1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Make up според хороскопот

Дискусија во 'Лице' започната од pink4ever, 27 март 2011.

  1. pink4ever

    pink4ever Популарен член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2010
    Пораки:
    1.042
    Допаѓања:
    1.012
    Овен – црвена сенка
    [​IMG]
    Значење – Црвената боја значи страст, сила и храброст. Носејќи ја ви се зголемува силата, енергијата и виталноста кога отпочнувате нешто ново или иницирате некоја активност.

    Начин на апликација – Нанесете жива нијанса на црвена боја на неутрално сива сенка како основа. А најпрво ставете капки за очи доколку е потребно, бидејќи не би сакале црвената сенка да ги осветли уште повеќе и така црвените воспалени очи.

    Бик – зелена сенка
    [​IMG]

    Значење – оваа боја го подмладува духот. Резултира со стабилност и ги балансира силата и цврстината. Носејќи ја помага во лекување на телото и привлекува здравје и просперитет.

    Начин на апликација – зелена – маслинова понагласено се нанесува на очните капаци и потенка линија во долниот дел на окото. Долниот дел ќе го затемните со црна сенка, за да се добие посакуваниот целосен ефект.

    Близнаци – жолта сенка
    [​IMG]
    Значење – енергизира и стимулира, боја која асоцира и зрачи со светлина. Има способност да Ви го подигне духот. Нејзиното носење ја зголемува меморијата и комуникациските способности.

    Начин на апликација – Светло сончева жолта може да биде совршена доколку се аплицира на внатрешниот агол на очите и капаците. Завршете со сиво црна сенка на надворешните краеви на капакот, да се добие ефект на ултра модерниот “smoky eyes” изглед.

    Рак – розева сенка
    [​IMG]

    Значење - Оваа боја инспирира љубов и може да се носи за време на промени или транзиција. Добро е да ја носите и кога се чуствувате дека ви е потребно емоционална поддршка. Таа влијае на отворање на срцето и ја зголемува приемчивоста.

    Начин на апликација - За да се избегне изгледот на зајаче, ставајте розево помешано со бело и други нијанси. Обидете се со нежно розево со повеќе нијанси и тонови, и секако не ја заборавајте маскарата за дополнителен ефект.


    Лав – портокалива сенка
    [​IMG]
    Значење – Оваа боја значи моќ и величина. Носењето на оваа боја ја зголемува радоста и оптимизмот и ви помага во усогласувањето со богатството и позицијата на која се наоѓате.

    Начин на апликација – обидете се да ја аплицирате како тенка линија на очните капаци, со што ќе добиете свеж изглед.

    Девица – Кралско сина сенка
    [​IMG]
    Значење – оваа боја асоцира на убавина, едноставност и мудрост. Помага за намалување на тензијата и промовира смиреност. Носењето сина боја поттикнува охрабрување на трпението, ги отвара погледите кон светот и ја зголемува елоквенцијата.

    Начин на апликација – Кралска или војничко сината боја е одлична да се аплицира како линија , со што очите изгледаат побели. Или аплицирајте ја на целиот капак на окото и комбинирајте ја со темно сина маскара или направете сино “зачадени очи”.

    Вага – светло сина сенка
    [​IMG]

    Значење – Оваа боја значи љубов, убавина и баланс. Отелотворение е на потребата од мир и ведрина додека ви дава инспирација да бидете силни и да донесувате одлучни активности. Нејзиното носење промовира баланс и чувство на пријатност.

    Начин на апликација – ставете светло сина сенка на капаците и комбинирајте ја со бела и сребрена, се до веѓата. Со овој изглед на Снежна принцеза сте подготвени за забава.


    Скорпија
    – темно црвена (бордо) сенка
    [​IMG]

    Значење – Оваа боја инспирира длабочина, сила и љубов. Го помага движењето за време на транзиција. Носејќи бордо нијанси, влијае на покачување на перцепцијата, постојаност и лутина.

    Начин на апликација – Користете мат бордо сенка за оцртување линија, или користете светкава структура за скапоцен камен тен – и секако комбинација со црно за изглед на зачадени очи.

    Стрелец – сино-зелена сенка
    [​IMG]

    Значење – Оваа боја овозможува мудрост и оптимизам. Носете ја додека патувате или истражувате. промовира толеранција и разбирање и е корисна во конфронтација со оние кои имаат алтернативни гледишта на работите.

    Начин на апликација – темна нијанса на сино-зелената сенка прави неверојатен ефект на зачадени очи. Обидете се да ја комбинирате со боја на цимет или нежна кафена боја, со која се додава нежност во самиот изглед.

    Јарец – земјено кафена сенка
    [​IMG]

    Значење – Влијае на стабилноста и одговорноста. Носејќи ја промовира практичност и помага во манифестирање на вашите сонови.

