1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

New age caffe

Дискусија во 'Слободно време' започната од blueeparadise, 17 март 2012.

  1. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.463
    Допаѓања:
    22.807
    Пол:
    Женски
    Знам дека своевремено беше многу популарен кафичов, ама јас никогаш не сум била.
    Читајќи ве, не ни добив некоја желба. :D
    За Казабланка не знам, ама Кашмир има многу сличен концепт и е далеку посредено од ова што се пишува тука за Њу Ејџ.
    Башка преубав салеп имаат. Мх...
     
    На simoncelicius, Sanjichka007 и Valerin им се допаѓа ова.
  2. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Кафичов го открив, пред околу 2 години, 3 преку сила мада ни толку нема.
    Првпат кога влегов впечатокот ми беше ваууу неверојатно, но како зачестував, сфатив дека и не ми се допаѓа толку, и тоа исклучиво поради (не)чистотата која им е баш на нивоУ.
    Мислам аман, до толку ли бе да не може една крпа да се фрли по тоа дрвенаријата, или да се заплакнат тоа чашите чии оттисоци од кармин се приметливи!? :^)
    Се сеќавам еднаш лежевме со другариве, и забележав дека нешто шета по тоа перничињата, кога да светнам со телефонот, што ќе видам - лебарка! :tmi: Оттогаш па наваму избегнувам да одам во кафичов! Ем кафето не ми се свиѓа, ем хигиената е за никаде. Значи стварно фали една озбилна генералка за да повторно живне кафулево, и тоа очајно многу! :!:
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Morti27

    Morti27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    11
    ^ За жал, имаше. :(

    Не работи повеќе Казабланка а баш беше фино.
    Инаку у овој кафич не сум била никогаш а баш ми го збореше и објаснуваше една другарка и ми изгледа како совршено место за мене ама ова сега што го читам за нечистотијава некако ме предомислува... :?:
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  4. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    6.312
    Порано бев редовна овде и во Кашмир, ама во Њу Ејџ немам отидено година дена, од роденден на другарка и не ни планирам да одам баш поради горенаведените причини. Првпат ме донесе тука братучетка ми, пред добри 6-7 години и тогаш чинам, посредено беше. Мислам дека имаше и рипчиња во езерцето, лебеди, кокошки дури и други ѕверки. :D

    Овде ги доживеав и првите пијанства, дешавки, смеења, спремања за тестови ама некако не би да се навраќам. Како и да е, со убав концепт можеле многу повеќе да направат од местово. И персоналот можат да го средат малце. :)
    Како алтернатива, топло го препорачувам Кашмир, зиме особено ми годи кога седам и скоро секогаш нарачувам топло чоколадо.. сон им е :)
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271

    Jaс за жал па не ги начекав рипките, лебедите, а уште помалку другите ѕверки.
    Дури од тебе сега разбирам дека уопште постоело такво нешто што сега скоро па и да не можам да замислам да го има у Њу Ејџ пошто водата е толку матна што мириса непријатно, во придружба со дрвенаријата и мебелот.
    Што се однесува до персоналот, се сеќавам еднаш не обвинија дека сме имале обид да ја удавиме нивната мачка. :^) Е тука ми зовре и се испокарав на велико! Може немаше толку бурно да изреагирам, некој да не го впереше прстот кон мене за малтретирање животно, особено мачки за кои душа давам во буквална смисла на зборот! Башка таа бабата со дугачка бела коса ми е екстремно creepy, и понекад ми делува надувано. Зошто паметам еднаш кога бев со другари ни збореше некои неповрзани ствари околу тоа како се палело џоинт, додека ние ја гледавме бледо.
    Како и да е, остатокот од персоналот не е ништо бољи, (се чудам ако некогаш бил), другарка ми има кажано дека и неа ја обвиниле за шкртање по тоалети со спреј...
    И баш ради сите тие причини јас ретко одам таму. Никогаш немам ниту алкохол имам пробано, а уште помалку сум се начукала. Дури се чудам на оние кои го имаат направено тоа, веројатно го направиле на сопствена рака таму.
    Како и да е, ќе го проголтав сето ова се` само да беше чисто.. Ама не е. :|
    Нејсе, амбиентот е одличен, баш ми е по мерка, зошто кога влагаш се осеќаш буквално како да си во некоја прашума која претставува кратко бегство од реалноста, и тоа се до моментот додека не начекаш лебарка, е ондак тешко дека ќе се почувстуваш така. :rofl:

    Додека за кашмир, само најпофални зборови. Тоа кафето со локум е СОН! За топлото чоколадо не знам, бидејќи не сум го пробала ама кафето ми е баш по мерка.
    Амбиентот да не правиме муабет, исто така прекрасен. :nod:
     
    На blackwave, senza.parole и blueeparadise им се допаѓа ова.
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Првпат во Њу Ејџ бев пред неколку добри 15 години, кога таму идеа децата од средно уметничко и некој други, малку постари, но подеднакво интересни фацки. Тоа место што јас го памтам, со лебедот, со рипките, со цвеќињата не ни може да се споредува со вештерската јазбина во која е денес претворен кафичот! Погнасно место за искачање јас немам видено во живот, ви се чудам на храброста што сте се осмелиле да порачате нешто од таму.
    Врв беше кога пред околу една година, со другарка ми не спука некоја носталгија по младоста па решивме да идеме во Њу Ејџ. Влегуваме во дворот, црна темница насекаде а во кафичот трепка на неколку места некаква ептен слаба светлина. Окееееј, не се премислуваме, ај можда е некој перфоманс во прашање, цепаме даље, влегуваме внатре и имаме што да видиме- седат на свеќи пошто им ја изгасиле струјата... Си се свртевме, си излеговме, се помиривме со тоа дека минатите денови не може да се вратат, било наши, било на Њу Ејџ и отидовме во Кастм, ко луѓе да пиеме а притоа да не се грижиме дали ќе не гризне некој стаорец и дали ќе фатиме шуга, жолтица или болви.
     
