1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Novi vladini gluposti za decata so precki vo razvoj smesteni vo institucii

Дискусија во 'Канта' започната од Duomna, 1 август 2017.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Duomna

  Duomna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Zdravo dali nekoj e zapoznaet so ovaa glupost na zaev za da gi vrati bolnite deca doma ... u prasanje se 40godishni so roditeli po 70 godini koj moze da gi cuva doma ...so koj pamet ejjjj
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.169
  Допаѓања:
  57.157
  Пол:
  Женски
  Јас не сум запознаена со ова. За што точно се работи? Линк од некој сајт за подетални информации?
   
  На cresa-jagoda, Lianna Anna, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Duomna

  Duomna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Sega mi se javija od socijalni grizi treba da odam da dadam izjava za ili protiv vrakjanje doma , so ogled na toa deka mislenjeto na narodot im e najmalku bitno .. a cuvanjeto na vakvi deca u nekoi familii e nevozmozno :( strav me faka
   
 4. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  25.519
  Пол:
  Женски
  Предпоставувам дека тоа се лица со пречки во развојот кои веројатно моментално се згрижени во домови/центри а со таа промена грижата би требало да ја превземат нивните блиски. Секој коментар е излишен доколку ова навистина се планира. Ветен беше подобар живот за граѓаните, и лицата со било какви пречки во развојот или болести подеднакво го заслужуват тоа!
   
  На Freyja, Lianna Anna и mami blue им се допаѓа ова.
 5. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Највероватно се ќе направат само да му го загорчат животот на напатениот македонски народ...
  Заев и се е можно -ЦРПКО
   
  На Zaljubena26, Duomna и carangigia им се допаѓа ова.
 6. blackwave

  blackwave Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2014
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  1.809
  Пол:
  Женски
  Контрадикторна си. Во иста реченица пишуваш дека си ПРАШАНА дали си ЗА или ПРОТИВ, и дека мислењето на народот е најмалку битно. Инаку, треба да се работи на деинституционализација, бидејќи очигледно не сте запознаени со условите во кои живеат овие лица. Сигурно нема да ги вратат дома тие на кои им е потребна 24 часовна нега, не тресете глупости.
   
  На stetoskop, theowndemon, LollySky и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.910
  Допаѓања:
  16.219
  Пол:
  Женски
  Насловот на темата треба да се смени. Ова е само најдобронамерна критика. Стварно е глупост, таму да стои глупости. На тоа место може да стои предлог на пример. Иако немам поим за што се работи.

  Затоа, некој поупатен, нека постави линк за да има дискусијата соодветна насока.
   
  На ванилала, mula, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
 8. makedonkamak

  makedonkamak Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 октомври 2013
  Пораки:
  3.616
  Допаѓања:
  26.984
  Пол:
  Женски
  Темава е сериозна, а кога првиот пост ќе го прочиташ добиваш впечаток дека темата е за Заев и за негово оцрнување и плукање.
  Дајте посериозно ако сакате разумна дискусиjа и да се споделат различни мислења.
   
  На stetoskop, crimson, ванилала и 6 други им се допаѓа ова.
 9. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.495
  Допаѓања:
  134.477
  Пол:
  Женски
  Здраво и на тебе
  Дали ти си една од нив?
  Звучиш премногу револтирано.
   
 10. Duomna

  Duomna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Da jas sum del od takvo semejstvo, ne stanuva zbor za Zaev I ne se ni znae tocno dali od prethodnata ili segasnata vlast e toa... samo znam deka e nevozmozno ... Mislam apsurdno e da ne prasuvaat dali bi gi zele decata nazad pak, mislam nieden roditel ne bi si go dal deteto tamu se dodeka moze da go cuva doma...
   
 11. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  20.495
  Допаѓања:
  134.477
  Пол:
  Женски
  Тогаш зошто го спомнуваш Заев ако не знаеш.
   
  На cresa-jagoda, makedonkamak и blackwave им се допаѓа ова.
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.798
  Нема никаде ништо :?:
  Единствено има за одлуката на владата за изменување и дополнување на Законот за социјалната заштита, ама во него нема ништо од тоа што го збори членката.
  Го има на страната на МТСП, http://www.mtsp.gov.mk/predlog-zakoni-2017.nspx
  http://novatv.mk/ke-se-vrshat-pregledi-na-detsa-i-litsa-so-prechki-vo-razvojot/
   
  На cresa-jagoda и blackwave им се допаѓа ова.
 13. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.510
  Допаѓања:
  301.838
  Тема без вовед :^), а насловот несериозен.
  Прво се спомнуваат ,,глупости,, а се бара сериозен одговор(facepalm)
  На кој како му текнало, така си пишува шпекулации|(
  Чул во маалското дуќанче муабет, па одма да се ,,истакне,, со пљукање:doh:
   
  На cresa-jagoda и blackwave им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.