    Начин на апликација – Кафената боја е одлична неутрална и лесно може да се нанесе на очните капаци за преку ден или да се комбинира со метално златна сенка за вечерно излегување.

    Водолија – виолетова сенка
    [​IMG]

    Значење – Оваа боја предизвикува хуманост и добрина. Носењето на нијанси од оваа боја ви овозможува чуство на заедништво и пријателство.

    Начин на апликација – Обидете се да направите ефект на зачадени очи во лила нијанса, тоа е невообичаено и тотално секси.

    Риби – морска зелена сенка
    [​IMG]

    Значење – Оваа боја помага во водење на луѓето во внатрешниот и надворешниот свет. Промовира доверба и јасност. Носејќи ја ќе ви влијае на вашата доверба и физички способности.

    Начин на апликација – користете нежна морско зелена сенка, која ќе ја нанесете на очните капаци а ќе го потенцирате окото со едноставно исцртување со црн туш.

    http://urbanazebra.com/archives/1031
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  2. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    погодено јас обожавам црвена сенка таа и белата ми се првите сенки кои почнав да ги користам.
     
    На Xepp му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Риби – морска зелена сенка
    [​IMG]

    Значење – Оваа боја помага во водење на луѓето во внатрешниот и надворешниот свет. Промовира доверба и јасност. Носејќи ја ќе ви влијае на вашата доверба и физички способности.

    Начин на апликација – користете нежна морско зелена сенка, која ќе ја нанесете на очните капаци а ќе го потенцирате окото со едноставно исцртување со црн туш.
    Јас па ич несакам плаво-зелена сенка и никогаш не користам.А туш секогаш ставам :)
     
  4. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Мене ми е погодено, најчесто таа боја се шминкам :)
     
  5. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    и мене ми е погодено јас сум девица и кога се шминкам го користам токму тој начин и да кажеме обожавам сина сенка и моливче и ги имам во повеќе нијанси ;) ;)
     
  6. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    Колку НЕМА во животот жолта сенка да ставам :rofl:
     
    На andrea-dea и m.tr им се допаѓа ова.
  7. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Не дека не ја користам но не доволно како што изгледа :)
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.752
    Допаѓања:
    65.220
    Пол:
    Женски
    Бик зелена сенка? :^) Јас не се шминкам многу, ама зелена сенка никогаш не би ставила :!:
     
    На teddybear и Avril.09 им се допаѓа ова.
  9. Hova

    Hova Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2010
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    127
    Розева... леле па уште со бело помешана.... никогаш.... :x
     
  10. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.146
    Допаѓања:
    46.813
    Пол:
    Женски
    Погодено е за Девица обожавам сини нијанси и најубаво ми стојат, но сакам и зелена сенка многу :) тие две најчесто ги користам :)
     
  11. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    И јас сум бик, ама зелено ... на очи ... Не !!! ... доволно ми е паметов зелен не мора и очите :D
     
  12. MoDeRnA

    MoDeRnA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    50
    ајдеее... кај го најдоа црвена сенка за овен никад нема така да се нашминкам :puke:
     
  13. sangvik

    sangvik Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    2
    Скорпија сум но незнам зашто ама црвена боја не сакам :), но би пробала со сенкава некад за по дома можно е и убаво да стои :D 8)
     
  14. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.241
    Допаѓања:
    42.990
    Портокалово? ОМГ, никогаш! Лав сум ама портокалово на очен капак, и слободно може турбо певаљка да бидам.

    Мене само крем и бела сенка ми стојат на ќумур црниве очи. :angel:
     
    На Neytiri му/ѝ се допаѓа ова.
  15. afroditaa

    afroditaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    98
    можи е така,ама ако ме шминка некој профеесионалец и тоа само за некој спот би ја носела ианку сенки ретко ставам,потокалово :lol: како кловн ке бидам
     
  16. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    жолта викаш за близнаци а??
    а баш пред некое време читав дека жолтеникави тонови ги истакнувале плавите очи
    ако најдам некоја прифатливо жолта сенка може и да пробам да ги истакнам моите плаво-сиви очиња се додека не сум сјајна како сонце
     
  17. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Портокалова сенка ?! Зарем некој ја става ? Зошто јас сигурно не |( :D
     
  18. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Кралско сина сенка...хммм :rofl:
    Би пробала зашто да не?! :)
     
  19. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.832
    За водолијата потврдувам :!:
    Ретко ставам сенка, а кога ставам таа е виолетова или сива :)
     
  20. Marilyn-Monroe

    Marilyn-Monroe Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2010
    Пораки:
    1.805
    Допаѓања:
    5.894
    Јоктур шанса ја ова да го бапнам на око. :^)
    Зелени дречливи ми се очиве и уште ваква сенка суптилно да ставам ми е грдо, а не преку цело око да аплицирам.
    Ми ноу лајки. :shake: