1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Make-up трикови

Дискусија во 'Лице' започната од Rock-a-Fella, 19 април 2011.

  1. CatherineTheFox

    CatherineTheFox Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    81
    дали си задоволна од тие на ebay и aliexpress и колку се движи цената од прилика?
     
  2. CatherineTheFox

    CatherineTheFox Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    81
    неколку совети и од мене, повеќето ги имам пробано[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
     
    На Acka22, Beauchamp, CameliaMiller и 8 други им се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Презадоволна ги имам од лани и уште имам од нив. Некои ги користам за контур. Цената варира од 3 до 5 долари.
     
  4. CatherineTheFox

    CatherineTheFox Активен член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    81
    Фала многу, гледам и поволна им е цената значи вреди да нарачам.
     
  5. slatkamalaubava

    slatkamalaubava Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Досега сум немала проблем со лакот па сега за понатаму ќе видиме!
     
  6. staymotivated

    staymotivated Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2014
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    34
    Дефинитивно најдобар начин да го зголемите волуменот на вашите усни.
     
    На Acka22 и okcenzi им се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Ако сакате ненападен smokey eyes набрзина како за преку ден, а не сте премногу спретни со блендање различни нијанси, тогаш обично моливче за очи и апликатор за сенка ќе ви завршат работа. :D
    Еве и слика со објаснување, мене овој изглед многу ме потсеќа на шминката на Ashley Benson од Pretty Little Liars, си го нареков Benzo look. :rofl:
    [​IMG]

    Ефектот е речиси ист и со обичен и со гел-молив, со таа разлика што гел-моливчињата се конкретно наменети за smokey eyes и полесно пуштаат боја. Со овие обичните на оштрење, потребно е повеќе пати да се помине по капакот, ама не е некој голем „проблем“. :)
    Јас ги користам најчесто гел-моливчињата во боја на Catrice, во комбинација со глитери од NYX или Aura.
     
    На Eli23, Rose96, eliesaab и 8 други им се допаѓа ова.
  8. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    [​IMG]
    [​IMG]
    Моливче за оцртување на усните: http://www.nyxcosmetics.com/p-117-slim-lip-pencil.aspx Во случајов, не само што се оцртани, туку и се пополнати ќошињата, врвот и долниот дел, со што само централниот дел од усните останува необоен.
    Моливче за централниот дел: http://www.nyxcosmetics.com/p-6-jumbo-eye-pencil.aspx За омбре-изглед добро е да се изблендираат двете бои по нанесување на второво моливче.
    Светки: се нанесуваат со четче за усни на надворешниот дел од усните.
     
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.902
    Допаѓања:
    30.639
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Acka22, rainbowec, Ctete и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    11081438_431127567063869_1936640631759877548_n.jpg
     
    На CameliaMiller, Mama25, Ana-Marija24 и 2 други им се допаѓа ова.
  11. rainbowec

    rainbowec Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    5.081
    Пол:
    Женски
    9ff2ce8093d_757de1f52214ff81-post.jpg

    fedb34b01e669bc7df_c0475df5b-post.jpg

    9e793ee253c_8c1feddd_9811ccb-post.jpg 74__10b4_ffb0b9149225490847b-post.jpg
     
    На Acka22, buttercup5 и eliesaab им се допаѓа ова.
  12. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    го пробав , преубаво изгледа :inlove:
     
    На Ctete и rainbowec им се допаѓа ова.
  13. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    На Acka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    @sesilija jas :)
    Osobeno za letniov period koga e toplo i koga pudrata po lesno "sheta" mnogu e dobro.
    Mene mnogu mi se svigja, voopshto ne mi mrda nisto :)
     
    На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
  15. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Каква бела пудра користите, бебешка?
     
  16. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Toa zaboraviv da kazam :) Inache imam probano i so bebeshka i da i so toa moze spored mene :) A inache so koja sakas transparentna pudra
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jenniffer

    Jenniffer Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2013
    Пораки:
    2.375
    Допаѓања:
    7.415
    Пол:
    Женски
    Не ги пратам многу најновите трендови туку се шминкам според тоа како ми изгледа најубаво.
    Апсурдни ми се овие „трикови“ за пумпање и зголемување на устата, изгледа вештачки и воопшто не е привлечно.
    Само може малку да се потцртаат линиите со моливче за усни и потоа да се нанесе карминот вниматено, секако после тоа околу устата малку коректор и тоа е тоа.

    За очите ретко практикувам смоуки ајс, повеќе сум на природна база. :D
    Се шминкам ептен едноставно, само малку туш, пудра, маскара, кармин и руж.

