1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Make up според хороскопот

Дискусија во 'Лице' започната од pink4ever, 27 март 2011.

 1. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  Овен – црвена сенка
  [​IMG]
  Значење – Црвената боја значи страст, сила и храброст. Носејќи ја ви се зголемува силата, енергијата и виталноста кога отпочнувате нешто ново или иницирате некоја активност.

  Начин на апликација – Нанесете жива нијанса на црвена боја на неутрално сива сенка како основа. А најпрво ставете капки за очи доколку е потребно, бидејќи не би сакале црвената сенка да ги осветли уште повеќе и така црвените воспалени очи.

  Бик – зелена сенка
  [​IMG]

  Значење – оваа боја го подмладува духот. Резултира со стабилност и ги балансира силата и цврстината. Носејќи ја помага во лекување на телото и привлекува здравје и просперитет.

  Начин на апликација – зелена – маслинова понагласено се нанесува на очните капаци и потенка линија во долниот дел на окото. Долниот дел ќе го затемните со црна сенка, за да се добие посакуваниот целосен ефект.

  Близнаци – жолта сенка
  [​IMG]
  Значење – енергизира и стимулира, боја која асоцира и зрачи со светлина. Има способност да Ви го подигне духот. Нејзиното носење ја зголемува меморијата и комуникациските способности.

  Начин на апликација – Светло сончева жолта може да биде совршена доколку се аплицира на внатрешниот агол на очите и капаците. Завршете со сиво црна сенка на надворешните краеви на капакот, да се добие ефект на ултра модерниот “smoky eyes” изглед.

  Рак – розева сенка
  [​IMG]

  Значење - Оваа боја инспирира љубов и може да се носи за време на промени или транзиција. Добро е да ја носите и кога се чуствувате дека ви е потребно емоционална поддршка. Таа влијае на отворање на срцето и ја зголемува приемчивоста.

  Начин на апликација - За да се избегне изгледот на зајаче, ставајте розево помешано со бело и други нијанси. Обидете се со нежно розево со повеќе нијанси и тонови, и секако не ја заборавајте маскарата за дополнителен ефект.


  Лав – портокалива сенка
  [​IMG]
  Значење – Оваа боја значи моќ и величина. Носењето на оваа боја ја зголемува радоста и оптимизмот и ви помага во усогласувањето со богатството и позицијата на која се наоѓате.

  Начин на апликација – обидете се да ја аплицирате како тенка линија на очните капаци, со што ќе добиете свеж изглед.

  Девица – Кралско сина сенка
  [​IMG]
  Значење – оваа боја асоцира на убавина, едноставност и мудрост. Помага за намалување на тензијата и промовира смиреност. Носењето сина боја поттикнува охрабрување на трпението, ги отвара погледите кон светот и ја зголемува елоквенцијата.

  Начин на апликација – Кралска или војничко сината боја е одлична да се аплицира како линија , со што очите изгледаат побели. Или аплицирајте ја на целиот капак на окото и комбинирајте ја со темно сина маскара или направете сино “зачадени очи”.

  Вага – светло сина сенка
  [​IMG]

  Значење – Оваа боја значи љубов, убавина и баланс. Отелотворение е на потребата од мир и ведрина додека ви дава инспирација да бидете силни и да донесувате одлучни активности. Нејзиното носење промовира баланс и чувство на пријатност.

  Начин на апликација – ставете светло сина сенка на капаците и комбинирајте ја со бела и сребрена, се до веѓата. Со овој изглед на Снежна принцеза сте подготвени за забава.


  Скорпија
  – темно црвена (бордо) сенка
  [​IMG]

  Значење – Оваа боја инспирира длабочина, сила и љубов. Го помага движењето за време на транзиција. Носејќи бордо нијанси, влијае на покачување на перцепцијата, постојаност и лутина.

  Начин на апликација – Користете мат бордо сенка за оцртување линија, или користете светкава структура за скапоцен камен тен – и секако комбинација со црно за изглед на зачадени очи.

  Стрелец – сино-зелена сенка
  [​IMG]

  Значење – Оваа боја овозможува мудрост и оптимизам. Носете ја додека патувате или истражувате. промовира толеранција и разбирање и е корисна во конфронтација со оние кои имаат алтернативни гледишта на работите.

  Начин на апликација – темна нијанса на сино-зелената сенка прави неверојатен ефект на зачадени очи. Обидете се да ја комбинирате со боја на цимет или нежна кафена боја, со која се додава нежност во самиот изглед.

  Јарец – земјено кафена сенка
  [​IMG]

  Значење – Влијае на стабилноста и одговорноста. Носејќи ја промовира практичност и помага во манифестирање на вашите сонови.

  Начин на апликација – Кафената боја е одлична неутрална и лесно може да се нанесе на очните капаци за преку ден или да се комбинира со метално златна сенка за вечерно излегување.

  Водолија – виолетова сенка
  [​IMG]

  Значење – Оваа боја предизвикува хуманост и добрина. Носењето на нијанси од оваа боја ви овозможува чуство на заедништво и пријателство.

