1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mandela effect

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од inanonesumfina, 23 октомври 2016.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не е никаков паралелен универзум туку 'неточна меморија' на поголема маса луѓе. Психологија на толпа е во прашање, и пренесување неточни информации усно. Како народните приказни шо се. Не е никаква мистерија.
     
    На theowndemon и Someonespecial им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не можеш да споредиш народни приказни со паралечен универзум.
    Како ќе го објасниш шуштењето на гласот на актерот кој го глуми Dark Knight кој потоа ни самиот не знаел како добро да го објасни тоа?!
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Што има врска тоа со Мендела ефект?
     
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Затоа прво ќе гуглаш, па потоа.
    Не е Мендела туку Мандела.
    Името на ефектот потекнува од Нелсон Мандела.
    Кој бил тој? Отвори на гугл.
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Малце повеќе е конфузно и не би рекол дека е случајност голем број на луѓе да имаат таква збрка во главата за една иста случка.
     
    На buba4e89 и RoseRain им се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Па кога јавија дека почина Нелсон Мандела, веднаш помислив „нели тој веќе беше мртов?“ :?: Дури после неколку години дознав за Мандела ефектот :D и дека не сум била единствена.
     
    На simoncelicius, rumcherry, buba4e89 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Тајпинг мистејк. Не се возбудувај :rofl:
    Мандела ефект е 'сеќавање' кое го имаат голема група луѓе, а не е точно. Се вика Мандела ефект, оти многумина мислеа дека Мандела умрел додека бил во затвор, а всушност почина долго откако беше ослободен.
    Поминав на тестот?
    Кажи ми сега каква врска има шуштење на гласот со ова?
     
    На simoncelicius и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Нема зашто да се вознемирам дискутираме нормално.
    Не се работи за тест туку за факт кој го има на клип на јутуб. Како што објаснав на претходниот пост во филмот Star Wars, Dark Knight му вели на Лук:"Luke i am your father" така доаѓа и преводот. Но кога ќе ја забавиш снимката и ја повториш неколку пати во минутата каде ја изговара реченицата вели :"No (ima nekakvo sustenje vo glasot),i am your father".
    Сега ти појаснав мислам. Побарај на јутуб сцената и ќе видиш.

    Светот ни го претставува она што ние сакаме да го чуеме,а не она вистинското.
     
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    А, знам за што зборуваш. Дека сите грешно се сеќаваме на реченицата. Ама пак нема врска со паралелен универзум
     
    На lovestoneddd и buba4e89 им се допаѓа ова.
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Мислам дека има врска затоа што ни самиот актер не можеше да го објасни тоа шуштење на гласот.
    Поткрепени се неколку теории од истражувачи на јутуб ама сеуште не е докажано.
    Интересна ми е темава па мислев дека можеме да дискутираме.

    Инаку и јас како @sjdgo си го помислив истото.
     
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Јас сепак мислам дека нема врска. Ама ок.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Некои исто го објаснуваат со теоријата дека некој се вратил низ времето и сменил некој детаљ но ние го памтиме како што било првично.
    И мене лично ми е интересно и збунувачко. Сакам вакви работи па кога прв пат дознав за нештово прашав повеќе луѓе за неколку познати примери и интересно беше што скоро сите одговорија погрешно или воопшто не можеа да се сетат.
    Што е точно никој не знај. Затоа што објаснувањата за паралелен универзум и патување низ време се премногу за нас ме интересира што имаат психолозите да кажат.
     
    На kikkki, buba4e89 и Vitaly им се допаѓа ова.
  13. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    „теоријава“ ми е класичен муабет на деца кои се измориле од играње и седнале до љуљашките и си измислуваат теории за некои вакви ствари. Иначе вака кога ќе прочиташ темава „Mandela effect“ си мислиш којзнае каква научна теорија измислил тој Мандела :D
     
