1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

N.E.R.D. - Pharrell Williams

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Trendafilka, 18 ноември 2010.

 1. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.598
  Pharrell Williams (роден 05.04.1973) заедно со Chad Hugo е основач на продукциското дуо The Neptunes, создавајќи поп, хип хоп и вистинска РнБ музика.

  Подоцна, заедно со нивниот другар од детството Shay Haley ќе ја основаат групата N.E.R.D (No one ever really dies).

  NERD имаат вкупно 4 албуми:
  2001–2002: In Search Of...
  2003–2004: Fly or Die
  2005–2009: Hiatus and Seeing Sounds
  2010–present: Nothing

  Pharrell како соло изведувач издаде само еден самостоен албум - In My Mind во 2006.

  Пред да го затупиме со секакви податоци и бројки, важно е да се знае дека Pharrell стои позади хитовите на голем број познати изведувачи, како Бритни, Мадона, Џеј Зи, Снуп Дог, Џастин Тимберлејк...

  Pharrell е виновникот за "Frontin'" (со Jay-Z), "Beautiful" (со Snoop Dogg), "Drop It Like It's Hot" (со Snoop Dogg), "Money Maker" (со Ludacris), "Give it to me" - Madonna ...

  За сите со истенчен вкус на хип хоп и Рнб музика, Фарел и неговиот бенд NERD се вистинско уживање и топло ги препорачувам нивните албуми и песни.
  Нивниот звук е светлосни години напред пред се' останато во индустријата, сосем различни од сите други.
  За мене Pharrell is a GOD! :D
  http://www.youtube.com/watch?v=ti9i4znbwtQ
  http://www.youtube.com/watch?v=PqX1SkYpNJQ
  http://www.youtube.com/watch?v=pioJUA75EhA
  http://www.youtube.com/watch?v=Orofay4VOck
   
  На Phyramide, tallyweijl и rossonerka им се допаѓа ова.
 2. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  Незнам зошто изгледа оти имам негде прочитано дека го сакаш човеков, ама онаа песната Hot n Fun ваљда беше, кога и да ја чујам на тебе ме потсеќа. Секогаш си помислувам, Ах на трендафилче човекот :D
   
 3. Sparks

  Sparks Популарен член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2010
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.194
  Респект до човеков, едно од најмоќните лица во музичката индустрија. Иако не го слушам, го почитувам затоа што не е како сите останати рапери кои што пеат само колку се ""заебани“, колку жени вртат на ден, и колку пари им е златната вилица :rofl: :rofl: :rofl:
   
 4. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.810
  Е овакви теми треба да се отвараат, а не за Јеца!

  Фарел од моментот кога дознав за него, од самите негови музички почетоци и како продуцент и како музичар, ми е фаворит. Нема што не ми се допаѓа кај него, комплетен ми е како личност а и како музичар. Својствен, оригинален, уникатен, во се, ама апсолутно во се што прави.
  Што и да тргне да направи се претвора во хит. Не за џабе со него соработуваат најкомерцијалните пејачи и пејачки болни по публицитет и секако популарност. Да не беше Фарел веројатно никогаш немаше да ја чујам Бритни и нејзе сличните како пејат. Ама тој кога ќе создаде нешто дури и Бритни можам да ја поднесам како пејачка.

  Сепак Фарел најмногу го почитувам кога е „дома“ - член на N.E.R.D. Болни се! Ма какви! Боли колку се добри. Експериментираат со звуците и создаваат музика како никој друг. Не знам што повеќе би кажала за нив....зборови се излишни, треба да се слушаат.
  Многумина нивни фанови не го сакаат нивниот последен албум, но јас едноставно обожавам да го слушам, а кога ќе ја чујам Anti Matter или Everyone Nose ми иде да експлодирам од играње и енергија ;)
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.598
  ^ Пирамид мој човек, оп - стоп, морам да се ородам со Пирамид, :D или во најмала рака да стапам во контакт со неа ;)
  Јас ја сакам everyones nose, ма ја обожувам и не ми е јасно како никој не се накани ниту да помисли да ги донесат во Македонија, кога веќе дојде ѕвезда од калибарот на Lenny Kravitz и ред други ...