  Начин на апликација – Обидете се да направите ефект на зачадени очи во лила нијанса, тоа е невообичаено и тотално секси.

  Риби – морска зелена сенка
  [​IMG]

  Значење – Оваа боја помага во водење на луѓето во внатрешниот и надворешниот свет. Промовира доверба и јасност. Носејќи ја ќе ви влијае на вашата доверба и физички способности.

  Начин на апликација – користете нежна морско зелена сенка, која ќе ја нанесете на очните капаци а ќе го потенцирате окото со едноставно исцртување со црн туш.

  http://urbanazebra.com/archives/1031
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 2. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  погодено јас обожавам црвена сенка таа и белата ми се првите сенки кои почнав да ги користам.
   
  На Xepp му/ѝ се допаѓа ова.
 3. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.017
  Пол:
  Женски
  Риби – морска зелена сенка
  [​IMG]

  Значење – Оваа боја помага во водење на луѓето во внатрешниот и надворешниот свет. Промовира доверба и јасност. Носејќи ја ќе ви влијае на вашата доверба и физички способности.

  Начин на апликација – користете нежна морско зелена сенка, која ќе ја нанесете на очните капаци а ќе го потенцирате окото со едноставно исцртување со црн туш.
  Јас па ич несакам плаво-зелена сенка и никогаш не користам.А туш секогаш ставам :)
   
 4. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Мене ми е погодено, најчесто таа боја се шминкам :)
   
 5. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.332
  Допаѓања:
  5.240
  и мене ми е погодено јас сум девица и кога се шминкам го користам токму тој начин и да кажеме обожавам сина сенка и моливче и ги имам во повеќе нијанси ;) ;)
   
 6. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  736
  Колку НЕМА во животот жолта сенка да ставам :rofl:
   
  На andrea-dea и m.tr им се допаѓа ова.
 7. ozbilnazena

  ozbilnazena Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2010
  Пораки:
  1.154
  Допаѓања:
  13.168
  Пол:
  Женски
  Не дека не ја користам но не доволно како што изгледа :)
   
 8. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.363
  Допаѓања:
  63.373
  Пол:
  Женски
  Бик зелена сенка? :^) Јас не се шминкам многу, ама зелена сенка никогаш не би ставила :!:
   
  На teddybear и Avril.09 им се допаѓа ова.
 9. Hova

  Hova Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2010
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  127
  Розева... леле па уште со бело помешана.... никогаш.... :x
   
 10. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.085
  Допаѓања:
  45.721
  Пол:
  Женски
  Погодено е за Девица обожавам сини нијанси и најубаво ми стојат, но сакам и зелена сенка многу :) тие две најчесто ги користам :)
   
 11. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.368
  И јас сум бик, ама зелено ... на очи ... Не !!! ... доволно ми е паметов зелен не мора и очите :D
   
 12. MoDeRnA

  MoDeRnA Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  50
  ајдеее... кај го најдоа црвена сенка за овен никад нема така да се нашминкам :puke:
   
 13. sangvik

  sangvik Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  2
  Скорпија сум но незнам зашто ама црвена боја не сакам :), но би пробала со сенкава некад за по дома можно е и убаво да стои :D 8)
   
 14. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.221
  Допаѓања:
  42.203
  Портокалово? ОМГ, никогаш! Лав сум ама портокалово на очен капак, и слободно може турбо певаљка да бидам.

  Мене само крем и бела сенка ми стојат на ќумур црниве очи. :angel:
   
  На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
 15. afroditaa

  afroditaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  356
  Допаѓања:
  98
  можи е така,ама ако ме шминка некој профеесионалец и тоа само за некој спот би ја носела ианку сенки ретко ставам,потокалово :lol: како кловн ке бидам
   
 16. tigerlady

  tigerlady Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  1.651
  Допаѓања:
  5.420
  жолта викаш за близнаци а??
  а баш пред некое време читав дека жолтеникави тонови ги истакнувале плавите очи
  ако најдам некоја прифатливо жолта сенка може и да пробам да ги истакнам моите плаво-сиви очиња се додека не сум сјајна како сонце
   
 17. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Портокалова сенка ?! Зарем некој ја става ? Зошто јас сигурно не |( :D
   
 18. ehrgeizig123

  ehrgeizig123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2010
  Пораки:
  427
  Допаѓања:
  157
  Кралско сина сенка...хммм :rofl:
  Би пробала зашто да не?! :)
   
 19. kate-the-great

  kate-the-great Популарен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2010
  Пораки:
  1.473
  Допаѓања:
  1.832
  За водолијата потврдувам :!:
  Ретко ставам сенка, а кога ставам таа е виолетова или сива :)
   
 20. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.892
  Јоктур шанса ја ова да го бапнам на око. :^)
  Зелени дречливи ми се очиве и уште ваква сенка суптилно да ставам ми е грдо, а не преку цело око да аплицирам.
  Ми ноу лајки. :shake: