1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mi - паметни телефони (Xiaomi)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Eva22, 5 јуни 2018.

?

Дали Xiaomi Mi заслужува да е пред Huawei?

  1. Да

    87 глас(а)
    69,0%
  2. Не

    34 глас(а)
    27,0%
  3. Никогаш нема тоа да се случи

    5 глас(а)
    4,0%
  1. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.617
    Допаѓања:
    36.927
    Пол:
    Машки
    И тие се толку, околу 16-17тина илјади. Подобра опција се.
     
    На Anie93 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Auto rotate screen не ми функционира. Redmi note 11s. Се можно пробав . Месинџер гледам ми недостасуваат разговори по редослед и кога враќам назад разговор не сака да враќа како да нема претходни разговори.
    Искрено разочарана сум од телефонов. Никако да се навикнам.|(ќе си се вратам на јаболкото пак.
    Се е апдејтирано.
     
  3. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.815
    Допаѓања:
    12.228
    Пол:
    Женски
    А баш го мислев, погоре го спомнавме..
     
  4. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    724
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Меѓу note 11 и note11s кој е подобар, јас го земав 11 а 11s беше дури и поевтин намален во Сетек, видов дека 11 има 13mp камера , а 11s 16mp, a мене повеќе ми беше и за камерата , огромна ли е разликата или ?
    Инаку и јас сум презадоволна од ноте11 има одлична камера батерија дизајн, особено што не е голем телефонот најмногу за тоа го земав и не е тежок воопшто, бидејќи не сум љубител на големи екрани.
    За 11s не бев сигурна бидејќи читав дека имале некој проблем со трепкање на екранот , auto screen rotate ..
     
    Последна измена: 18 март 2023
  5. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.176
    Пол:
    Машки
    Супер е телефонот, како што имам кажано Redmi Note 11 е одличен и во една ипол година користење презадовлен сум, средна големина, лесен, функционален, брз, редовни MIUI updates стигаат итн..
    Разликата со Redmi Note 11S е тоа што е истиот телефон само различен chipset, gpu, cpu, доаѓа 6gb ram и задната камера е 108mp со 16 предна а кај Redmi Note 11 e 50 со 13. Ама и да нема никаква разлика, истиот е сензор само овај има повеќе мегапиксели. Xiaomi е врвен бренд, моментално е на 2ро место на светската листа.
     
    На buba4e89 и swwetyyy им се допаѓа ова.
  6. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    724
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    И јас сум многу задоволна, бидејќи и претходно бев на тој бренд затоа и по втор пат се одлучив пак за нив.
    Бидејќи читав многу се жалат од оваа серија , но напротив јас го имам истото мислење како твоето , одличен е навистина.
    Јас си го земав од Телеком , никогаш не сум купувала од други место ниту Сетек , Нептун , е сега дали има разлика во квалитетот навистина незнам зошто толку се жалат дека им кочи , се гаси, сензорот за фингерпринт не им работи , не им стигаат навреме известувањата.
    Готова бев да земам од Сетек но ете се предомислив бидејќи за многу мала разлика во цената, подобро да си земам од Телеком.
    Дали е можно да имаат некој лоши примероци во Сетек Нептун и другите салони што се ?
     
  7. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.176
    Пол:
    Машки
    Со здравје да се користи, одличен избор, јас сум презадоволен од Redmi Note 11 како што реков.
    Јас веќе 7години користам исклучиво
    Xiaomi, до сега задоволен, особено сега со Redmi Note 11 и наредно кога ќе земам пак телефон сигурно ќе биде Xiaomi зошто за цената се добива екслузивно супер и одличен телефон за разлика од конкуренцијата пример Samsung кој има повисока или иста цена а нуди помали или послаби можности и перфоманси.

