1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

"No Lives Matter"

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Briar Rose, 2 јануари 2018.

?

Со која изрека се сложувате?

  1. "No Lives Matter"

    21,1%
  2. "All Lives Matter"

    78,9%
  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.718
    Допаѓања:
    150.568
    Имаш право, тоа беше муабетот.
    Но далеку е од поентата на темава...
     
  2. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.597
    Допаѓања:
    155.810
    Пол:
    Женски
    All lives matter. Без разлика колкав е универзумот, и колку ѕвезди има на небото, ние во наша непосредна близина најчесто гледаме луѓе. Апсолутно нормално е да чувствуваме нешто за тие луѓе и без разлика која е поголемата слика која некои ја гледаме, а други не, човечкиот живот ни е вреден.
     
    На kikkki, sonuvana, *Amethyst* и 8 други им се допаѓа ова.
  3. faye

    faye Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2011
    Пораки:
    220
    Допаѓања:
    648
    ''No lives matter'' ме асоцира на психопатија, ''All lives matter'' на емпатија.
    Јас имам ептен развиен сенс за сочувство, ги сакам луѓето но ги избегнувам оние кои ми ја исцрпуваат животната енергија. Но тоа не значи дека нивните животи не вредат, едноставно може да се сакаме од дистанца. Секој си има своја лична мисија или професија која е многу веројатно да е наменета да помага на други живи битија.
    Исто така сметам дека животните и растенијата се многу важни, сите сме меѓусебно поврзани на овој свет.
    Плодовите и зелената билка ќе ти го обноват здравјето, растенијата се бели дробови на нашата планета, миленикот или било кое друго интересно животинче ќе ти го разубави денот, насмее, успокои.
    Сметам дека повеќето се чувствуваме некаде измеѓу бидејќи сме заборавиле да се радуваме, се околу нас земаме здраво за готово.
    Розо, не те нареков психопат не се секирај. Мислам дека вака се чувствуваш како последица од некаква си траума која ти ја нанеле група нееволуирани неандерталци.
     
    На kikkki, sonuvana, *Amethyst* и 5 други им се допаѓа ова.
  4. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    "No Lives Matter"
    "All Lives Matter"

    Neznam od koj agol se gleda.
    Da komentirak kako instituciite gledaat kon nas ili Jas?

    Kako instituciite gledaat.
    Kupis zivotno osiguruvanje, uredno si plakas po $30 togas "All Lives Matter".
    I te kako osiguratelnata kompanija e zagrizena za tie $2-3 mil. da ne im izbegaat od dzep.
    Za eden pokriv ke dojde pros pa trista kerefekii ke ti ugodat za da ne preteras, da ne pobaras i ogradata vo dvor da ti ja popravat, a kamu li covecki zivot.

    Za drzavata, nie sme obicna brojka.
    Ako se slucilo nesto interesno (si se frlil od tarasa, si predizvikal lancan sudar,...) ke te ima na TV vecer i toa vo udaren termin, kolku da im potpolnis emisija. Posle tie 2 min prezentacija, "No Lives Matter".
    Vojnive neli se dokaz na "No Lives Matter".

    Mene tugite zivoti me zasegaat vo smisol, sekoj zasluzuva da zivee i nikoj nema pravo da mu go odzeme ili obezvredni zivotot na nikogo.
    Ponataka od toa ne me zasega.
    "Pusti coveka da zivi". 8)
     
    На kikkki, theowndemon и Briar Rose им се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Колку и да изгледа дека е оф-топик, темава ме потсеќа на онаа узречицата што кружеше едно време низ Твитер: *кажува некоја тотална глупост*, вие небитни. :D

    И потоа all lives matter, how yes no.


    Патем, мене не ме интересира кој како гледа или кој како ме гледа - на крајот од денот, битно ми е да си легнам со мирна совест дека не сум повредила никого. Затоа, за мене важи онаа дека all lives matter, па макар се работело и за состојбата на мојот сукулент кој од петни жили се трудам да го одржам во живот.
     
