1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mexican taco

Дискусија во 'Рецепти' започната од blondini, 22 јуни 2011.

 1. blondini

  blondini Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  10
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330

  Имаш се готово да се купи. Тортиљи имаш во сите маркети а најубави се во Кам маркет околу 80 ден мислам дека беа. Тако сос, сос за тортиљи и што ли уште не имаш во Тинекс.
  Еден мој рецепт за филот внатре - ситно исецкано на коцки свинско месо пропржено со лукче во маслиново масло или зејтин, на коцки исецкан патлиџан, краставица, луто пиперче, пченка и сето тоа го мешам и зачинувам со готов лут сос кој го земам од Тинекс.
   
 3. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
  Такото( тортиљите) ги купуваме готови, а во филот ставам: лист марула,испрежено пилешко месо( мало парче) пресечен домат, чили сос (1 кафена лажица) , кисела павлака( 1 кафена лажица) тоа е се :)
   
  На joy1 и LivingGlam им се допаѓа ова.
 4. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  165
  Пол:
  Женски
  Обожавам мексиканска храна, понеделник трчам до кам да си купам тортиљи! Како не сум знаела досега дека има :o
   
 5. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.777
  Допаѓања:
  22.414
  Пол:
  Женски
  А за малку помрзливите и неталентираните каде има да се јаде готова, т.е во кој од рестораниве има најубав тако! ЈАс знам само за мексикански ресторан, можеби има и на др место знае ли некој????
   
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.008
  Пол:
  Женски
  Состојки

  1 супена лажица растително масло
  1 кромид, исечкан на коцки
  1 зелена или црвена пиперка, исечкана на коцки
  ½ до 1 чили пиперче
  ½ мала лажица мелен ким
  ½ мала лажица коријандер
  ½ чешне лук, здробен
  малку сол, бибер и шеќер
  лименка домати од 400 гр (или пире од домати)

  Подготовка

  Маслото ставете го во тава и загрејте го на слаб оган. Додадете ги кромидот и пиперката. Пропржете ги со постојано мешање, додека да омекнат. Ситно насечкајте го чили пиперчето и заедно со кимот, коријандерот и лукот додадете ги во тавата. Пржете уште околу две до три минути со постојано мешање.

  Во претходната смеса додадете малку сол, бибер, шеќер и лименката домати заедно со сокот (или пире од домати). Варете уште пет до шест минути (додека смесата не згусне) на тивок оган. Во зависност од вашиот вкусот, можете да додадете повеќе зачини.