1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

My mad fat diary [2013]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Hipster, 15 јуни 2013.

  1. icona.pop

    icona.pop Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    27
    Серијава е многу добра и морам да кажам поучна бидејќи многу од тинејџерите денес имаат слични проблеми како Реј. АМА, серијава покажува друга малку нереална слика. Сакам да кажам дека, како прво, девојче како Рејчел никогаш нема да најде ни момче како Фин ни такво друштво. Друго, баш такво девојче или ќе се мотивира да ослабе или ќе остане таква каква што е.
    Сепак серијава покажува и добра слика за тоа дека телото е твое сакал-неќел во него си цел живот и твое е да го сакаш. Советите на Кестер беа премногу добри на начинот на кој те тераат да размислуваш.
    Во глобала серијава е феноменална бидејќи не е типична тин серија туку целта е да покаже друга страна од тинејџерскиот свет.
    И ај нека има 3та сезона! ;(
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Аххххх..... значи како попалена тинејџерка сум кога ќе се појави овој Фин на екран, ама ај иди помогни се да не се осечаш така.
    Ептен убаво заврши сезонава, ептен, ми се наполни срцево.
    Се надевам дека ќе извадат уште една сезона, ма да до догодина ова време ќе заборавам што сме гледале, мора да ги намалат паузите, или да го зголемат бројот на епизодите, нема друго.

    Не се согласувам со поголемиот дел од коментарите што ги прочитав дека била нереалистична и дека не требала така да заврши, кога очигледно е дека и двајцата се сакаат премногу и логичен ми беше овој крај на серијата. Понелогично ќе беше Фин да останеше таму каде што беше и никогаш да не се појавеше и сосема беше реално тоа што се смири со мајка и како што требаше одамна.
    Малку настаните со Клои ми беа непотребни, многу непотребна драма имаше собрано за неа оваа сезона, ама неа никад памет не и доаѓа така да ќе ги гледаме многу нејзините глупости.
    Можеби не требаа сите баш проблеми да ги решат баш во последната епизода, ама тоа е што е, сепак е серија :D
    Одвај чекам да видам што ќе има во трета сезона, абре мора да има и точка.
    Не за друго, море уште погол Фин да го покажат, што е ова, само рамења се гледаат :D :D
    [​IMG]
    ахххх.... :mm: ^_^
     
    На Valerin му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Преубава серија. Сакам и трет дел дури. :)
    Во одредени делови ме потсети на ''Skins'' Големо браво до режисерите за моќните сцени кои се одлика на реалниот живот.
     
    На the.vampire.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Јухууууу, ќе има и трета, иаку се мислев дека нема да има зашто многу долго време ништо не се зборуваше за серијава.
    http://www.independent.co.uk/arts-e...n-for-third-series-on-e4-in-2015-9884392.html

    Веројатно зимава во 2015 ќе не израдуваат.

    П.С се шушкаше доста дека ќе снимаат американска верија на серијава, се надевам дека тоа нема да се случи зашто мислам дека секоја друга серија би била само ефтина копија. Посебно ако е холивудизирана па....
     
    На mileystar, kate89, Waka-waka и 2 други им се допаѓа ова.
  5. the.vampire.girl

    the.vampire.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2012
    Пораки:
    879
    Допаѓања:
    1.490
    Пол:
    Женски
    Третава сезона ќе биде и последна, само што почнува да се снима. Ќе се прикажува летово.
    Баш ми е жал што ќе е последна, баш е уникатна тинејџерска серија, доста ми се разликува од другите.
    И мене ме потсетува на Skins, ама сепак има многу разлики..

    [​IMG]
    Буквално сум ваква кога ќе го видам.
     
    На Hipster, mileystar, Mrs.Cuper и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271

    Зезаш? Ќе има уште една сезона?

    You made my day! :nod: (y)
     
    На the.vampire.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Трејлерот за 3 сезона :inlove:
    Првпат го гледам иако бил објавен пред недела дена. :D

    Се чека 22 јуни!
    Ама едвај чекам. :D

     
    На Marossa, mileystar и Valerin им се допаѓа ова.
  8. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Аа Фин си ја пораснал косата,а поубав е со кратка :D
    Јас само него го гледам :D

    Едвај чекам!!
     
  9. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Новата епизода беше добра,но не ми остави некој голем впечаток.Арчи ми беше многу смешен во продавницата. :D Фин е срцка како и секогаш.Преслатки беа кога си кажаа „Те Сакам“. :inlove: Реј е во комплицирана ситација,мислам дека таа е исплашена дека таму како порано ке биде осамена.
    Крајов ме збуни малце и не ми беше многу добар,ама ке видиме натаму како ке биде. :)
     
  10. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Не можам да најдам торент за новата епизода,ако најдете пратете ми линк. :)
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.795
    Допаѓања:
    65.512
    Пол:
    Женски
    Заврши.;(
    Јас не видов дека е ова последната епизода, дури кога почнаа да се пакуваат работите проверив.
    Па, крајот е сосема солиден, не дека можеше некако поинаку да заврши, ама добро. Жал ми е што не останаа заедно со Фин, ама ете, оставија простор за во иднина. Можеби некогаш...
    Кога сакаше да се самоубие ептен се изнервирав, ама среќа се опамети.
    Ми се допаѓа што е толку отворена содржината, да можат и другите тинејџери да научат нешто, па и да се преиспитаат заедно со неа.
    Ќе ми фали серијава дефинитивно.
     
    На 41319, the.vampire.girl, Mishela и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. 41319

    41319 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Омилена серија, дефинитивно! Освен што е реална, ми се допаѓа и тоа што разработува тематика која е да речам 'табу' кај нас (mental illness, справувањето со тоа, одење на психијатри и сл.)
    Многу ми е криво што заврши, но сепак и покрај малиот број на епизоди успеа да допре до мене повеќе од било која серија што ја имам гледано во животот - а имам гледано многу!
    Ја препорачувам на секој
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Ги изгледав и првата и втората сезона во еден здив, прекрасна серија, само прочитав кај Рејнбоу во спојлер,
    солиден крај ама не останале заедно - и не очекував така, навивав за да бидат заедно...
    Единствената причина зошто гледав тинјеџерска серија (а, досега ми биле нешто видено и досадно) е тоа што тематиката во серијата е нешто посебно и различно. Животот им е претставен на тацна, а надворешниот изглед и не би требало да е пресуден, 1000ти доказ, само поучно доста, а и Фин е презгоден и пресладок, па не е ни чудо што на сите ни се допадна.
    Интересното е тоа што некој кој би ја имал секоја, се заљубува во некој како Рејчел, баш љубов. Затоа и ми се допадна, а и случајот со болницата, терапијата дава доза на различност и посебност, не како обична лимунатка со исти сцени и ликови. Секогаш нешто различно, а исто. Живост има серијава. Да не беше така 2 сезони немаше да ги изгледам за помалку од 2 дена.
    Ми остана уште 3та... само страв ми е да не се разочарам.
    И да, ќе направам пауза малку... избрзав вака, сѐ ми помина пребрзо, ќе ми недостасува. :yawn: