1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Medcezir

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од cicamacak, 24 септември 2013.

  1. cicamacak

    cicamacak Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    46
    почна ли некој да ја гледа серијава ? турска верзија на округот оринџ, ептен модерна и гламурозна серија , оваа мира е уствари јешим од лале а има и др познати
     

    Прикачени фајлови:

  2. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.752
    на која програма игра и во колку часот ?
     
  3. cicamacak

    cicamacak Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    46
    уште не игра кај нас , само што започна со емитување во турција 2 епизоди има до сега, игра секој петок во 20ч по турско време т.е кај нас во 19ч на стар тв

    http://www.startv.com.tr/dizi/medcezir
     
  4. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Почнаа да ги преведуваат, само мене место не ме држи, си ја гледам и на турски и покрај тоа што ништо не разбирам. :lol: Не е проблем, и 2 пати ќе ја гледам.

    http://www.youtube.com/user/medcezirine ... ture=watch
     
  5. cicamacak

    cicamacak Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    46
    и јас неможам да чекам и си ја гледам на турски, реално поише турски разбирам него англиски ахах, инакуу многу добро се одвива серијава а глеам и рејтингот им е јак
     
  6. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Девојката (Хелена ми се чини) што ги преведува епизодите на фб страната (for english speakers) речиси напоредно и во тек со новите епизоди, секоја чест.

    На јутуб гледаноста им е огромна, последната епизода за 1 недела над пола милион ја изгледале, и повеќе.
    Сите ликови ми се океј, само мајка и на Мира глуми толку вештачки, онаа сцената во болница кога му се развика на Јаман ја одглуми без никакви емоции. Мајката на Мариса во оригиналот одлично ја играше улогата.
    Мерт ми е смешки, поинтересен од Сет во оригиналот.


    Јаман и Мира се бомбона.
     
  7. cicamacak

    cicamacak Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    46
    и мене суде ми е некако без веза, мн рамнодушно глуми, јаман и мира сее врвот на серијава оф какви беа кога пееја заедно( во сонот на мира) совршен пар ми се, а мерт е цепки у секоја епизода, оркун е идиот невиден ... сеа за сеа серијава ми е супер
     
  8. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Преубава серија, конечно најдов време да ја гледам и се каам што не сум почнала порано..
    Спрема оригиналот, можам да кажам дека турската верзија повеќе ми се допаѓа, се на се добра екипа,
    единствено Чагатај ми е совршен за улогата на Рајан/Јаман, актерот е сон.. не можам да му се изнагледам :inlove:
    Инаку не ми се допадна изборот за Мариса/Мира.. Не ја сакам Серенај како актерка, многу бледо ми глуми.. и не ми е воопшто убава, уште од Лале не ми остави впечаток. А и Сет/Мерт иако интересно глуми сепак требаше да одберат некој позгоден актер, Адам Броди во О.К. беше лепотан.
    Актерката која ја игра Самер/Ејул е преубава, а особено ми се допадна изборот на таткото и мајката на Мерт..
    Ќе продолжам да ја гледам со сигурност, засега го има целото внимание кај мене.. Инаку да ја пофалам Ау Јапим продукција, никогаш не изостанува со преубавата сценографија, куќите, ентериерот, модата на глумците се на врвно ниво.. во тој поглед го надминаа оригиналот. (y)
     
  9. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Каде ја гледавте серијава?
    На вообичаените страни е отстранета поради копирајт,ја најдов на efilmovi.info ама многу е лоша снимката.
    Англиски,српски,бугарски превод,ако има некаде,споделете.
    А прејака е,знам пред некој ден заврши,и како што видов според сликите имаше среќен крај,за разлика од ОС.
     
  10. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Еве овде можите да ја гледате со превод и одлична снимка.. Фалат уште последните епизоди но сигурно ќе ги објават наскоро :)

    http://medcezirsaprevodom.weebly.com/medcezir.html
     
    На Mahidevranfan и Marossa им се допаѓа ова.
  11. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Алал да ти е,јас вчера на movtex гледав,ама на твојов линк снимката е ептен HD.Ти благодарам :*
    Штета што не сме ја гледале во исто време,ќе си коментирам на темава сама,бидејќи не можам без тоа :D
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Нема на што :hug: Јас чекам да ги догледам уште последните епизоди и потоа стартувам да ја гледам одново :wasntme: Традиција ми стана сите серии што ми се омилени да ги гледам уште по еднаш така да пак ќе си се дружиме во темата ;)
     
  13. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Е ова веќе ми се допаѓа :D
    Огромен фан сум на Округот Оринџ,стопати ми е изгледана и прилично сум сигурна дека и оваа нема да ме разочара.
    А на Јаман не можам да му се изнагледам,толку е прекрасен :D
     