    На buba4e89, *Amethyst*, Lianna Anna и 7 други им се допаѓа ова.
  6. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    All lives matter, на планетава. Едно е да не се грижиш за туѓите мислења, друго е да не се грижиш за туѓите чувства. И мене лично не ме засега, што би се рекло, што рекле комшиите, но да не те интересираат факти и мислења кои можат да ти го променат животот, сметам дека е погрешно. Само низ информации кои ги добиваме од различни области, можеме да се развиеме повеќе, зарем е возможно сам човек да смисли се.
    Баш all lives matter и ни треба во светов. Некое поразвиено чувство дека навистина секој живот вреди. Можеби така повеќе ќе се заангажираме да си помогнеме и да го напраиме светов a better place to livе. И за другите луѓе, и за другите животни и за природата.
     
    На Lilit, kikkki, sonuvana и 6 други им се допаѓа ова.
  7. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Луѓе, членката која ја отвори темата не навреди никој за да биде жигосувана. Си го споделува нејзиниот поглед и тоа е тоа. Така да нема потреба да се оди во крајности. Лично и јас не се согласувам со нејзиниот поглед на работите ама тоа е, не може сите да гледаат исто на работите. За мене реков, all lives matter. Да не беше така тогаш тие луѓе кои гледаат поинаку на работите немаше да си го ценат и сопствениот живот и одма ќе ставеа крај на сопствениот живот.

    И се согласувам со членката која спомена дека не можеме да бидеме предодредени за да бидеме апатични зошто амигдалата е виновна за тоа.
     
    На kikkki, Читател, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Членката само малку повеќе преувеличува некое свое чувство на незаинтересираност за личностите околу себе веројатно затоа што не е опкружена со инспиративни ликови за неа (или така сака да мисли) или период е на апатија, па се оди во крајности. Како си заинтересиран само за наука и уметност а не за луѓе, од кого и за кого се твори? Само за себе и свои лични потреби? Значи твојот живот (ти) е битен.
     
    На Lella, Lilit, kikkki и 9 други им се допаѓа ова.
  9. blonde_supergirl

    blonde_supergirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2016
    Пораки:
    821
    Допаѓања:
    2.131
    Пол:
    Женски
    Роуз, ја сфаќам твојата филозофија, но мислам дека некои од членките што зборуваат за емпатија, за чувства се spot on... Ете, по животниот пат не си успеал да станеш ни научник, ни уметник, ни математичар... дали треба за себе да си кажеш - Еј чекај, па јас не вредам!!!
    Вредиш и тоа како. Сите сме им битни на родителите. Полна соба ќе биде секогаш поубава од празна. Со што се полни една соба, со дипломи или со луѓето кои ги сакаш? Не велам дека дипломите не се битни, но и да ги имаш и да ги немаш, нема со нив да си легнеш навечер. Отвори се и опушти се, ова како совет, некогаш можеби ќе бидеш повредена, но некогаш и пријатно, многу пријатно изненадена, а тоа верувај вреди. Јас што читам по темиве, се уште осеќам дека треба да работам на себеси, некои членки кога гледам како се способни за се, зборам за мајките, за сопружничките, тоа ми се баш супердевојки, идоли, огледала.
     
    На *Amethyst*, Nausicaa, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @+++ Амигдалата, секако, претставува една од двете групи на јадра во облик на бадем, лоцирани длабоко и медијално во рамките на темпоралните лобуси на мозокот кај сложените рбетници, вклучувајќи ги и луѓето. И како таква, игра примарна улога во процесирањето на меморијата, одлучувањето и емоционалните реакции, амигдалата се смета за дел од лимбичкиот систем.

