1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mandela effect

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од inanonesumfina, 23 октомври 2016.

 1. inanonesumfina

  inanonesumfina Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2016
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  83
  Пол:
  Женски
  Не знаев каде да ја отворам темава и одлучив тука.
  Еве видео,изгледајте го и пишете во коментар што мислите во врска со ова.

  The Mandela Effect is a theory of parallel universes, based in the idea that because large groups of people have similar alternative memories about past events. Advocates of the theory claim that for these collective experiences to be true, the fabric of reality must have shifted at some point in the past, and that therefore not only do parallel, inhabitable universes exist, but that we are constantly switching between them.
  Origin
  The Mandela Effect was first described online in 2010, by a blogger named Fiona Broome. Broome described an experience at a convention called Dragon Con, where she discovered that others had a false memory similar to hers, which was that Nelson Mandela had died during his imprisonment in the 1980s.
  http://knowyourmeme.com/memes/the-mandela-effect


  Ако има ваква тема,или мислите дека не треба,слободно во канта.
   
 2. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Искрено, се надевам дека постои паралелен универзум со Бендер кој не ја отвори темава и не го изгледа видеово. И да ти кажам, му завидувам! :D
   
  На Irreplaceablee, Istata od vcera, martiiinna и 24 други им се допаѓа ова.
 3. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.928
  Допаѓања:
  162.170
  Пол:
  Женски
  И јас се надевам дека постои паралелен универзум со не толку љубопитна Специ што го послуша коментаров, наместо намерно уште поише предизвикана од ова - да потроши 4 минути на глупостиве... :rofl:
   
  На Читател, Dabria, Victorian и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Dabria

  Dabria Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  1.219
  Пол:
  Женски
  @Bender Rodriguez @Someonespecial Јас се надевам дека не постои паралелен универзум со Дабриа која не се спрема психички и не чита коментари пред да гледа било какво видео. Сигурно гo изгледала и ми завидува. :D
   
  На Victorian, Someonespecial, Bender Rodriguez и 2 други им се допаѓа ова.
 5. Ginger^

  Ginger^ Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 март 2015
  Пораки:
  3.659
  Допаѓања:
  47.037
  Пол:
  Женски
  А цело време мислев дека јас сум забеганата.:rofl: Огледалце,огледалце 8)
   
  На Istata od vcera, biGirl, sofijanoka и 2 други им се допаѓа ова.
 6. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.656
  Допаѓања:
  49.182
  Пол:
  Женски
  The “Mandela Effect” is what happens when someone has a clear memory of something that never happened in this reality.

  Many of us — mostly total strangers — remember the exact same events with the exact same details.However, our memories are different from what’s in history books, newspaper archives, and so on.

  This isn’t a conspiracy, and we’re not talking about “false memories.” Many of us speculate that parallel realities exist, and we’ve been “sliding” between them without realizing it.

  (Others favor the idea that we’re each enjoying holodeck experiences, possibly with some programming glitches. In my opinion, these aren’t mutually exclusive.)
   
  На Istata od vcera, buba4e89, sofijanoka и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Ја мислам дека ако вистината за ефектов излезе на виделина, ќе настане масовна паника и хаос низ земјава, па затоа се трудам да ја упропастам темава од старт - за доброто на сите. :D

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На biGirl, Lambada, Victorian и 10 други им се допаѓа ова.
 8. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.656
  Допаѓања:
  49.182
  Пол:
  Женски
 9. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  @crimson, ти па одма со странски примери фати. :D

  Еве докази за Мендела ефектот и од нашево поднебје:

  порано: не знам
  денес: незнам

  порано: не сакам
  денес: несакам

  порано: бидејќи
  денес: прибидејќи

  порано: секако
  денес: посекако

  порано: одам за Италија
  денес: одам Италија

  :o mind = blown или што? Живееме во паралелен универзум! :D
   
  Последна измена: 27 октомври 2016
  На Irreplaceablee, buba4e89, Maša8 и 9 други им се допаѓа ова.
 10. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.127
  Пол:
  Женски
  Да.
  Исто така

  во Америка: Мерилин Монро
  во Македонија: Мерлин Монро


  Туку... Мандела или Мендела?
   
