1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Make-up трикови

Дискусија во 'Лице' започната од Rock-a-Fella, 19 април 2011.

  1. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Аааа тоа лиии :D Јас бронзер ставав, или потемна камена пудра затоа што коректорот е кремав и се вади побрзо. Фала. :)
     
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Женцки, како да го постигнам тој светол ефект под очите? Со сенки, нешто друго, некој совет ако знаете :wasntme:
    [​IMG]
     
  3. Emma89

    Emma89 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    426
    Со светкава бела сенка.
     
  4. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Добро, ама како да ја нанесам за да е поубаво, со четка, со прст, каде да ставам најмногу од сенката, претпоставувам дека не се става сенка до пола образ :D
     
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Еве ама пази со количината :D
    http://www.youtube.com/watch?v=ZL3m0E8xULk
     
    На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Фемина90, ама немој во никој случај да ставаш светкава сенка надолу, многу ќе блескаш така, на Лонгорија така изгледа зошто е со блиц сликано, земи си бела мат сенка, и неа нанеси ја под очите негде до носот (како на видеото), а делот под окото каде се подочњаците стави малку светкава, и нагоре доколку сакаш повеќе.
    Ако ставиш сегде светкава ќе бидеш како лампион, и многу вештачки и аматерски ќе изгледа ;) .
     
    На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Се сложувам со Најубава, а и ти кажав да пазиш со количината зошто искрено не ми се свиѓа ова со лонгорија, ептен е лампионеста( зборов највеќе одговара :D ) ама таа во видето супер покажува и изгледа убаво :)
     
  8. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Ќе пазам, инаку еве баш сега сум во фаза на ставање бела сенка :) Ако мајка ми каже добро е, значи добро е, она нема да ме пушти да шетам како лампион...ова кловн :D
     
  9. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    3.232
    Пол:
    Женски
    Само што го читав ова и ми текна дека можеби овие совети би и помогнале на некоја девојка па ги споделив.. Поздрав од мене... :)


    Ако не сте доволно наспани, а не сакате сите да забележат, ќе Ви помогне моливчето за очи со месо боја.

    Со него внимателно повлечете линија по внатрешниот раб на трепките така што ќе го прекриете местото кое изгледа розево. Потоа со светкава сенка или со бело моливче направете мало латинично „В“ (V) на внатрешниот агол на окото. Тоа ќе го сврти вниманието од подочниците. а Вие ќе изгледате посвежо и одморено.

    Сличен „освежувачки“ ефект има и руменилото со боја на праска, кое одговара скоро на секој тен.

    Насмевнете се и со голема заоблена четка нанесете руменило на јагодиците додека не постигнете природен изглед, но внимавајте да не претерате.

    Фантастична фризура и без измиена коса

    Спуштете ја главата доле и со фенот грејте ги врвовите околу 45 секунди. Потоа на коренот нанесете послаб лак за коса, подигнете ја главата и наместете ја фризурата. Косата ќе добие фантастичен волумен, исто како да сте биле на фризер. Пред овој зафат, не морате да ја миете косата.

    Совршени трепки

    По виткањето на трепките нанесете маскара за тие да останат во истата положба. Доколку сакате да изгледате како да не сте се потрудиле ни малку, нанесете проѕирна маскара.
     
  10. Dragannah

    Dragannah Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2011
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    Луѓе што ви е?? Да прскам спреј за коса директно на веѓите? Никако!
    Јас за да добијам форма на веѓите, на стара четка за заби ќе си испрскам од спрејот за коса и кје си ги исчешлам, т.е ќе им дадам каква сакам форма! :)
     
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.700
    Допаѓања:
    80.851
    Пол:
    Женски
    ^^ Па исто му доаѓа, дури и ако директно прснеш, послем пак можеш да ги зачешлаш со четкичка или да ги средиш со прсти.
    Јас практикувам оформувањето на веѓите да го правам со обичен вазелин и ми стојат како ќе ги наместам цела вечер. :)
     
  12. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    Кога сте кај веѓите,ја лично ги средувам со гел за коса кога на пример станувам после спиење и влакната на веѓите на сите страни ми се. |(

    А пред тоа ги чешлам со посебна четка за веѓи и многу лесно е после тоа.
    Или пак со крема обична и добиваат убава форма.Но,со гел е подобро како и да е. :)

    ЕДИТ: гелот за коса,не некој јак да ми ги направи камен веѓите :D
    Полесен,и многу малце количина секако. :)
     
  13. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Мојот „трик“ при шминкање е тоа дека прво ги шминкам очите, и на крај ставам пудра бидејќи ако прво ставам пудра кога ставам туш на очите раката ми се лизга и не ми е стабилна :lol: :wasntme:
     
  14. antonina

    antonina Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    809
    Пол:
    Женски
    барав соодветна подгрупа во темава но не најдов нитуедна таква па се решив тука да пишам:)
    ме интересира дали некоја од вас драги Феминки знаете каде поточно можам да најдам палета со шминки. (makeup palette) не мора целата да се состои од сенки,руменило,сјаеви барем да има сенки. Ве молам пишете очајно ми треба :) поздрав


    P.S.прекрасно би било доколку најдам нешто слично на ова.
    http://www.google.com/products/catalog? ... JQBEPICMAE
     
  15. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски

    Антонина, немоќам сликата да ја видам, ми дава ерор :^)
    Но знам отприлика на што мислиш..
    Можеш да одиш во некоја од парфимериите, и да прашаш таму за палета со сенки, има секакви од различни брендови, со различни цени...така да, мислам најубаво таму да си прашаш..
    И на пазар се наогаат, секако многу поефтино одколку во парфимерија, но според мене, квалитетот не им е нај нај :)
     
    На antonina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Chocolatelover

    Chocolatelover Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    58
    Хихи.. ајде едно трикче и од мене :D

    Ако после долга ноќ или пак сте останале касно предходната ноќ има начин лицето да ви изгледа освежено и како да сте се наспале.

    Епа вака, ќе си ја нанесете шминката и потоа ќе земете коректор и ќе нанесете (со прст) на внатрешноста од очите, под долните трепки, и од страните на носот. И толку :))

    Се надевам дека ќе ви помогне ова трикче :*
     
  17. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.171
    Допаѓања:
    23.080
    Пол:
    Женски
    Девојки можи сум оффтопик, ама незнаев каде да го поставам прашањето

    Што да направам, за да не ми се познава дека ми е мрсна косата?? :?:
     
  18. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Стави камена пудра или брашно, ама не претерувај :D
     
    На Adi888 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.171
    Допаѓања:
    23.080
    Пол:
    Женски
    ^ Фала, се надевам дека ќе ми покрие малку :D
     
  20. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    ^Бебешка пудра од Бекутан му е мајката за привремен спас ;)