  14. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    На girl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. rumcherry

    rumcherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека е случајно толкaва огромна бројка на луѓе да има лажно сеќавање и готово, со тоа објаснивме се, а како е идентично сеќавањето кај сите нив е тоа е исто случајно. Муабетот ми е, луѓето се плашат од непознато и одбираат логички објаснувања. Оние со отворен ум размислуваат подалеку од тие граници, впрочем најголемите умови на човештвото своевремено биле исмевани поради откритија и изуми кои во тоа време им биле тешки за разбирање на просечните луѓе. Така и ние сега со Мандела ефектот. Ја имам истражувано оваа тема со години и покрај тоа што веќе се пријавуваат скептици кои ја негираат, можам да им порачам сами да направат некој тест, дури за обична случка од нивниот живот. Нека ги прашаат луѓето кои учествувале за детали, ќе сфатите дека многу се разликуваат. Исто ова се објаснува со тоа што свеста ја повикува последната верзија на која што се сеќаваме од вистинскиот настан наместо првобитното сеќавање, но верувам дека постои нешто повеќе од тоа. Што е не знам, ако некој исто истражувал може да сподели и лично искуство, или сознание или било што.
     
  16. girl2

    girl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    cokoladceto kitkat majmunceto ...zajakot od crtanite .... Wtf (wtf)???
    Ova e vkraj cudno se sekavam i jas da recam na tie (stari) raboti kako so si bea porano sega ova nema vrska ... Bas cudno :x:o
     
    На ☆°Night°☆ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.808
    Пол:
    Женски
    Групна лажна меморија настанува ради логични додатоци. Стар човек со мустак, банкар ... Му фалат или наочарчиња или едно кружно околу око да е целосен. Ете за Монопол. На линковите видов мајмунче, шо било без опаш, ама сите со опаш го памтеле. Нормално дека со опаш ќе го памтат ако опашот не е важен дел од приказната за да запаметат дека го нема, ама е логично да има па памтат како да го има.

    Мислам, паралелни земји? Најдивите сништа ќе ми се исполнат и ако ги има ај нека докажат да умрам среќна. Ама факти се дека си пополнуваме дупки во мемории на логичен начин према даена ситуација. И поќето ситуации опишани се само меморија која си поигрува со нив. Дур и смртта на Мандела. Мислам колку пати за некој познаник кога едноставно го снемува долго време и се повлеква негде се прашваш дал е жив, шо се случва? Значи то е прва мисла иако е на мајтап. Ако ја имаш ова мисла долго време добиваш идеја дека некој е умрен. И то идејата ја добиваш постепено никогаш наеднаш. И во момент ко ќе некој речи: "Еј умре Мандела", ти си као "Умрен е тој ехеее шотие неарен?".

    Шансите се дека то шо го памтите не е точно како шо се случи иако го доживувате така. Колку поќе доработваш меморијата, толку поќе се изместува. Човекова меморија е "мистериозна", како сништа, само пореална. И то е нормално, така функционира меморијата.
     
    На Briar Rose, Bender Rodriguez и Asparagus им се допаѓа ова.
  18. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Знам дека сум дрво ама не сфаќам ај некој мало просветлување :wasntme:
     
  19. ☆°Night°☆

    ☆°Night°☆ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2019
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    312
    Пол:
    Женски
    Да, најлесно е тоа така да се каже. Но за некои што нема објаснување... Како снежана веќе не вели ,,Огледалце огледалце мое, кажи ми на светот најубав кој е?" , тоа со Star wars и др.
     
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.808
    Пол:
    Женски
    Различни адаптации и преводи. Една сликовница е поинаква од другата, а филмојте гледаш дека секогаш си имаат своја адаптација. Во одредени адаптации вели баш како во цитатот кој го паметиме, ама оргиналот не е така. За Стар Варс аргументот беше дека актерот не памтел дека така рекол. Јас не памтам сабајлево шо јадов и дали одврзав кучето кога го врзав за ручек пред 15 минути. Колку пати зборам со некој и кажва збор и кога се навраќам веднаш на то, абер нема дека го кажал нештото.

    Немам ни време, ни желба да објаснувам логични решенија на се шо ќе ми претставиш. Не е најлесниот пат, туку најлогичниот. Најлесниот е да прајш претпоставки без основа и понатамошна поткрепа. Можам да тргнам и паралела до други теории на заговор ама во некоја наредна прилика пошто се спремам за в кревет, одамна ми помина времето за легнување.

    Јас сакам доказ да има за паралелен универзум, или некакви други светови yada yada, наречи ги како сакаш. Најдиви соништа ќе ми се исполнат. Ама ова не докажва апсолутно ништо, за жал.