1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Make-up трикови

Дискусија во 'Лице' започната од Rock-a-Fella, 19 април 2011.

  1. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Како го погодувате од прв пат тушот? Па јас така цела сенка ќе ја избришам од поправање :rofl:
     
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Па и јас така на почеток, потоа се извежбав,грешам и јас некогаш. Можеш да користиш селотејп.
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
  3. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.983
    Допаѓања:
    261.052
    Обиди се со селотејп, убаво залепен (да нема "дупчиња") можеш да користиш и нешто друго, пр леплива трака која е како хартиена од горе, мене тие ми се подобри од обичен селотејп, или хартиени стикери (знаеш на кои мислам, оние на факс по цели книги што ги лепевме).
    Така ќе имаш добра линија.

    И за ситни грешки користи чепкалки за уши со мицеларна вода :)
     
    На ванилала му/ѝ се допаѓа ова.
  4. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Ајде вие искусни девојки убави, кажете идеална подлога за шминка како се прави?пудра, коректор ова она се... како што прават профи шминкериве
     
  5. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.694
    Пол:
    Женски
    Како да не ми се лепат трепките кога ќе ставам римел?Значи на едното око ми се супер, раширени и убави ама на другото не, ми се залепуваат.Гледав на Инста, чиста четка од римел ја става во вазелин става на очите па римел и стварно убаво изгледа.Може со крема да пробам?
     
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    1. Трепките треба да ти бидат чисти, да нема маскара на нив.
    2. Маскара која не ги лепи трепките
    3. Нема да ставаш премногу, подзачисти ја четката да нема вишок маскара
    4. Не влечи само по должина на трепките, wiggle (лево-десно)
    5. Почекај помеѓу слоевите да ти се исуши претходниот.
    6. Ако и после сите овие чекори ти се слепат трепките, раздвои ги со чешел за трепки
     
    На senza.parole и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. lavinija28

    lavinija28 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2013
    Пораки:
    1.655
    Допаѓања:
    2.152
    Пол:
    Женски
    Мене овие работи многу често ми помагаат (а сигурно многу од вас веќе ги имаат практикувано):
    * За мрсна коса (се разбира кога ви е хитно да излезете а немате време да ја миете косата) -----> бебешка пудра Бекутан- ставате на местото но не во голема количина за да не ви остане бело, ја бушавите косата и потоа си ја обликувате како секогаш.
    * За кубење на веѓи-----> може да ги намачкате пред тоа со крем за лице или со павловичева, омекнуваат и не е толку болно.
    * За побрзо сушење на лакот на ноктите-----> ги ставате ноктите под млаз ладна вода. ^_^
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Uniqpro

    Uniqpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2019
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    618
    Најчесто кога нанесувам пудра и потоа коректрор најчесто се гледа како не добро изблендано откако ке помине повеќе време.Како да ми се собира во линиите под очите.Пудра користам на Young derm.Прашувам дека сметам дека сте искусни.Благодарам однапред.☺
     
  9. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    19.877
    Пол:
    Женски
    Мене тушот од прва не ми испаѓа да го ставам. Па секогаш користам селотејп и навистина многу убаво изгледа. За прочуеното smokey eye користам капаче од пластично шише го ставам на окото и над него ставам темна кафеава сенка а кога ќе го извадам на капакот на окото ставам само бела сенка. За да не ви се лепат трепките една за друга кога ќе ставите маскара, пред да ставите маскара намачкајте ги малку помада и потоа нема да се лепат откако ќе ставите маскара.:*
     
    На cresa-jagoda и Ladygugche им се допаѓа ова.
  10. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Од искуство ќе ти кажам, до пудрата е. Доколку сакаш исто поевтина и полесна пудра види ги на Есенс. Или некоја BB крема. А за да не ти се собира под очите мора да го фиксираш коректорот. Прво ќе истапкаш за да бидеш сигурна дека не се вовлекол и одма ќе пројдеш со пудра во прав или камена.
     
    На cresa-jagoda и Uniqpro им се допаѓа ова.
  11. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Отстранете го пластичниот дел од отворот на коректорот за да го искористите до максимум. Малку тешко се вади, ама ако ја фатите цаката не е страшно.

    [​IMG]
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    Како го вадиш? Пробав пред некое време ама не успеа. Или само кај некои коректори може?
     
  13. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Мојата омилена финта. :lol:

    @Angie1432 јас лесно го вадам, со чупалица. :lol:
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.091
    Пол:
    Женски
    И јас пробував ама не сакаше :D
    Каков коректор користиш?
     
  15. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Aura - Correct me.
    Секогаш овој го користам само, лесно му се вади овој дел.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    508
    Допаѓања:
    1.479
    Па еве последниов пат со остар нож со шпицаст врв. Само внимателно да не се исече пластиката зашто после нема да може да се повлече. Инаку моментално користам catrice liquid camouflage, а претходниот на rimmel ми беше ама ми падна внатре тоа, а го вадев со една клешта, со чупалица не го фаќаше убаво :lol: Како и да е, супер трик зашто инаку треба да се фрли а може уште доста потоа да се искористи.:)
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Neznam dali e soodvetna tema ako ne premestete me.
    Sakam da prasam sto stavate pod ocite za da ne “potece” “preslika” sminkata.
    Jas ne se sminkam mnogu ne ni znam, no koga izleguvam se podsreduvam tush maskata se toa.. mo posle nekoe vreme pod ocite sum crna.. ko razmackana. Prvin mislen deka e od maskatata, stara, nedobra i sl. Imam probano nekolku no so site isto.
    Sto da pravam?
     
  18. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.376
    Допаѓања:
    5.031
    Пол:
    Женски
    Можно да ти солзат очите па да ти се пресликува пример римелот или тушот. Пробај со водоотпорни производи. Или смени ги тие што ги користиш, мене така ми се правеше од еден римел на есенс и испадна дека е до него, неквалитетен и се рони
    Некои ставаат камена пудра ама ја тоа не знам, мене би ми ја пресушило кожата околу очите.
     
  19. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Soznam.. nemam problemi so ocite, ne mi solzat. Sigurno ke zabelezam deka e od toa.. imam stavamo korektor pudra kamena pudra i nisto od toa.. i sekoj pat isto…ako e do maskarata da istrazuvam novi haha
     
  20. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.244
    Пол:
    Женски
    Можеби имаш масна кожа/ масни очни капаци. Пробај секогаш да ги сетираш пудрата и коректорот со камена или пудра во прав.
    А пробај ја и maybelline sky high маскарата, веќе 2-3 имам потрошено и одлична е. Не ми се растекува ни во лето на најтоплото:
    46667333-7526-4824-A85A-1A6449F6C5D8.jpeg
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.