    Би рекла дека, меѓу многуте ориентации и размислувања кои ние ги развиваме со помош на уредувањето на амигдалата, и PTSD (posttraumatic stress disorder) спаѓа во нив.
    PTSD, или познато како посттрауматското стресно нарушување е исто така процесиран од мозокот и има поврзаност со амигдалата.

    Јас, како лице кое сум го поминала посттрауматското стресно нарушување, а и сеуште имам последици,веројатно во траумите, кошмарите, начинот на кој сега го гледам светот и како живеам, би рекла дека наоѓам поврзаност со она кое го кажа бидејќи амигдалата може да биде одговорна за емоционалните реакции на оние кои имаат или имале PTSD;

    Инаку, во поглед на изреката ,, No lives matter ,, би рекла дека има честа конфузија кај луѓето кога се сретнуваат со оваа изрека.
    Луѓето кои ја поддржуваат изреката ,, All lives matter ,, секако ја гледаат другата изрека како спротивна на нивната и поради тоа тие сакаат нивното верување уште повеќе да дојде до израз и да го оправдаат, притоа сфаќајќи ја другата изрека на погрешен начин.

    Карактеристиките, особини, чувствата, како и самиот начин на однесување кај луѓето кои се водат по изреката ,, No lives matter ,, манифестираат живот во кој поединецот живее само за себе, а не за другите.
    Затоа и повеќето мислења на останатите луѓе не му се битни.
    Има цел да ги исполни своите желби и потреби, и поради тоа не се фокусира на останатите луѓе во неговото опкружување.
    Но сепак и од ова може да има отстапки ако поединецот гледа некаква корист од одредени луѓе за кои смета дека можат да му помогнат, или пак, запознае човек кој има исто, односно слично размислување како неговото.
    За некои луѓе поединецот има, а за другите нема почит иако не ги разликува луѓето по пол, вера, раса, националност бидејќи сите луѓе во неговите очи се исти.

    Затоа, многу луѓе го помешуваат ова со депресијата, што дефинитивно не е точно.

    Бидејќи за да бидеш во депресија, треба да престанеш да се грижиш и за самиот себе, да не чувствуваш надеж или мотивација.

    А оние кои се водат по изреката ,, No lives matter ,, секако се грижат главно за себеси, нивните желби, потреби, мотивирани се да остварат се што сакаат, ама кај нив е исклучено чувството да се грижат за другите.

    Тие ја гледаат големата слика дека сите луѓе се исти и еднакво небитни во споредба со универзумот, како и дека сите тие спаѓаат во тоа сценарио ама истовремено сакаат максимално да го искористат своето ограничено време на оваа планета, живеејќи за себе и правејќи го она што нив ги прави среќни - бидејќи сфатиле дека среќата лежи во нив а не во другите. Всушност, можам да кажам дека овие луѓе се едни од најголемите реалисти.

    Ова го објаснувам од генерален аспект ... темава секако не е отворена за мене лично; :)

    Затоа продолжете со дискусијата без давање совети, дијагнози и слично.
     
    На kikkki и Lianna Anna им се допаѓа ова.
  11. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    Во право си за тоа, и ти благодарам за твојот добронамерен коментар, ама тоа што се споменува, а е поврзано со емпатија и чувства се гледиште е од личната перспектива на размислувачот, односно во овој случај, на останатите членови.

    Секој има право да го живее животот како што сака, како и да има мислење за истиот.

    Затоа и на оваа тема секој може да се искаже во поглед на тоа како го гледа животот, релевантноста и улогата на сите луѓе на оваа планета.

    Ме радува тоа што имаш идоли, секако, мислам дека и секој има идол на кого се потпира и црпи инспирација.
    И јас самата си имам неколку идоли ;)
    Ама зависно од тоа што сакаш да постигнеш во животот, претпоставувам дека секој има различни идоли.
     
