1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Mi - паметни телефони (Xiaomi)

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Eva22, 5 јуни 2018.

?

Дали Xiaomi Mi заслужува да е пред Huawei?

  1. Да

    87 глас(а)
    69,0%
  2. Не

    34 глас(а)
    27,0%
  3. Никогаш нема тоа да се случи

    5 глас(а)
    4,0%
  1. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.680
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    До 20000ден
     
  2. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Нов најдобро Mi Note 10 lite, послаба камера од него има A71, ама сепак солидна.

    На старо: Mi Note 10 со 108 MP камерата ако го најдеш до тој буџет е најдобар избор евер. Нов е околу 24к. Или Samsung S10 на старо за некоја илјадарка над 20к може да се најде.
     
    На ЕденЧлен и Justicija им се допаѓа ова.
  3. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.275
    Допаѓања:
    5.170
    Пол:
    Машки
    Користам Редми 5 две години. Задоволен шо само сега не ми стасува меморија. Треба да земам нов, па се двоумам. Во игра е Редми 9 и причекувам да пуштат low budget телефон од Самсунг, ама по се изгледа ќе биде Самсунг а02s или А12 . Редми9 веќе мие виден, скоро ист интерфејс, функции и сл. како 5кава со последен упдејт.
    Имам и еден проблем, кога ќе пуштам интернет или стигна нотификации од апликациите, телефонот почнува да закочува некоја секунда
     
  4. quattro

    quattro Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2020
    Пораки:
    2.275
    Допаѓања:
    5.170
    Пол:
    Машки
    Xiaomi ќе отвори фабрика за производство во Турција.
     
    На Billy Idol и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  5. tripl6

    tripl6 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2019
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    200
    Пол:
    Машки
  6. st2007

    st2007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2014
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    797
    Пол:
    Женски
    Дали го има некој xiaomi redmi note 10 pro да сподели искуство? Дали е подобар од Самсунг А52?
     
  7. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    а52 e 2500ден поскап, ама ако тргнеме цена вака е:

    А52 е со пластика позади, помалце херци и евтин диплеј, послаб чипсет, нема инфраред, послаб проксимите сензор (виртуал), послаба батерија, поспоро полнење, послаб звучник, нема посебен слот за сд картица, послаба камера, постар ufs 2.1.

    Подобар е во селфи камера, ип67 и најбитното, има ОИС. И секако, софтверот. MIUI е по баговит, а и не е обожуван многу. Сепак тоа е индивидуално.
     
    На st2007 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Aerodromka

    Aerodromka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2014
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    117
    Jas go imam Not 10 pro.Vrv e.Prezadovolna sum.Za tie pari ekstra.Samsungot e poskap
     
    На st2007 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Може ли совет? Планирам да купам смартфон кој главно ќе ми треба за видеа и слики (аудиото е особено важно). Е сега, гледам дека има доста избор од Xiaomi, кажувајте кој е најдобар за таа намена.
     
    На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Xiaomi redmi note 10 pro. И не е скап, а прејаки перформанси има за тоа што ти треба. Па дури и за навечер комотно ѕвезди може да сликаш со долга експозиција. Овој ми е избор број 1 во однос на тоа што добиваш за цената.

    https://www.google.com/amp/s/m.gsmarena.com/xiaomi_redmi_note_10_pro-ampp-10662.php
     
    На st2007 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    :*:
    Фала ти! :D
     
    На DiCaprio му/ѝ се допаѓа ова.
  12. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Јас после години Самсунг телефони решив да земам Xiaomi mi 10Pro 5G. Искрено, одвај чекам да го отплатам да се вратам на Самсунг. Ме излажа 108mp камерата и навистина е добра, батерија држи цел ден без полнење ама сепак се гледа дека не е Flagship, се осеќа дека е LCD а не Amoled ekran, нема заштита од допир при телефонирање па не дај боже да го допреш со образ одма се активира итн..
     
  13. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Mi 10 pro 5G има Амолед екран и тоа Super Amoled 90 Hrz со 500 nits од Самсунг.
    Да не мислиш на Mi 10T Pro? Ама тој не е флегшип телефон.

    Инаку тоа е најголемата болест кај Шаоми што софтверски си имаат багови и никако да го решат. Еден од нив е и овој со сензорот...
    High - end Xiaomi уред не се исплати да се купува. Само до кај 350-400 еур макс. Над тоа не се конкуренти.
     
    На tripl6 и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  14. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Не не 5Г е.
     

    Прикачени фајлови:

  15. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    Не е до 5G, туку до Т. Mi10T Pro е скроз различен модел од Ми10 Pro кој е флегшип.
    Овој ти е во рангот на S20 FE, A72, кои се пластични позади... 450 eur е. А ти го споредуваш со флегшип уред од 1000 еур. Секако нема да е ист.
    Колку пари, толку музика рекле старите.
     
    На DiCaprio, nena2010 и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  16. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Знам се заебав, ај кај да е ќе земам Самсунг пак. Овој нека стои по дома. Имам и Самсунг S8 и А51..
     
  17. Billy Idol

    Billy Idol Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 септември 2018
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    36.818
    Пол:
    Машки
    И Самсунг да земиш за тие пари, ист ќе е, дури и полош. Ете го А72... Ужас. Пластика. Камера 3 пати полоша од оваа. Разлика во брзината небо и земја е. Мултитаскинг со 720g во 2021 е незамисливо. А што пак по 2 години?
    Амолед екран има, ама што дека има? Споредба со S10 кој е 3 години скоро стар модел е небо и земја.
    S20 FE може е малку подобар избор, иако е година и пол стар модел. Значи сметај уште 1 година и нема поддршка софтверска.

    Што сакаш земи до таа цена, сите ќе имаат маани. За тебе да ти направат уред за 400-450 еур треба да скратат некаде, на нешто. И сега, или ќе скратат на камера, или нa процесор, на екран како во случајов што имаш ЛЦД наместо Амолед. Значи нешто ќе фали, нема да е совршено.
    Ако сакаш совршено, земај на старо Флегшип уред од минатата година.
    Ама и тој ќе си има маани. На старо, користен, батеријата видно ослабена после 1 година, гаранција може немаш, или имаш уште нецела година. Софтверска поддршка ќе имаш уште една година...
    Еве земи ги S9-ките на Самсунг, 3 години стари, веќе до 150 евра дојдоа на старо и се подобри од се што се продава ново за таа цена.
    Ама, немаат софтверска поддршка, нема нов андроид. Батеријата ужас Нема 120 херци освежување на екран. Итн. Итн.

    Цел пакет ако сакаш, ништо да не му фали на телефонот, да е најдоброто нешто на пазарот, ќе си платиш 1000 еур. И после 6 месеци, ќе излезе нов телефон, подобар од него, со понови работи, и пак нешто ќе му фали на твојот.

    Денес не вреди да фрлаш пари за телефон, кој секако по 2-3 години користење ти е за в канта.
     
    На Gi.ir.ll192 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. nena2010

    nena2010 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 декември 2010
    Пораки:
    15.285
    Допаѓања:
    101.277
    Пол:
    Женски
    Ако земам ќе земам скап не евтин. Најверојатно Самуснг флагшип.. Овој го земав онака карантинско купување од досада. Знаеш кога немаш што да правиш.. Е тоа. А инаку ќе видиме што ќе се понуди понатаму.
     
    На Billy Idol му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DiCaprio

    DiCaprio Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2019
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.970
    Пол:
    Машки
    Xiaomi redmi mi 10t pro и Xiaomi redmi mi 10 pro и Xiaomi redmi note 10 pro се три различни телефони со различни карактеристики.
    Јас конкретно зборувам за последниот, Xiaomi redmi note 10 pro, тој со "note" во името и затоа ставив и линк да не дојде до забуни, пошто се слични во имињата и збунуваат понекад. И тој е некаде 300 евра.

    Е сега има и Xiaomi redmi mi 11 ultra, 1200 евра е, и толку скап телефон за xiaomi значи дека има ненормално јаки карактеристики.

    Ама според мене Xiaomi redmi note 10 pro е доста солиден.
     
    На Aerodromka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Peanut Butter

    Peanut Butter Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    1.929
    Допаѓања:
    17.497
    Пол:
    Женски
    Коментар за IPhone 12 mini?