    На КикиМаус, blackwave и Valerin им се допаѓа ова.
  7. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Боже, трауми имам од местово! Еднаш се зезнав да отидам и никад више! Луѓе, трештеше некоја африканска музика, племињата шо играат на неа околу оган. Несот беше со козјо млеко, дури заурден. Станав да идам до веце, внатре некој шкаф од на прабаба ми времето, со утепани бубачки и прст прашина на него, и замислете- врз тоа стоеше тоалетната. И ај шо ќе праам, "потклекнав" онака на шоља колку да извршам нужда, и оп - пајак ми виси на пајажина пред фаца. Келнерот малце, да ме извините вака, ама ко швркнат се понашаше, не послужи, седна да пуши наргиле и се смееше ло зелен со една цура. За смрдеата и хигиената не вреди да се дискутира. Worst hour in my life!
     
    На Nausicaa, veren и mims-89 им се допаѓа ова.
  8. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
    :envy::bug:(n)
     
  9. lostsoul

    lostsoul Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Eee sum bila pred 10 Tina godini bese prekrasno,epten opustena atmosvera, so kokoskite I macinjata okolu tebe.Mene licno epten mi ostavi vpecatok a ne znaev deka se uste raboti, bi sakala pak do pojdam u naredna prilika ama po ova sto se iznacitav bubacki,prasina,smrdea, Mmmm ke podrazmislam pred da pojdam :D Sepak zalno
     
  10. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Каде се наоѓа кафичов?
    Постои или не?
     
  11. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.359
    Допаѓања:
    83.824
    Пол:
    Женски
  12. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Толку многу ли е добар кафичов што дури и посебна тема има за него? :?::o
     
  13. Jean-Baptiste

    Jean-Baptiste Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2013
    Пораки:
    354
    Допаѓања:
    2.867
    Пол:
    Машки
    Нехигиена која ми пречеше ептен
     
  14. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.696
    Пол:
    Женски
    Сум била и искрено не ми се сфиѓа како место.Спикано е, преладно е запустено и секташко ми е.Бевме со другарки пред Н.Г и во затворениот дел имавме пуштено музика ама не многу гласна и пошто беше српско тие околу нас мислам дека ќе не убиеа.Таа вечер ако не фатев бронхопнеувмонија не знам кога.После тоа уште еднаш бев на 1ви Јануар бидејќи ништо живо не работеше.Моја нога од сега таму не стапнува.Ем шубе се чувствувам, мрачно сиво ладно ем се неуслужливи ем ми преседна кафето.
     
  15. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.716
    Во New age српско 8-| 8-| 8-| 8-| 8-|
    Да не си грешка?
    Мислам да не си била на друго место а да ти кажале дека е New age? :)

    Откако знам за себе местото било попрљаво од контејнер... Греота.
    Преубав локал а тотално запуштен.
    Баш би ме израдувало да чујам дека го земал нов газда и го средил

    Едит: некоја членка погоре ја спомна Казабланка
    Дефинирано најкул место што некогаш постоело во Скопје. И Ориент беше исто многу добар, искулиран локал
     
    Последна измена: 27 јуни 2018
    На LollySky и zhap4e им се допаѓа ова.
  16. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.640
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    Kaj se naoga kazablanka I orient do sega ne sum bila citajki gi vasite mislenja Sakam da otidam?
     
    На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
  17. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.716
    Не постојат повеќе
    Одамна се затворени
    Иначе кај АМСМ беа
     
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Леле трауми имам од местово ја. :tmi:
    Бев пред 4г некаде, сосем случајно, тек што почнав да искачам и да идам у средно, не ни знаев вакво место дека има. Тоа прљаво одвратно и гнасно, мислам погрд кафич немам видено досега, а од тогаш досега отидов у милион други.
    Читам пропаднал, логично, на таа нечистотија не знам кој би седел и би пиел уопште нешто од таму.
    А малку да вложеле во генералка може имаше потенцијал да е подобро место за седење. :tmi:
     
  19. mileystar

    mileystar Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    741
    Допаѓања:
    2.101
    Пол:
    Женски
    И мене ми е ептен кул местово,така пријатно и мирно.Другарка ми го препорача и неколку пати сме биле,омилени ми се тие коктелите а и газдарицата е многу фина.Има некој witchy стил искрено,и кога и да одам се си мислам ќе ми излезе некоја од тие fortune tellers хаха,па ќе летаме на некоја метла.Има ни се десено интересна случка исто.Отидовме една сабота и јас и другарката си пиеме,си разговараме,наеднаш дојде едно типче,високо и ни кажа неш,и ние му вративме,една тема,две тргна муабетот,филозофски теми се,па дојдоа и другите од неговото друштво,муабети колку ти душа сака,а прв пат ги гледаме.И не сакавме да си го кажеме идентитетот и лажевме дека сме од друг град,па и лажните имиња ни се слагаа,како да сме вежбале од претходно со другарката,циркузи,после се смеевме на тоа,пошто ств добра глума беше тоа ,како други личности да бевме,и после не ги видовме никогаш повеќе.Магично беше искрено.
     
    На LoneWolfGuy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Coco - L

    Coco - L Активен член

    Се зачлени на:
    23 август 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    252
    Пол:
    Женски
    Дали сеуште постои ова место ?
    Имам одено пред некои 5 години и не ми се допадна нешто многу. Ми мирисаше многу лошо а и некако не ми беше средено него како запустено.
     
    На Dream-Girl му/ѝ се допаѓа ова.