    На kikkki и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  12. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    @Briar Rose, да употребиш некаква, божемна филозофија која од самиот назив асоцира на обезвреднување на животот (на луѓето), дехуманизација и сл., само и само да кажеш нешто толку просто ко грав - дека човек не треба да биде повлијаен од туѓото мислење, осуди, навреди... is wrong on so many levels. :)
    Во ред е да изгради човек штит, да се одбрани од зли јазици...сите го правиме. Но, не е во ред да се забарикадира до степен да не допушти никој.

    [​IMG]

    Сите минале и ќе минат низ некакви трауми, некои поголеми,некои помали. Сите излегле променети. Во која насока ќе се промениш, и каков човек ќе си и како ќе дејствуваш и каква ќе е твојата интеракција со другите, од тој момент натака е твој избор. Можеби човек не може да избере, да промени нешто во врска со изворот на траумата, ама, може да избере во каква личност ќе порасне.
     
    На theowndemon, glosipgirl, Lilit и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @zhap4e мислам дека луѓето кои се водат по изреката "No lives matter" не се баракидираат претерано од остатокот од светот бидејќи инаку како би ги оствариле своите потреби и желби?

    Тие можеби се во контакт со луѓето, но нивното размислување за нив, како и самото постоење на човештвото на планетава е различно :)
     
  14. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    @Briar Rose, се е тоа во ред. Крај краева, тие може живеат и функционираат слично на начинот на кој јас функционирам - detached :) и сепак сум хуманитарец :)
     
    На theowndemon, *Amethyst* и Briar Rose им се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Знaчи сепaк се сведе нa -ничиј живoт не е вреден, oсвен мoјoт. Кaквa е тaa филсoфијa, плaсирaј кoј јa нaпишaл и мaлку пoдетaлнo зa неa дa видиме нaчини, пoследици. Или дaј линк дa прoчитaме.
     
    На Lilit и Briar Rose им се допаѓа ова.
  16. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Претпоставував дека за нихилизам и негови варијации ќе сакаш да збориш ама требаше поинаку да ја поставиш темата и поконкретна да си. Ниче и Сартр? Не застапуваат баш такви теории какви што ни претставуваш, поточно не на тој начин на кој ги претставуваш и има многу повеќе од -мојот живот е битен, ничиј друг. Вака твоето е многу пусто претставено.
     
    Последна измена: 4 јануари 2018
    На do-re-mi и zhap4e им се допаѓа ова.
  18. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Bridget моите соученици и колеги од Канада често ја користеа оваа изрека, односно "No lives matter" кога дискутиравме на училиште за тоа. :)
    И нејзиното значење главно се базира на Егзистенцијалниот нихилизам, која е филозофската теорија дека животот нема суштинско значење или вредност. Во однос на универзумот, егзистенцијалниот нихилизам сугерира дека еден човечки или дури и целиот човечки вид е незначаен, без цел и веројатно нема да се промени во целокупното постоење.

    Можеби требаше да бидам поспецифична и да ја наречам темата Егзистенцијален нихилизам ама оваа изрека беше особено асоцирана со оваа филозофска теорија, па сакав да видам како овде се сфаќа истата и како/дали се поврзува.

    Сепак, ако сметате сите дека треба да се смени насловот на темата, јас немам никаков проблем со тоа ...
     
  19. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Насловот и не е толку спорен, пошироко објаснување фали оти вака се врти цело време околу едно исто, неколку реченици кои објаснуваат поим во најтесна смисла па дискутираме така како што сме го сфатиле т.е ни бил претставен.
     
    На Lella и Briar Rose им се допаѓа ова.
  20. Briar Rose

    Briar Rose Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2016
    Пораки:
    2.387
    Допаѓања:
    13.681
    Пол:
    Женски
    @Bridget
    Секако, сосема те разбирам :) Можам понатаму да напишам пост кој ќе биде како вовед за гореспомнатата филозофска теорија, а модераторите да го променат насловот за да не дојде до збунетост.

    Инаку, да те прашам, кај кој модератор можам да се обратам да го промени насловот?