    За Сетек, Нептун, Анхоч а во последно и РиверСофт не би требало да има никаква разлика, особено за Нептун и Сетек. Еве мојов Xiaomi Redmi Note 11 го земав од Нептун по неколку дена од кога го лансираа на македонскиот пазар скоро најнов модел беше на нашиов и на светскиот пазар кога го земав, телефонот кинезите го лансираа на 26 јануари а кај нас стаса средината на февруари и јас тогаш го земав, еве скоро година ипол користење без никаков проблем, баг или нешто друго. Од Сетек имам земено лаптоп Asus и Samsung телефон си зема сестра ми, во овие 2-3 месеци користење нема никаков проблем, исто и телевизор Vivax скоро 3 години никаков проблем. Нептун е сериозен трговец, дел од албанска групација Бaлфингруп која го изгради и East Gate Mall & Living и City Mall во Скопје. И Сетек е голем трговец, мислам 30години се занимаваат во оваа област итн.. Имам слушано од Ледиком дека се жалат особено од сервисот па и од новите телефони ама колку е веродостојно тоа не знам.
     
    На swwetyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.617
    Допаѓања:
    36.927
    Пол:
    Машки
    За ова мора само да те поправам, не е истиот сензор.
    Redmi Note 11ѕ го има сензорот од 11 про, кој е далеку подобар од обичната 11, поголем, и затоа камерата назад е издадена.

    11s е микс помеѓу обичната 11 и 11 про.
    Изгледа како 11, куќиште, димензии и го има истиот дисплеј.
    Од друга страна ги има спецификациите од 11 про и камерата. (без ултра широката)
    Подобар избор е од 11, полош од 11 про.
     
    На swwetyyy и quattro им се допаѓа ова.
  9. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    724
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Да, има разлика во камерите но не ептен огромна, генерално и 11и 11s и 11pro може да се направат супер слики за социјалните мрежи , но воопшто не може да се споредува со samsung galaxy сериите и apple, без разлика што пишува дека имаат исти MP камери.
     
  10. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.617
    Допаѓања:
    36.927
    Пол:
    Машки
    Воопшто не се исти и разликата е евидентна.
    Обичната 11ка користи Samsung S5KJN1 sensor.

    Додека 11 Про користи 108MP Samsung ISOCELL HM2 1/1 сензор, кој е многу подобар.

    Од Самсунг А - серијата, единствено подобар од него е A52s кој иако користи постар Samsung ISOCELL GW1 сензор, има вградено OIS (11 Pro нема), кој се покажа многу добро оптимизиран. Истиот сензор го користи и Редми Ноте 10 Про (без OIS).

    Samsung A52S е најдобриот телефон за камера, сеуште, во таа класа. А и ќе продолжи да биде оти А54 е исто утка, плус огромна цена.
    Redmi Note 12 Pro+ е интересен уред.

    А од Samsung S серијата и од Iphone секако нема да биде подобар кога овие телефони коштаат по 1000 еур, а Redmi кошта 200-300 еур и е буџет телефонче.
    Различна класа се. Споредувај ги тие со Xiaomi 13/Pro/12 Ultra

    Едит: Еве споредба

     
    Последна измена: 20 март 2023
    На tambelina и swwetyyy им се допаѓа ова.
  11. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    724
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Redmi Note 12 pro+ ќе го има ли кај нас?
     
  12. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.617
    Допаѓања:
    36.927
    Пол:
    Машки
    Го има веќе во Мобеликс, ама соленка е цената.
     
    На swwetyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  13. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.176
    Пол:
    Машки
    Се што е лансирано за Европскиот пазар го има и кај нас, особено источно европскиот кој е клучен за кинезите.
     
    На swwetyyy му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Сакам да го земам за татко ми 11s - овде го има за 200€ нов.
    Мислиш ќе е соодветен?
     