  На buba4e89, Maša8, Victorian и 6 други им се допаѓа ова.
 11. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.758
  Пол:
  Машки
  Ееее... Зависи од која паралела на универзумот си. :D
   
  На Irreplaceablee, buba4e89, sjdgo и 6 други им се допаѓа ова.
 12. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.928
  Допаѓања:
  162.170
  Пол:
  Женски
  А во кој тоа паралелен универзум серијата се викала Sex in the city? :?: Ова најчудно ми падна... :D
   
  На Maša8, Читател, Gosh и 4 други им се допаѓа ова.
 13. Nyngya

  Nyngya Активен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2016
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Го следам ова веќе со месеци.. И мислам дека не е вистина. Се се сведува на неперфектната меморија на човекот :) Веќе имам објаснувања за многу вакви така наречени ефекти..
   
  На WildMk, buba4e89, biGirl и 4 други им се допаѓа ова.
 14. biGirl

  biGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.115
  Допаѓања:
  2.905
  Пол:
  Женски
  Courious George nema opaska ... wtf doma imam crtezi boenki so nego i ima opas se sekavam na crtanot 100 posto deka ima opas
   
 15. Nyngya

  Nyngya Активен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2016
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Ее тоа не го сфаќам, се сеќавам имаше едно опавче се држеше за дрвото наопако. И за тој од монопол. Нема стакленце на окото.. Може има некоја вистина..
   
 16. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.615
  Пол:
  Машки
  Како што се сеќавам и како што имам гледано паметам дека Monopoly guy носеше монокл и во цртани филмови и во играта монопол и во видео игри, сега велат дека не носел и каде и да пребарате навистина не носи монокл. :?: :wasntme: Ајде само мене да ми се случува ова па со мене нешто не е во ред ама со илјадници луѓе истото се случува. Исто и со Kit Kat чоколатцата, паметам дека имаше цртичка помеѓу (Kit-Kat) сега нема, ај што нема па и велат дека и порано немало. Ги пребарувам старите логоа по интернет навистина нема. :doh:
  Error 404 in my brain 8)
   
  На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.798
  Http error 404: not found
  Значи,
  Brain not found? :^)
   
 18. Vitaly

  Vitaly Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2016
  Пораки:
  2.593
  Допаѓања:
  4.615
  Пол:
  Машки
  In your head? :o
  edit: Ако во твојот компјутер се случи ваков ерор дали тоа значи дека компјутерот не се пронашол? Како ти работи логикава еј, перфектно. Упорно пробуваш со вакви испади интересна да бидеш.
   
  Последна измена: 15 април 2018
  На buba4e89 и Maša8 им се допаѓа ова.
 19. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.798
  Компјутерот мој е одговорен само за прикажување на тоа што ќе му го врати серверот, тој не е одговорен за "мисловниот процес".
  Со оглед на тоа што 404 е серверска грешка, а не на твојот компјутер, значи дека нешто на серверот не е најдено.
  Беспотребни филозофии. 404 brain not found е старо meme, не го измислив јас, а ти самиот си го употреби за себеси

  [​IMG]
   
  На Someonespecial, kikkki и Читател им се допаѓа ова.
 20. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.407
  Допаѓања:
  133.804
  Пол:
  Женски
  Сето ова се случува поради немање доволно желба за работа кон она што го работите.

  1. Sex in the city - во превод би имал сосема солидно значење бидејќи ги опишува настани на девојките и сексот во градот во кој се дешава дејството. Додека Sex and the city добива сосема друг смисол и воопшто нема никаква поврзаност со дејството. Како би го објасниле поимот градот?! Што градот?
  Требало да се објасни историјата на градот за да биде поврзан со самиот наслов и да има улога во него, но тој нема. Нема логика.

  2. Во филмот "Star Wars" кога Dark Knight му вели на Лук "I am your father" неколку пати ако ја вратите снимката ќе забележите некакво шуштење на гласот и потоа вели "No, i am your father". Тука апла се познава Мандела ефектот така што истиот е застапен и во филмот со mirror, mirror каде се вели magic mirror, исто и во филмот Форест Гамп во сцената со кутијата чоколади.

  Со текот на годините многу наслови на познати светски брендови го имаат Мандела Ефектот.
  Меѓу нив се вбројува и познатиот пијалок Кола Кола, каде почетоците и се со Coke, а потоа со развојот на бизнисот во Coca•Cola. Промената може да ја зебележите во точката меѓу буквите "а" и "с" така што повеќе ја нема.
  Слична случка имаме и во брендот на автомобили Форд. Ако ги изгуглате почетоците на логото на Форд и неговиот развиток ќе забележите разлика.

  Познатиот музички бенд има испуштено една буква во нивното составно име Red Hot ChiLLi Peppers - Red Hot ChiLi Peppers...

  И многу други уметнички имиња на актери, пеачи и сите познати уметници во филмската индустрија.
   
  На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.