1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Make-up трикови

Дискусија во 'Лице' започната од Rock-a-Fella, 19 април 2011.

  1. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
  2. Divinebutterfly

    Divinebutterfly Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2011
    Пораки:
    2.968
    Допаѓања:
    9.980
    Пол:
    Женски
  3. RiRii

    RiRii Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2011
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Ова е contour и highlight еве и видео http://www.youtube.com/watch?v=loSbh3B-1MA
     
  4. Chica-Linda

    Chica-Linda Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2013
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    20
    Знаете некој трик за сенката да ми стои подолго?
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.851
    Пол:
    Женски
    ^ Пред да ја нанесеш сенката на очните капаци, помини ги со пудра во прав или камена пудра.
    На тој начин ќе се отстрани вишокот маснотија која се собира таму и ќе се пролонгира трајноста на сенката.
    Доколку имаш база за сенка, убаво би било да нанесеш, но ако немаш и не е некој голем проблем затоа што и пудрата во прав ќе ти заврши работа.
     
    На Chica-Linda му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cvetetto

    Cvetetto Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2011
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    1.891
    Пол:
    Женски
    Да меѓутоа тоа е алтернативно,бидејќи ацетонот/остстранувачот се повеќе го засушуваат лакот.(без мајтап).Затоа ако сакате тој лак почесто да го користите чувајте го во вашиот фрижидер или секојпат ставајте му по неколку капки ацетон/отрстранувач. 8) :)
     
    На Anabelle.Amorette и In-love им се допаѓа ова.
  7. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.553
    Допаѓања:
    39.919
    Пол:
    Женски
    Што се користи за contour?
    Знам дека има туторијали, ама стално користат производи кои јас неможам да, ги најдам.
    Ми треба нешто што го има кај нас.
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.851
    Пол:
    Женски
    ^ Mене белото ужасно ме потсетува на хајлајтер, а другото е бронзер.

    Доста често наидувам на овие прашања, а факт е дека кај нас повеќето вакви производи уште се мислена именка, па може и да се експериментира. Не мора да барате контур или што и да е тоа.
    Контурирање на лицето може да се прави со бронзер, потемна камена пудра, потемен (сув, тврд) коректор. Сум пробала доста варијации и сите биле успешни.
    Белото како што кажав е хајлајтер, бела мат сенка или може, но имајте предвид дека се добива најслаб ефект со translucent нијансата од камените пудри.
     
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.553
    Допаѓања:
    39.919
    Пол:
    Женски
    За хајлајт користам коректор Голден Роуз (стик, како кармин што е бр.4) и преубаво ми испаѓа. За контур сум пробала бронзер од макс фактор ама не ми се допаѓа некако.
    Јас сакам посилни линии да ми го истакнат лицето.
    Фала на совет инаку :*

    А да и ова, која честка ја користиш за блендирање, а која за нанесување на бронзер или пудра за контур?
     
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.851
    Пол:
    Женски
    Бронзерот по стурктура е нешто слично на камена пудра и можеш да го нанесуваш со таква широка четка.
    Јас го нанесувам со кабуки четка на Bourjois, а блендам со четка наменета за нанесување течна пудра на Aura. Најлесна ми е за манипулирање и доста е прецизна.

    Инаку, доколку сакаш поизразени контури, пробај со потемен бронзер или пак, нанесувај директно со тенка четка од бронзерот кој веќе го имаш. Не го блендај многу, можеби со блендањето му се губи интензитетот.
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125

    Имам и јас на блогот пост за ова, и некои продукти што можеш да ги користиш еве линк
    http://rosee96.blogspot.com/2014/01/hig ... ntour.html
     
  12. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.553
    Допаѓања:
    39.919
    Пол:
    Женски
    Незнам колку е ова трик ама ај.
    Кој има акни по лицето, при нанесување на течна пудра, четката да не се влече или да се прават кружни движења туку само да се тапка со четката на местата каде што имате акни.
     
  13. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.628
    Допаѓања:
    23.482
    Пол:
    Женски
    Rose, а од каде го зеде тоа белото стикче како хајлајтер што го употребуваш (претпоставувам коректор е)?
    Која фирма, нијанса и ценичка е? :)
     
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.851
    Пол:
    Женски
    Сигурно станува збор за некој друг бренд или пак Rose го набвила од странција, aма мене ми текна на што ме потсетуваат ваквите хајлајтери во стик - Max Factor shimmering pan stick (001). ^_^
    Иако е со шимеринг ефект, не е светлуцав и дава мнооогу свеж изглед.
    Баш ќе проверам дали го има, овој е на мајка ми, никогаш не успеав да го докопам. :D
    Инстант-освежувач на тенот е, навистина.
     
  15. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.628
    Допаѓања:
    23.482
    Пол:
    Женски
    Го нема simmering-от на Max Factor, мор Мишелке. Кај не прашав низ Скопјево. И ми се чудат продавачките. :^)
    И на крај морав да се задоволам со прашкастиот на Maybelline. Ама, сакам течен. И јас првично помислив да купам две нијанси од пан стикот, ама не знам кои. Советувај ме за две посветла и за две потемна.
    Мене проблем ми е каде да се најде нешто волку „бело“. Јас „регулар“ коректор кога купувам е најсветлиот од сите, значи за темен не е проблем ваљда ќе најдам, ами светол и без светки ?! :^)
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.851
    Пол:
    Женски
    ^ За жал од светлите нема некоја толку бела. А да го нема - не знам како е можно, овој што го имам сигурно е купен од тука, немам поим инаку од каде на друго место. :^)
    Која и да ја земеш бледа нијанса, не би било толку воочливо. Освен да пробаш со најнајсветлата која можеби ќе ти двои и од тенот. Не ми текнува како им одеа нијансите, се откажав од пан стикот одамна. :lol:
    Барај некоја ivory или light beige, ма да мислам дека беж би ти била веќе баш како нијанса за коректор, ако се раководам според оние кои ги пишуваш за пудрите. :?:
    Од темните ќе си најдеш, барај некоја copper или bronze. Сигурна сум дека ќе ти бидат океј. :)
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  17. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.628
    Допаѓања:
    23.482
    Пол:
    Женски
    Ха, ја зумирав сликата на Rose и излезе дека стикчето е на фирма ADEN Cosmetics исто како и тој бронзерот на сликата. :D

    [​IMG]
    http://www.adencosmetics.com/products/v ... e_up_stick

    Арно ама, нијансиве на нет бајаги потемни ми изгледаат. :^)
    Дали го видел некој брендов низ Скопјево? Можеби во Golden Rose продавниците... :?:
     
  18. Rose96

    Rose96 Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    2.680
    Допаѓања:
    37.125
    Коректоров ми е убав затоа што не се лепи и е мат без никакви светки , а можеш и со тој на максфактор најсветла нијанса со потемна. И да овој е од мајками така да врска немам од кај е купен. Имам и еден друг ама тој ми е од Америка најчесто во лето го користам има светки во него слично нешто како тој од максфактор. :)
     
  19. Mimi123

    Mimi123 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    1.186

    Јас оваа линијава на крај никако неможам да ја направам, се некако дебела ми испаѓа :|
     
  20. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.458
    Допаѓања:
    5.863
    а некој мake-up трик за волумен на гради ;)

    гледав видеа ноо... можеби знаете нешто плус ? ;)