  NERD се како од друга планета за мене, звукот им е тотално различен и уникатен, тоа ДА ;)

  Фарел е генијалец и баш ми е мило што имам истомисленици на темава ;)
  Иако повеќе има коментари за Јеца, јбг... живот :D
   
 6. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  Кога го видов насловот на темата, знаев дека Тренди ја има отворено :) Конечно и таа се реши да си отвори тема за нејзиниот омилен изведувач, иако на почеток ја нервираше тоа што има теми за сите пејачи одделно ;)

  Фарел Вилијамс го слушам одамна, не само песните кои му се вртат на МТВ, туку и оние што не се станати толку познати. Досега речиси се што имам слушнато од него, ми се допаѓа.

  http://www.youtube.com/watch?v=HlhORRFerKY
  http://www.youtube.com/watch?v=WOWvcawu ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=YDN6PhLZ ... re=related
   
 7. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.810
  Ги поименува на најправилен начин - баш така, како од друга планета ;)

  Туку еве сега ќе постирам некои клипови т.е. песни кои мене ми имаат оставено најголем впечаток и сум ги преслушувала илјадници пати.

  Со оваа првава песна (Lapdance) дознав за нив во далечната 99 или 2000 ако не се лажам. На времето кога имавме Вива плус на која даваа доста необични и не баш комерцијални песни. Ја гледав нецензурираната верзија на спотот во 10 претпладне и останав со зината уста :wasntme:
  http://www.youtube.com/watch?v=HiG0tcTraGA

  http://www.youtube.com/watch?v=mXC3h95PtDY

  http://www.youtube.com/watch?v=N2wqmGu1EY8

  оваа е створена за Фемина собиранка :lol:

  http://www.youtube.com/watch?v=YuwvI3x4iVM

  http://www.youtube.com/watch?v=YM-41D89rdc

  http://www.youtube.com/watch?v=bRGcDO-U8Nc

  Ете колку е талентиран човекот, знае да направи дури и балада, знае да испее за љубовта и да ве натера да поверувате дека е сосема сериозен. Јас сепак мислам дека во него се крие ужасно многу сарказам :)
   
 8. mila89

  mila89 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  876
  Пол:
  Женски
  Ги обожаваммм!!! значи нема песна која не им е хит,стварно се уникатни,нема никој како нив :l:
   
 9. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.477
  На wolf4e му/ѝ се допаѓа ова.
 10. faye

  faye Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  653
  Јас само да си се пофалам дека ги гледав во живо во прв ред пред 2 години во Загреб и да изразам желба дека сакам повторно во поскоро време... :mm:
   
 11. tallyweijl

  tallyweijl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2011
  Пораки:
  112
  Допаѓања:
  35
 12. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.481
  N.E.R.D.
  Најдобриот другар ме имаше запознаено со нив. Од почеток ми се виде музиката чудна, до сега нечуена и одбивав да слушам, ама како ми праќаше повеќе песни почна да ми се засвиѓува повеќе и повеќе.
  Ми се допаѓа комбинацијата на музички жанрови измешани во делото на еден бенд.
  Куп добри песни, Truth Or Dare е.. :x
  Lapdance, Provider, Rockastar, Tape you, Am I high од In search of...
  She Wants to move, Everybody nose, Spaz, Laugh about it итн..
   
 13. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.810
  Сефора срцево ми запре кога прочитав - ме запозна, веднаш си помислив дека си била искочена со дечките :D

  Туку знам дека нема да биде поврзано за нивната музика, ама погледнете ја куќата во која живее Фарел. Зарем би очекувале нешто - секојдневно? :)
  Јас се воодушевив. Луд е жими таквото на онаквото :D Слики од Keith Haring и слични кучиња и мечиња, ах! :inlove:

  http://whoznext.biz/index.php/2010/...miami-is-worth-14-million-check-out-the-pics/

  Ваква креативна и мрдната душа, не мора да се фали со златни ланци, и едноставно не може да има вообичаена куќа.
  Го сакам. Жими се - ГО САКАМ!
   
 14. SuperGirl8

  SuperGirl8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2014
  Пораки:
  202
  Допаѓања:
  205
  Пол:
  Женски