1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Oблека според формата на телото

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 21 декември 2011.

  1. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    ае и за мене кажете нешто имам гради не дека сум без нив но кога би имала бар два броја поголемки ги било поубавко(75-80 бр.носам) немам стомаче т.е имам али само коа кје се напијам вода и кога пред да добијам,колковите не ми се многу широки а не ни многу тесни мислам нормални нозе имам тоооп бар од машка перспектива а газе онака бомбастично... коментаар???????
     
  2. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    иии да да се надоврзам на ова си ги измерив должините и ваква сум 91-76-97
     
  3. Lara1234

    Lara1234 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Вака дечки јас сум нова на странава но секојдневно ги читам вашите новости.Јас имам многу широки колково и дебели нозе а нагоре сум тесна и немам многу големи гради.Што би можело да ми стои убаво? :lol:
     
  4. DarkParadise

    DarkParadise Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    И јас сум нова овде и затоа сакам да пашам какво е моето тело бидејќи навистина неможам да се определам и каква облека да носам. еве слика
     

    Прикачени фајлови:

    • dgfdbgfhg.jpg
      dgfdbgfhg.jpg
      Големина на фајлот:
      213,8 KB
      Прегледи:
      301
  5. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Јас имам така поширочки раменици и грб(не многу ама сепак...),струк 70 цм и колковите 91/92/93 ми се,тука некаде.Гради скоро и да немам,ептен се нервирам.Спојлери околу стомакот немам,сега бидејќи вежбам ми е скоро рамен ама струкот ми е незабележителен.Што мислите,која форма сум?
    И каква облека одговара за таа форма?
     
  6. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.998
    Допаѓања:
    8.765
    Пол:
    Женски
    мислам дека формата ти е круша .. ако сум грешка нека ме поправи некој :)
     
  7. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    i jas tesko se pronajduvam
     
  8. LadyInTheDark

    LadyInTheDark Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2013
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    2.754
    Да точно! Формата е во вид на крушка :)
     
  9. leilaaaaa

    leilaaaaa Нов член

    Се зачлени на:
    18 септември 2016
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Ја имам првата форма на тело и ова година сум матурантка и незнам каков фустан да одберам...дали долг,краток,тесен,широк...стварно незнам ако можи некој нека ми поможи.Фала.
     
  10. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Сакајки да изгледаме модерно, често се претерува и сето тоа изгледа на крај неубаво , нескладно , не стои на нашето тело како што сме си замислиле.
    Колку внимавате вашата гардероба да е во склад со вашиот тип на градба ?
    Дали некогаш сте купиле или сте носеле нешто што тотално не ви одговара ?
    Секако како и поминуваат годините телото се менува , дали практикувате да ја обновувате целата гардероба по новата килажа ?

    [​IMG]
     
    На Dust му/ѝ се допаѓа ова.
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    Во однос на првото прашање, колку внимавам на тоа облеката да ми е во склад со градбата на телото морам да речам дека со текот на времето започнав повеќе да внимавам на истото, односно дека не беше секогаш така.
    Не сум знаела, немало кој да ми каже, продавачките ќе ме излажеле дека убаво ми стои...но од денешна перспектива увидувам голем број на комбинации кои не биле најсоодветни за мојата градба на тело.

    Во минатото имав многу мала килажа па се трудев да следам некои основни правила, да нема деколте и да биде горе затворено, да не се гледаат коските. Ама мислев дека треба да истакнам атрибут, читај нога, па мислам дека сум имала комбинации со несоодветна должина. Се водев по тоа дека на млад и слаб се му стои. Сега гледам дека не ми стоело.

    Денес внимавам, можеби делува и премногу, но всушност не посветувам екстра време на истото. Некако спонтано во делче од секундата, додека сум во шопинг, согледувам што е адекватно за мојата градба и висина, а потоа и во однос на приликата за која би било наменето истото.

    Не паметам да сум купила нешто што воопшто не ми одговара. Во најлош случај би можело истото да се замаскира под друго парче, но тоа било претпоставувам поодамна.

    Во однос на последното прашање.
    Да, телото ми се има сменето но и вкусот и потребата за поголем број на парчиња од определ стил наспроти останати стилови, па се трудам и гардеробата постепено да ја обновувам.
    Предходно влевав со 34. После прва бременост 36, после втора бременост 38.
    Коски се раширени некое кило плус е останато. Не ме збира во парчиња кои сум ги носела пред неколку години и тоа е тоа.
    Сега немам проблем со деколте, имам други проблеми :D
     
    На t-sweet, Bozica1980, Lejla8 и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Јас сум крупна.. не јас не сум крупна, јас сум повеќе од крупна:rofl:
    Па со оглед на горенаведеното морам да пазам што облекувам..
    Арно ама во МК имаме лимитирани колекции за крупни луѓе, па така колку и да сакам да пазам, тешко е|(
    Гледам секогаш да се облекувам онака како прилега на мојот складиран вишок околу стомак и на раце...ма кого лажам, секаде има.. Ама тешко успевам:D иако успевам..
    Сум купила некои работи што не е дека не се баш во склад, туку поубаво ми делувале во бутик кога сум ги пробала, него ли отпосле..
    Затоа немам 3000 парчиња облека, затоа не сакам да одам на шопинг и затоа мразам да пробувам...|(
    Телото ми се смени многу поради здравствени причини после 20тата и од тогаш наваму, не ми е сеедно.
    Ама што е тука е..нема бегање..
     
    На t-sweet, Bozica1980, Len@82 и 4 други им се допаѓа ова.
  13. rustiko

    rustiko Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    125
    Внимавам нормално што купувам и тоа со помош на мојата мајка,таа знае што најдобро ми стои.Немам некоја комплицирана градба висока сум нормална тежина само стомак имам и затоа сакам да носам cami tops,фустанчиња но не како црево прилепени на тело,тесни фармерки/пантолони..И секако важно е облеката да биде прикладна за возраста и пригодата.
     
    На t-sweet, Bozica1980 и referentka им се допаѓа ова.
  14. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Слаба сум многу, свесна сум за тоа. Не ми пречи толку многу за да имам комплекси, но знам дека некое кило плус не би ми штетело. Ми пречат само неумесните коментари од некои личности, и коментарите како "скелет", "анорексична" "јадеш ли нешто?" итн. Со текот на годините сфатив дека таква ми е градбата и дека треба да работам на тоа да ги истакнам добрите страни.

    За облеката, па носам најчесто потесна облека, во широки кроеви некако се губам зашто сум многу ситна и слаба, па мислам дека тесната облека колку толку подобро ми стои. Предноста е што можам да носам кратка, тесна облека, а да не изгледам вулгарно, зашто свесна сум дека немам облини, како детенце сум во телото :lol: Градите ми се скоро непостоечки, па си носам беби дол, од прслук немам потреба. Често купувам и од продавници за детска облека, секако ако не е толку детски моделот. И така. Немаат само дебелките проблем со облеката. :) Но сепак за нас слабите се наоѓа полесно и полесно може да се импровизира.
     
    На Bozica1980, elimkd, teteks и 2 други им се допаѓа ова.
  15. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Imalo grski vo minatoto.
    Se sekvam koga bev devojka i so mm slikani nekade sednati. Jas vo edna suknja, majka mi mi ja sosi, pa mozelo li pokratka. Togas imav 48 kg.ama toa ne mi davase za pravo da napravam takva greska.

    Sega vnimavam i toa premnogu. Vnimavam na boja, dikolte, nema tesni kosuli kopcinjata da pukaat, nema dikoltinja nepristojni, nema breteli samo cetvrt rakavi i kratki rakavi do polovina na muskulot, nema tesni pantaloni, farmerki na rabota ili na gosti, pazam na dolzina, slicevi, otvori, kompletno se.
    Gledam so drugi oci nego sto sum gledala nekogas i bogami mi smeta koga zeni bezpotrebno se vulgarno razgoleni.
    E sega da ne pomisli nekoj deka kilaza e vo prasanje. Imam samo 52 kg. i momentalno se obiduvam tie famozni 2 kg. da gi eliminiram.
    Inace si ja pratam Royal family, Kate mi e omilena, i taka nesto si se oblekuvam.
    Zatoa i neknja se posmeav "kupiv Halo Canada za da znam sto nasa Majesty se podnovila".:rofl:
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Внимавам.

    Облеката мора да е прилагодена према возраста и градбата, а богами и према пригодата.

    Не почитувам тесни фармерки и стомаци што висат.

    Грда слика ми оставаат помодарките за кои најважно е да е модерно, а дали им преилега не ги интересира.
     
    На t-sweet, duffi, Bozica1980 и 4 други им се допаѓа ова.
  17. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Кога станува збор за гардероба, внимавам и тоа многу. Со оглед на тоа дека мојата градба е песочен часовник за која велат дека е најсовршена, гледам да правам баланс со облеката. Ретко комбинирам широко со широко и ако комбинирам така,горниот дел го ставам во панталоните и нормално гледам да не се како прешироки како вреќи. Тесна кошула,блуза или маица со тесни панталони си носам и не го сметам за лошо, ама кога веќе носам таква комбинација, гледам да ми прилега и да не е претесна да пукне во секој момент и да изгледа вулгарно. Најчесто комбинирам тесно со широко. И да, секогаш купувам струкирани работи.

    Иако песочен часовник ја сметаат за најсовршена градба, сепак ни на таа градба не прилега секаква облека. Затоа многу треба да се внимава во тој поглед.
     
    Последна измена: 9 мај 2017
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.647
    Допаѓања:
    52.640
    Пол:
    Женски
    Крупна сум, може да се рече и повеќе од крупна, имам форма на тело на круша, односно долниот дел ми е премногу поголем за разлика од горниот кој ми е нормален, така да морам да внимавам што носам. Заради тоа немам многу облека, носам тоа што не ми ги истакнува колковите. Мора да се ослаби. :| Колку парчиња облека има што ми се бендисале за послаби луѓе... I have a good taste but I'm too fat to prove it. :lol:
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Песочен часовник.
    Драго ми е кога доаѓа ред да си облечам фустан или сукња.Блузи, корсети секакви. Ми стојат сите моделчиња, и да, кога ми ја фалат формата :) . Ама кога треба да одберам фармерки или панталони...не толку. Моделите се тие, тесни до доле до глуждот,хеланка . Мене таквите
    (повеќето, зависи од моделот ), ме прават да изгледам подебела и пониска, визуелно
    Исто и тренерки со ластик..никако.

    Не само што модата е таква, туку и мене ми се убави. :) Да не зборувам па како таквите можат да се искомбинираат убаво со секакви чевли\чизми.
    Ми одговараат модели кои не го оцртуваат делот над глуждовите, онакви стреч.

    Од нив купувам само црни или темни фармерки, светли никако.Тоа е единствениот пропуст што го правам кај облеката, мада луѓето и остали :D , велат дека само сум си умислила итн.
     
    На Acka22 и Bozica1980 им се допаѓа ова.