Hmm da se najde nekoj da ni kaze kako pominal i dali imalo rezultati pred da se nafatime arno bi bilo. A baska i 2 nedeli malku se, ke se izdrzat nekako...
   
 4. skopjanka

  skopjanka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2010
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  4
  ubava dieta zaradi toa sto se slabee tolku mnogu ...no sto e so lekarskiot sovet deka jajca poveke od 2 pati nedelno ne smeat da se konsumiraat zaradi belkovinite???
   
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.646
  Допаѓања:
  149.440
  Лелеееееее....сакам да се нафатам да ја држам,ама дали ќе издржам со ова јајцава зошто знае и алергија да ми се јави од нив,во вид на осип,ама понекогаш само.
  Плус,чекајте да се изнасмеам хахахахахаха....тоалетот после посета колку време ќе треба да чекам да се изветрее па да го пуштам во промет?!Можете да замислите колку опојна арома би се ширела после толку јајца?! :lol:Јуууу...за дама нема да го личи,ама па многу кг летаат мамата!
   
 6. DRAGANATRAJKOVSKA

  DRAGANATRAJKOVSKA Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Имам 7 месечно бебе го дојам дали може да ја држам оваа диета :?:
   
 7. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Mislam deka dodeka dois ne treba da drzis nikakva dieta,samo da izbegavas blago i namesto vecera jadi salata.
  Znaci dodeka dois,NE pij sokovi NIKAKVI osven cedeni od ovosje,NE jadi blago (namesto blago jadi ovosje -sekakvo) i namesto vecera jadi po cela vangla salata(sekakva sezonska).
  odma ke gi uvidis rezultatite,a otkako ke prestanes so doenjeto ,samiet hormoni ke si dojdat na svoe mesto i mozes da drzis kakva sakas dieta ,ap i ovaa gore navedena.
  Sakam da spomnam deka dodeka se drzat vakvi "teski" dieti OBAVEZNO MORA da se pijat dodatni vitamini,kako i kalcium,magnezium,cink,treba da se pie caj od kopriva,koja go stiti zelezoto vo krvta....
  Pa taka..SO SRECA i od iskustvo..bez fizicka aktivnost NEMA dobri rezultati. ;)
   
  На sonuvacka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. princezzza

  princezzza Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2010
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  pa jas ja drzev lani leto i navistina imase rezultati ama ovaa jajcava tolku mi se gadeja pa namesto po dve jadev 1 :rofl:
   
 9. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  А ме интересира зошто се вика Мајо диета, не дека ќе ја држам, туку ете разгледувајќи по форумов гледам сите диети имаат различни имиња, за некои има логички објаснувања, а за оваа кое е , можеби некоја Маја ја измислила и држела? :?: Оти не се вика јајцова диета пример :lol:
   
 10. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.420
  диетава премногу се базира на јајца кои користени во волкава количина може проблеми да направат
   
 11. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  22.894
  Допаѓања:
  198.320
  Пол:
  Женски

  Мислам дека правилно е Мејо диета, а се вика така затоа што оваа диета е фактички поставена како режим на исхрана за брзо слабеење кај пациенти за кои е тоа потребно, од страна на Mayo Clinic групацијата во САД.
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 12. ludoto19

  ludoto19 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  7.222
  Допаѓања:
  41.456
  Од оваа диета ќе се преобразиш во Кокошка :D А да не правиме муабет за тоа дека јајца во
  желудник ќе почнат да ти растат, па после диетата ќе бегате од јајца како гаволот од крст :lol: Што е лоша, лоша е :lol: А плус многу јајца мене ми создаваат
  гасови
  :$ и тоа од оние подмуклине што не се осеќаат кога ги испушташ, ама крш прават низ околина, па дури и ти можеш да ги намирисаш :D ! Е сега за вас не знам, ама моето искуство со јадење 7-8 јајца на ден е горенаведеново!
  П.с НЕ МИ ТЕКНУВА КОЈ АКТЕР ЈА ИМА ДРЖЕНО ДИЕТАВА, АМА МНОГУ ОСЛАБЕЛ :)
   
 13. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.820
  Допаѓања:
  20.059
  Пол:
  Женски
  :puke: ке ви се згади од јајца :D ке јадиш 2, 3 можи и 4 дена ама после не ќе можиш ке ти се поткрева само од помислата :puke:
   
 14. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  леле диетава ја најдов пред 2 години и праев некои пресметки и испадна дека треба неделно 32 јајца да изедеш!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! тоа е прееееемногу за секој организам особено за нас подебелките :lol: :lol: :lol: сепак ние си имаме доста холестерол со кој треба да се справиме а не па уште волку јаца!!!
  иако ги поддржувам повеќето диети кои "ги бие лош глас" сепак оваа не ми изгледа воопшто здрава!
  затоа девојки немојте да се лажете и да ја држите диетава затоа што така само ќе си го уништите здравјето :worried:
   
 15. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  Кога прочитав Мајо диета, ме асоцираше на Мајонез диета. Хаха у стилу, јадеш само мајонез. :lol:
   
 16. lackygirl

  lackygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  5.820
  Допаѓања:
  20.059
  Пол:
  Женски
  Па мајонезот се прави од јајца така да тука некаде си :D :D :D
   
 17. sonuvacka

  sonuvacka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2010
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  34
  хм да имаше некоја докторка феминка или уште подобро нутриционистка да ни кажеше дали и колку е штетна баш би било убаво
   
 18. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Сонувачка Анат не е докторка по тоа, ама мислам дека може да одоговори.
  Не ни треба и стручно мислење кога може да се пресуди од менито дека внесување на толку јајца и секојдневно е штетно, не за џабе не е дозволено на ден повеќе од 3-4 мислам беа да се внесуваат.
  И сум противник на сторого определн режим на исхрана, диета треба да биде НАЧИН на исхрана.
   
 19. hnybunny

  hnybunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0

  mene dietava ne mi se chini loshaa..sepak samo 15 denna.a 8 kg.pa i da ne se 8 sigg do 3,4 ke simnam..nego me interesirashe a mesovo kakvo meso?i dali da bide przheno ili vareno? pozz.fala :* :*
   
 20. pumpkin

  pumpkin Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  240
  Допаѓања:
  119
  Најдобро ти е пилешки стек ама несаламурен
  и нормално-варено :D