  14. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Одамна ја гледав OC не ја ни паметам, планирам да почнам да ја гледам после Медчезир да видам дали има сличности но колку што се сеќавам мислам дека многу малце искористиле од нејзината содржина.
    Турците ја обработиле многу подобри и побрзи дејства, а актерксата екипа е за максимална пофалба.. Чатај е совршенство :inlove: Момчето од соништата на секоја девојка :smirk: Кога зпаочнав да ја гледам малку бев скептична за Серенај во улогата на Мира но потоа се покажа одлично, не можам да поверувам каква хемија имаат со Чатај.. за момент забораваш дека гледаш серија си мислиш дека е реален живот :rofl:
    Инаку мене омилен ми е ликот на Селим - Бариш Фалај, човекот може да е постар ама е згоден упм. :clap:

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Marossa му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mahidevranfan

    Mahidevranfan Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    2.063
    Пол:
    Женски
    Се приклучувам и јас :D

    Ми ја изнафалија серијава, башка Чагатај глуми ]:) :rock:

    сеуште ја гледам првата епизода :lol:
     
    Последна измена: 19 јуни 2015
  16. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Ја гледам оваа серија уште од поодамна. Многу е добра. Ја гледам онлајн, на balkanje.com ,со српски превод, а и сликата таму е со врвен квалитет. Секоја недела ставаат по една епизода. Стигната сум до 70 епизода. :) Ми се допаѓа тоа што серијата не е како класичните турски, со една иста содржина, односно ефтино направени. Во оваа серија често се случува некој настан интересен, а актерите знаат тоа убаво да го изнесат и одглумат и далеку од тоа дека серијата е аматерска. Не гледам обично турски серии, но оваа не ја пропуштам. :)
    Убава, интересна, урбана и модерна серија за животот на неколку богати семејства, а наспроти нив и сиромашните. Но некако пробуваат да ги избалансираат класовите разлики и да функционираат како едно.
    medcezir-47.-bölüm-2.jpg 1979996_863115733765962_5599985213653337255_o.jpg 1939678_734115083332695_8725690846113474061_o.jpg
     
    На MayDiamonds, Marossa и Mahidevranfan им се допаѓа ова.
  17. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Изгледав 27 епизоди и мислам редно е да пишам првобитни впечатоци и да направам една општа споредба :D
    Навистина заличува на Округот Оринџ,и ликовите се слично доловени и дел од случувањата.Е сега,Турците имаат поинтересно дејствие и многу поголем талент да го опишат карактерот како и да ја покажат емотивноста.

    За Чатагај се знае дека е презгоден и се по ред,ама ликот на Јаман воопшто не ми се допаѓа.Мислам дека и Рајан не го преферирав.И двајцата се многу насилни и агресивни,а истовремено наивни,не слушаат,ете прави дивјаци.Јаман на почетокот ми стоеше многу мирен,ама често избувнува и не слуша никого,а кога станува збор за искажување чувства,тогаш е крајно затворен и повлечен.
    Од друга страна,Мерт ми е срце најубаво и еден од омилените ликови.Толку е енергичен,душата да ти се осветли само што го гледам.Исто и Сет беше таков и затоа го обожавав :D

    За Мира бев многу скептична,бидејќи не ја познавам Серенаја,ама ми имаше ужасно антипатична фаца.Ме изненади пријатно и не знам дали е до мене,ама многу ми личи на Серена ВандерВудсен од Озборувачка,иста фризура,исти погледи и фацијални изрази,само што Мира е многу поведра и посимпатична.Со Јаман уште не ги привикнувам,со Оркун дефинитивно повеќе ми одговараше,ама можно е да си го променам мислењето во иднина.

    Најомилен лик ми е Селим.Мислам дека не треба да се објаснува зошто,настрана што иако е постар,е прилично згоден,тој е толку ведар и мудар,млад во душата,а со искусен мозок.
    Мерт личи на него :D Неговата хемија со Ендер е неверојатна.Од толку серии што имам поминато и разни видови на бракови и врски што имам сретнато,нивното е нешто единствено и мислам потајно секој би посакувал да биде како нив,онаа вистинската љубов баш е прикажана како што треба.

    Исто така мора да ја пофалам модата во серијата,Мира ми се облекува совршено со многу посебен стил,а и Ејлул е интересна.И неа ја заборавив,со Мерт се савршени пар :D

    Мислам дека е доста сега засега,ама секогаш може да ми се промени мислењето,уште бајаги епизоди има.
     
    На MayDiamonds му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Се преплакав на крајот од 1 сезона и почетокот на 2ра.Епа стварно не е фер,не дај боже да ти се допадне некој лик...