1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Nightwish (Најтвиш)

Дискусија во 'Групи и изведувачи' започната од Sunshine555, 11 мај 2011.

 1. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  68
  Најт Виш е симфониски метал бенд од Финска. Пејачка моментално е Анет Олзон,а порано беше Тарја Турунен. Ги слушате ли и кои ви се поубави песни? И која пејачка мислите дека е подобра Анет или Тарја? Јас лично ги слушам најомилена песна ми е Nemo прекрасна песна и мислам дека Тарја е милион пати подобра пејачка. Има целосно оформен глас, вистинска дарба, оригинална е и уникатна за разлика од Анет која постојано се труди да ја копира. Навистина Томас ме разочара кога ја исфрли Тарја поради тоа што таа не се дружела со нив многу туку повеќе сакала да биде со нејзиниот сопруг. Каде е тука професионалноста се прашувам?! На нивната официјална страна е напишано писмо во кое наводно се објаснува зошто Тарја е исфрлена и навистина писмото ме пренатажи,а и интервјуто со Тарја кога заплака. ;(
  http://www.youtube.com/watch?v=c9GxUZqyXwE
  http://www.youtube.com/watch?v=hTdhXxxWREo&feature=related
  http://www.youtube.com/watch?v=xoDzlUPjhdI&feature=related
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Касија и LUCERKA им се допаѓа ова.
 2. Arhangel-maniac

  Arhangel-maniac Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  124
  Night Wish (Најт Виш)

  Ех ме претрка, баш сакав да отворам група за нив :)
  Во врска со муабетот за Тарја и Анет, мене искрено многу ми е жал за Анет. Девојката е постојано под притисок и сите очекуваат да биде толку добра како Тарја, но не може. Сепак, една е Тарја :rock: Бендот како целина никогаш нема да биде ист без неа, ама тоа е. Инаку, знае некој зошто си отиде? Негде прочитав дека другите членови на бендот ја избркале, ама колку е точно не знам.
  Најдобра песна неможам да издвојам, ама овој концерт ми е ПРЕкрасен. Особено "I wish I had an angel"
  http://www.youtube.com/watch?v=c9GxUZqyXwE
   
 3. Doberman

  Doberman Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  519
 4. Wild.Child

  Wild.Child Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.573
  Допаѓања:
  6.695
  Го поправив насловот, слеано се пишува. :)

  Најтвиш ми се синоним за моќност. Имаат прекрасни текстови, исто како и музика. Гледано во целина, песните им се беспрекорни. Ги слушам често, не ми поминува денот без да си пуштам некоја нивна песна.
  Гледам дека сте коментирале за новата пејачка, Анет. Според мене, Анет е добра, но го нема оној печат кој го остави Тарја на почетокот. Одлични вокали се двете, ама на Тарја многу повеќе и прилега улогата на водечки вокал во еден симфоник метал бенд. Ја има онаа моќност во гласот, со оглед на тоа што е оперска пеачка пред се`. :) Но и Анет е далеку од лоша, многу ми се допаѓаат и песните од „Дарк пешн плеј“ со неа. :)
  Како песни повеќето сте ги ставиле предходно, па еве јас ќе издвојам неколку други:

  http://www.youtube.com/watch?v=CeAH0wdKK4g
  http://www.youtube.com/watch?v=xkrROlQV3fU
  http://www.youtube.com/watch?v=p6xaIPszwpo
  http://www.youtube.com/watch?v=1Gh9qbzA ... re=related
  http://www.youtube.com/watch?v=VYu2EnCG ... re=related
   
  На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  http://www.youtube.com/watch?v=C8mlc9zv5Ho

  Не ги слушам многу, НО песнава ја сакам премногу, и никогаш нема да ми се здосади! мх, уживам!
   
 6. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Мене оваа ми е најубава...
  http://www.youtube.com/watch?v=2PmPlSC-3o8
  Инаку мислам дека многу подобро ќе беше да се растуреа отколку што земаа друга пејачка. Според мене, Тарја беше онаа по кои беа и самите Најтвиш препознатливи. Без Тарја Најтвиш не е Најтвиш, а без Најтвиш Тарја не е Тарја. Мое мислење :) Ниту она ќе биде тоа што беше со Најтвиш, ниту пак тие ќе бидат истото што беа со неа. Некои работи одат во пакет... А и што би рекол Курт Кобејн - Подобро да изгориш отколку да избледиш. А мене Најтвиш ми избледеа, не се тоа тоа... :|
   
  На caroline.costa му/ѝ се допаѓа ова.
 7. PoisonGirl-Valo

  PoisonGirl-Valo Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  35
  Најтвиш беа најдобри се додека Тарја го напушти бендот,и дојде таа кокошката Анет многу ме нервира таа не знае ни да пее хаха Многу ми е мило што Тарја прави соло кариера,ама многу ми е криво што не е више у најтвиш
   
 8. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.811
  Стварно е катастрофа таа новата. Додуша, има одредени гласовни способности, ама не може ни да се спореди со Тарја. Бендот веќе не е симфониски метал со тој врапче-глас нејзин.
  Од старите со Тарја омилени ми се оваа:
  http://www.youtube.com/watch?v=WZMraAGlpwc (преработка на операта)
  http://www.youtube.com/watch?v=SO4LyKd- ... re=related
  А од новите со Анет оваа ми е убава, како приспивалка ми е:
  http://www.youtube.com/watch?v=xkrROlQV3fU
  И оваа е добра, посебно затоа што Анет слабо ја има тука :D
  http://www.youtube.com/watch?v=w-CwaQGMnJ4

  Патем.... не ве потсеќа Анет на наша Дани? :wasntme:
  [​IMG][​IMG]
   
  На PoisonGirl-Valo му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.585
  Ова е една од ретките групи кои ги имам послушано, а не ги сварив никогаш.
  Не ми се допаѓаа ниту со Тарја, а не ни знаев дека се сменила пејачката, дознав токму сега благодарение на темава.

  Вака музиката, т.е. звукот кој го прави бендот да кажеме дека пристојно ме бендисува, ама секогаш сум имала чувство дека текстот не е во координација со музиката.
  Музиката диктира едно темпо, оваа претходнава се распеала, се разгракала со некое друго темпо.
  Многу испомешано, напорно и троа налудничаво ми делуваат песните.
  Јас сум за помек, посекси и порафиниран звук. ;)

  Еве, оваа ме бендисува веројатно зашто нема од тоа пеењето. |(
  http://www.youtube.com/watch?v=oopBMLaIxQk
   
 10. Night.Wish

  Night.Wish Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  33
  Не сум ја приметила темава..ццц.
  Најтвиш ми се најнајнајомилениот бенд (се гледа и по никот :) ), многу ги сакааам!!
  Инаку мислам дека не може ни да се споредуваат Тарја со Анет, затоа што немаат никаква ни сличност ни ништо. Анет ме потсеќа на Аврил Лавињ, такво поп-рок пејаче, за разлика од Тарја која што е едноставно прекрасна во се, почнувајќи од гласот, па се до изгледот.

  Тарја мислам дека ја имаат избркано бидејќи она многу им се понашала, не сакала да се дружи со нив, секогаш била одвоена, на турнеи посебно си одела со кола а не заедно со групата и тн и тн.

  Ми се допаѓаат некои песни од новите соло албуми на Тарја, меѓутоа не ми е нешто посебно, како кога беше со Најтвиш, а истото и Најтвиш со оваа Анет. Немам ништо против неа, ама многу лош избор направиле избирајќи ја неа за пејачка. :D Многу песни (старите со Тарја) ги нема препеано затоа што не ни може да ги испее како што треба, а и тие што ги препеала ми се ужас.

  Музиката е совршена, но гласот на Анет не се совпаѓа со музиката.. Не ми оди симфоник метал бенд со пејачка како Аврил, мислам стварно не ми е океј, али тоа е, неможеме ние ништо да смениме.

  Јас како и да е пак си продолжувам да си ги слушам Најтвиш, пошто се НАЈЗАКОН :)
  Најубави песни со преубав текст кој што е многу тежок да се разбере, односно имаат deep meaning песните. (многу го почитувам Томас ради тоа).

  Еве некои убави песни:
  http://www.youtube.com/watch?v=9e-AeRiDEBw
  http://www.youtube.com/watch?v=-FVA0ZFTr7o
  http://www.youtube.com/watch?v=RuqUoMfgMvM
  http://www.youtube.com/watch?v=5t8MbnWGcWc
   
 11. MissCupcake

  MissCupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  263
  Браво за теамва, Најтвиш ми е омилен бенд и имаат навистина квалитетна музика,прекрасни спотови и текстови. Инаку сега кога Тарја не е дел од бендов за жал во спојлерот пишувам зошто
  еве писмо во кое се објаснува зошто е исфрлена http://nightwish.com/en/article/6 еве го и одговорот нејзин http://www.metalyou.com/band/nightw...ja_turunen_letter_to_the_band_fans_and_media/
  мене поубави ми се песните во кои Маrco пее на пример While your lips are still red која ми е омилена песна заедно со Nemo :inlove: инаку Анет имаше споредба на ју туб со исти песни :!: во кои Тарја пее во живо,а Анет не и сепак :!: Тарја е многу подобра жално што ја исфрлија...
   
 12. Grunge

  Grunge Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  625
  Најтвиш е еден од бендовите кои што ете така повеќе ги почитувам. Во право сте за Тарја, оваа Анет нема да биде ни пола од тоа што е, но сепак еве Тарја и без Најтвиш има навистина успешна кариера и јас ја слушам и како соло ( идол ми е ), а и Најтвиш уопште не се лоши. А и плус, кога веќе зборите за тоа дека ја исфрлиле, тука нема ништо ново освен тоа што само малце го убрзаа нејзиното одење. Пошо и вака и така Тарја планираше да ги напушти. Сепак, свака му част на Туомас што и покрај цело негодување на фановите за одењето на Тарја, успеа да продолжи со бендот напред. Колку го сакам тој човек Туомас еј, нешто неверојатно.
   
 13. TeddyS

  TeddyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  121
  Ма каква Анет , Тарја тресе стадиони со гласот :rock:


  Стварно предобар беше бендот со неа , сеа што ја исфрлија не е баш фер , али како и да е life goes on :*


  Oмилена ми е Nemo :l:
   
  На srcence1607 и Bellucci им се допаѓа ова.
 14. gavran12345

  gavran12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  Метал 2 - Nightwish

  Едно време многу ги сакав. Ми се свиѓаа и двете пеачки ама сепак според мене беа подобри со Тарја. А пошто ги изнаслушав, сега многу ретко ги слушам. Инаку омилени албуми ми беа Oceanborn и Once, а омилена песна Crownless иако можеби беше најмалку позната песна.
   
  На TarjaT му/ѝ се допаѓа ова.
 15. citiesinflames

  citiesinflames Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  272
  Допаѓања:
  391
  Пол:
  Женски
  Метал 2 - Nightwish

  јас ги слушам. ми е една од најомилените метал групи. повеќе ми се допаѓа музиката додека беа со Тарја, некако со нејзиниот глас песните беа.....epic! Анет има добар глас но неможе да ги испее старите песни како што ги пее Тарја, со истите емоции. Tarja rules :$ имам многу омилени песни од нив но една како епен омилена ми е Ever dream :)
   
 16. Inhume

  Inhume Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2011
  Пораки:
  360
  Допаѓања:
  243
  Метал 2 - Nightwish

  Ги обожавам, едноставно нивната музика ме опушта, но само овие албуми ги слушам и ги признавам:
  Angels Fall First, Oceanborn, Wishmaster и Once , новиов вокал не ми се допаѓа нeкако |(
  Тарја :inlove:
   
  На TarjaT му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Night.Wish

  Night.Wish Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  126
  Допаѓања:
  33
  Најтвиш се разделија и со Анет! Бидејќи ова се случи баш пред турнејата, за да не ја откажуваат за вокал им пее Floor Jansen. Мене лично ми се допаѓа, па и ако остане со нив супер би било :) Многу повеќе ми се свиѓа од Анет! Што мислите вие?
  http://www.youtube.com/watch?v=iiyD8Ajx ... re=related
   
 18. DeadToTheWorld

  DeadToTheWorld Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2012
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Не е лоша ,ама Тарја неможе да се замени јас едвајј чекам концерт на Балканов да направат ,по можност Белград нека е .Ако имате некоја информација за концерти ВЕЕ МОЛААМ пишете :* :D
   
 19. BlueEyess

  BlueEyess Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 април 2011
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  26
  Пол:
  Женски
  за жал и анет си отиде од групава |( сега за до крај на турнеата флор јансен од бившо after forever ќе им пее и за среќа не е лоша, иначе ми се најнајомилено од 4врто :rock: многу убава мелодија значаен текст и талентирани се сите а со туомас очи само да си плакнеш :* (слушнав тарја дете родила) онака офтопик морам малце, а ќе прават концерт во Љублљана во мај мислам не сум сигурна пошто флор сеа пее http://nightwish.com/en/ еве види коа ќе имаат концерти :*
   
 20. francais

  francais Популарен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  1.281
  Ја нема и мислам дека никогаш нема да ја има онаа магија што ја имаше со Тарја..
  Си пуштам стари концерти и дома глава мскам од ѕид. Ау, колку моќни сола имаат на сите песни..
  Неповторливи и единствени.

  http://www.youtube.com/watch?v=wvzMkY8Zxng
  Ова ми е фаворит.. иако тешко ги двојам.. сите им се добри

  http://www.youtube.com/watch?v=Y8DVya2T7iI
  Неможам да прекинам да го слушам солово.. иако е кратко.. :D
  00:25 :D