    Тушот/моливчето за очи ги нанесувам со помош на една картичка, ептен ја олеснува работата. Само да се знае како правило да се намести и да изгледа исто и на двете страни. А ептен маки си имам за да го изедначам тушот, таа техника треба да си ја усовршам.
    [​IMG]

    Руж си нанесувам во форма на тројка (3).
    Ги мразам оние визуелнита намалувања на носот, сите се катастрофали што сум ги видела до сега.

    Често користам бело моливче, го нанесувам на почетокот на очите и ги прави малку да изгледаат поголем, или барем јас така имам приметено. :$
    Плус многу симпатично изгледа, како ептен да си се потрудил со шминката а ти имаш само маскара и бело моливче.
    [​IMG]

    Веѓите ми се најголемиот проблем, со нив си имам најмногу маки. Никако да си ги средам, ми немаат некоја убава форма, кратки ми се, ретки и светли па затоа често ги цртам. Кхм, секогаш!

    И тоа ми е уште една техника која сеуште не ми е усовршена после гледање на еден куп туторијали.
    Мислам дека со убави веѓи, веѓи што одговараат на формата на лицето, доаѓаат до израз најмногу. Најчесто кај девојките ги приметувам веѓите, а и имам приметено оние што имаат убави и дебели веѓи не им треба ни многу шминка. Преубаво изгледаат. :D
    Уф, колку сакам да имам убави веѓи.

    [​IMG]

    Девојките што знаат убаво да се нашминкаат и што и да стават на лице им стои убаво се надарени. :bow:
     
    На bella.s и rainbowec им се допаѓа ова.
  18. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.215
    Пол:
    Женски
    За мат кармин

    Ставете кармин на уста,и земете камена пудра или бела сенка и земете малку со прст и ставете на уста
    Функционира
     
  19. alekksilium

    alekksilium Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    282
    Погледнете ги моите мејкап трикови низ видеа:

     
    На Ctete и bella.s им се допаѓа ова.
  20. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Јас бидејќи имам мрсни капаци секогаш кога планирам да ставам сенка, си ставам убаво со посебна четкичка врз капаците камена пудра.
    Исто така и на било кој кармин за да стане мат со друга чиста четкичка (која не се користи за други намени) си ставам камена пудра. Карминот делува посуво и подолго ми трае.
    Или па за карминот да ви стои подолго пред да го нанесете обојте си ја целата уста со иста нијанса моливче за усни како карминот.
    Кога маскарата ќе ми се засуши ја затворам убаво и ја ставам во врела вода, па така имам за уште неколку користења. Истото важи и за сјаевите за усни или тушовите.
    Во засушен лак за нокти, 2-3 капки ацетон можат да го разредат.
    Ако немате туш во моментот, обично креонче ептен малку да се стопи со запалка, ќе почекате малку за да не се изгорите и може да заврши работа.
    На шминката ако немате фиксатор за да трае подолго од подалеку можете да прснете малку лак за коса.
    Место руменило, можете да си користите и камена пудра барем 2 нијанси потемна од вашата.
    За поуспешно нанесување на сенки и линијата со туш да ви биде убава на крајот можете да залепите селојтеп.
    За очите визуелно да изгледаат поголеми внатре во окото ставете бело моливче.
    Ако камената пудра ви се "скрши" можете да си ја претворите во пудра во прав.
    За бебешките влакна или нескротливи веѓи, може да ги зацврстите со тоа што ќе ставите на чиста четка за заби малку лак и ќе поминете врз нив.
    Ако немате моливче за веѓи или не сакате да ви се познава дека се толку цртани веѓите, со чиста четкичка околу нив ќе нанесете малку бела сенка а нив ќе ги пополните со црна или темно кафеава сенка. Изгледа доста природно.
    Четките за шминка најлесно се мијат со бебешки шампон и млака вода.
    За мрсна коса се става малку пудра врз неа и се расчешлува по некое време. Или пак може да се истапира ептен малку само на корените и со малку лак, не се познава толку дека е мрсна.
    Ако немате пена за бричење, можете и да го искористите балсамот за коса.
    Ако карминот ви се скрши со запалка ке го згреете малку и пак ќе го залепите.
    За трепките да изгледаат погусти на врвовите ставете камена пудра во прав, па маскара.
    Кога ќе згрешите со тушот не го бришете целото око, туку со цепкалка за заби само измачканиот дел.
    Ситните влакненца од веѓите што не ги фаќа чупалицата можете да го отстранете со ленти за депилација.
    Aко некоја убава и скапа маскара ви се потрошила измијте ја убаво четкичката и можете да ја искористите за било која поефтина маскара.
     
    На Salome, celineparis, A-j-a и 2 други им се допаѓа ова.