  15. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.617
    Допаѓања:
    36.927
    Пол:
    Машки
    Да. Мада јас би те советувал да разгледаш по огласниците, Реклама5, Пазар3. Има доста луѓе што го земаат тој телефон на договор од оператор и го продаваат воопшто не користен, па дури и за поевтина цена, со 2 год гаранција.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ivanamackica

    ivanamackica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2018
    Пораки:
    719
    Допаѓања:
    1.039
    Пол:
    Женски
    Се двоумам помеѓу:
    Xiaomi Redmi Note 11 (4g/128gb) android 12 или
    Xiaomi Redmi Note 12 (4g/128gb) android 13. Гледам за овој 11 добри коментари сте пишале дека сте задоволни, а овој 12 е нов. Инаку сакав да купам Samsung A13 ама гледам го нема нешто баш на залиха. Евентуално А14 ама не ми фати око искрено, затоа се одлучив за Xiaomi. Се мислев и за Note10 и Note11s ама гледам дека имаат android 11 и ништо од нив. Мислење?(waiting)
     
  17. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    724
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    Јас имам Redmi Note 11 и сум повеќе од задоволна, за тие пари камерата е подложна, 100% се полни за час и 10 мин, ми трае по два три дена бавно се троши,ми се допаѓа што телефонот не е огромен и воопшто не тежи , 6.43 инчен екран.
    Дизајнот е елегантен , така да од мене имаш топла препорака, може да го земеш и 11S , ама за таа цени не вреди , мада мислам дека на попуст е околу 14 15 илјади, но за тој модел имаше лоши искуства така да незнам .
    Зависи до која цена сакаш , ако ти е до кај 18 19 илјади тогаш можеш да го земеш Redmi Note 12 pro, а меѓу 11 и 12, мислам дека и двата ти се супер избор нема да згрешиш, супер се камерите, ама кога веќе излезе новиот модел можеш и него.
     
    Последна измена: 14 април 2023
    На ivanamackica му/ѝ се допаѓа ова.
  18. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.277
    Допаѓања:
    5.176
    Пол:
    Машки
    Јас имам Redmi Note 11, повеќе пати имам пишано, телефонот е одличен, презадоволен сум. Xiaomi е врвен бренд со докажан квалитет, втор бренд во светот, го делат местото со Apple во зависност како им оди продажбата по квартали. За разлика од Самсунг каде 40% од цената само го плаќаш името, ќе добиеш многу помалце придобивки од перфомантен аспект. Редми Ноте 11 е брз, со одлична камера и престигнуваат редовни апдејти за MIUI. Редми Ноте 12 е нов на пазарот, сличен со перфоманси како Редми Ноте 11. И двата се одлични, Редми Ноте 12 е нов и моментално е на акција и мислам дека уште денеска трае и да сум јас ќе го земам него бидејќи е нов во понудата. Јас сакав да го земам ама на една година не ми се меува телефон а и супер е 11кавапрезадоволен, в година кога ќе го лансираат Редми Ноте 13 можеби ќе земам.Технички карактеристики на двата модели имаш на Gsmarena.
     
    Последна измена: 14 април 2023
    На ivanamackica и swwetyyy им се допаѓа ова.
  19. Gornn

    Gornn Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    1.440
    Јас имав RedMi Note 10 и имав фабрички проблем со микрофонот, го однесов на сервис, демек го направија ама пак имаше проблем и ништо, оттогаш се префрлив на Самсунг. Искрено мислам дека Mi е 10 класи подобар од Huawei. Mi е луксузна верзија на кинески телефони, за разлика од Huawei кои се сресна класа. Или пак, кај нас стогаат најлитите модели од Huawei. :D
     
  20. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    724
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    @Billy Idol за возрасен човек 50 години , Samsung galaxy a14 или Redmi Note 12 ?
    Кој е подобар, инаку до кај таа цена сака 250-300 евра максимум .
    Тој генерално повеќе сака добра камера и меморија .
    Јас реков Redmi бидејќи има и повеќе меморија и 33W полнач и поубав дизајн,подобра камера , но пак ти знаеш најдобро