1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mark Lanegan

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од BoneMachine, 25 декември 2014.

 1. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  3.373
  Видов дека го нема овој изведувач, па решив да отворам тема за него. Мерк Ленеган роден на 25 Ноември 1964 г. во Еленсбург, Вашингтон е вокалист кој ја започнал својата криера во гранџ бендот Screaming Trees кој постои од 1985 до 2000г., но паралелно има и сопствен бенд. Карактеристичен е по својот баритон што потсетува на Том Вотс. Цигрите и вискито си го прават своето :)  Има соработувано со доста познати музичари меѓу кои Курт Кобејн, П. Џ. Харви, Елтон Џон, Грег Дули групите Queens of the Stone Age, Souslavers, Creature Withe The Atom Brain и многу други. Еве ноеколку од моите поомилени песни иако ги има доста.  https://www.youtube.com/watch?v=HrA2KLtAn1A
  https://www.youtube.com/watch?v=tU6o0FFBrqs
   
  На kikkki, 702706 и Portishead им се допаѓа ова.
 2. BoneMachine

  BoneMachine Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2014
  Пораки:
  862
  Допаѓања:
  3.373
  Исто така за првпат ќе настапува во Македонија на 25 Фебруари во МКЦ, па ако ви се допаѓаат песниве нема да зажалите ако го слушнете во живо..
   
  На kikkki и Portishead им се допаѓа ова.